Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Limbaj trivial moderatori + amenintari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Numele moderatorilor in cauza conteaza mai putin, am o singura nedumerire, in astfel de cazuri nu se autosesizeaza singuri adminii/supermoderatorii?
Odata devenit moderator poti sa-ti bagi si sa-ti scoti dupa bunul plac si sa ameninti cu banarea doar pentru simplul fapt ca altcineva are o opinie contrara?
Exista un sistem de warn si pentru moderatori?

P.S.: As dori daca este posbil ca moderatorii sa se abtina din a posta in acest topic, ma intereseaza doar parerea adminilor/supermoderatorilor.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 09:43, said:

Numele moderatorilor in cauza conteaza mai putin, am o singura nedumerire, in astfel de cazuri nu se autosesizeaza singuri adminii/supermoderatorii?
Moderatorii sunt oameni cu resurse (timp) limitat. Daca nu se autosesizeaza, si iti pasa atat de mult de calitatea forumului, dai raport.

Insa moderatorii nu pot da warn superiorilor.

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 09:43, said:

Odata devenit moderator poti sa-ti bagi si sa-ti scoti dupa bunul plac si sa ameninti cu banarea doar pentru simplul fapt ca altcineva are o opinie contrara?
La amenintari recurge doar cine nu poate contracara ideile expuse. Nu mi se pare ok sa ameninti.

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 09:43, said:

Exista un sistem de warn si pentru moderatori?
Da.

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 09:43, said:

P.S.: As dori daca este posbil ca moderatorii sa se abtina din a posta in acest topic, ma intereseaza doar parerea adminilor/supermoderatorilor.
Dorinta ta are alura comunistoida. Fie ca-ti place sau nu, e irelevant daca esti moderator sau nu, atata timp cat proprietarii forumului nu iti interzic dreptul de a coforuma cu ei si nu incalci regulamente, dispui de privilegiul de a posta oriunde.

Nu exista un regulament in privinta cui are privilegiul de a raspunde pe aria de Feedback.

Acestea fiind spuse, mereu am fost pentru introducerea de mai multe reguli, formulate clar, care sa-i protejeze
  • pe utilizatori de abuzurile moderatorilor
  • pe moderatori de ei insisi
De multe ori, propunerile mele au fost ignorate.

Insa pentru faptul ca moderatorii pot (in sfarsit) sa fie penalizati poti sa-mi multumesti chiar mie.

#3
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
categoric ar trebui neaparat sa existe asa ceva, deoarece multi odata ajunsi moderatori cred ca deja forumul le apartine de parca ei ar fii scris regulile, nu se poate asa ceva e lipsa totala de respect , iar legat de opiniile diferite doar d'aia e forum, altfel era bar de negri.

Edited by VladyR10, 29 March 2015 - 10:23.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am pus paragraful acela pentru ca nu imi amintesc sa fi vazut retras dreptul de moderare al vreunui astfel de moderator, si ma indoiesc ca ar putea oferi un raspuns relevant la acesta intrebare altcineva decat un admin/supermoderator.
Asta ca sa scutim offtopic-ul. E ca si cand m-as duce in banca si as discuta cu paznicul in loc cu functionarul de acolo.
Se presupune ca moderatorii sunt oglinda forumului, sunt alesi de admini/supermoderatori si acestia poarta o parte din responsabilitatea celor alesi, ei ar trebui sa stie mai bine in ce masura/conditii retrag drepturile de moderare ale userilor.

Tot partea aceea am mai pus-o si ca sa evit debaterile inutile, poate sunt cativa care se simt cu musca pe caciula, nu doresc opinii subiective sau alte polemici.

Edited by gumball3000, 29 March 2015 - 10:32.


#5
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 10:24, said:

Se presupune ca moderatorii sunt oglinda forumului.

asa sa fie atunci

ON: da, ai dreptate fiind un simplu user nu am de unde sa divulg mai multe informatii precum un admin/supermoderator asadar, rectific, mi-as dori sa se rezolve si aceasta problema, deoarece e anormal sa se intample astfel de chestii.

Edited by VladyR10, 29 March 2015 - 10:50.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 10:24, said:

Am pus paragraful acela pentru ca nu imi amintesc sa fi vazut retras dreptul de moderare al vreunui astfel de moderator, si ma indoiesc ca ar putea oferi un raspuns relevant la acesta intrebare altcineva decat un admin/supermoderator.
Asta ca sa scutim offtopic-ul. E ca si cand m-as duce in banca si as discuta cu paznicul in loc cu functionarul de acolo.
Se presupune ca moderatorii sunt oglinda forumului, sunt alesi de admini/supermoderatori si acestia poarta o parte din responsabilitatea celor alesi, ei ar trebui sa stie mai bine in ce masura/conditii retrag drepturile de moderare ale userilor.
Au mai existat moderatori scosi din functie.

Un moderator nu trebuie sa fie oglinda forumului decat atunci cand intreprinde actiuni moderatoricesti - adica atunci cand apasa pe unele butoane in plus. Doar in aceasta ipostaza poti privi un moderator ca pe un moderator. In orice alta ipostaza, el e ca un utilizator normal - citeste semnatura mea.

Pe langa acest lucru, un moderator nu modereaza tot forumul, ci doar anumite arii. Daca vrei sa judeci un moderator, trebuie sa-l judeci dupa ce face pe acele arii in calitate de moderator, nu pe toate ariile.

Pe celelalte arii, un "moderator" nu e moderator, ci utilizator.

Chiar am propus ca in dreptul postarilor unui "moderator" pe alte arii in afara de cele pe care le modereaza sa nu apara titulatura de "moderator" pentru a reflecta mai corect logistica si regulile din spate.
Bineinteles ca propunerea nu mi-a fost acceptata.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar te obliga cineva/ceva sa ii suporti/sa intri pe forum?
Ca daca, stiind toate acestea, tot mai intri pe forum, suporti  prevderile regulamentului. Care e problema?

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Aparent ar putea foarte fi ușor formulată concluzia că, cel puțin pentru anumite arii, nu există interes pentru feed-back-ul userilor. Nici măcar în ce privește abuzurile
constante, uneori chiar hărțuirea de către moderatori a userilor indezirabili.

Am deschis topic pe ”Abuzuri” de aproape o lună și nimeni nu dorește să-mi analizeze plângerea.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai tocmai asta e problema, ca in momentul in care observi ca limbajul moderatorilor lasa de dorit, s-ar putea sa pierzi din useri.
Eu am inteles ca moderatorii nu sunt "super-oameni, undeva deasupra eticii si ordinarului" si recomandarea: "Sub nici o forma nu confundati parerile unui membru al echipei de moderare, cu un pct de vedere al Softpedia (SoftNEws Net SRL)"

Dar am vazut useri care au plecat de aici tocmai din cauza acelor mentiuni.
Daca adminii/superadminii nu iau masuri de a-si pastra utilizatorii, atunci cine sa o faca?

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 10:24, said:

.............
Se presupune ca moderatorii sunt oglinda forumului, ..........
Nu te baza pe asta !
Cred ca ai invatat din viata asta , pina acum , ca pt a stapinii nebunii , cel mai bun paznic este cel mai nebun .... si este o regula aproape generala ....

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu nu ma bazez pe asta, ca sunt de ceva timp pe forum si m-am obisnuit cu limbajul de pe aici.
Am vazut insa useri cu 2-3 postari, care nu tin cont de:

Quote

"3. Exista impresia gresita ca Moderatorii sunt un fel de super-oameni, undeva deasupra eticii si ordinarului. [...] Sub nici o forma nu confundati parerile unui membru al echipei de moderare, cu un pct de vedere al Softpedia (SoftNEws Net SRL)! 4. Cand exista derapaje, exista butonul Report.
si pleaca de pe forum.
Si am vazut moderatori care au tendinta de a folosi in permanenta un limbaj mai putin adecvat titulaturii, iar asta de cativa ani buni, nu de o zi-doua.
Macar sa se puna in semnatura tuturor moderatorilor mentiunea aceea, ca un user care nici nu stie unde sa posteze, ma indoiesc ca mai stie si ce este acela buton de report si cum se foloseste.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 10:57, said:

Macar sa se puna in semnatura tuturor moderatorilor mentiunea aceea, ca un user care nici nu stie unde sa posteze, ma indoiesc ca mai stie si ce este acela buton de report si cum se foloseste.
In principiu, o consider o idee buna, dar exista o problema: ocupand semnatura moderatorilor cu un text standard, le stirbesti din privilegii unor utilizatori care intamplator sunt si moderatori. Daca te astepti la corectitudine, trebuie sa fii si tu corect.

Privilegiul e acela de a avea o semnatura dupa bunul plac, iar acest privilegiu il au toti utilizatorii.

Cel mai corect lucru ar fi sa nu mai apara "moderator" in dreptul postarilor unor utilizatori care nu modereaza aria pe care se afla postarea, deoarece acea postare nu se face in calitate de moderator.

Edited by OriginalCopy, 29 March 2015 - 11:06.


#13
-Unicat-

-Unicat-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.03.2015
Tu cand ai facut subiectul te-ai gandit ca vrei strict un raspuns de la ADM, Courage, Monitox sau PSDGT, dar dupa cum stim... psdgt nu sfideaza pe primi 3, adica unde sunt lucruri generale, care nu tin STRICT de partea tehnica, nu se baga.

Ce caut sa zic? Nu o sa vezi prea curand un raspuns la subiect din partea vreunui ADMIN, de ce? Pentru ca ei vor cantitate.
Strict la obiect? Limbaj? Pai o sa se inchida subiectul asta si cam atat.

Ex. Deja celebrul citat scris de ADM acum cateva zile, asa ca ce limbaj te astepti de la un tip care modereaza gratuit?
Mur cu mesajele lui rasiste.

Ce se schimba? Pai isi sterg mesajele si totul merge inainte.
Au o arie de senzatie speciala pentru MOD, dar care nu mai este folosita, se discuta pe PM, au dat asa de mult "mod" ca aria aia nu isi mai are rostul, cred ca si cel mai neindemanatic utilizator tot gaseste o cunostinta cu MOD sa citeasca si el pe acolo.

Si cum deja noi le-am facut jocul lor, adica am intrat pe subiect si am scris mult, prost, asa ca; Courage, Monitox si alti care stau in vile pe spatele vostru si al nostru, o sa apara si o sa zica.

Tu Clona, in situatia in care eu nu am avut 2 iduri pe forum, tot timpul un singur id.
O sa zica ca este forum privat, in felul asta o sa se contrazica in mesaje, pe care le-au scris tot ei, tot aici, cand inca nu facusera milioane de euro si etc...

Concluzia? Nu te astepta la egalitate si dreptate, cand apareau pe aici si ziceau ca Poiana este dubios de Portocalie si ca intr-o zi o sa bata careva la poarta softnews cu ceva dubios? Unde scriau postaciii aia despre care se scrie in ziare?

In viata mai bine iti vezi de treaba ta si stai departe de dreptate, egalitate si etc... la cate nasoale au facut, cate blesteme si-au luat, daca exista acolo vreo Fiinta Suprema si egalitate... pateau nasoale in viata reala, practic o ard in vile si masini scumpe.

Asa sunt eu, roman, prost si ce mai zicea patronul sau patroana portalului.

Edited by -Unicat-, 29 March 2015 - 11:09.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,552
  • Înscris: 15.06.2004

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 09:43, said:

P.S.: As dori daca este posbil ca moderatorii sa se abtina din a posta in acest topic, ma intereseaza doar parerea adminilor/supermoderatorilor.
Trebuia sa postezi pe aria abuzuri in cazul asta.
SI sa vi si cu ceva exemple.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 OriginalCopy, on 29 martie 2015 - 11:04, said:

Cel mai corect lucru ar fi sa nu mai apara "moderator" in dreptul postarilor unor utilizatori care nu modereaza aria pe care se afla postarea, deoarece acea postare nu se face in calitate de moderator.
Ar fi corect, problema sta in implementare, din cate stiu platforma pe care este facut forumul nu are o asemenea optiune.

Edited by gumball3000, 29 March 2015 - 11:07.


#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 gumball3000, on 29 martie 2015 - 11:06, said:

Ar fi corect, problema sta in implementare, din cate stiu platforma pe care este facut forumul nu are o asemenea optiune.
Astea sunt detalii tehnice. Dorinta manageriala sa fie, ca solutii tehnice sunt destule.

 eiffel, on 29 martie 2015 - 11:06, said:

Trebuia sa postezi pe aria abuzuri in cazul asta.
SI sa vi si cu ceva exemple.

Omul a spus ca are nedumeriri, nu ca se simte abuzat.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Dar de simpli useri care fac pe moderatorii doar pentru ca se considera in mintea lor asa ce spuneti ?. Sunt topice deschise de useri mai lipsiti de experienta ca orice inceput , lasate sau  tolerate poate , de moderatori  , dar desconsiderate de inchipuitii astia ?

#18
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 VladyR10, on 29 martie 2015 - 10:15, said:

iar legat de opiniile diferite doar d'aia e forum, altfel era bar de negri.
Adică cum, negrii au toți aceeași opinie ? :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate