Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum as putea produce 200 w pe ora?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011
Intentionez sa  cumpar inca un generator de aer cald pe care il voi folosii intr-o sera la marginea comunei,problema ar fi ca acolo nu am energie electrica iar generatorul are acel ventilator de 180 w ,cum as putea face?Initial m-am gandit sa cumpar si 2 baterii mari ,de tractor plus un invertor,pe care sa le folosesc pe rand,Dar am inteles ca as strica bateriile daca le descarc-incarc mereu,aveti ceva sfaturi pentru mine? mutumesc !

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cumperi un generator pe benzina/diesel.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca tot sintem pe aria de electronica: o regula simpla si foarte usor de folosit (mai ales) de cei care nu se pricep: NU exista pentru nici un scop practic W pe ora. Si nici o alta variatie echivalenta: kW/h, W/s, etc.
W e deja "pe secunda", mai precis J/s.

#4
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Ia-ti un generator de cca 400 - 500 w (varianta mai ieftina) ori o eoliana si/sau panouri fotovoltaice (varianta mai eco dar mai scumpa)

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postbucsa_n, on 27 martie 2015 - 08:49, said:

Intentionez sa  cumpar inca un generator de aer cald pe care il voi folosii intr-o sera la marginea comunei,problema ar fi ca acolo nu am energie electrica iar generatorul are acel ventilator de 180 w ,cum as putea face?Initial m-am gandit sa cumpar si 2 baterii mari ,de tractor plus un invertor,pe care sa le folosesc pe rand,Dar am inteles ca as strica bateriile daca le descarc-incarc mereu,aveti ceva sfaturi pentru mine? mutumesc !

cred ca singura solutie ar fi niste panouri solare care sa-ti incarce niste baterii. acuma, vezi cam cat ar trebui sa fie puterea instalata pentru ca ar trebui sa produca curent ca sa incarce bateriile, sa merga generatorul si sa iti mearga si cand e nor.
si altceva, vezi sa nu ti le fure...

Edited by rich1974, 27 March 2015 - 09:07.


#6
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011

View Postxeleron, on 27 martie 2015 - 09:01, said:

Cumperi un generator pe benzina/diesel.

Ca sa pot consuma aproape  un litru de benzina pe ora plus lemnele din generator si sa imi convina ar trebuii sa vand castravetii cu 30 lei  kg,ma gandeam la o solutie mai putin costisitoare,bineinteles ca ventilatoru se poate opri cand e destul de cald,dar cel putin noaptea va trebuii sa functioneze.

View Postrich1974, on 27 martie 2015 - 09:07, said:

cred ca singura solutie ar fi niste panouri solare care sa-ti incarce niste baterii. acuma, vezi cam cat ar trebui sa fie puterea instalata pentru ca ar trebui sa produca curent ca sa incarce bateriile, sa merga generatorul si sa iti mearga si cand e nor.
si altceva, vezi sa nu ti le fure...

Dupa o eoliana ma tot uit,desi nu prea ma pricep,panourile cred ca nu au avantaj atata timp cat generatorul va fi folosit iarna,deci foarte putin soare.

Edited by bucsa_n, 27 March 2015 - 09:11.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cu 200w abia incalzesti un cotet de 2x2 bine izolat
atat e sera ta?

#8
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
La țară găsești destule dejecții animale și vegetale moka care fermentează !.De ce nu îți faci o cămăruță din chirpici bine izolată,lipită de sera și produci biogaz ???,apoi când le golești după fermentație ai cel mai bun îngrășământ natural neutralizat de acizi,pentru legumele tale.Eu zic că această metodă îți poate da suficientă căldură pentru o seră și uită de toate ideile care îți vin prin cap,care sunt total neeconomice !Posted Image

#9
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 17.01.2008

View Postaeon, on 27 martie 2015 - 09:26, said:

cu 200w abia incalzesti un cotet de 2x2 bine izolat
atat e sera ta?

Nu ai inteles bine. E vorba de puterea ventilatorului care plimba aerul. Aerul cald este generat cu foc pe lemne.

@Solarcells
si ce face cu biogazul? il arde, si cum "plimba" caldura prin ditamai sera?

@bucsa_n
Daca esti in zina in care bate vantul, orienteaza-te catre eoliana.

Dar mai intaii asigura-te ca solutia cu aer cald "plimbat" este viabila.
Ma gandesc ca sera este ceva mai mult lung decat lat, deci aerul cald care pleaca dintr-un capat se raceste pana ajunge in celalalt capat.
Ar fi varianta sa pui ventilatoare la mijloc si sa bata stanga dreapta.

#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
edit:
bad post

Edited by alexx1402, 27 March 2015 - 09:39.


#11
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011

View Postaeon, on 27 martie 2015 - 09:26, said:

cu 200w abia incalzesti un cotet de 2x2 bine izolat
atat e sera ta?
ai idee cum arata un generator de aer cald pe lemne ? 200 w este doar consumul ventilatorului care impinge aerul,bagator in seama ce esti !!!!

View Postdanutzu_1069, on 27 martie 2015 - 09:39, said:

Nu ai inteles bine. E vorba de puterea ventilatorului care plimba aerul. Aerul cald este generat cu foc pe lemne.

@Solarcells
si ce face cu biogazul? il arde, si cum "plimba" caldura prin ditamai sera?

@bucsa_n
Daca esti in zina in care bate vantul, orienteaza-te catre eoliana.

Dar mai intaii asigura-te ca solutia cu aer cald "plimbat" este viabila.
Ma gandesc ca sera este ceva mai mult lung decat lat, deci aerul cald care pleaca dintr-un capat se raceste pana ajunge in celalalt capat.
Ar fi varianta sa pui ventilatoare la mijloc si sa bata stanga dreapta.
'

Vad ca stiti despre ce vorbiti,aerul va fi dirijat prin tubulatura(cea cu gauri in ea) oricum sera are 500 de mp iar gneratorul e destinat pentru incalzirea a 1000 mp,pentru asta nu mi-as face probleme .

Edited by bucsa_n, 27 March 2015 - 09:42.


#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Bad post.

Ce de saritori sa scoateti ....

Edited by Super Chief, 27 March 2015 - 09:49.


#13
SimonaPele

SimonaPele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2015
Sistem de incarcare cu panouri solare.Vezi ca iti trebuie bateryy deep circle.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View Postbucsa_n, on 27 martie 2015 - 08:49, said:

Cum as putea produce 200 w pe ora?
Pedale? :)

#15
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
ai putea folosi niste elemente peltier care sa profite de caldura generata de lemne si temperatura de afara.

#16
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 17.01.2008
@bucsa_n
Ai dreptate, tubulatura ca in halele mari, supermarket-uri.
Am gandit ca acasa, cu ventilatoru`

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postbucsa_n, on 27 martie 2015 - 09:46, said:

ai idee cum arata un generator de aer cald pe lemne ? 200 w este doar consumul ventilatorului care impinge aerul,bagator in seama ce esti !!!!

...

mai bucsa de tractor, unde ai zis de generator de aer cu lemne?

Quote

Intentionez sa  cumpar inca un generator de aer cald pe care il voi folosii intr-o sera la marginea comunei,problema ar fi ca acolo nu am energie electrica iar generatorul are acel ventilator de 180 w ,cum as putea face?Initial m-am gandit sa cumpar si 2 baterii mari ,de tractor plus un invertor,pe care sa le folosesc pe rand,Dar am inteles ca as strica bateriile daca le descarc-incarc mereu,aveti ceva sfaturi pentru mine? mutumesc !

de cand electronica merge cu lemne? ai postat aici. se subintelegea ca e generator de caldura electric
dar mai esti si nesimtit

Edited by aeon, 27 March 2015 - 11:42.


#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postbilti, on 27 martie 2015 - 11:07, said:

ai putea folosi niste elemente peltier care sa profite de caldura generata de lemne si temperatura de afara.

Nici pe departe. L-ar costa distractia vreo 5000 ron.

View Postaeon, on 27 martie 2015 - 11:41, said:

mai bucsa de tractor, unde ai zis de generator de aer cu lemne?

de cand electronica merge cu lemne? ai postat aici. se subintelegea ca e generator de caldura electric
dar mai esti si nesimtit

Intrebarea era despre asigurarea energiei ventilatorului. Nu implica nimic ca, caldura este generata electric.

Edited by Super Chief, 27 March 2015 - 11:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate