Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Este autismul o forma de genialitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Este autismul o forma de genialitate? (46 member(s) have cast votes)

Este autismul o boala care trebuie tratata?

  1. Da (35 votes [76.09%])

    Percentage of vote: 76.09%

  2. Nu (11 votes [23.91%])

    Percentage of vote: 23.91%

Este autismul o forma de genialitate?

  1. Da, este o forma de genialitate (10 votes [21.74%])

    Percentage of vote: 21.74%

  2. Nu, este doar o coincidenta faptul ca unele persoane cu autism devin genii (36 votes [78.26%])

    Percentage of vote: 78.26%

Consideri ca esti autist sau suferi de o tulburare comportamentală care aparține de autism?

  1. Da (4 votes [8.70%])

    Percentage of vote: 8.70%

  2. Nu (31 votes [67.39%])

    Percentage of vote: 67.39%

  3. Nu stiu (11 votes [23.91%])

    Percentage of vote: 23.91%

Vote Guests cannot vote

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Se crede ca personalitati marcante ale istoriei au suferit de autism sau de tulburari comportamentale care aparțin de autism.
Intre acestia se includ: Albert Einstein , Amadeus Mozart , Sir Isaac Newton , Charles Darwin , Thomas Jefferson , Michelangelo , Lewis Carroll , Ludwig Wittgenstein , Stanley Kubrick , James Joyce , Nikola Tesla .
Conform wikipedia: :"copiii și adolescenții care suferă de tulburări din spectrul autismului au un exces de sinapse în creier."

#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
La fel se spune și despre copiii cu ADHD ori adulții cu ADD. Iar copiilor indigo li s-au atribuit, de asemenea, calități excepționale, de geniu.

Cred că este mai ușor pentru un părinte cu un copil cu autism, ADHD etc. să accepte afecțiunea dacă ea ascunde posibilitatea unei persoane excepționale, cu niște daruri ieșite din comun.

Există genii extroverte și genii dintre autiști și ADHD-iști.

Iar excesul de sinapse nu presupune neapărat un efect pozitiv.

Edited by Cazimi, 29 March 2015 - 00:04.


#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
De pe site-ul autism.ro:
"Un copil cu autism are adesea abilitati inegale, de exemplu poate fi foarte bun în domenii precum memorarea fotografiilor si cuvintelor si cititul la o vârsta frageda, si foarte slab în zone precum contactul social cu colegii lui."

Se pare interactiunea sociala este singurul neajuns al acestor copii, plini insa cu talente native in domenii in care persoanele sanatoase au dificultati in a le perfectiona. Un fel de specializare nativa.
Desigur nu tot spectrul autismului poate conduce la genialitate. Ci undeva aproape de o persoana normala insa cu deficiente de integrare sociala (Sindromul Aspenger). Aceste persoane sunt probabil fortate sa-si gaseasca alte activitati decat cele sociale , si astfel ajung sa-si perfectioneze si mai mult talentele native, pana cand acestea devin cu adevarat remarcabile.

#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:16, said:

"Un copil cu autism are adesea abilitati inegale, de exemplu poate fi foarte bun în domenii precum memorarea fotografiilor si cuvintelor si cititul la o vârsta frageda, si foarte slab în zone precum contactul social cu colegii lui."


Scuze, dar mie mi se pare că site-ul compară mere cu vaci.

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:16, said:


Se pare interactiunea sociala este singurul neajuns al acestor copii, plini insa cu talente native in domenii in care persoanele sanatoase au dificultati in a le perfectiona.

Din păcate, nu este adevărat. Am cunoscut personal copii autiști fără niciun talent, diagnosticați chiar cu un ușor retard, care după ani sau zeci de ani de terapie abia au reușit să treacă clasa la școli speciale.

Ar fi frumos ca în fiecare autist să zacă un Rainman, dar acela este un film de ficțiune. Realitatea este diferită.

Mă aștept la comentarii gen „diagnosticul era greșit” sau ”nu a primit atenția necesară de la părinți” etc. etc. Răspunsul este „nu”.

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Cazimi, on 29 martie 2015 - 00:25, said:

Din păcate, nu este adevărat. Am cunoscut personal copii autiști fără niciun talent, diagnosticați chiar cu un ușor retard, care după ani sau zeci de ani de terapie abia au reușit să treacă clasa la școli speciale.
De asta zic ca nu tot spectrul autismului produce ceva bun in creier, iar daca copii aceia au fost diagnosticati si cu retard, nu stiu daca acel retard avea legatura cu autismul.

Putem considera autismul o forma de mutatie , care este esentiala in evolutia omului, faptul ca aceasta mutatie este din ce in ce mai frecventa nu este neaparat un lucru rau, inseamna ca natura schimba modul nostru de a fi, ne updateaza, facand experimente pe noi,
unele experimente ies bine, altele nu, succesul unui experiment din asta rezulta in capacitatea unui astfel de om "nou" de a trasmite gena mai departe.
Desigur cei mai multi autisti nu lasa urmasi din cauza lipsei de abilitati sociale, esentiala in selectia sexuala.

In mod ciudat genialitatea nu este un "turn on" pentru majoritatea femeilor, pentru ca ea vine de multe ori cu o lipsa a abilitati sociale , care din nou in mod ciudat: este un masiv "turn off" pentru majoritatea femeilor.
Prin genialitate intelegem:un om care este extrem de bun intr-un anumit domeniu, nu in toate domeniile.

De aceea s-a inventat si o stigma a persoanelor cu o usoara lipsa a abilitatilor sociale. sau cu interese restranse: fiind catalogate in mod nedrept ca "autisti".

Edited by _-AppleS-_, 29 March 2015 - 01:10.


#6
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 _-AppleS-_, on 28 martie 2015 - 23:53, said:

Se crede ca personalitati marcante ale istoriei au suferit de autism sau de tulburari comportamentale care aparțin de autism.
Intre acestia se includ: Albert Einstein , Amadeus Mozart , Sir Isaac Newton , Charles Darwin , Thomas Jefferson , Michelangelo , Lewis Carroll , Ludwig Wittgenstein , Stanley Kubrick , James Joyce , Nikola Tesla .
Conform wikipedia: :"copiii și adolescenții care suferă de tulburări din spectrul autismului au un exces de sinapse în creier."
NU stiu cat de bine pot fi diagnosticati oamenii pe baza cartilor si impresiilor altor ... Dar ...
Oricum un numar mare de sinapse nu inseamna neaparat inteligenta si creativitate utila. Copiii genereaza un mult mai mare de sinapse per neuron decat adultii pentru ca, in timpul adolescentei, sa treaca printr-un proces de triere pierzand multe conexiuni in favoarea celor care il ajuta efectiv sa interactioneze, in mod favorabil, cu mediul (alti oameni, mediul abiotic, plate, animale, microorganisme, etc) sau cu restul organelor ... Procesul numit maturizare.
Acest fenomen explic comportamentul multi mai impredictibil si irational al copiilor si adolescentilor, si dificultatea cu care fac fata interactiunii cu mediu. Gandeste-te ca aceasta interconectabilitate este echivalentul unui bloc in care exista coridoare ce leaga orice camera. Uneori ai nevoie sa ajungi la WC, dar dai numai de dormitoare, bucatarii si sufragerii ...
Genialitatea este un concept destul de greu de definit. Dar face legaturi cognitive si emotionale intre orice cu orice, nu este tocmai ceva util in orice situatie si mediu ... Dar descoperirile si creativitatea este uneori gasirea unui pattern total deosebit de ceea ce era acceptat pana atunci. Totusi, creierul uman a evoluat milioane de ani ca sa supravietuiasca, iar societatea a acumulat anumite pattern-uri deja verificate practic.
Asa ca, sa nu exageram ...

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

De asta zic ca nu tot spectrul autismului produce ceva bun in creier, iar daca copii aceia au fost diagnosticati si cu retard, nu stiu daca acel retard avea legatura cu autismul.
Avea. Și multă vreme autismul a fost catalogat drept retard mintal.  O să mă refer mai jos la asta.

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

faptul ca aceasta mutatie este din ce in ce mai frecventa
Nu este din ce în ce mai frecventă, ci din ce în ce mai des diagnosticată. Conceptul este relativ recent, așa încât specialiștii nu puteau pune un diagnostic care nu se inventase încă. De altfel, mulți dintre copiii considerați autiști sunt acum considerați afectați de ADD. Simptomele sunt extrem de similare.

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

nu este neaparat un lucru rau, inseamna ca natura schimba modul nostru de a fi, ne updateaza, facand experimente pe noi,
din asta rezulta in capacitatea unui astfel de om "nou"

Părerea mea personală este că incidența de care vorbești nu se datorează (încă) unor modificări genetice, ci tehnologiei. Și întrucât tehnologia continuă să se dezvolte în direcția absenței contactului social și interacțiunii sociale, probabil că în următoarele decenii vom avea tot mai mulți autiști de-a binelea. Deja tinerii, îngrijorător de mulți, se plâng că nu sunt activi și acceptați social, dar se plâng... de unde? Din propria cameră, din fața calculatorului, pierzând astfel și mai mult șansa interacțiunii fizice cu alți oameni.

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

In mod ciudat genialitatea nu este un "turn on" pentru majoritatea femeilor, pentru ca ea vine de multe ori cu o lipsa a abilitati sociale , care din nou in mod ciudat: este un masiv "turn off" pentru majoritatea femeilor.
Poate să fie, dar în mod curios, pentru femei cu nivel foarte scăzut de educație. Am cunoscut, de exemplu, o femeie care făcea menaj prin casele oamenilor, pentru că atâta carte avea ea, și era căsătorită cu un scriitor de succes și cercetător. Amândoi spuneau că au o căsătorie fericită.

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

Prin genialitate intelegem:un om care este extrem de bun intr-un anumit domeniu, nu in toate domeniile.
Pentru că în afară de a fi genial într-un domeniu, chiar și fără a avea abilități sociale, un bărbat este de așteptat să aibă niște abilități practice, cu care să-și manifeste atributele sale masculine (provider, protecție) și, preferabil, să facă viața unui partener de cuplu mai ușoară decât a partenerului solitar. Or, un bărbat din ăsta genial, care nu se pricepe nici să repare prize și mai are și mood-uri... nu este chiar un partener care oferă ceva cuplului.

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

Prin genialitate intelegem:un om care este extrem de bun intr-un anumit domeniu, nu in toate domeniile.
De aceea s-a inventat si o stigma a persoanelor cu o usoara lipsa a abilitatilor sociale: fiind catalogate in mod nedrept ca "autisti".
Nu sunt de acord că stigma s-a inventat. Cum am spus mai sus, absența abilităților sociale se amplifică odată cu dezvoltarea tehnologiei. ceea ce înclină balanța în favoarea introverților.

Și mai sunt și cei despre care am auzit vorbindu-se de curând:

Attached Files



#8
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Sigur voi fi injurat, eu sunt de acord cu eutanasierea copiilor cu boli mintale. De ce sa se chinuie toata viata atat el cat si parintii? Copii mai faci, dar alte vieti numai ai. Toate visurile tale, toate planurile tale se duc pe apa sambetei atunci cand primesti vestea cumplita ca acel copil sufera de aceasta boala, practic trebuie sa stai toata viata sa-l ingrijesti.

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Cazimi, on 29 martie 2015 - 01:19, said:

Părerea mea personală este că incidența de care vorbești nu se datorează (încă) unor modificări genetice, ci tehnologiei. Și întrucât tehnologia continuă să se dezvolte în direcția absenței contactului social și interacțiunii sociale, probabil că în următoarele decenii vom avea tot mai mulți autiști de-a binelea. Deja tinerii, îngrijorător de mulți, se plâng că nu sunt activi și acceptați social, dar se plâng... de unde? Din propria cameră, din fața calculatorului, pierzând astfel și mai mult șansa interacțiunii fizice cu alți oameni.

In paradigma mea asupra evolutiei , nu exista conceptul de involutie, asta inseamna ca orice punct din prezent sau din viitor nu are cum sa fie mai "rau" decat punctele anterioare, si acest punct este absolut necesar pentru evolutie.
Dupa parerea ta autistii sunt produsul dintre om si tehnologie, un om incapabil de socializare din cauza idealizarii create in mintea sa de catre tehnologie, un om inadaptabil care se asteapta ca lumea sa se adapteze la el, si nu el la lume.
Poate o astfel de schimbare de paradigma este absolut necesara in viitor, intrucat acesti oameni sunt extrem de creativi, deoarece stiu ce vor, si acel lucru nu se gaseste in placerile tangibile ale vietii , ci in idealuri insuflate de tehnologie.
Sigur ca nu toate lucrurile sunt roz, dar daca anumiti oameni cu autism , produc acest fenomen numit evolutie, care consta in aceasta schimbare de paradigma , deloc usor de acceptat , de catre antecedentii lor, de ce noi, cei care se presupune ca suntem adaptabili, renuntam asa de greu , la conceptele noastre invechite despre lume?

Nu stiu daca exista o statistica oficiala , dar care o fi incidenta ca un copil cu autism sa dezvolte calitati superioare celor sanatosi?
Si este inadaptabilitatea sociala o trasatura comuna celor care dezvolta calitati superioare (altele decat cele sociale) fata de normalitate?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 02:17, said:

Nu stiu daca exista o statistica oficiala , dar care o fi incidenta ca un copil cu autism sa dezvolte calitati superioare celor sanatosi?
Nu poti sa vorbesti de calitati superioare celor sanatosi cat timp elogiezi o directie data de boala dar nu iei in calcul si pierderea celorlalte care-l fac inferior celor sanatosi. E treaba de echilibru. Adica e ca si cum excelezi in ceva dar esti prastie la multe altele... asta nu este o superioritate.

Subiectul asta imi aduce aminte de discutiile despre Shakespeare cu drogurile, la care unii incercau sa puna geniul pe seama drogurilor consumate de el si raspunsul e pe cat se poate de civillizat si imbatabil, de ce nu devin genii toti drogatii ? Exact asa e si cu autismul... nu toti autostii devin genii. Sursa geniului insa nu sta in autism.

Edited by andreic, 29 March 2015 - 02:39.


#11
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Nu, şi nu pricep cum poate fi „diagnosticat” cineva mort acum cîteva sute (sau chiar zeci) de ani cînd boala asta nici nu exista (sau exista, da-i zicea nebunie), de autism. Aşa, dacă iei doar unele simptome şi manifestări ale autismului, poţi pune „ştampila” asta pe mai toţi cei care consideră rezistenţa la orice fel de argument contrar credinţelor şi convingerilor lor, drept autişti.

Lipsa abilităţilor sociale, sau anumite particularităţi de comportament nu pot fi considerate autism.

#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Diferenta intre un geniu si un om destept consta in capacitatea mult superioara a primului de a se concentra pe un anumit subiect. Un geniu alege sa se concentreze pe un subiect prin ignorarea profunda a orice altceva din jurul sau. Un om care sufera de autism face acelasi lucru, dar el este incapabil sa nu ignore ce este in jurul sau.

Deci geniile si cei cu autism poate se manifesta in acelasi fel, doar ca unii nu vor, iar ceilalti nu pot.

Cred ca autismul este o afectiune complexa, abia incepem sa o intelegem si probabil exista si tratamente timide deja, in tarile civilizate, unde este interzis sa avortezi feti cu asemenea afectiuni.

E ingrijorator ca nu l-a injurat deja nimeni pe Gigel care a sugerat euthanasierea. Probabil nu-si da seama ca o asemenea recomandare ar putea sa insemne ca si el face umbra degeaba pamantului, cine stie care din stramosii lui ar fi putut fi diagnosticat in mod gresit (sau nu) cu retard si euthanasiat pentru o lume mai buna, cu postari pe Softpedia demne de secolul XXI...

Edited by glumetu, 29 March 2015 - 06:59.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuie sa ne intrebam ,totusi, din cine este format grupul de " avocati "  ai autismului ? In covarsitoarea majoritate din parintii copiilor autisti . Inteligenta tine in primul rand de capacitatea de a te adapta la conditii de existenta noi. Lipsa capacitatii de a adapta realitatea bolnavului la realitatea inconjuratoare , nu poate fi numita tocmai genialitate. In plus , autismul este si extrem de greu de diagnosticat. Sa incadrezi un copil in categoria " autist " nu este tocmai facil . De aici si pana la dorinta parintilor de a oferi o viata cat mai apropiata de normal a copiilor suferinzi , este o mica distanta. Cateodata , acestia forteaza integrarea dintr-o directie eronata ( in opinia mea ) . O modalitate de a integra aceste persoane , este aceea de a le pune in relationare cu alte persoane ce manifesta simptome asemanatoare , dar mult mai estompate. Imprietenirea unui autist incadrat cu o persoana ce are doar niste mici probleme de relationare , poate estompa treptat manifestarile bolnavului .
Autismul este doar o boala psihica. O dereglare . Daca parintii accepta acest lucru , au sanse mari sa isi puna copilul pe un fagas adecvat imbunatatirii conditiilor de viata. Normali nu vor fi niciodata .

Edited by JurasikMan, 29 March 2015 - 09:09.


#14
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 00:57, said:

De asta zic ca nu tot spectrul autismului produce ceva bun in creier, iar daca copii aceia au fost diagnosticati si cu retard, nu stiu daca acel retard avea legatura cu autismul.

Putem considera autismul o forma de mutatie , care este esentiala in evolutia omului, faptul ca aceasta mutatie este din ce in ce mai frecventa nu este neaparat un lucru rau, inseamna ca natura schimba modul nostru de a fi, ne updateaza, facand experimente pe noi,
unele experimente ies bine, altele nu, succesul unui experiment din asta rezulta in capacitatea unui astfel de om "nou" de a trasmite gena mai departe.
Desigur cei mai multi autisti nu lasa urmasi din cauza lipsei de abilitati sociale, esentiala in selectia sexuala.

In mod ciudat genialitatea nu este un "turn on" pentru majoritatea femeilor, pentru ca ea vine de multe ori cu o lipsa a abilitati sociale , care din nou in mod ciudat: este un masiv "turn off" pentru majoritatea femeilor.
Prin genialitate intelegem:un om care este extrem de bun intr-un anumit domeniu, nu in toate domeniile.

De aceea s-a inventat si o stigma a persoanelor cu o usoara lipsa a abilitatilor sociale. sau cu interese restranse: fiind catalogate in mod nedrept ca "autisti".

nu este deloc ciudat ca femeile evita masculii carora le lipsesc abilitatile sociale!
vedeti voi, special umana este gregara din punct de vedere genetic!

prin urmare, orice comportament impotriva acestei trasaturi esentiale este vazut ca indezirabil - ergo, femeile ii evita pe cei nesociabili


@glumetu

la care tari civilizate te referi ca esti interzis sa avortezi feti cu probleme ca autismul ?!
ca aici sigur nu intra nici o tara din Europa de Vest si nici SUA!

in zonele astea, se avorteaza mai mult de 90% din fetii depistati cu probleme de gen autism, Down, alte tipuri de trisomii, bashca chiar probleme rezolvabile relativ usor pe cale chirurgicala alde palat despicat etc.

Eu as fi pro avort fetii cu astfel de probleme, daca s-ar depista suficient de devreme!

si exista un astfel de test, chiar non-invazis dar extrem de precis: NIPT

LINK

ok, testul este pentru Down, dar functioneaza la fel de bine in detectia oricaror altor afectiuni

Edited by CentOS_Operator, 29 March 2015 - 09:48.


#15
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Reportaj recent despre o fata cu autism:
Fată de 14 ani, care suferă de autism, bursieră integrală la o şcoală de muzică din Anglia

"Am compus în clasa a IV-a piesa pentru vioară şi pian «Aventuri pe marea de caramel», în două părţi, cu care am obţinut în 2011 premiul I la Concursul naţional de compoziţie. Este povestea unor vikingi, linia melodică având accente nordice. Anul următor am scris piesa «Metamorfoza» cu care am câştigat marele premiu la acelaşi concurs, care descrie povestea unui fluture. Luna trecută am obţinut Premiul Juriului la un festival internaţional la Luxemburg, iar acum lucrez la o piesă pentru pian care se numeşte «Moduri în oglindă»", povesteşte fata.

La rândul său, Eva Butean, profesoara de pian a Marei de la Colegiul de Muzică "Sigismund Toduţă", susţine că a observat la aceasta toate calităţile necesare dezvoltării unui muzician foarte bun.

Edited by _-AppleS-_, 29 March 2015 - 11:03.


#16
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 Cazimi, on 29 martie 2015 - 01:19, said:

Pentru că în afară de a fi genial într-un domeniu, chiar și fără a avea abilități sociale, un bărbat este de așteptat să aibă niște abilități practice, cu care să-și manifeste atributele sale masculine (provider, protecție) și, preferabil, să facă viața unui partener de cuplu mai ușoară decât a partenerului solitar. Or, un bărbat din ăsta genial, care nu se pricepe nici să repare prize și mai are și mood-uri... nu este chiar un partener care oferă ceva cuplului.
Sper totuși că mai există și femei care se îndrăgostesc și de altceva, pe lângă viața mai ușoară.

#17
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

 _-AppleS-_, on 29 martie 2015 - 10:59, said:

Asta nu spune nimic despre nimic. „Geniilor” de care vorbeşti tu li se zice „savanţi” (cu al doilea „a” ca în franceză), şi sînt la fel de deşi printre autişti ca şi celelalte genii, normale, între oamenii normali (dacă nu cumva şi mai rari).

Mie savánţii ăştia îmi provoacă mila, nu vreun fel de admiraţie, poate nişte semne de întrebare în ce priveşte de unde le vin capacităţile, dar în rest, nu-s deloc de invidiat. De-aia, deşi principial sînt împotriva avortului, împotriva avorturilor copiilor potenţial autişti n-am absolut nimic împotrivă.

Edited by stormwatch, 29 March 2015 - 11:40.


#18
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 stormwatch, on 29 martie 2015 - 11:36, said:

poate nişte semne de întrebare în ce priveşte de unde le vin capacităţile, dar în rest, nu-s deloc de invidiat. De-aia, deşi principial sînt împotriva avortului, împotriva avorturilor copiilor potenţial autişti n-am absolut nimic împotrivă.
Cu alte cuvinte, moarte celor care nu sunt ca noi sau moarte neînțeleșilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate