Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vandut masina in graba

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cristipetre82

cristipetre82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2015
Salut,

am vandut la sfarsitul anului trecut masina inmatriculata si inregistrata fiscal in Brasov unei persoane din Timisoara care mi-a dat banii si am semnat un contract cu formular completat de mana in Timisoara (stiam eu ca nu e mare chestie formularul de vanzare cumparare dar vad acum ca ar fi trebuit scris la masina) si pentru ca a zis ca se ocupa el de radierea fiscala i-am lasat toate actele. Am descoperit acum ca la fisc inca figurez eu si am de platit si pe anul asta. Nu am nici copie dupa contract pot doar sa merg la persoana acasa. Ce ar trebui sa fac in continuare?

Multumesc anticipat.

Edited by cristipetre82, 27 March 2015 - 11:43.


#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
sa se ocupe el de radiere fiscala ? pai asta poti sa o faci doar tu

#3
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Cum a zis si colegul, el nu poate sa radieze masina de pe numele tau, tu nu te-ai interesat deloc cand ai vandut masina? Te-au interesat doar banii?
Acum succes sa il convingi sa o treaca pe numele lui, sau mai bine, declaro furata Posted Image

Edited by robylup, 27 March 2015 - 11:56.


#4
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
hehe ,ce te ai gandit tu atunci gata l am facut pe fraier i am luat banii ,uite ca acum cn rade pe urma, cum drac" sa se ocupe ala de radierea fiscala a masinii tale cand era datoria ta de a ati platii toate datoriile pentru a radia masina fiscal ,doar nu era prost ala sa iti plateasca tie toate acareturile fata de stat,pe scurt te a facut frumos samsarul.stai linistit ca el a vandut demult cotetul tau la altul :)))

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asta-i subiect pt aria "fun". Cum dracu' sa-ti radieze unul din Timisoara, masina ta din Brasov? Pe langa acel contract mai ai nevoie de fisa de inmatriculare, pe care (si) cei de la finante o stampileaza, apoi de certificatul tau fiscal, deci e clar ca omul ala n-are de gand sa transcrie masina.

#6
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Posted Image

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
caz clasic de alergat o luna acum pentru ca ai economisit 2 ore anul trecut.

in primul rand nu o declara furata cum scria un coleg mai sus, e o tampenie - cand cumparatorul vine cu contractul, tu incepi sa dai cu subsemnatul la politie.

in al doilea rand, apuca-te urgent sa il cauti pe cumparator. cea mai buna sansa pe care o ai este sa rezolvi problema amiabil cu el. probabil ca el totusi a vandut-o - astia care zic 'lasa-mi mie actele ca ma ocup eu de tot' sunt in general samsari - alta alergatura, alta distractie...

#8
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 born2lose, on 27 martie 2015 - 12:09, said:

caz clasic de alergat o luna acum pentru ca ai economisit 2 ore anul trecut.

in primul rand nu o declara furata cum scria un coleg mai sus, e o tampenie - cand cumparatorul vine cu contractul, tu incepi sa dai cu subsemnatul la politie.


E o tampenie doar cand nu stii ce e aia ironie,sarcasm, gluma samd
Scuza-ti offtopic-ul!

Edited by robylup, 27 March 2015 - 12:13.


#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Da eu nu inteleg cum tu nu ai nici o dovada la mana ca ai vandut-o?Chiar asa de "destept" sa fii???Si i-ai mai dat si toate actele!!!
Asta chiar ca e de pus pe aria fun!!!

Edited by george_eu25, 27 March 2015 - 12:24.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
fiind proprietar in acte poti sa te duci si sa faci cerere la RAR s-o dea interzisa pt ITP. in momentul ala respectivul n-o sa-i poata face ITP si o sa te caute. asta daca mai circula cu ea.

#11
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Si ma mai intreb uneori cum se dau tepe... uite cam unor oameni de genul... Cea mai viabila solutie e sa inceci sa rezolvi amiabil cu el... daca nu poti incerca la RAR avand in vedere ca esti proprietar in acte.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Esti haiduc, de administratie fiscala vei muri!

#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Sa vezi distractie cand vor veni amenzile acasa la tine !
Banuiesc ca nu ai scris pe talonul masinii "Instrainat catre..."
Esti bun de plata frate, nici bicicleta nu se vinde asa.
Daca ai noroc si are chef, poate-ti da o copie a contractului cumparatorul, daca nu a vandut-o intre timp.

#14
cristipetre82

cristipetre82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2015
Partea problematica era si este orasul diferit fata de unde e inregistrata masina, ar insemna sa iau actele de la el, sa merg la Brasov sa rezolv la fisc iar apoi sa i le trimit prin posta probabil. Nu gasesc insa clar ce acte trebuie pentru scoaterea din evidenta fiscala, acolo mi-au zis de contract si copii dupa talon si carte de identitate vehicul, pe net mai vad si alte variante. (cum ca ar trebui originale)

PS: de acord ca nu a fost desteapta manevra dar era o anumita situatie si acum trebuie sa rezolv asta

#15
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
tu esti proprietar in acte?
Masina e inmatriculata in Brasov...inseamna ca tu ai domiciliu in Brasov...
Te duci la orice birou de acte auto si te invata aia ce ai de facut...
Ar trebui sa ai macar o copie dupa talon sau carte de identitate.

#16
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
verifica pe site-ul ASF, dupa nr de inmatriculare, la ce societate s-a incheiat ultimul RCA, apoi ia legatura cu filiala din orasul tau a societatatii respective si roaga-i sa-ti dea nr de tel al celui care a cumparat asigurarea (cel mai probabil noul proprietar) si faci cu el un contract de vanzare-cumparare. daca este inca valabil RCA-ul cu care ai vandut masina atunci va trebui sa mai astepti
pana una alta ar fi bine sa cumperi o rovigneta pe un an ca sa nu ai surprize sau, daca mai stii seria de la sasiu, poti verifica aicidaca are rovigneta valabila

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 cristipetre82, on 27 martie 2015 - 19:12, said:

Partea problematica era si este orasul diferit fata de unde e inregistrata masina, ar insemna sa iau actele de la el, sa merg la Brasov sa rezolv la fisc iar apoi sa i le trimit prin posta probabil. Nu gasesc insa clar ce acte trebuie pentru scoaterea din evidenta fiscala, acolo mi-au zis de contract si copii dupa talon si carte de identitate vehicul, pe net mai vad si alte variante. (cum ca ar trebui originale)

PS: de acord ca nu a fost desteapta manevra dar era o anumita situatie si acum trebuie sa rezolv asta
Copie buletinul tau, copie cartea masinii, copie contract, fisa de inmatriculare. In fisa de inmatriculare iti trebuie datele respectivului, serie ci, cnp, adresa.
daca ai copie dupa carte si o copie dupa buletinul lui, nu trebuie sa il mai cauti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate