Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

stergere nume din articole ziare online

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
miahitanase566

miahitanase566

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.03.2015
In urma cu vreo 6 ani, am primit in urma unei infractiuni, 2 ani cu suspendare cu supraveghere. Focul tineretii si anturajul prost m-au adus in aceasta situatie.

In urma acesteia au aparut fel si fel de articole despre ce am facut eu in diferite publicatii si ziare online, respectiv site-uri cu caracter juridic care preiau automat date de pe portal.just.ro.

In urma reabilitarii, am decis ca vreau sa sterg din articolele aparute in ziare si am inceput sa solicit acestora sa stearga articolele cu numele meu sau sa treaca initialele; unii au raspuns favorabil, altii nu.

Fac acest lucru pentru ca ma afecetaza inca d.p.d.v social - in gasirea unui loc de munca.

In baza carei legi, au acestia dreptul sa-mi foloseasca numele in publicatiile lor si cum ii pot obliga pe acestia sa-mi stearga numele din articolele lor?   Am dreptul la opozitie?

Daca instanta de judecata, in calitate de operator de prelucrare  a datelor cu caracter personal imi sterge dosarul  de pe portal sau il arhiveaza in sistemul ECRIS , imi pierd caracterul public? Implicit, publicatiile sunt obligate sa-mi stearga numele?
E obligata instanta sa-mi stearga datele de pe portal in temeiul dreptului meu la opozitie?

Google refuza sa stearga articolele din motorul de cautare interogarile cu privire la numele meu, cu toate ca hotararea CJCE din 2013 a confirmat dreptul persoanelor fizice de a solicita operatorilor motoarelor de cautare pe internet sa stearga anumite informatii cu caracter personal, atunci cand acestea sunt inadecvate, irelevante sau excesive in raport cu scopul pentru care acestea au fost initial procesate, tinand cont si de vechimea lor. (cazul Mario Costeja Gonzales)

Am facut si o plangere la ANDSPC, cu privire la decizia Google de a nu-mi sterge articolele ramase din interogarile cu privire la numele meu, insa am primit un raspuns evaziv fara  un termen de solutionare.

Va multumesc!

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 02:30, said:

In baza carei legi, au acestia dreptul sa-mi foloseasca numele in publicatiile lor si cum ii pot obliga pe acestia sa-mi stearga numele din articolele lor?   Am dreptul la opozitie?
Internetul este la nivel global. Daca o companie din Coreea de Nord/Sud/China/Brazilia isi face un site .ro si prelucreaza datele de pe just.ro[prin traducere automata], cum o poti obliga sa respecte legile din Romania?
Care lege vrei sa o aplici "acolo"?

Riscurile si beneficiile Internetului...

Edited by dexterash, 27 March 2015 - 03:19.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu poti sa ii obligi sa stearga articolele, numai daca vor le vor sterge.
Ce poti sa faci e sa il iei pe nu stiu, coincidenta de nume in brate. Totusi la angajare ti se cere cazierul asa ca...

Edited by Friskey, 27 March 2015 - 03:24.


#4
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 02:30, said:


Google refuza sa stearga articolele din motorul de cautare interogarile cu privire la numele meu, cu toate ca hotararea CJCE din 2013 a confirmat dreptul persoanelor fizice de a solicita operatorilor motoarelor de cautare pe internet sa stearga anumite informatii cu caracter personal, atunci cand acestea sunt inadecvate, irelevante sau excesive in raport cu scopul pentru care acestea au fost initial procesate, tinand cont si de vechimea lor. (cazul Mario Costeja Gonzales)


Si parca s-au razgandit cu privire la cei care au condamnari.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 02:30, said:

In urma reabilitarii [...]
Trecutul nu-l poti sterge chiar daca in cazul tau prezentul nu mosteneste nimic din istorie.

#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început sã emitã facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Hotărârea CJCE e proastă. Tu procedezi greșit, în loc să demonstrezi că ai înțeles că ai greșit și să depășesti momentul (îmi imaginez că este greu), tu încerci să ascunzi totul sub preș. O soluție mai bună ar fi ca în loc să încerci să modifici trecutul să lucrezi la prezent, dacă ar fi publicate articole de presă care să zică că ești voluntar în organizația X, Y, Z, că ai ai ajutat mulți oameni, că ai câștigat un concurs, etc. În loc să încerci să îți ștergi din CV lucruri negative mai bine ai adăuga lucruri pozitive care să contra balanseze lucrurile negative. Faptele pe care vrem să le ținem ascunse au un mod ciudat de a ieși la suprafață tocmai când nu ar trebui.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iti faci campanie pe google adwords cu numele tau.
Mai deschizi vreo 5 site-uri cu seo spam si cu putin noroc ai sa scoti din primele pagini rezultatele negative.

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 02:30, said:

Focul tineretii si anturajul prost m-au adus in aceasta situatie.
Poate te ajută anturajul.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 02:30, said:

In urma cu vreo 6 ani, am primit in urma unei infractiuni, 2 ani cu suspendare cu supraveghere. Focul tineretii si anturajul prost m-au adus in aceasta situatie.

In urma acesteia au aparut fel si fel de articole despre ce am facut eu in diferite publicatii si ziare online, respectiv site-uri cu caracter juridic care preiau automat date de pe portal.just.ro.

In urma reabilitarii, am decis ca vreau sa sterg din articolele aparute in ziare si am inceput sa solicit acestora sa stearga articolele cu numele meu sau sa treaca initialele; unii au raspuns favorabil, altii nu.

Fac acest lucru pentru ca ma afecetaza inca d.p.d.v social - in gasirea unui loc de munca.

In baza carei legi, au acestia dreptul sa-mi foloseasca numele in publicatiile lor si cum ii pot obliga pe acestia sa-mi stearga numele din articolele lor?   Am dreptul la opozitie?

Daca instanta de judecata, in calitate de operator de prelucrare  a datelor cu caracter personal imi sterge dosarul  de pe portal sau il arhiveaza in sistemul ECRIS , imi pierd caracterul public? Implicit, publicatiile sunt obligate sa-mi stearga numele?
E obligata instanta sa-mi stearga datele de pe portal in temeiul dreptului meu la opozitie?

Google refuza sa stearga articolele din motorul de cautare interogarile cu privire la numele meu, cu toate ca hotararea CJCE din 2013 a confirmat dreptul persoanelor fizice de a solicita operatorilor motoarelor de cautare pe internet sa stearga anumite informatii cu caracter personal, atunci cand acestea sunt inadecvate, irelevante sau excesive in raport cu scopul pentru care acestea au fost initial procesate, tinand cont si de vechimea lor. (cazul Mario Costeja Gonzales)

Am facut si o plangere la ANDSPC, cu privire la decizia Google de a nu-mi sterge articolele ramase din interogarile cu privire la numele meu, insa am primit un raspuns evaziv fara  un termen de solutionare.

Va multumesc!

Oare chiar asa sa fie cum zici tu acolo?

#10
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 dualis, on 27 martie 2015 - 09:40, said:

Poate te ajută anturajul.

Ce usor e sa dai cu piatra.
sfantule Posted Image Posted Image Posted Image

#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 anoniymus, on 27 martie 2015 - 10:33, said:

Ce usor e sa dai cu piatra.
sfantule Posted Image Posted Image Posted Image
Nu am dat cu piatra, înțeleptule :) doar că cine greșește nu trebuie să dea vina pe alții.

#12
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 dualis, on 27 martie 2015 - 10:55, said:

Nu am dat cu piatra, înțeleptule Posted Image doar că cine greșește nu trebuie să dea vina pe alții.

N-a dat vina pe altii.
Vina a fost a lui, ca n-au facut altii faptele, dar anturajul te duce pe cai gresite.
Anturaju a fost conjunctura, nu si faptuitorul.

#13
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 anoniymus, on 27 martie 2015 - 11:06, said:

dar anturajul te duce pe cai gresite.
Gratis sau cu bilet ? :)

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 02:30, said:

In baza carei legi, au acestia dreptul sa-mi foloseasca numele in publicatiile lor si cum ii pot obliga pe acestia sa-mi stearga numele din articolele lor?   Am dreptul la opozitie?
Exprimarea liberea e garantata in constitutie.
Cat timp sunt prezentate fapte reale, nu prea ai ce sa faci.

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Din cate stiu eu la angajare se cere cazierul. In privinta datelor referitoare la condamnari, eu, ca potentiala victima, imi doresc sa pot afla daca vecinul nou mutat a fost condamnat pentru violenta, furt sau astfel de fapte. Procesele sunt publice, la fel si sentintele. Prin urmare e normal si legal sa gasesti pe net informatii referitoare la acest lucru. Pentru imbunatatirea imaginii tale ai putea sa faci activitati de voluntariat si alte lucruri asemanatoare, pe care le poti pune si pe CV.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Tu ești Mihai Tănase, zis Buc?

#17
miahitanase566

miahitanase566

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.03.2015

 dexterash, on 27 martie 2015 - 03:19, said:

Internetul este la nivel global. Daca o companie din Coreea de Nord/Sud/China/Brazilia isi face un site .ro si prelucreaza datele de pe just.ro[prin traducere automata], cum o poti obliga sa respecte legile din Romania?
Care lege vrei sa o aplici "acolo"?

Riscurile si beneficiile Internetului...
Am zis ca poate am si eu dreptul la o parere dat fiind faptul ca e numele meu... ma gandeam ca nu tuturora le pasa sau majoritatea nu-si stiu drepturile ...  ce fac altii cu numele lor ... ms pt reply

 Friskey, on 27 martie 2015 - 03:23, said:

Nu poti sa ii obligi sa stearga articolele, numai daca vor le vor sterge.
Ce poti sa faci e sa il iei pe nu stiu, coincidenta de nume in brate. Totusi la angajare ti se cere cazierul asa ca..
Majoritatea le-au sters ... sau mi-au trecut initialele ... dup-aia a trebuit iar sa fac o solicitare catre Google sa stearga articolele.... care apareau in urma interogarii numelui meu ... sau sa le cer celor care mi-au sters numele sa ceara si o indexare catre Google ... sa nu mai apara
Cazierul este curat de mult .... am avut neplacerea de a vedea cum oamenii te judeca fara sa te cunoasca cu adevarat ... fara sa-ti dea vreo sansa adevarata ... si sunt multi care asa fac ... te cauta pe Google sa vada ce-i cu tine

 daniel:), on 27 martie 2015 - 03:38, said:

Si parca s-au razgandit cu privire la cei care au condamnari.
Parca ? parca i-as da si eu in judecata cum au facut si altii ... cred ca e urmatorul pas

 neagu_laurentiu, on 27 martie 2015 - 08:09, said:

Trecutul nu-l poti sterge chiar daca in cazul tau prezentul nu mosteneste nimic din istorie.
Asa e ... e doar o chestiune pe care vreau sa o fac ... cred ca e mai bine pt mine ... cei care ma stiu si ma iubesc .. ma stiu ... si n-am nevoie sa dau explicatii la nimeni altcineva

#18
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 miahitanase566, on 27 martie 2015 - 17:30, said:

Am zis ca poate am si eu dreptul la o parere dat fiind faptul ca e numele meu... ma gandeam ca nu tuturora le pasa sau majoritatea nu-si stiu drepturile ...  ce fac altii cu numele lor ... ms pt reply
Normal ca ai, dar la ora actuala nu exista nici o entitate care sa controleze ce se intampla la nivel global cu Internetul. Da, pe anumite zone/arii se mai poate face ceva, dar cam atat.

Si pe langa Google mai ai Bing(sau alte motoare de cautare), Facebook care va face si el cautare/indexare etc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate