Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Flori pentru curte

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am nevoie de niste flori pentru pus in curte care sa aiba flori de la inceputul verii pana pe la sfarsitul toamnei.
Ce tipuri sa aleg?

Edited by I2O, 28 March 2015 - 22:35.


#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
trandafiri

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostTaxon, on 28 martie 2015 - 22:48, said:

trandafiri
Mi-am pus deja 10 butasi.
Mai vreau si alte flori.
Ma gandeam sa imi pun flori de piatra dublu melanj
Anu trecut mi-am pus niste bulbi din mai multe soiuri si mi-au iesit doar gladiole parca,au inflorit prin toamna...o saptamana am avut flori si dupa pauza.

Edited by I2O, 28 March 2015 - 22:53.


#4
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Gladiole, flori de piatra, regina noptii, dalii (gherghine), cosmos...

Eu pe astea le-am avut inflorite toata vara. Gladiolele le-am taiat in toamna si le-am pus in apa pt ca trebuia sa scot bulbii. Daca tie ti-au inflorit in toamna, inseamna ca le-ai plantat tarziu.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postnoha_1508, on 28 martie 2015 - 23:00, said:

Gladiole, flori de piatra, regina noptii, dalii (gherghine), cosmos...

Eu pe astea le-am avut inflorite toata vara. Gladiolele le-am taiat in toamna si le-am pus in apa pt ca trebuia sa scot bulbii. Daca tie ti-au inflorit in toamna, inseamna ca le-ai plantat tarziu.
Cam pe vremea asta le-am plantat...acum vad ca au iesit iar,sper ca vor inflori mai rapid.
Acum...si eu m-am trezit cam tarziu pentru plantari de seminte...ar fi trebuit de la inceputul lui martie sa ma apuc...

Edited by I2O, 28 March 2015 - 23:05.


#6
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Eu regina noptii cumpar rasad de la piata si o plantez intre 15-25 aprilie. Gladiolele, anemonele, daliile le voi pune sambata viitoare, iar semintele de flori de piatra, garofite, pufuleti, musetel si cosmos le-am semanat de vreo saptamana.
Eu sap gladiolele tot la 2 saptamani si ud la 2-3 zile.

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postnoha_1508, on 28 martie 2015 - 23:15, said:

Eu regina noptii cumpar rasad de la piata si o plantez intre 15-25 aprilie. Gladiolele, anemonele, daliile le voi pune sambata viitoare, iar semintele de flori de piatra, garofite, pufuleti, musetel si cosmos le-am semanat de vreo saptamana.
Eu sap gladiolele tot la 2 saptamani si ud la 2-3 zile.
Ma gandesc sa pun flori de piatra pe langa casa unde e soare non stop si brumarele unde am vita de vie ca e mai umbra...

#8
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
Da, florile de piatra rezista bine la soare. Eu inca nu am copacei sau umbra in curte si toata vara am avut flori frumoase. Eu in jurul casei am pus si menta, busuioc si pelin pt ca am citit ca alunga mustele si insectele. Anul asta am luat si o tufa de lamaita si una de mana maicii domnului.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postnoha_1508, on 28 martie 2015 - 23:27, said:

Da, florile de piatra rezista bine la soare. Eu inca nu am copacei sau umbra in curte si toata vara am avut flori frumoase. Eu in jurul casei am pus si menta, busuioc si pelin pt ca am citit ca alunga mustele si insectele. Anul asta am luat si o tufa de lamaita si una de mana maicii domnului.
Mana Maicii Domnului am si eu...si ma mai gandesc sa pun si craite..si cam atat.

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostI2O, on 28 martie 2015 - 23:34, said:

Mana Maicii Domnului am si eu...si ma mai gandesc sa pun si craite..si cam atat.
Salvie si petunii la greu .
Salvia este nepretentioasa , si sta inflorita pina te plictisesti de ea , toamna tirziu ....
Petuniile , cu minim de ingrijire , te umple de flori , la fel , pina in toamna ....
Cu astea doua , rasadurile sint ieftine , umpli curtea de lasi lumea cu gura cascata ....
Craitele sint cam figurante din ce-am sesizat eu .... dar pt varietate ...este ok ...

Attached Files



#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pare foarte misto salvia aia rosie,dar sa vad daca gasesc rasaduri.Ca din seminte nu stiu cand o inflori...

#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostI2O, on 29 martie 2015 - 09:42, said:

Pare foarte misto salvia aia rosie,dar sa vad daca gasesc rasaduri.Ca din seminte nu stiu cand o inflori...
Daca n-au aparut vor apare , nu-ti face griji . Eu incep " adunatul " spre sfirsitul lunii aprilie ...

#13
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Eu am avut petunii - le-am plantat din mai (am cumparat rasaduri din piata) si au tinut pana in octombrie. Doar ca trebuie udate la doua zile, sau chiar zilnic in caz de canicula.Dar da, sunt superbe si atrag toate privirile.
Regina noptii a tinut toata vara, e foarte fain sa ai toata curtea parfumata seara.
Daliile le-am plantat in mai si au inflorit din iunie pana in octombrie in continuu - au facut niste flori uriase foarte frumoase - anul asta mi-am propus sa plantez mai multe.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmaximg, on 29 martie 2015 - 09:47, said:

Daca n-au aparut vor apare , nu-ti face griji . Eu incep " adunatul " spre sfirsitul lunii aprilie ...
Am luat doar petunii ca salvie nu avea inca,doar peste 2 saptamani.
Chestia e ca la noi momentan e frig de iti ies aburi din gura si ploua...unde sa le tin pana vine vreme mai frumoasa.
E problema daca le tin in casa la caldura?Nu se ofilesc daca le bag direct de la frig?
Mi-am mai luat si niste seminte...asa pentru damblaua mea ca sa le pun in ghivece pe veranda.(dianthus barbatus si impatiens walleriana)

View PostClarra, on 29 martie 2015 - 12:42, said:

Eu am avut petunii - le-am plantat din mai (am cumparat rasaduri din piata) si au tinut pana in octombrie. Doar ca trebuie udate la doua zile, sau chiar zilnic in caz de canicula.Dar da, sunt superbe si atrag toate privirile.
Regina noptii a tinut toata vara, e foarte fain sa ai toata curtea parfumata seara.
Daliile le-am plantat in mai si au inflorit din iunie pana in octombrie in continuu - au facut niste flori uriase foarte frumoase - anul asta mi-am propus sa plantez mai multe.
Am avut vara trecuta dalii,dar au iesit ceva...ce nu le puteam numi dalii.
O sa caut si rasad de regina noptii daca nu caut brumarele.

Edited by I2O, 29 March 2015 - 13:25.


#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
trandafirii nu prea infloresc toata vara, au perioadele lor. eu i-am "urcat pe picior" adica i-am tuns ca sa cresca ca un pomisor cu o tulpina dreapta si coroana, ca sa am loc dedesubt sa mai pun alte flori.
mina maicii domnului (caprifoiul) e cam invaziva, zmulg la ea de prin gradina de 3-4 ori pe an.
florile de piatra si petuniile sint idee buna, la fel si regina noptii, numa sa le ciupesti virfurile la inceput ca sa ramifice, sa nu creasca bat inalt.
in zone puternic insorite mai poti sa pui datura, rezista excelent la seceta si daca are spatiu in jur e foarte spectaculoasa, mai ales soiurile triple.

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgomez99, on 29 martie 2015 - 13:56, said:

trandafirii nu prea infloresc toata vara, au perioadele lor. eu i-am "urcat pe picior" adica i-am tuns ca sa cresca ca un pomisor cu o tulpina dreapta si coroana, ca sa am loc dedesubt sa mai pun alte flori.
mina maicii domnului (caprifoiul) e cam invaziva, zmulg la ea de prin gradina de 3-4 ori pe an.
florile de piatra si petuniile sint idee buna, la fel si regina noptii, numa sa le ciupesti virfurile la inceput ca sa ramifice, sa nu creasca bat inalt.
in zone puternic insorite mai poti sa pui datura, rezista excelent la seceta si daca are spatiu in jur e foarte spectaculoasa, mai ales soiurile triple.
La care sa le ciupesc la petunii sau la regina noptii,sau la ambele?

#17
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
La regina noptii se ciupesc varfurile. Datura am avut si eu anu trecut. In toamna am scos-o si am pus-o intr-o galeata in garaj. A rezistat foarte bine peste iarna.

#18
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

View PostI2O, on 29 martie 2015 - 13:22, said:

Am avut vara trecuta dalii,dar au iesit ceva...ce nu le puteam numi dalii.
O sa caut si rasad de regina noptii daca nu caut brumarele.
Eu am luat anul trecut o cutie cu mai multe sortimente bulbi de la Lidl (astea sunt cutiile - eu luat una pe galben http://www.lidl.ro/r...Detail&id=31077)- printre ele se afla si un ciot ce ar fi trebuit sa fie bulb de dalie; sotul a vrut sa-l arunce, ca n-avea sub nicio forma alura de bulb. Pana la urma l-am plantat si a iesit ditamai dalia, de vreo 70 cm inaltime, care a facut flori ca nebuna - avea in permanenta minim 10 boboci. Cam asa sunt de mari florile (scuze pentru calitate, sunt poze facute cu telefonul):
[ https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10559950_778116818906138_1128925588809741181_n.jpg?oh=5f0e79f47d9f84ff78cbda4abcba17d9&oe=55AF7DCC - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Astea sunt ultimele dalii, culese pe 25 oct - ca sa-ti fac o idee, cana verde are un diametru de vreo 10 cm:
[ https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/15281_965254196823381_8934393689966903768_n.jpg?oh=4febefb3e5869104f25a3d5238dc0c67&oe=55A5FEFE&__gda__=1436854037_bc337c8797822d813b337d0a8e45649b - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Clarra, 29 March 2015 - 14:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate