Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

sfat cumparare usa interior baie

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Salut.

Sunt in dilema , pentru baie , apartament, vreau sa schimb usa.
De care sa fie ?  Tamplarie aluminiu, pvc sau lemn stratificat (ceva de genul) ?

Parca as merge pe tamplarie luminiu . Aveti alte recomandari ?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
PVC.

#3
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu as face acelasi model cu celalte usi, dar asta e doar chestie de gusturi ...

#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Nu pot, sunt de lemn brut, lucrate manual.
Daca pun din aceasta as avea probleme cu umezeala si etansarea. Se vor unfla si vor scartai in timp. Plus ca meseriașul  ce a lucrat acum 10 ani nu mai face la fel de bine.

Edited by wolfydRg, 28 March 2015 - 11:07.


#5
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
PVC sau MDF !

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
Tamplarie din pvc la culoarea usilor din lemn masiv!Posted Image

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Offfff, mama lui de pvc !
Recomandare la greu cu pvc-ul asta , dar omiteti un lucru . Usa de la baie NU trebuie sa fie etansa , ba mai mult ar trebui sa existe in ea , la partea inferioara o grila de ventilatie , asa cum si in baie ar trebuie sa existe o aerisire functionala .
Asta ar insemna usa de baie !

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
Daca baia are geam de aerisire exterior, nu trebuie ca usa sa aiba grila de aerisire!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 28 March 2015 - 12:57.


#9
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
De acord dar nu am nevoie de aerisire, geamul este de ajuns.
Dacă am nevoie de extra aerisire crap putin ușa și am rezolvat problema. De fapt am probleme cu curentul din casa la faza asta, dacă țin geamul deschis la bucătărie și voi avea aerisire ce comunica cu baia, se va face curent prea mare.  Adică fie iarna fie vara, voi pierde căldură sau răcoare masiv din casa, asta cu geamul deschis la baie și bucătărie.
Sau pot face cu grila și eventual sa o calibrez cat e necesar.

Deci PVC sa fie? Aluminiul ma gândeam ca e mai rezistent. Ma înșel cumva?

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postxmanyacs77, on 28 martie 2015 - 12:57, said:

Daca baia are geam de aerisire exterior, nu trebuie ca usa sa aiba grila de aerisire!Posted Image
Serios ?
Te rog , mai ia niste carti de constructii la rasfoit .
Eu nu discut de modernismele actuale cu etansarea asta pina la sufocare cu termopane . Eu spun cum este normal .

#11
usernameB

usernameB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.12.2009
Salut!

In opinia mea usa de baie trebuie sa indeplineasca 3 functii: 1. inchidere ermetica. 2. imunitate la condens. 3. aspect placut.

Usa din lemn stratificat are aspect placut, inchide bine dar pe termen lung va ceda in fata condensului. Conteaza mult si provenienta. Eu nu am vazut usi din lemn stratificat made in Romania de calitate.

Usa din aluminiu este frumoasa dar fiind rece vaporii din baie vor condensa pe ea. Lucrul acesta afecteaza iremediabil balamalele si broasca care sunt din 'fier' si vor oxida. Inchiderea nu este foarte etansa.

Usa din PVC nu arata exceptional, dar la capitolul etansare este nr.1. Este imuna la condens. Balamalele sunt din 'fier', dar protejate de niste mascute. Broasca fiind incastrata in usa nu este afectata.

Despre usile din MDF pot sa zic ca au doar aspect comercial.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
inchidere ermetica in combinatie cu aerisire proasta = mucegai

#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
De acord cu aerisirea. Deci rămâne pvc. Sa cer vre-un tip anume de profil/insertie?

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Fiind la interior nu prea este cazul. Poate doar designul sa-l specifici si culoarea. Poti merge pe varianta fara prag si perie sau profil mascare incat sa lasi un 2-3 mm in partea de jos pentru microventilatie.

Exista varianta ca geamurile sa le poti lasa intredeschise usor, actionand manaerul la 60 grade fata de orizontala.  Asta daca nu stati la parter, caz in care nu recomand pentru ca nu ofera siguranta. Stiti voi de care. Si daca fereastra beneficiaza de deschidere batanta, evident.

#15
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostusernameB, on 28 martie 2015 - 23:14, said:

Salut!

In opinia mea usa de baie trebuie sa indeplineasca 3 functii: 1. inchidere ermetica. 2. imunitate la condens. 3. aspect placut.
............

"Circuitul corect al aerului

-     Aerul proaspăt trebuie să pătrundă din exterior în încăperile principale (de gradul I) şi anume: dormitoare, camere de zi, birouri (mai ales cele dotate cu calculatoare), camere de joacă etc.;

-     Aerul viciat trebuie să fie evacuat din încăperile secundare (de gradul II) şi anume: bucătarii, băi, spălătorii etc.;

-     Între cele două tipuri de încăperi aerul trebuie să circule prin încăperile de tranzit (gradul III) şi anume: holuri, coridoare, antreuri etc.

„Călătoria” aerului între încăperi se poate organiza în mai multe feluri:

-     Cea mai simplă cale este pe sub uşi, care ne-mai-având praguri, pot fi prevăzute cu un spaţiu de trecere lat cât uşa şi înalt de 1…2 cm („luft”-ul de prag);

-     O a doua cale este montarea în uşi a unor „grile de transfer”, estetice, cu dimensiuni variabile (de ex. 100 x 200 mm sau mai mari), prin care să treacă aerul, dar nu şi lumina; există şi grile de transfer insonorizate, ceva mai scumpe, care reţin sunetele de orice fel;

-     În fine, aceleaşi grile de transfer pot fi montate în pereţi, la partea superioară (spre tavan), favorizând migraţia vaporilor de apă, cu condiţia prevederilor de la început a golurilor.

Mărimea luft-ului de prag poate favoriza apariţia curenţilor de aer în aceasta zonă, astfel ca mărimea sa trebuie calculată cu grijă.

De ex. în cazul unei uşi de 90 cm lăţime un luft de 1 cm, un debit de aer de 25 m3/h va genera o viteză de cca. 0,8 m/s care depăşeşte de cca. 3 ori viteza la care curentul de aer este insesizabil; în acest caz este de preferat o grilă de transfer in uşă.

În ce ne priveşte considerăm că la reamenajarea unui spaţiu rezidenţial problemele de ventilare a interioarelor vor căpăta o importanţă dificil de ignorat, rezolvarea lor corectă depinzând atât de proprietarul casei, cât şi de arhitecţii şi inginerii care participă la această activitate." (http://www.aircondit...U0107/U0107.htm)



#16
usernameB

usernameB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.12.2009

View PostwolfydRg, on 28 martie 2015 - 23:45, said:

De acord cu aerisirea. Deci rămâne pvc. Sa cer vre-un tip anume de profil/insertie?

Buna alegere.

Usa de baie la apartament nu este foarte lata, cel putin la blocurile construite pana in '90. Daca prin baie sunt obiecte voluminoase (masina de sapalat) trebuie luat in calcul ca pe viitor trebuiesc scoase afara. La usa de PVC sectiunea tocului masoara ~70mm fapt care afecteaza golul util al usii. Asta e primul lucru care trebuie avut in vedere.

Bine ar fi daca la partea de jos usa din PVC este prevazuta cu prag din Al. Masoara ~15mm inaltime si se monteaza direct pe pardoseala. Acesta asigura etansare optima si poate fi pasit cu usurinta.

Edited by usernameB, 29 March 2015 - 07:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate