Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

[DE CE] Românul nu-și vede de treaba lui ?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Poate că a mai fost discutat subiectul, poate că nu, dar am o dilemă.

De ce românul nu-și poate vedea de treaba lui? Sunt o persoană simțită, care își vede de treaba lui, dar intr-un mod foarte deranjant observ cum majoritatea românilor nu-și văd (sau "majoritatea nu-și vede" ) de treaba lor:

1. Se uită la vecinul dacă are datorii, eventual îl dă și în gât la asociație
2. Se uită ce faci, ca să aibă un subiect de discuție cu X-ulescu.
3. Se uită că este dezordine în ograda ta.
4. Se uită că ai mers cu 100 pe oră în oraș și repede publică videoul pe youtube.
Și multe altele

Generalizând, persoana ta este subiect de discuție pentru X-ulescu.
Dar culmea, dacă o persoană leșină (sau îi vine rău) pe stradă, românul reacționează muuuult mai greu (asta in cel mai bun caz !, daca reactioneaza!).

Oare de ce îi freacă (ca să nu zic mai urât) grija ? Cred că este singurul moment în care aș fi în stare să recurg la metode mai puțin "pașnice" pentru a-i trimite în ograda lor. Îmi veți spune: evită-i ! Dar nu poți ! Că ajungi încolțit de 3-4 persoane, care efectiv, te urmăresc ce faci.
Bonus, este mai important ce faci tu, decât să meargă la locul lor de muncă (dau un exemplu).

Nația asta (cu,, care nu mă identific aproape deloc): nu mă interesează ce fac vecinii, nu fac grătare de 1 mai, nu arunc peturi de bere Timisoareana 2L cu ocazia sărbătorilor legale în parcuri - de când a devenit așa ? Dupa '89 ? Era altfel (erau mai simtiti romanii) pe vremea lui Ceausescu?

Concluzionând, există nații mai mizere decât românii?

Edited by Rhesus, 26 March 2015 - 23:34.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Romanul nu a inteles inca cu ce sa mananca "libertatea".

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Prosti, saraci si fuduli :)

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

 MembruAnonim, on 26 martie 2015 - 23:38, said:

Romanul nu a inteles inca cu ce sa mananca "libertatea".

Aici nu este vorba de libertate! Ci de mizerii umane (caractere 0). Una este libertatea din Olanda, dar nu despre asta vorbim.

Vorbim de caracterul românului de rând.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Să nu generalizăm. Nu există nații mai bune sau mai mizere decât românii. Fiecare om este unic, poate fi meltean sau cu bun simț.

Edited by gerbil, 26 March 2015 - 23:41.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Depinde de mediul din care provine. Daca provine dintr-un mediu sarac il va durea faptul ca ai mai mult ca el si iti va cauta nod in papura. Daca vine dintr-un mediu cu bani nu prea ii va pasa de ce au ceilalti. Ii va pasa doar de ce are el.

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Da, dar când balanța înclină (cu peste 90%) intr-o parte, ajungi să neglijezi acei 10% (chiar cu riscul să se supere).

Când majoritatea (și nu 55% sau 60%) se pliază pe un anumit caracter, ce pretenții să am ca interlocutorul să mă ,,citească" mai bine?

Edited by Rhesus, 26 March 2015 - 23:46.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005

 Serafim606, on 26 martie 2015 - 23:44, said:

Daca vine dintr-un mediu cu bani nu prea ii va pasa de ce au ceilalti. Ii va pasa doar de ce are el.

Cei cu bani sunt și mai și. Trebuie să afle neapărat lumea că el are șosete de 1000 euro sau chiloți de 2000. Să fim serioși, bogații sunt și mai melteni și mai snobi decât ceilalți. Nu toți, probabil or fi și bogați care își văd de treaba lor.

#9
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Adm, on 26 martie 2015 - 23:38, said:

Prosti, saraci si fuduli Posted Image

Cine?

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
De ce crezi cas suntem acolo unde suntem, ca si natie? Unul dintre motive este faptul ca in loc sa ne vedem de treaba noastra, ne ufte grija ceilalti. De unde a avut X bani de masina aia, uite cate haine are "curva aia", ce munceste vecinu' de la 2, ca e toata ziua acasa, etc. Cred ca natia asta are in ADN sa vada in primul rand paiul de pe nasul altuia.

#11
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 gerbil, on 26 martie 2015 - 23:40, said:

Nu există nații mai bune sau mai mizere decât românii.

Cum să nu? Danezi, suedezi, japonezi etc.

 gerbil, on 26 martie 2015 - 23:40, said:

Fiecare om este unic, poate fi meltean sau cu bun simț.

Asta așa e. Dacă analizăm fiecare om individual, independent de nația din care face parte, dăm și de români mai educați, mai deștepți, mai...orice, decât mulți danezi, suedezi, japonezi etc. și extrem de mulți congolezi, uzbeci etc., dar inițiatorul se referă la român ca nație. Nația românească comparată cu altele. Sau, mai bine zis, trăsăturile ei cele mai generale.
Subiectul discută o generalizare, deja.

Edited by Eroman, 26 March 2015 - 23:51.


#12
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Bietul Galeo ce mai facea topice de astea , saracul . Ce -o mai face el in Englitera acum ?

#13
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Asta e problema! Nu contează statutul social al persoanei ! Indiferent că e sărac, bogat, cerșetor, are în sânge ceea ce alte popoare nu au: răutatea! Că dacă l-ar interesa pe vecinu dacă am medicamente de inimă, nu am ce comenta!

Oh unde ești tu Europa..

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Pai venim de comunism unde se dorea egalitate intre oameni. La ce va asteptati? Sa se bucure vecinu cu Dacie Logan ca tu ti-ai luat ML? Nostalgia ceausista inca se gaseste in multe specimene.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 Rhesus, on 26 martie 2015 - 23:33, said:

Poate că a mai fost discutat subiectul, poate că nu, dar am o dilemă.

De ce românul nu-și poate vedea de treaba lui? Sunt o persoană simțită, care își vede de treaba lui, dar intr-un mod foarte deranjant observ cum majoritatea românilor nu-și văd (sau "majoritatea nu-și vede" ) de treaba lor:

1. Se uită la vecinul dacă are datorii, eventual îl dă și în gât la asociație
2. Se uită ce faci, ca să aibă un subiect de discuție cu X-ulescu.
3. Se uită că este dezordine în ograda ta.
4. Se uită că ai mers cu 100 pe oră în oraș și repede publică videoul pe youtube.
inseamna ca nu ai stat in germania (punctu 2 nu se aplica - ca aia sunt bisericute-bisericute)
ps. la noi i se spune invidie, la nemti spirit civic si corectitudine nemteasca Posted Image

Edited by STARTREK1, 26 March 2015 - 23:53.


#16
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Se numeste nesimtire, este boala cea mai grea de care nu vom scapa prea curand, ataca si pe amarati si pe cei cu bani.
Ne-ar trebui vreo doua generatii de educatie adevarata.

#17
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Adevărat grăiești inițiatorule.
De ce naiba nu ceri să li se interzică accesul pe forum, acestor panarame haine de români?!

#18
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
De asta suntem pielea ... ca fiecare isi vede de treaba in timp ce alti fura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate