Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Tratamente pentru vita de vie

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Gaby1234

Gaby1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.03.2015
Una dintre cele mai grele/complicate activitati ale unui viticultor, mai ales unui amator , este stropirea vitei de vie contra diferitilor factori/daunatori . Va invit sa colaboram si sa efectuam  un  astfel de tratament simplu si ieftin , astfel incat sa poata intelege toti incepatorii in acest domaniu .

#2
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Si eu as fi interesat sa aflu cate ceva in domeniu....asadar si eu rog pe cunoscatori sa posteze cat mai multe sfaturi.

#3
remus86arad

remus86arad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.06.2011
As fi interesat si eu mai ales ca ma ocup de vreo 40 de butasi doar din aceasta primavara

#4
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu am stropit via saptamana trecuta, inca nu incepuse înfloritul. Am folosit Ridomil mz ptr mana si Topas ptr fainare. Spre sfarsitul saptamanii viitoare cred ca se sfarseste înfloritul si ma gândesc sa folosesc Champ -Falcon- Pyrus.  ptr ca nu prea sunt conditii prea mari sa apara mana , mai mari sanse cred ca sunt ptr fainare.  Pyrus e ptr putregai,  dar e atat de scump ca incep sa ma gândesc sa renunt la el.Ce credeti?

#5
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Depinde de ce soi de vie ai ?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine a terminat infloritul si am gasit un ciorchine cu inceput de putregai, a stropit tata aseara cu topsin+ridomil+decis (pt musca). acum 3 sapt.fusese stropit cu shavit+vertimec...se vede treaba ca shavitu nu isi face treaba pe putregai mult timp asa ca urmatoarea stropeala va fi cu shavit+swich, probabil ca bag si nisorum.

#7
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Se pare ca la stropitul de dupa inflorit se trateaza obligatoriu si ptr putregaiul cenusiu, problema e ca substantele dedicate putregaiuluisunt extrem de scumpe.Am soiuri albe(Perla Csaba, Aligote)  dar si rosii(Merlot, Fetesca Neagra, Busuioaca).Ma gândeam sa bag ptr putregai doar la cele albe.Sau sa folosesc Topsin ptr fainare la toata via, care se zice ca are efect si asupra putregaiului.

PS   am auzit numai lucruri nu prea bune despre Shavit,  nu stiu totusi cat sunt de adevarate

#8
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Eu Shavit nu mai folosesc de 3 ani. Am vorbit cu mai multe persoane care mi-au spus ca nu mai este eficient. In plus este testat in Israel pe conditiile de acolo si pentru caldura de acolo.

Eu stropitul 3 il dau cu Topsin (putregai + fainare) + Ridomil gold + Folicur Solo fainare + foliar 20-20-20

Acum tot am citit ca Ridomil Gold MZ trebuie dat inainte de floare .. eu il dau dupa. Am dat cu Mikal Flash inainte de floare pentru mana.

#9
n00b4

n00b4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.05.2008
Salut!
Este foarte bun mikalul la al doilea tratament ..pana in floare profiler sau equation pro..imediat dupa floare verita,iar equation sau curzate F..cele trei trat sunt ff importante..sistemicele sunt mai scumpe dar isi merita banii..esti safe chiar daca ploua cu galeata..

Bafta!

#10
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Eu am decis sa stropesc din nou zilele astea cu Topsin, Thiovit jet si Curzate manox. Am ales Curzate manox ptr ca are si cupru,si din ce stiu eu incepind de acum e bine sa folosim cuprice.

#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la noi pe deal e plin de fainare...am o vita atacata complet si cate o boaba la 4-5 alte vite. era stropit acum 3 sapt cu topsin(+ridomil si decis) si acum 6 zile cu shavit(+swich+milbeknok), sambata s-a stropit cu bordeleza si sulfomat, vad ca s-a stopat...dar vin iar ploi :(

i-as baga la sf saptamanii un folicur+swich+acrobat, peste alte 2 sapt un cabrio top cu rovral...ce ziceti, e bine?

#12
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
si la noi exista in unele zone fainare.. la mine pana acum se prezinta bine..

imi mentin parerea ca shavit-ul nu mai este un produs bun in acest moment .. cel putin in grupurile noastre toti fug de el

eu as recomanda doar bayer sau bayer cu syngenta.. daca poti..

pentru stropitul 4 mergem sigur pe curzate si folicur .. vom mai adauga inca un produs de contact.

#13
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Asa am zis si eu...ca shavitul e naspa, dar avand in vedere ca pe deal era stropit cu folicur si atac muult mai rau decat la mine...

Si eu incepusem sa cred ca shavitul e naspa cand am gasit cateva boabe cu fainare, dar avand in vedere ca pe deal e extinsa rau si fusese stropit cu folicur...si ei au vita si mai aerisita...

#14
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
LE: cred ca tine f.mult de cum dai tratamentele (perioada...ca pe deal se da cu tractorasul, noi avem atomizor), de cum alternezi tratamentele, etc.

pt.ca: la vecina din stanga fainarea a aparut mult mai devreme decat la mine si...practic stropeste la max.2-3 zile cu ce stropeste tata (il treaba cand il vede cu atomizorul in spate cu ce da, i-am luat si ei cam aceleasi subst.), la vecinul din dreapta nu stiu cand a aparut, dar deja e cuprinsa toata via (la mine au fost cateva boabe la cateva vite)...cred ca a fost f.virulenta...dar el anul trecut cand a intrat boala in vie a abandonat-o...noi am stropit si-am tras de ea in ideea de a reduce macar presiunea pt.anul asta. sunt f.multe variabile...e f.compicat...incerc sa inteleg cum functioneaza treaba asta...

#15
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Am stropit via. Am dat cu atomizorul. Pentru fainare, molie si acarieni. Am folosit Cosavet, Fastac si Novadim progres. Lastarii aveau 5-6 frunze deschise si cam 15-20 cm lungime.Pentru stropitul de dinainte de inflorit ma gândesc sa folosesc Equation pro , Falcon sau Topsin si Faster. Am inceput cautarile, cel mai mic pret la Equation pro pe care  l-am gasit e 179 lei punga de 400 grame, stie cineva o sursa mai ieftina??

#16
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Asa repede ati stropit? La mine nu au depasit lastarii 5-6cm .. Ma gandesc ca in VN e intarziata cresterea fata de PH...

Fainare si molie si acarieni.. dar pentru mana?

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

 Patrick007, on 08 mai 2017 - 16:32, said:

Asa repede ati stropit? La mine nu au depasit lastarii 5-6cm .. Ma gandesc ca in VN e intarziata cresterea fata de PH...

Fainare si molie si acarieni.. dar pentru mana?
Daca a stropit cineva nu inseamna obligatoriu ca acel cineva se si pricepe si aplica tratamente fix la timp...
Daca vei mai citi pe forum o sa vezi ca si altii au tratat "puternic"desi riscul " adevarat" e relativ indepartat in sezon...

Edited by parintele, 08 May 2017 - 16:59.


#18
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Mana nu ataca acum.

Acum e momentul ptr molie si acarieni.

In zona mea au aparut deja

Riscul maxim acum este,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate