Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Restaurantele McDonald's din Romania vandute unui rus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014
Un om de afaceri rus va cumpăra toate cele 67 de restaurante deţinute de McDonald's în România. Brand-ul va fi păstrat, ruşii urmând să plătească americanilor taxa de franciză.

Quote

Toate restaurantele deţinute de McDonald's România vor fi cumpărate, luna viitoare, de un om de afaceri rus pentru circa 50 de milioane de euro, americanii urmând să iasă din afacere şi să rămână în România doar ca francizori, adică să încaseze lunar taxa de franciză de la noul proprietar. Brand-ul McDonald's va fi păstrat de noul proprietar, cel puţin într-o primă fază.
Informaţia este oferită de o sursă apropiată conducerii McDonald's România şi confirmată de către simpli lucrători din restaurante, cărora managerii le-au trasmis deja că vor funcţiona în sistem de franciză pentru un nou patron.
„Este adevărat. Un rus cumpără toate restaurantele din România ale McDonald's. Din câte ştiu eu, tranzacţia este deja perfectată, preţul fiind de circa 50 de milioane de euro. Lucrurile nu ar trebui să se schimbe radical, restaurantele vor funcţiona ca şi până acum, numai că pentru un alt patron. Nu ştiu numele rusului”, a precizat sursa citată.

Economica.net

parca nu prea-mi vine sa cred...
adica cum, simbolul capitalismului american se vinde la rusi?

da faq, nigga Posted Image

#2
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
Chiar? Am inteles in noiembrie de la Nelsoana ca daca votez Ponta vin rusii!!! Eu am crezut-o.Posted Image
Iohannis, ce faci? Ne vinzi rusilor?!!Posted Image

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003

 Andantae, on 27 martie 2015 - 12:08, said:

parca nu prea-mi vine sa cred...
adica cum, simbolul capitalismului american se vinde la rusi?
Pai capitalismul rusesc :)

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Chiar conteaza cine sunt actionarii?

McDonalds scoate mai multi bani din inchirierea terenurilor pt restaurante, decat din vanzarea de produse (optimizare fiscala).


Mis e pare ciudat de ieftin 50 mil EUR. Aparent, shaorma cu de toate face consurenta acerba.

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Brand-ul McDonald's va fi păstrat de noul proprietar, cel puţin într-o primă fază.
Pai si atunci cum pleaca? Posted Image Tu lucrezi in presa de esti obisnuit cu astfel de titluri?

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Clientul nu o să vadă nici o schimbare, indiferent cine este "în spate ".

#7
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Junk food-ul "McD..." e înlocuit cu junk food-ul mujicilor putiniști, vai ponta :raygun: unde ne duci?

#8
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014
da, taxa de franciza

insa restaurantele se duc la rusi.

McDonald's Romania inseamna restaurantele McDonald's, nu altceva. practic, mi se pare perfect logic sa spui ca McDonald's pleaca din Romania


rusul face ce vrea cu carciuma, odata ce-a cumparat-o. daca nu mai vrea sa plateasca franciza, da jos M-ul de pe carciuma, ii trage un sut in cur lu' Ronald McDonald, si cu asta, basta!

 Adm, on 27 martie 2015 - 12:19, said:

Chiar conteaza cine sunt actionarii?

McDonalds scoate mai multi bani din inchirierea terenurilor pt restaurante, decat din vanzarea de produse (optimizare fiscala).


Mis e pare ciudat de ieftin 50 mil EUR. Aparent, shaorma cu de toate face consurenta acerba.

aprox. 1 mil. de euro per restaurant.  mi se pare decent

nu toate restaurantele au vanzare mare. alea din provicnie sunt jale. sau asa mi s-a parut mie

#9
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

 Teophileos, on 27 martie 2015 - 12:19, said:

Junk food-ul "McD..." e înlocuit cu junk food-ul mujicilor putiniști, vai ponta Posted Image unde ne duci?

dude, e companie privata, ce treaba are Ponta aici?

#10
pv7722

pv7722

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,885
  • Înscris: 12.07.2014

 Teophileos, on 27 martie 2015 - 12:19, said:

Junk food-ul "McD..." e înlocuit cu junk food-ul mujicilor putiniști, vai ponta Posted Image unde ne duci?
Clar, tot Ponta e de vina :D

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 crisstonne, on 27 martie 2015 - 12:19, said:

Clientul nu o să vadă nici o schimbare, indiferent cine este "în spate ".

Evident. Pentru ca e franciza si indiferent cine-l are in acte sunt obligati sa foloseasca tehnica/ reteta americanilor.


Can can. Ma doare-n cot al cui este lantul din RO, nu se va schimba nimic. Tot cea mai junk food ramane, gustoasa si niciodata de ajuns cat sa tina de foame.

#12
scarbosenie

scarbosenie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 02.02.2013
Ai fi putut sa nu scrii in topic de plecare. Deja ma coplesise o senzatie de satisfactie.
Pai cum sa plece astia de la noi cand pustanii astia din orasele mari au inlocuit iesitul pe afara cu 'mec'-ul.
La straini numai oamenii saraci sau grabiti mananca de la firma asta. La noi e un lux social, chiar o modalitate de supravietuire pentru unii.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Cam peste tot in lume Mc Donalds sunt in franciza.

 Andantae, on 27 martie 2015 - 12:21, said:

rusul face ce vrea cu carciuma, odata ce-a cumparat-o. daca nu mai vrea sa plateasca franciza, da jos M-ul de pe carciuma, ii trage un sut in cur lu' Ronald McDonald, si cu asta, basta!
Da, dar din momentul ala nu mai poate vinde niciun produs din gama McDonald.

#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Adm, on 27 martie 2015 - 12:19, said:

Mi se pare ciudat de ieftin 50 mil EUR. Aparent, shaorma cu de toate face consurenta acerba.

Exact! Nici macar 1.000.000 de euro pe carciuma?

#15
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011

 to_the_limit, on 27 martie 2015 - 12:15, said:

Chiar? Am inteles in noiembrie de la Nelsoana ca daca votez Ponta vin rusii!!! Eu am crezut-o.Posted Image
Iohannis, ce faci? Ne vinzi rusilor?!!Posted Image
Pai ce au Ponta si Iohannis cu asta, ca n-am inteles? M.D's face parte din patrimoniul Statului sau e sub protectie UNESCO cumva ???Posted Image

#16
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 to_the_limit, on 27 martie 2015 - 12:15, said:

Iohannis, ce faci? Ne vinzi rusilor?!!Posted Image

Nu manipula, vad ca si omul varanului ti-a dat like.
Vorbim de companii private, Iohannis n-are ce sa faca.
Eu daca am o firma o vand uni martian care e treaba?

#17
Andantae

Andantae

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,844
  • Înscris: 19.09.2014

 eiffel, on 27 martie 2015 - 12:26, said:


Da, dar din momentul ala nu mai poate vinde niciun produs din gama McDonald.


nu, da poate vor vinde RusBurger. ia citeste in text cum s-a intamplat in Crimeea!

 CapitanuPICARD, on 27 martie 2015 - 12:27, said:


Exact! Nici macar 1.000.000 de euro pe carciuma?

da' tu cam cat crezi ca, costa o carciuma?  sa fim seriosi, sunt niste dughene mai mari, curatele, ce-i drept

#18
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,036
  • Înscris: 10.04.2006
Parca Dristorul din centrul vechi valora cateva milioane de euro. Toate mc-urile numai 50?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate