Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

P+1 cadre BA+planseu metalic

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Salut!

Am in plan constructia unei case anul viitor. Pentru ca ma sperie greutatea unei placi de beton armat deasupra capului in timpul unui cutremur, caut alternative fiabile. M-am gandit sa inlocuiesc placa de beton dintre P si etaj cu cadre metalice (profil laminat la cald ”INP” 120mm) acoperit cu scandura grosime 30 mm, fono/termo izolata cu polistiren / canepa Thermo-Hanf si tavan fals din rigips.
Astept parerile voastre cu nerabdare!
Multumesc frumos!

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
daca placa are destul fier de calitate, legat bine si placa sa fie de 15-20 nu cred sa ai probleme in cazul unui cutremur. asa daca casa nu are etaj in loc de grinzi poti pune direct dulapi pe care sa bati scandura si pentru izolatie urci pamant in pod, decat sa pun grinzi.

#3
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 flavius18, on 28 martie 2015 - 21:25, said:

daca placa are destul fier de calitate, legat bine si placa sa fie de 15-20 nu cred sa ai probleme in cazul unui cutremur.

Legat bine de Dorel - no way! Nu am incredere in mesteri. - iese din calcul placa de beton.

Vreau sa fac P+1+acoperis inalt, nu P+M. Asa ca trebuie sa separ cumva parterul de etaj. Oare pe vremuri ce fel de plansee se faceau?

Edited by Nick_28, 28 March 2015 - 21:31.


#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 Nick_28, on 28 martie 2015 - 21:30, said:

Legat bine de Dorel - no way! Nu am incredere in mesteri. - iese din calcul placa de beton.

Vreau sa fac P+1+acoperis inalt, nu P+M. Asa ca trebuie sa separ cumva parterul de etaj. Oare pe vremuri ce fel de plansee se faceau?
pai cred ca ce metoda ti-am dat eu aia cu pamantul. acu 2 ani am dezafectat o casa batraneasca a unui prieten care avea cum am spus eu, sus in pod avea pamant cu stuf pentru izolatie. apropos ca tot ai zis ca iti faci casa, sus la acoperis poti incerca sa pui acoperis sandwish lindab. e mai buna izolatia.http://www.lindab.com/ro/pro/categories/Pages/Sandwich-Panels.aspx

#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Nick_28, on 28 martie 2015 - 21:30, said:

Legat bine de Dorel - no way! Nu am incredere in mesteri. - iese din calcul placa de beton.
Daca nu cunosti ... Placa iti cade in cap daca cedeaza peretii ...
Deci ...peretii sint partea sensibila si legaturile la centura ....

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O podea din scanduri si dulapi intre P si etaj vibreaza. Am stat 2 ani intr-o asemenea casa. In Ikea zici ca e cutremur tot timpul si podeaua e facuta din profile matalice daca nu ma insel.

Edited by bumpocbum, 28 March 2015 - 21:53.


#7
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 maximg, on 28 martie 2015 - 21:48, said:

Daca nu cunosti ... Placa iti cade in cap daca cedeaza peretii ...
Deci ...peretii sint partea sensibila si legaturile la centura ....

Dar de ce sa mori daca poti traii?
Vezi pe stanga cand intri in pasajul Victoria dinspre sos. Stefan cel Mare un caz de placa picata in lipsa unui seism.

Oricum, nu aceasta este discutia aici. Intrebarea este daca a facut/vazut/citit cineva de aceasta posibilitate - cadre de beton, planseu pe structura metalica intre etaje.

Edited by Nick_28, 28 March 2015 - 21:59.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In 77 stateam la etajul 1 intr-un bloc de 4 etaje din placi de beton. In ciuda cutremurului puternic blocul nu a avut nici un fel de probleme. Sunt programe care calculeaza exact comportamentul unei cladiri in caz de cutrmur pana la ce grad doresti. Tot o structura de beton armat cred ca e mai rentabila. E doar o parere.

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Nick_28, on 28 martie 2015 - 21:56, said:

Dar de ce sa mori daca poti traii?
Vezi pe stanga cand intri in pasajul Victoria dinspre sos. Stefan cel Mare un caz de placa picata in lipsa unui seism.
....ba asta este discutia propusa de tine .
Placa nu cade din senin . Nu cunosc ce-ai vazut tu , dar n-ai inteles ce-ai vazut .
.................
Ce propui tu , se poate in orice combinatie ..
planseu grinzi metalice, grinzi metalice  si lemn , planseu lemn .....
................
Totusi , din motive tehnice si de usurinta a realizarii , acum multi ani , exista si varianta planseu de lemn ( toata casa ) si  planseu de beton pt baie .

#10
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Fratilor! Nu ma intereseaza placa de beton! Nu vreau! :)

 bumpocbum, on 28 martie 2015 - 21:51, said:

O podea din scanduri si dulapi intre P si etaj vibreaza. Am stat 2 ani intr-o asemenea casa. In Ikea zici ca e cutremur tot timpul si podeaua e facuta din profile matalice daca nu ma insel.

Daca ar fi asa si podul caselor ar trebui sa vibreze.
Vibratiile din Ikea au alte cauze probabil - miscarea sutelor de oameni (podul care nu se darama decat dupa trecerea soldatilor in pas de defilare), sistemele de ventilatie ... si altele probabil.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vibreaza si podurile caselor la fel de bine. Depinde cum sunt facute. Am intalnit si poduri in care daca calcai pe langa scandura treceai prin tavan.

Edited by bumpocbum, 28 March 2015 - 22:22.


#12
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Orice planseu poate vibra ...
O solutie , daca esti impotriva planseelor de beton , este asta din poza .
Grinzi metalice , tabla cu rol de cofrag pierdut , izolatie , sapa de beton ....

Attached Files



#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 Nick_28, on 28 martie 2015 - 21:17, said:

Salut!

Am in plan constructia unei case anul viitor. Pentru ca ma sperie greutatea unei placi de beton armat deasupra capului in timpul unui cutremur, caut alternative fiabile. M-am gandit sa inlocuiesc placa de beton dintre P si etaj cu cadre metalice (profil laminat la cald ”INP” 120mm) acoperit cu scandura grosime 30 mm, fono/termo izolata cu polistiren / canepa Thermo-Hanf si tavan fals din rigips.
Astept parerile voastre cu nerabdare!
Multumesc frumos!
N-ar trebui sa te sperie greutatea ci absenta ei in eventualitatea unui seism. Din punctul meu de vedere, discutia cu un inginer de rezistenta ar trebui sa te lamureasca. Rolul unei placi de beton nu este doar de a sustine podeaua asa cum s-ar crede la prima vedere, ci este mult mai complex in cadrul unei cladiri, fie ea pe cadre sau pe zidarie portanta. Discutia e lunga si oricum vad ca nu esti dispus sa auzi argumente, esti contra si cu asta gata. Oricum, documenteaza-te si daca dupa multa documentare ajungi la aceeasi concluzie, ceva s-a facut gresit in procesul de documentare. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 29 March 2015 - 07:20.


#14
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Intr-adevar, refuz placa de beton dar doresc sa aflu contraargumente la un schelet metalic in locul ei.

Intr-un alt topic @Astrul spunea despre placa de beton:

”Gravitational sta si-un castel de carti de joc, insa cand zgudui masa...cad toate.
Si nu, nu comparati cu casele bunicilor din chirpici care rezista si azi. Alea-s structuri usoare, cu tavan de lemn si trestie care n-au un comportament
foarte greoi la un seism.
Dar cand deasupra ta ai vreo 250 tone de beton si vreo 10 de fier, te intereseaza al dracu de tare daca stalpii aia facuti la mana n-or ceda sub actiunea
unui seism de 7.8.”

Iar chiar tu (@Inginerul_bv) dadeai contraargumente pt placa de beton vs. grinzi de lemn pentru mansarda. Care ar fi diferenta intre mansarda si etaj?

Pe https://consstructtu...2013/03/25/103/ am gasit:
”4.3.3.1. Plansee din grinzi principale metalice si elemente secundare de umplutura
Alcatuirea acestor plansee, din punct de vedere al distributiei grinzilor, este similara cu a planseelor de lemn. Grinzile sunt realizate fie din profile laminate la cald, I, U, fie din grinzi compuse sudate, fie sub forma de grinzi cu zabrele; ultimele doua tipuri se folosesc la deschideri si incarcari mari. Ele reazama pe peretii portanti sau pe riglele structurii metalice. Cand rezemarea se face pe pereti din zidarie, pentru a repartiza incarcarea pe o suprafata mai mare, se folosesc sub grinzi, placi metalice, in cazul incarcarilor mici, sau cuzineti din beton armat, in cazul incaperilor mari, pentru a evita strivirea zidariei.
Elementele secundare, de umplutura, se pot executa din mai multe materiale si in diferite moduri:
– din bolti din zidarie de caramida (fig. 4.49.a);
– bolti de beton simplu, greu sau usor (fig. 4.49.Posted Image;
– din corpuri de umplutura prefabricate de beton (greu sau usor), sau corpuri ceramice (fig. 4.50.);
– din placi prefabricate din beton armat (fig. 4.51.).”

De ce NU unui planseu usor? Daca nu, atunci cum sa-l ingreunez?

Multumesc frumos!

Edited by Nick_28, 29 March 2015 - 11:24.


#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Ce te face sa crezi ca in cazul unui cutremur nu te vei trezi in cap si cu grinzile alea metalice?

#16
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Astrul facea referire acolo daca nu ma insel la faptul ca s-au turnat niste stalpi cu beton facut la betoniera de dorei, in loc de beton de statie. Discutia nu e relevanta pentru cazul de fata, dar sunt convins ca te poate lumina daca-i ceri ajutorul.
In ceea ce ma priveste, nu cred ca am sustinut vreodata inlocuirea planseului din beton dintre parter si mansarda cu planseu din lemn, ci poate ca am spus ca pledez pentru un planseu din lemn peste mansarda, ceea ce este total diferit. Posted Image
Faci cum crezi si poti sa tii cont de orice fel de prejudecati vrei, sunt banii tai, casa ta, viata ta. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 29 March 2015 - 12:08.


#17
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

 the_lion, on 29 martie 2015 - 11:28, said:

Ce te face sa crezi ca in cazul unui cutremur nu te vei trezi in cap si cu grinzile alea metalice?

Prinderea in suruburi.
Sunt zgarie-nori facuti asa. De ce sa nu faci o casa asa? Pentru ca s-au invatat si stapanesc bine asta constructorii actuali? Pentru ca nu gasesti un structurist sa calculeze o astfel de solicitare? Nu gasesti unul sa seteze ETABS pentru a calcula asta? Sau pentru ca nu se poate? Si atunci, de ce nu se poate? Poate raspunde cineva?

Edited by Nick_28, 29 March 2015 - 12:53.


#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu zice nimeni ca nu se poate. Ai argumentat mai devreme ca nu ai incredere in meseriasi ca-ti leaga bine fierul acela in placa si grinzi. Ce te face sa fii mai relaxat daca tot aceiasi dorei iti vor prinde grinzile respective?
Repet, tehnic este posibil, insa este de preferat ca grinzile respective sa nu fie prinse cu conexpanduri sau ancore chimice. Ar fi mai ok ca acele buloane sa fie prinse de armatura din grinda inainte de turnarea betonului. Insa aici chiar esti la mana doreilor, sa respecte foarte atent distantele intre grinzi si pozitionarea acelor buloane (ca sa nu se deplaseze intre ele si sa fii sigur ca-ti vor cadea pe gaurile din profilele metalice este bine ca ancorele sa fie sudate/prinse pe o placa metalica gaurita corespunzator cu gaurile din profile).
Parerea mea este insa ca te complici absolut inutil, un astfel de planseu nu este nici mai iefitin, nici mai bun si nici mai sigur ca varianta detestata de tine.
Ca si costuri, ca sa aduci un planseu metalic la confort fonic o sa bagi cel putin dublu fata de varianta clasica. Trepidatia/vibratia metalului nu o poti atenua, nu face greseala sa crezi ca la Ikea vibratiile alea sunt din alte cauze.

Edited by the_lion, 29 March 2015 - 13:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate