Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

'forum' ziare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
softandy

softandy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.08.2013
salut, cine are chef sa descrie pe scurt cum functioneaza un 'forum' de pe siteurile ziarelor? De exemplu, scrie cineva un articol unde lumea isi da cu parerea despre ceea ce scrie acolo. Pe politic, economic social, nu conteaza tema. Daca injuri, folosesti limbaj colorat sau in unele cazuri, asa vreau muschiu' moderatorului, te poate bana pe baza de IP.

Pana aici toate bune si frumoase. Eu am fost cenzurat pe un site pentru ca am fost sincer, NU am injurat sau denigrat pe nimeni. Atunci, asta se numeste cenzura. Si, da, se practica si in secolul XXI. Si atunci am observat unele lucruri, gen daca incerc ca reintru cu Hidemyass in Firefox, se intampla lucruri simpatice. Ce-am gasit:
1. pe Hotnews.ro nu mai poti adauga comentarii sau vota (cu + sau -) comentariile altcuiva;
2. pe cotidianul.ro idem;
3. pe evz.ro nu se mai afiseaza deloc comentariile!! Scrie sus, la inceputul articolului, cate comentarii si cate vizualizari are articolul respectiv, dar pur si simplu nu se mai incarca comentariile! Incredibil!

Stiu ca problema poate fi privita din 2 puncte de vedere - tehnic si 'securistic', ca avem din pacate de astia in tarisoara. Pe mine ma intereseaza tehnic cum functioneaza: daca intri normal, fara 'protectie' de anonimizare, ti se creeaza un profil se pare, cu toate comentariile, cu voturile, etc. Totul, doar pe baza de IP? Pentru ca nu cer toate site-urile sa ai cont cu user si pass.

Daca nu am postat in zona corecta, scuze, si va rog mutati topicul unde trebuie.  

#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postsoftandy, on 28 martie 2015 - 12:46, said:

Daca injuri, folosesti limbaj colorat sau in unele cazuri, asa vreau muschiu' moderatorului, te poate bana pe baza de IP.
Normal ar fi sa faci si parnaie pentru anumite comentarii; pe forumurile de ziare zici ca si-au dat intalnire toti sociopatii uneori...

#3
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Dpdv tehnic ai asa:
1) Pe baza de cookie
2) Pe baza de ip
3) Pe baza de range de ip-uri

De obicei se folosesc primele 2 impreuna.

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postsoftandy, on 28 martie 2015 - 12:46, said:

3. pe evz.ro nu se mai afiseaza deloc comentariile!! Scrie sus, la inceputul articolului, cate comentarii si cate vizualizari are articolul respectiv, dar pur si simplu nu se mai incarca comentariile! Incredibil!
Țara arde și baba se piaptănă. :)

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Libertatea de expresie intr-un spatiu privat se supune regulilor acelui spatiu, ca si aici.
2. Cenzura exista peste tot si la diverse grade.
3. Daca libertatea ta implica deranjul meu, avem o problema!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate