Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gearbest.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3814 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Gearbest.com este un site chinezesc, care incearca sa aiba o fata europeana, dar daca nu casti ochii patesti chestii incredibile, care iti aduc aminte ca internetul e o jungla.

1. Te minte ca daca te inregistrezi primesti 50 USD voucher.
E oarecum adevarat, dar descoperi * dupa inregistrare

* De fapt primesti 5 USD x 10 vouchere, care expira in un an si pot fi aplicate doar produselor de peste 50 USD, care NU au discount!

2. Cele mai multe produse sunt listate mincinos cu discount foarte mare. (ex 62%, vezi poza atasata). Asadar, sansele de a folosi voucherul sunt nule!

Attached File  gearbest.jpg   142.66K   947 downloads

Asta in conditiile in care e pretul normal pe aliexpress.com ! Posted Image
Attached File  aliexpress.jpg   145.74K   898 downloads

3. Daca aplici cuponul pe un produs aflat la discount, acesta prin minune capata pret mai mare. (dar nu cel care e listat ca pret full ~ 162,29 USD)

Cos fara cupon: 84.6 USD

Attached File  1.jpg   117.12K   683 downloads

Cos cu cupon 5 USD aplicat:  97.95 USD !!! Posted Image

Attached File  2.jpg   121.5K   469 downloads

#2
eduardf

eduardf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 07.03.2015

View PostAdm, on 28 martie 2015 - 20:08, said:

Asta in conditiile in care e pretul normal pe aliexpress.com ! Posted Image


pai si de ce nu cumperi direct de pe aliexpress.com?

eu personal asta as face

Edited by eduardf, 28 March 2015 - 20:18.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Pai iti dai seama ca asta voi face, ideea e ca acest site era f. laudat pe unele topice, asa ca am zis sa incerc si eu.
Pana acum nu am mai intalnit atatea magarii pe un site :)

#4
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Eu mi-am luat un telefon. Nu am intampinat probleme, comunicare foarte OK.
Acum mi-am mai comandat un fleac, sa vad cum decurge treaba.

#5
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.06.2008
Am incercat si eu zilele astea, prima oara sa iau un telefon din China de pe Gearbest. Era promotie la Doogee X5 Pro cam la jumatate din pret si am zis sa nu ratez ocazia. Am facut comanda si dupa ce mi-au facut o verificare a cardului de credit (cu trimitere de acte), ma trezesc peste cateva zile cu "letter of apology" ca le pare rau, dar nu mai au pe stoc, ca a fost foarte mare cererea. Si sa-mi dea banii inapoi, sa iau altceva sau astept intre 15-30 de zile pana le reintre pe stoc. Am zis ca o sa ma gandesc si le dau un raspuns in cateva zile.
Cand am intrat acum pe site, surpriza telefonul era pe stoc si putea fi comandat. Bucuros am intrat in cont si ce sa vezi instant devine "Out of stock". Deci se pare ca ma duc cu presu. Chiar se dedau chinezii astia la tertipuri dinastea? Parca nu imi vine sa cred. Poate cineva sa verifice cum ii apare lui si daca poate face comanda? Telefonul se numeste Doogee X5 Pro 4G...
Mersi

#6
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 30.06.2007
Mie imi apare ca au pe stock doar in depozitul din HK si doar varianta pe alb.
Pot adauga telefonul in cos pt.a fi comandat.
Eu am comandat de la Gearbest un telefon DooGee F5 si nu am avut nici o
problema cu ei. Telefonul a ajuns direct acasa fara alte taxe.

#7
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.06.2008
Mersi, si la mine apare acum ala alb ca fiind pe stoc. I-am intrebat ce fac si mi-au zis sa astept pana dupa sarbatoarea lor de primavara care e prin februarie. Deja s-au intrecut cu gluma, asa ca le-am cerut banii inapoi.
Poate unii au avut o experienta pozitiva cu gearbest, nu a fost si cazul meu. Pentru mine Gearbest este un site care dă ŢEPE!
Trebuie sa-mi golesc cardul acum, ca mi-e ca ma lasă chinezii fără bani pe el...

#8
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Eu am comandat de la ei niste acumulatori si un mod de tigara electronica. Acumulatorii au patiti istoria de mai sus, mai exact nu mai erau pe stoc, au spart comanda in doua, modul mi-a ajuns azi, acumulatorii au fost trimisi pe 19 si ajung ei candva. Pana acum n-am ce sa le reprosez, e adevarat ca reducerile acelea sunt fake, dar nu te opreste nimeni sa iei din alta parte. Important e ca au si depozit in UE, asa ca nu platesti taxe vamale si TVA.

Cand comanzi de la chinezi, intotdeauna folosesti Paypal, asta e lege. Punct.

#9
cdanmarin

cdanmarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.01.2010
Am comandat si eu pa gearbest.com un cubot x15 din depozitul din Europa. Am platit prin paypal iar la pretul telefonului s-au adaugat 6,4 dolari care reprezinta transportul. Acum sunt in ceata in sensul ca nu stiu cum o sa ajunga in Romania pentru ca nu am avut optiune sa-mi aleg serviciul de curierat. De obicei cum procedeaza cei de la gearbest? cum trimit produsele?

#10
cdanmarin

cdanmarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcdanmarin, on 04 martie 2016 - 13:02, said:

Am comandat si eu pa gearbest.com un cubot x15 din depozitul din Europa. Am platit prin paypal iar la pretul telefonului s-au adaugat 6,4 dolari care reprezinta transportul. Acum sunt in ceata in sensul ca nu stiu cum o sa ajunga in Romania pentru ca nu am avut optiune sa-mi aleg serviciul de curierat. De obicei cum procedeaza cei de la gearbest? cum trimit produsele?
Update: Se pare ca sunt foarte promti cei de la gearbest. Au facut livrarea in mai putin de 24 de ore prin posta ungara, am primit si un Tracking number gratis(se pare ca nu se mai plateste), mi-au trimis factura, iar metoda shipping este  HURAMUK .

#11
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
Am comandat niste ochelari vr pentru telefon cu 9 dolari de pe gearbest, nu stiu daca sa postez aici si daca ma puteti ajuta. Trackingul arata asa:

2016-03-03 16:15:32Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days. undefined
    2016-03-03 06:56:08Departure to country of destination undefined
    2016-02-25 13:00:00Arrival at export hub undefined
    2016-02-25 00:01:00Item is ready for transport undefined
    2016-02-24 04:35:41Item is announced / bpost received the information undefined

Oare vine la posta sau unde va trebui sa ma duc sa ridic produsul? am intrebat azi la posta daca nu a venit ceva colet pe numele meu ca aveam drum pe acolo si nu a sosit nimic. e prima data cand comand ceva de pe Gearbest. Scuzati daca e o intrebare proasta. si multam daca ma puteti ajuta cu ceva informatii!

#12
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Va salut,

Am facut o comanda pe gearbest (un telefon) in februarie din warehouse-ul EU si mi-a venit coletul in 6 zile cu dhl la serviciu. Foarte multumit.
Am zis sa mai incerc inca o data, de o valoare mai mica (19,32$) din China. Au trecut 2 saptamani si azi am vazut ca imi apare activ butonul de "confirm receipt", dar eu nu am primit nimic.; doar o poza cu coletul si un tracking number dar niciun detaliu.
Trebuie sa ma interesez eu daca a ajuns la posta/vama? Unde se ridica coletele din china in Iasi ?

#13
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Ai rabdare, ca din China face mai mult.Aia cu confirmarea primirii coletului e doar un info pentru ei, nu are treaba cu transportul.

#14
cdanmarin

cdanmarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcdanmarin, on 05 martie 2016 - 06:53, said:

Update: Se pare ca sunt foarte promti cei de la gearbest. Au facut livrarea in mai putin de 24 de ore prin posta ungara, am primit si un Tracking number gratis(se pare ca nu se mai plateste), mi-au trimis factura, iar metoda shipping este  HURAMUK .
Update:Pentru ca si eu am cautat informatii despre gearbest, o sa va impartasesc si eu experienta mea placuta despre acest site. Am facut comanda in 3 martie iar in 24 de ore deja era cu statusul Manifest Generate, Parcel Data received . In 7 deja era United Kingdom, In Transit, Parcel received in OWE London warehouse, din 11 pana in 17 a calatorit cu posta maghiara si am prins Ziua Ungariei cu doua zile libere iar Posta Romana s-a intrecut pe sine, din BSI Bucuresti a facut o zi si un pic pana la Nasaud, serviciu de care am ramas placut impresionant. Nu m-am grabit, prin urmare perioada 3-22 martie cred ca e un timp bun. Am comandat un EU Warehouse si plata a fost prin paypal. Acum am comandat ceva mai ieftin din China pentru ca vreau sa vad cum ajunge si daca nu sunt probleme cu vama.

#15
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
curios sa aflu ce se intampla cu pachetul meu am fost la posta si mi s-a sugerat sa caut pe www.trackitonline.ru codul primit de la gearbest si asta am si facut imediat ce am ajuns la un calculator.
Redau aici ultimele afisari:
08.03.2016 02:01
Expedierea trimiterii in strainatate (Export)
08.03.2016 07:34
Predat la companie aeriană / Transport
20.03.2016 07:34
A juns la birou postal
Romania
20.03.2016 11:14
the transfer of customs
Romania

Fiind la prima experienta cu primirea unui colet din china credeti ca ma pot duce la posta(vama) sa intreb daca a ajuns ceva pe numele meu ?

#16
cdanmarin

cdanmarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.01.2010

View PostHarMeggidon, on 22 martie 2016 - 15:06, said:

curios sa aflu ce se intampla cu pachetul meu am fost la posta si mi s-a sugerat sa caut pe www.trackitonline.ru codul primit de la gearbest si asta am si facut imediat ce am ajuns la un calculator.
Redau aici ultimele afisari:
08.03.2016 02:01
Expedierea trimiterii in strainatate (Export)
08.03.2016 07:34
Predat la companie aeriană / Transport
20.03.2016 07:34
A juns la birou postal
Romania
20.03.2016 11:14
the transfer of customs
Romania

Fiind la prima experienta cu primirea unui colet din china credeti ca ma pot duce la posta(vama) sa intreb daca a ajuns ceva pe numele meu ?
Cred ca da.

#17
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Trebuie sa primesti aviz acasa.
Daca te duci fara, macar sa te uiti pe tracking si sa le spui ziua in care a fost avizat la oficiul postal din localitatea ta.
Altfel trebuie sa ti-l caute printre toate coletele de acolo si sigur n-o sa stea sa faca asta daca sunt 20-30 in spatele tau la coada.

Edited by AMETHIST, 23 March 2016 - 13:19.


#18
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Pana acum am 3 comenzi la ei (componente de tigara electronica). Toate mi-au ajuns la registratura (le comand pe adresa firmei unde lucrez). O sa comand si un mini 0805 in curand, sa vad cand si unde ajunge.

Unul din pachete a intarzat foarte mult, le-am dat mail, s-au oferit sa-mi faca refund sau sa-mi dea bonus in puncte pentru reducere la ce mai cumpar. Mie mi se par destul de ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate