Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Card debit-anulare/dezactivare.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
OmulCuIntrebarea

OmulCuIntrebarea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2015
Vineri (adica ieri) am mers la Banca Transilvania sa-mi fac card de debit. Bun l-am facut iar duduia aia a zis sa revin peste 7 zile sa mi-l dea.
Aveam nevoie de acest card pentru niste tranzactii on-line... Acum nu imi mai e de trebuinta,intre timp am rezolvat totul.... Pot sa-l dezactivez sau sa-i spun sa anuleze operatiunea de emitere? Sau odata semnate hartiile trebui sa il detin minim X luni ?
Daca nu-l folosesc imi va veni vreo hartie acasa cum ca trebuie sa platesc taxele adunate pt adminstrare lui?

Edited by OmulCuIntrebarea, 28 March 2015 - 12:20.


#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Poți să-l păstrezi, nu te costă nimic.
Nu, nu ești obligat.

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Un card nu se emite pe loc cum crezi tu ( sucursala la care te-ai dus nu are echipamente de producere a cardurilor ).
Iti este mai usor sa deschizi topic pe forum decit sa cauti : https://www.bancatra...cont-curent/#4.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Pentru cardul de debit, nu se plateste o taxa/chirie anuala la Banca ?

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,030
  • Înscris: 10.04.2006
La BT daca nu il ridici, se distruge in 2 luni.
Daca e Visa Electron si ai 0 taxe pe el, chiar nu are sens sa mergi.
Vezi totusi ca ai taxe pe cont curent si taxe pe card.

#6
OmulCuIntrebarea

OmulCuIntrebarea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2015

 Nenea Zap, on 28 martie 2015 - 13:25, said:

La BT daca nu il ridici, se distruge in 2 luni.
Daca e Visa Electron si ai 0 taxe pe el, chiar nu are sens sa mergi.
Vezi totusi ca ai taxe pe cont curent si taxe pe card.
Deci e Visa Electron si nu are nimic pe el. Nici macar nu il am fizic. Daca nu-l folosesc nu va veni nimic de genul vreo hartie prin care mi se spune ca am de platit 100 lei pt administrarea cardului,nu?

 andu2006, on 28 martie 2015 - 13:10, said:

Un card nu se emite pe loc cum crezi tu ( sucursala la care te-ai dus nu are echipamente de producere a cardurilor ).
Iti este mai usor sa deschizi topic pe forum decit sa cauti : https://www.bancatra...cont-curent/#4.
Multumesc.
Posted Image

Edited by OmulCuIntrebarea, 28 March 2015 - 13:32.


#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 tom_1133, on 28 martie 2015 - 13:20, said:

Pentru cardul de debit, nu se plateste o taxa/chirie anuala la Banca ?

Depinde de card și de bancă. La BT, la Visa Electron (și altele), nu ai nici un cost de administrare. Unele operațiuni cu cardul sunt taxate (interogare sold, retragere de la bancomatele altor bănci), iar altele nu (retragere de la bancomate bt). E un pdf cu comisioanele pe site la BT.

OmulCuIntrebarea nu cred că va veni o hârtie care să îți zică că ai de plată dacă nu îl folosești. Totuși un card e destul de util, poate vei avea nevoie în viitor de un card pentru alte tranzacții online, eu zic să mergi să îl ridici.

#8
OmulCuIntrebarea

OmulCuIntrebarea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2015

 tavitu, on 28 martie 2015 - 14:45, said:

Depinde de card și de bancă. La BT, la Visa Electron (și altele), nu ai nici un cost de administrare. Unele operațiuni cu cardul sunt taxate (interogare sold, retragere de la bancomatele altor bănci), iar altele nu (retragere de la bancomate bt). E un pdf cu comisioanele pe site la BT.

OmulCuIntrebarea nu cred că va veni o hârtie care să îți zică că ai de plată dacă nu îl folosești. Totuși un card e destul de util, poate vei avea nevoie în viitor de un card pentru alte tranzacții online, eu zic să mergi să îl ridici.
Bine. Multumesc si tie,de asemenea

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,031
  • Înscris: 09.08.2005

 OmulCuIntrebarea, on 28 martie 2015 - 12:18, said:

Vineri (adica ieri) am mers la Banca Transilvania sa-mi fac card de debit.
Ceea ce înseamnă că, de fapt, ți-ai făcut un cont la care ai atașat un card. Contul ăsta nu are costuri?

 OmulCuIntrebarea, on 28 martie 2015 - 13:35, said:

Deci e Visa Electron si nu are nimic pe el.
Cardul în sine nu are bani pe el ci e un mijloc de accesare a banilor din cont. Din ce spui deduc că nu ai depus nimic în cont.

Foarte probabil contractul pe care l-ai semnat are pe undeva o frază care spune că banca își rezervă dreptul de a modifica taxele și comisioanele pe care le percepe. Ceea ce înseamnă că azi administrarea cardului e zero lei și mîine poate fi 10 lei. Pe zi, dacă așa vrea banca...
Morala:
1. păstrezi contul și cardul și ai grijă să ai suficienți bani în cont pentru acoperirea costurilor; ceea ce înseamnă și că verifici din cînd în cînd dacă nu s-a schimbat ceva;
2. dacă nu ai nevoie de cont și/sau card, îl desființezi; de ce să plătești ceva ce nu folosești?

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 radunic, on 29 martie 2015 - 15:25, said:

Contul ăsta nu are costuri?
Deocamdată nu are, nici cel în lei, nici cel în euro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate