Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

2 placi de sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
marius9666

marius9666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.03.2015
Salut vreau sa se auda si castile si boxele in acelasi timp 7.1
am o placa de sunet usb 7.1 in care vreau sa fac boxele
si mai o pereche de casti usb 7.1 si vreau sa le fac sa mearga in acelasi timp .Este posibil ?
sunt 2 placi de sunet cu 2 drivere diferite ambele prin usb

#2
findus2000

findus2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 18.06.2012
Spune-ne modelul exact al placilor de sunet

Edited by findus2000, 28 March 2015 - 21:18.


#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postmarius9666, on 28 martie 2015 - 21:12, said:

si mai am o pereche de casti usb 7.1
La un subiect similar cineva vorbea despre existența acestor căști 7+1 dar eu nu pot să înțeleg cum poți auzi cu 2 urechi, 7+1 direcții din care vin sunetele din 4+4 minidifuzoare ale celor 2 căști lipite de urechi.
La boxe este simplu dar la căști?

Edited by Mircel, 28 March 2015 - 21:30.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este posibil.WIndows permite configurarea si redarea independenta pe fiecare placa de sunet in parte,sau,daca placa permite,pe aceeasi placa de sunet(front si back independent).

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
lasind la o parte ciudatenia situatiei (casti + boxe in acelasi timp), o (posibila) solutie ar fi programul Virtual Audio Cable (http://software.muzy...net/eng/vac.htm). Atentie, NU e gratis!

insa:
- nu stiu daca merge in configuratie 7.1 (in modul stereo MERGE SIGUR)
- e posibil ca, in functie de anumite setari si configuratii hardware, sa existe un anumit delay intre ce se aude pe o placa si ce se aude pe alta

Edited by tEo, 28 March 2015 - 21:42.


#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Se creează iluzia de spațialitate folosindu-se algoritmi de amestec a canalului stâng cu dreptul, folosindu-se linii de întârziere software astfel încât nu mai auzi doar la „ora 3 si 9” dar si la „ora 2, 5 12,6...etc”  Am folosit si eu asa ceva si era exemplificat prin softul de prezentare cum se spațializează sunetul.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde exact de tipul "placilor" de sunet.
Nu toate se impaca bine cu alta placa in sistem. Unele merg perfect altele insa au incompatibilitati.

#8
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
eu stiu ca doua placi de sunet in sistem dau conflicte. crash. cel putin in xp nu mergeau. in 7 nici nu am incercat dar cine stie.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merg fara probleme si in xp.E adevarat ca mai apareau probleme daca placile foloseau acelasi driver,dar daca producatorii erau diferiti functionau.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu daca am inteles problema ta, dar o soltuei, cred eu, ar fi sa pui un spliter pe fata, din care sa scoti, evident, fata sistemului 7.1 (care mi se pare exagerat de mult..poate mai bine 5.1) si castile.
Poti face asta cu o singura placa audio.

#11
marius9666

marius9666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.03.2015
castile au doar usb si au placa audio incorporata .deci clar nu am cum sa merg cu o singura placa audio

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Marius, detaliaza putin. De ce nu poti conecta si sistemul audio si castile, la aceeasi placa audio?

#13
marius9666

marius9666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.03.2015
deoarece castile au placa de sunet turanta prin usb ,e doar usb nu si jack

#14
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

View PostD3an, on 28 martie 2015 - 22:14, said:

eu stiu ca doua placi de sunet in sistem dau conflicte. crash. cel putin in xp nu mergeau. in 7 nici nu am incercat dar cine stie.

in momentul asta am (simultan) 3 placi de sunet: un creative audigy, realtekul onboard si un Fiio Olympus pe usb. nici una nu ridica nici un fel de problema sistemului, nici pe xp, nici pe win 7.

probabil placile vechi, care imparteau aceleasi resurse hardware. probabil...

Edited by tEo, 28 March 2015 - 23:43.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Si la placile noi. Un ASUS Essence STX nu suporta alta placa de sunet in sistem de ex.
Inainte aveam un Creative si mergea perfect cu Realtek-ul on-board. Cu asta nou desi s-au instalat driverii fara probleme face urat sunetul.
Sunt si cazuri in care da erori la instalare driver. ASUS specifica sa dezactivezi on-Board-ul

Pur si simplu depinde de placi.

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Castile alea merg modificate si pus un cablu stereo ecranat  cu jack de 3,5 la un capat si la celalat lipite firele la difuzorele din casti.
Ce model sunt castile? Placa audio este inserata in casca care intra cablul sau este in mufa USB ce intra in PC.Daca e in mufa USB simplu tai mufa si lipesti un Jack de 3,5. Poti lasa cativa centimetri de cablu si dupa mufa usb si sa lipesti pe aceasta un Jack mama ca sa o poti folosi ulterior ca pe o placa audio externa.

Edited by geo123, 30 March 2015 - 16:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate