Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Contraventie rutiera - merita sa fac contestatie?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Buna ziua, am primit o amenda de circulatie + suspendare de permis pentru 30 de zile pentru neacordare de prioritate pe trecere de pietoni. Eu ma aflam pe banda a doua, pietonul mergea grabit pe trotuar si nu si-a exprimat in niciun fel intentia de a traversa. Cand am ajuns in dreptul lui nu cred ca facuse mai mult de 2/3 pasi pe trecere, aflandu-se cam la jumatea benzii intai. Daca as fi franat brusc (cu riscul sa fiu lovit din spate) nu cred ca as fi reusit sa ma opresc inaintea trecerii de pietoni.

Pe baza acestor 2 motive (pieton grabit si imposibilitatea de a opri in conditii de siguranta), credeti ca ar merita sa contestez?
Politia a spus ca are probe video (pe care nu a vrut sa le prezinte), iar eu am un martor care se afla un masina.

Ce cheltuieli si cat timp as pierde pentru contestatie?

Va multumesc.

#2
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pe motivele expuse de tine n-are niciun rost sa faci contestatie ! Ai semnat procesul verbal?  ce scrie la rubrica "Observatii" ?

Edited by Acrisios, 28 March 2015 - 12:44.


#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
E vina ta, ti-o asumi. O contestatie nu poate decit sa te coste timp si bani si daca lucrurile stau asa cum spui, pierzi.

#4
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
pe motiv de "pieton grabit" :))))) eu zic sa stai cuminte si data viitoare sa fii mai atent cum conduci

#5
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Costa foarte putin si iti ia maxim 15 minute sa scrii o contestatie ; despre sansele de castig ...asta e o alta discutie !

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
În apropierea unei treceri de pietoni trebuie să fii foarte vigilent, să reduci viteza eventual, privești și spre trotuare.

Nu cîștigi nimic.

Și am să tot repet, prea multă lume cu ochii în telefoane în timp ce șoferesc.

Edited by crisstonne, 28 March 2015 - 13:00.


#7
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Incearca !

#8
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostSalieri99, on 28 martie 2015 - 12:42, said:

Buna ziua, am primit o amenda de circulatie + suspendare de permis pentru 30 de zile pentru neacordare de prioritate pe trecere de pietoni. Eu ma aflam pe banda a doua, pietonul mergea grabit pe trotuar si nu si-a exprimat in niciun fel intentia de a traversa. Cand am ajuns in dreptul lui nu cred ca facuse mai mult de 2/3 pasi pe trecere, aflandu-se cam la jumatea benzii intai. Daca as fi franat brusc (cu riscul sa fiu lovit din spate) nu cred ca as fi reusit sa ma opresc inaintea trecerii de pietoni.

Pe baza acestor 2 motive (pieton grabit si imposibilitatea de a opri in conditii de siguranta), credeti ca ar merita sa contestez?
Politia a spus ca are probe video (pe care nu a vrut sa le prezinte), iar eu am un martor care se afla un masina.

Ce cheltuieli si cat timp as pierde pentru contestatie?

Va multumesc.

Eu va sfatuiesc sa faceti contestatie, in speranta ca veti primi un supliment la pedeapsa.

Asa le doresc tuturor celor care ignora pietonii in trafic, crezand ca soseaua este doar a soferilor.

Edited by zardato, 28 March 2015 - 13:06.


#9
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
dar...nu este posibil sa primeasca vreo pedeapsa sulplimentara in urma contestatiei Posted Image .

#10
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postcrisstonne, on 28 martie 2015 - 12:58, said:

În apropierea unei treceri de pietoni trebuie să fii foarte vigilent, să reduci viteza eventual, priveşti şi spre trotuare.

Nu cîştigi nimic.

Şi am să tot repet, prea multă lume cu ochii în telefoane în timp ce şoferesc.


Cu ochii pe telefon nu stau niciodata si in 7 ani de permis este prima data cand sunt oprit. Oricum dupa mine legislatia ar trebui sa relementaze si modul in care pietonii traverseaza (am sustinut asta intotdeauna), pentru ca unii considera trecerea de pietoni o prelungire a trotuarului. Daca as vrea sa creez un accident nu mi-ar trebui mai mult de 30 de minute...merg repede pe cateva treceri si sigur careva ma loveste in plin. Dar tin la viata mea si cand trec ma asigur mereu.

Edited by Salieri99, 28 March 2015 - 13:09.


#11
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View PostAcrisios, on 28 martie 2015 - 13:07, said:

dar...nu este posibil sa primeasca vreo pedeapsa sulplimentara in urma contestatiei Posted Image .

Eu i-as fi dorit. :)

#12
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postzardato, on 28 martie 2015 - 13:04, said:

Eu va sfatuiesc sa faceti contestatie, in speranta ca veti primi un supliment la pedeapsa.

Asa le doresc tuturor celor care ignora pietonii in trafic, crezand ca soseaua este doar a soferilor.
E uite ca nu esti chiar atat de rupt de realitate ca ieri...

#13
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Eu i-as fi dorit.

Rautacisme !  Posted Image

Quote

Ai semnat procesul verbal?  ce scrie la rubrica "Observatii" ?

Edited by Acrisios, 28 March 2015 - 13:10.


#14
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostSalieri99, on 28 martie 2015 - 12:42, said:

iar eu am un martor care se afla un masina.
Ce să spună martorul ?
Că aveai viteză mare sau că nu ai frâne ? :)

#15
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013

View PostAcrisios, on 28 martie 2015 - 13:07, said:

dar...nu este posibil sa primeasca vreo pedeapsa sulplimentara in urma contestatiei Posted Image .
Din pacate.
Numai cum sa fenteze prevederile intreaba. Cum sa le respecte , ioc.

#16
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View PostAcrisios, on 28 martie 2015 - 13:10, said:

Rautacisme !  Posted Image

La "alte mentiuni"? Eram destul de panicat si persoana care era in masina cu mine mi-a sugerat sa scriu ca pietonul nu a fost nevoit sa se opreasca sau sa-si schimbe directia.

#17
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pai ma gandesc eu ca stie cum ar trebui sa le respecte ...ca are permis de conducere (sper) . Pe de alta parte am vazut  destui "bizoni" si printre pietoni ca sa nu ma grabesc sa-l condamn pe sofer .

Quote

Eram destul de panicat si persoana care era in masina cu mine mi-a sugerat sa scriu ca pietonul nu a fost nevoit sa se opreasca sau sa-si schimbe directia.

ai si tu un exemplar dupa procesul-verbal ; verifica si vezi exact ce este trecut acolo ; daca lucrurile stau asa cum ai zis mai sus ,du-te plateste amenda si renunta la indeea de a face contestatie .

Edited by Acrisios, 28 March 2015 - 13:16.


#18
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postdualis, on 28 martie 2015 - 13:11, said:

Ce să spună martorul ?
Că aveai viteză mare sau că nu ai frâne ? Posted Image

Probabil ca spuneti asta din rautate sau nu sunteti sofer. Viteza aveam intre 40 si 50km/h. Sa spunem ca franam brusc si poate reuseam sa ma opresc chiar inaintea trecerii. Pietonul intre timp ajungea in fata mea. Din spatele meu venea alt autoturism care nu reusea sa franeze asa brusc si ma lovea, lovind la randul meu pietonul. Era mai bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate