Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
azi am vazut pe net un model al carnetului de comercializare al produselor agricole care va intra in vigoare de la 1 mai.
in interior (caci asta ma intereseaza )contine
-5 file identice, nedetașabile din carnetul de comercializare a produselor din sectorul agricol
Se vor completa numai in cazul transportului produselor de la locul de deținere la locul de vînzare,
pentru vânzările cu amănuntul în spații publice
--3 file/exemplar x 40 seturi/carnet (120 file /carnet)
am si eu o nelamurire,
-un legumicultor sa zicem ..colegul nostru seriffu,se duce cu autoutilitara lui cu 150 de plase de gogosari la piata de angro in oradea ...completeaza pe filele nedetasabile cantitatea transportata ajunge in piata de angro apoi vin pietari care vand la tarabe si incep sa cumpere marfa.
si cum vanzarile merg prost la tarabe ....cumpara cate 3 saci de fiecare (ca sa nu li se strice marfa in tarabe)
fiecare tarabagiu o sa vrea fila cu marfa cumparata (ca sa fie in regula)
--CE FACE PRODUCATORUL AGRICOL CA NU II AJUNGE FILELE DIN CARNET????--
asta inseamna ca trebuie ca un producator sa cumpere 1 carnet pe zi ??
dar daca merge mai prost si se cumpara cate doi saci in medie ?????
sau la naiba vanzarile sant la pamant si cumpara aia cite un sac....cate carnete consumi la o duba de marfa??
http://agrointel.ro/...rnet.pdf-acesta este linkul catre carnet.
pareri opinii???

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai asta e problema,statul nu ia in calcul bisnitarii,tu iei taraba si vinzi doar esti producator.
Angro vinzi sub forma de contract,la un lant de magazine gen.kaufland.
Daca ar face toti asa, altfel ar sta preturile in piata.
In piete ar trebui sa fie doar tarani producatori.
Deci in concluzie,traficul de produse e problema, nu carnetu.Posted Image

Edited by ddaannii, 29 March 2015 - 09:31.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,074
  • Înscris: 10.07.2013
Sunt curios oare ce se urmareste prin aceasta masura?Posted Image

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daannii esti pe langa ...
se urmareste impozitarea pe fix ce se vinde .
problema principala pe care o vad est enumarul foarte mic de file din carnet...40 de file??..pai daca ai intro zi ai 50 de cumparatori ce faci??
cumperi in fiecare zi un carnet??
oare cei cu mici magazine alimentare o sa mai cumpere legume de la producatori sau anafu ii amendeaza daca are legume fara factura .
eu cam cred ca se vrea si scoaterea de pe piata a producatorilor mici.
oricum prevad o mare mare brambureala ...amenzi peste amenzi ...etc

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cum adica sunt pe langa?Eu cand merg la piata as vrea sa fiu sigur ca ceapa e produsa de ala ce mi-o vinde.Daca as avea legea in mainile mele as lua pe rand persoanele care vand produse in piata sa-mi arate unde le produc.Controale peste controale sa se termine odata tranzactiile astea pe sub taraba.Tocmai  asta nu ai inteles vinzi direct la client produsele,ca la ala nu trebuie sa-I dai fila din carnet.

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Esti total pe langa...eu sant producator si trebuie sa stau pe camp sa produc.alti trebuie da stea la piata sa vanda.eu trebuie sa le vand lor.nu vrei sa cumperi si suruburi direct de la producator ?
scuze de postul asta ...mi-am luat smartfone...va rog sa taiati.sa ramana doar una..

Edited by scaiba, 29 March 2015 - 15:32.
post multiplu


#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Suruburi cumpar de la un magazin dedicat, electrice la fel, zarzaverze si alimente la fel, dar aici vorbim de piete si ce ar trebui sa fie acolo, tarani producatori ca tine si altii, dar tu nu intelegi si esti total pe langa, nu ai timp de fapt.

#8
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
eu cred ca pe statul roman, nu-l intereseaza de producator.
cum bine s-a zis mai sus , cam se elimina micii producatori.
ce-l doare pe statul ca trebuie sa cumparati zeci de carnete pe luna? important e sa-si ia el banul.
nu ar fi asta singura lege absurda, asa ca nu va faceti grii, va fi si mai rau, parerea mea
sanatate si apor

#9
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Carnetul de producator este de fapt un aviz de expeditie(primele pagini)+facturierul(urmatoarele 40 seturix3).Nu scie nicaeri ca primaria nu poate sa-ti dea 2 carnete,sau mai multe prima data.Legea spune ca in momentul in care soliciti unul nou.sa-l predai pe cel folosit.Deci ce nu este interzis este legal.

Asa inteleg eu,

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da dar costa 20 de lei unu.si daca iei unu pe zi ...mai platesti 600 pe luna la primarie.
si un producator mai maricel care isi vinde marfa in angro ul de legume consuma lejer 1 pe zi ..daca nu mai mult.
ca sa nu mai zic de pensionari cu verdeturi de prin piete care pur si simplu daca isi trec pe cele 5 file toate sortimentele de verdeturi cu care ei vin intr o zi ...la fel le termina imediat.
sa se inteleaga ,eu (si cred ca majoritatea producatorilor) nu am nimic impotriva faptului ca ei vor sa ne impoziteze pe fix bani care ii obtinem din vanzari ....da sa faca dracu niste carnete mari (cum erau borderourile de achizitii)sa iti ajunga macar jumatate de an agricol nu sa stai toata ziua pe la primarii sa mai iei un carnetel de 40 de file....ca asta e bataie de joc pentru a vinde ei cit mai multe carnetele...

#11
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cumperi si tu 100 carnetele de astea o data si nu mai stai toata ziua la primarie.

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
tare imi e ca se dau pe rand...dar cred ca o sa iasa o brambureala....nimeni nu stie nimic,nu s-a facut o campanie de imformare ..etc.

#13
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Ai dreptate,carnetul e prost facut,dar sa vedem cati primesc atestatul,fara atestat nu poti cumpara carnetul,Sa primesti atestatul trebue sa fii acceptat si recunoscut de o asociatie,deci alti bani.Sunt comune unde nu exista nici o asociatie,acolo ce se intampla?

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu este adevarat ca trebuie sa faci parte sau sa fii recunoscut de o asociatie.de ex la noi in braila nu este nici o asociatie de legumicultori .se desemneaza un inginer de la directia agricola care vine si da atestatele si carnetele dupa ce verifica la fata locului ca te ocupi cu asa ceva.de ex asa este la noi.avem un inginer de pe la viziru ,o localitate la 20 km de noi .
care are mai multe comune .si care cred ca nu o sa il vezi asa des la fata ......!sa vezi ce asteptam cu zilele sa mai iti dea un carnet...

#15
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Legea spune "aviz consultativ",asa ca primarul hotaraste inpreuna cu consiliu local ce inseamna consultativ(ex.Tariceanu cu senatul hotaraste ca daca ai doua legi ,o respacti pe cea care pica bine )
Ma bucur ca la voi e clar cum se da atestatul,si sper sa fie asa.In zona mea HD e ceata deasa,si se prevede mult polei.

#16
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Daca imi propun ca la anul sa fac si sa vand rasaduri de vinete si ardei in piata, cu amanuntul, adica vine clientul, cere 20 de rasaduri, i le dau si, gata.
Trebuie certificat de producator? Daca le pun in masina si le duc in piata, imi trebuie si carnetul despre care vorbiti mai sus?
Cineva care se pricepe, rog frumos, sa ne spuna ce trebuie facut, incepand cu primii pasi si in continuare
Multumiri pentru timpul si atentia acordata.

#17
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postddaannii, on 29 martie 2015 - 15:32, said:

Suruburi cumpar de la un magazin dedicat, electrice la fel, zarzaverze si alimente la fel, dar aici vorbim de piete si ce ar trebui sa fie acolo, tarani producatori ca tine si altii, dar tu nu intelegi si esti total pe langa, nu ai timp de fapt.

Pai tocmai ti-a spus ca el sta in camp nu la piata, treaba lui este sa produca, si are dreptate omul, tu cumperi suruburi de la producator direct? Magazinul dedicat cumpara surubul de la producator, nu le face el, asa cum taranul este pe camp, el munceste non stop.

P.S. De ce va bateti capul, este inca o lege idioata, data de un cretin, care habar nu are cum creste ceapa, omul sta undeva intr-un apartament la bloc si crede ca rosiile si cartofii cresc in spate la Hypermarket, ma miram sa dea astia o lege coerenta

Edited by sammydo, 01 April 2015 - 05:51.


#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pentru priceputu.
bineinteles ca iti trebuie atestat de producator si carnet de comerciant .
dar tu cand o sa pleci la piata cu rasadurile o sa trebuiasca sa treci in cele 5file nedetasabile (extraordinar de putine)ce numar de rasaduri din fiecare categorie transporti si cand te intorci acasa treci cate ai vandut in ziua respectiva.
nu esti nevoit in piata unde vinzi cu amanuntul sa dai si bon fiecarui client care iti cumpara un anumit numar de fire de rasaduri.
practic cum se obtine atestatul de producator nu stie nimeni....si in 30 de zile intra in vigoare
cum se completeaza si cum arata in realitate un certificat de comerciant iarasi nu stie nimeni ..si in 30 de zile intra in vigoare.
totul trebuie respectat si completat ca la carte pentru ca amenzile sunt enorme....drept de control au politisti(toti politisti),politia locala,persoanele desemnate de primari...si anafu.Posted Image ......din fericire popilor nu li s-a dat dreptul sa ne controleze.
prevad o prigoana a producatorilor de la 1 mai ..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate