Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Poliția nu mai folosește radarele fixe

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Poliţia nu mai foloseşte radarele fixe

Quote

Poliţia rutieră depistează, în prezent, vitezomanii de pe şosele doar cu radare mobile, cele fixe nemaifiind funcţionale, conform Inspectoratului General al Politiei Române.

Politia rutiera nu mai dispune de sisteme fixe funcţionale, cu rol de supraveghere a traficului rutier şi măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor, ci doar de radare mobile.

Agenţii au în folosinţă în prezent 639 de radare mobile repartizate la inspectoratele judeţene de poliţie (în medie 14 aparate/judeţ), Brigada Rutieră din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (36) şi Secţia de Poliţie Autostrăzi (24).

Nici radarele fixe amplasate pe DN 1 nu mai sunt funcţionale în prezent.

Vitezomanii riscă amenzi  cuprinse între 195 şi 1950 de lei.

Codul rutier stabileşte că un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie. Salariul minim brut pe economie a fost majorat din 1 ianuarie 2015 la 975 de lei, de la 900 de lei, cât era în 2014, urmând ca din 1 iulie 2015 să ajungă la 1.050 de lei.

Asta explica de ce ai 2-3 MCV-uri pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti, apoi unul ce se misca non-stop intre Floresti si Banesti + clasicul radar de la Nistoresti, in curba inc are se trece de la doua benzi la o banda.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
sa-i credem pe cuvant !? Posted Image
stiu ca vin sarbatorile si au nevoie de bani, dar nici sa minti in post nu prea e frumos Posted Image :D

Edited by STARTREK1, 26 March 2015 - 23:01.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Articolul e de vineri 27 martie 2015 si acum e joi 26 martie 2015. Cum vine asta?

#4
catalinbuh

catalinbuh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.06.2014
Nu cred ca este minciuna. Vin frecvent (uneori zilnic) pe DN1 intre Bucuresti-Brasov si am intalnit tot mai multe filtre/echipaje. Fara sa vreau am trecut prin dreptul mai multor camere cu mult peste viteza admisa si nu am primit nicio "bucurie" (pana acum). In anii trecuti cand am fost luat, am primit notificarea la maxim 2 luni, ba chiar de 3 ori intr-o zi (Balotesti, Ciolpani si Barcanesti)

#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Parerea mea este ca toata discutia isi avea loc in http://forum.softped...radare-fixeeee/ un topic care este pinned.
Daca ramane aici risca sa se piarda cu timpul.

#6
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Nu e in intreresul politistilor (care n-are nimic de a face cu interesul public) sa functioneze aceste camere fixe ; cu un stalp pe care a fost plantata o camera nu poti negocia , cu politistul ...

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcatalinbuh, on 27 martie 2015 - 13:33, said:

Nu cred ca este minciuna. Vin frecvent (uneori zilnic) pe DN1 intre Bucuresti-Brasov si am intalnit tot mai multe filtre/echipaje. Fara sa vreau am trecut prin dreptul mai multor camere cu mult peste viteza admisa si nu am primit nicio "bucurie" (pana acum). In anii trecuti cand am fost luat, am primit notificarea la maxim 2 luni, ba chiar de 3 ori intr-o zi (Balotesti, Ciolpani si Barcanesti)
Io am primit (in 2009... ultima mea amenda) de la aia din Ciolpani dupa 6 luni.
Stiam de ea, da' m-a furat peisaju' si-am "calcat-o" cu astronomica viteza de 81 km/h.

#8
catalinbuh

catalinbuh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.06.2014
Eu in acea zi am reusit asa (mergeam de la Bucuresti spre Brasov, vinerea mare inainte de Paste 2010, plecat din Bucuresti la ora 05:30 dimineata, trafic lejer spre deloc ): Balotesti - 104 km/h, Ciolpani - 86 km/h si Barcanesti 87 km/h. Am primit acasa cele 3 "felicitari", am confirmat, dar de plata mi-au venit decat cele de 86 si 87 km/h, cea la care ma asteptam sa iasa nasol, adica cea de 104 km/h nu a mai ajuns, iar de atunci sunt ani si niciun semn. M-or fi iertat Ilfovenii, dar Prahovenii au fost foarte prompti.

De atunci, am trecut in perioada verii si zilnic, dar nu am mai avut probleme cu camerele. In schimb, au aparut MCV-uri, mai ales dupa ce iesi din varianta pentru Campina venind spre Bucuresti, pe la Comarnic, in Busteni am un "prieten" care cred ca imi recunoste si masina (culoarea este cam stridenta si neobisnuita/rara, Violet Velvet), ca m-a oprit de cateva ori (in 2 din situatii eu incalcand linia dubla si cei 50 m trecere de pietoni involuntar, deoarece imi oprise un maxi-taxi in fata), pe la Tancabesti am vazut des echipaje, pe la Puchenii Mari (la iesire cum vii dinspre Bucuresti mai ales), pe la Romanesti de fel am vazut ca se patruleaza si mai ia din mers pe cei care vin viteji din padure (tot dinspre Bucuresti).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate