Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Probleme captura HDV

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
Nu stiu daca este o problema specifica formatului HDV, sau este una particulara.
Folosesc o camera sony fx1, iar pentru captura si montaj  sony vegas 12.
Pana acum ceva vreme nu am dat importanta, dar am observat ca  fiecare clip rezultat dupa captura,
contine la sfarsit 1-2 frame-uri incomplete ( se vede 1/2 - 1/3 din imagine, restul blank.
De asemenea si sunetul la sfarsitul fiecarei scene, este mut aprox. 1/2 sec

Am incercat si cu alt soft de captura, si pe alt PC, si cu alta camera tot fx1, problema persista
(la redare pe camera, totul pare ok)

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
HDV Split
HDV-ul e uracios fata DV deoarece orice drop(imperfectiune de irestrare/redare de pe banda) nu afecteaza doar 1 singur cadru(ca la intraframe DV) ci tot GOP-ul si fisierul nu mai este interpretat corect de Editor si apar desincronizari audio-video si dropuri pe tot gopul/gopurile afectate.
Daca nu  folosesti de fiecare data doar casete  noi de calitate(si mereu acelasi tip) plus camera(capul si intreg mecanismul mecanic in perfecta stare) ai toate sansele sa capeti dropuri si e foarte nasol.
Si daca tragi scene foarte scurte(cateva zaci de secunde sau mai putin) si fatai mereu REC/Stop sau face condens camera se intampla acelasi lucru.
Imi aduce aminte de 2007-2010 cand am lucrat cu HDV pe Z1(atunci era la moda) si sincer e o porcarie atat ca format cat cat si ca transpunere/redare de pe banda.

Edited by geo123, 30 March 2015 - 15:22.


#3
MBS

MBS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.03.2012
am sa incerc maine  hdv split, am cateva casete.
Folosesc casete panasonic normale, trag maxim de 3 ori pe ele.
Momentan trebuie sa ma descurc cu ce am,.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Din ce spui este perfect normal ce t-i se intampla.Nu este DV CAM sa poti trage de 2-3 ori in conditii bune.
Capul de redare/inregitrare sigur e praf la felul cum tragi si la vechimea camerei care cred ca are multe ore la activ. Du camera la un atelier bun sa-ti investigheze capul si sa vada daca scapi doar cu o curatare desi ma indoiesc din ceea ce spui ca ai facut cu, camera, cat e de veche si cine stie si cat praf/condens/fum a inghitit la viata ei.
Daca ai si amestecat casete uscute cu umede(cum sunt cele sony) e reteta perfecta.
Imi aduc aminte ca evitam pe cat posibil scenele foarte scurte.Preferam sa stau pe REC cat ma mutam/primiri/schimbat unghiul/plombe etc si sa tai la montaj decat sa risc sa am probleme si sa stau sa ma chinui sa resincronizez in orb.
Banda are dichisurile ei. Se vede ca nu cunosti.

Edited by geo123, 30 March 2015 - 18:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate