Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Achizitie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
STReight

STReight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 03.09.2012
Salut. M-am hotarat sa imi schimb si eu bicicleta.Am gasit Cross Grx 8M, la prtul de 1489 lei.
Ce parere aveti , este buna? As putea gasi ceva mai bun in acest pret?

Producator :CROSS
Categorie :MTB
Dimensiune roata :27.5"
Material :Aluminiu
Sistem franare :Disc mecanic
Furca :SR SUNTOUR M3030 T:75mm
Cuvete furca :VP-A68P
Schimbator spate :SHIMANO ACERA M360
Schimbator fata :SHIMANO M190
Manete schimbator :SHIMANO ALTUS
Manete frana :SHIMANO ALTUS M310
Frane :SHIMANO M416
Butuci :F-JOY TECH D041 / R-JOY TECH D142
Pinioane :SHIMANO HG318132 8-VIT
Brat pedalier :FC ALLOY SRAM S200
Cuvete pedalier :B.B.CARTRIDGE 113 SRAM
Roti :CROSSER X-PERT X6
Cauciucuri :KENDA K1104A/ K1027 27.5x2.10
Pipa :HL TDS-D364
Ghidon :HL MTB-AL-152
Sa :ACTIVE FMB-500D
Tub sa :HL ALLOY SP-19 31.6x350
Lant :KMC Z51
Pedale :VP-467
Producator :CROSS

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
bicicleta e bunicica dar furca e slaba, 75 mm e prea putin, incearca sa mai pui ceva bani in plus si sa iei ceva cu 100mm, preferabil cu blocare hidraulica, adica suntour xcr (preferabil) sau xcm-hlo (mai ieftina)

Edited by Kroghy, 26 March 2015 - 20:37.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
http://olx.ro/oferta...html#4fa9c0d607
http://olx.ro/oferta...html#4fa9c0d607
http://olx.ro/oferta...html#4fa9c0d607

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
In ce conditii va fi folosita?
In banii astia nu gasesti cine stie ce, decat daca ai rabdare sa pice o pleasca SH cu o echipare superioara.
Este o bicicleta entry level decenta. Daca nu ai de gand sa faci downhill sau jumping cu ea, este OK.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
in nici un caz nu lua ceva second, e cea mai mare greseala pe care o poti face pentru ca majoritatea sunt foarte uzate
la sh nu te lua dupa echipare ci dupa uzura pentru ca componentele de la biciclete au materiale foarte slabe si se uzeaza foarte repede, in cateva mii de km un ansamblu de foi-pinioane-lant este terminat spre deosebire de o motocicleta sau masina unde rezista zeci sau sute de mii de km in conditii mult mai dure

Edited by Kroghy, 26 March 2015 - 20:50.


#6
STReight

STReight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 03.09.2012
Mai mult nu pot sa cresc bugetul. Oricum l-am marit de la 1300 lei. Oricum , eu nu o voi folosi pe teren foarte accidentat.In mare parte pe asfalt, si putin pe drum cu pietris.
Sh nu vreau sa imi cumpar.Mi-a placut foarte mult cum arata bicicleta si are dotari decente.Nu o sa folosesc bicicleta la intensitate maxima.

Attached Files


Edited by STReight, 26 March 2015 - 20:50.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
atunci mergi pe aceasta varianta, la pretul respectiv e o bicicleta foarte decenta
din ofertele de pe piata cross si btwin oferta un excelent compromis intre calitate, performanta si pret
ceea ce e foarte bun la acest model este ca are frane pe disc si daca nu esti multumit poti face upgrade la frane hidraulice, daca esti multumit stai cu ele asa cum sunt, in nici un caz sa nu iei ceva cu frane pe janta
iar furca daca simti nevoia sa o schimbi poti sa iei alta mai buna in viitor

Edited by Kroghy, 26 March 2015 - 20:54.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View PostSTReight, on 26 martie 2015 - 20:48, said:

eu nu o voi folosi pe teren foarte accidentat.
In mare parte pe asfalt, si putin pe drum cu pietris.
Si de ce te uiti la mtb ?

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
pentru ca pistele de biciclisti si soselele sunt offroad, cel putin in Iasi nu ai ce cauta fara mtb, pistele de biciclisti au borduri inalte de 10-20cm la fieare trecere iar soselele sunt denivelate si cu gropi

Edited by Kroghy, 27 March 2015 - 06:26.


#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sa nu exageram, strazile principale sunt in general ok, dar stradutele sunt pline de gropi. Sa nu uitam de liniile de tramvai neaduse la nivel. Nici nu as avea tupeul sa mai merg cu o cursiera prin oras.

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
uite cum arata pista de bicicleta din Iasi

http://www.bzi.ro/va...rie-foto-356870

pe strazi e plin de gropi si denivelari, asfalt crapat, sine de tramvai, etc

[ http://www.freerider.ro/wp-content/uploads/2014/03/pista_iasi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.geopa.ro/wp-content/uploads/2015/01/DSC_0648-1024x576.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i948.photobucket.com/albums/ad322/askolah/pista-biciclete-splai-bahlui-iasi-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 27 March 2015 - 09:54.


#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu sunt din Iasi, si chiar acum o ora am mers pe pista din poza :). Articolul este vechi, acum pista este ok. Nu perfecta, dar ok. Langa semaforul din fata mall-ului este o adancitura pe care daca nu o cunosti si ai viteza, ai pus-o, dar pe langa Bahlui nu sunt gropi.
Cel mai groaznic drum este intre Doi Baieti si Dancu. Cu hardtail-ul meu trebuie sa merg incet de tot, max 15 km/h, drumul fiind praf. Drumurile judetene, iarasi, sunt asa cum sunt. Daca ai chef sa vizitezi imprejurimile, nu prea ai de ales, un MTB este singura solutie.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
chiar acea pista, acum doua saptamani era plina de gropi, unele super capcana, acoperite cu pietris numai bun sa-ti rupi gatul daca aluneci iar altele lasate fix ca in poze iar acum reparatiile sunt foarte denivelate, intrarea pe pista din p.ros cum e?
eu merg des pe Stefan cel Mare, strada noua, modernizata cu piatra cubica si cobor la Guliver pe strada Uzinei care e foarte denivelata, merge cursiera sau mtb?
apoi pe copu cam jumatate din trecerile de la pista de bicicleta la strada sunt cu borduri inalte
pe independentei pista de bicicleta are borduri de zici ca e concurs de mtb
din tudor pana la carrefour felicia si cu mtb e greu sa mergi pe pista de bicicleta/trotuar, cu o cursiera cred ca ajungi cu rotile in 8
in Iasi nu se poate circula fara mtb decat daca foarte greu

Edited by Kroghy, 27 March 2015 - 10:24.


#14
STReight

STReight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 03.09.2012
Pana la urma m-am hotarat si o vai cumpara pe aceasta .Nu stiu daca este permis sa intreb asa ceva, dar ce parere aveti de magazinul crossbike?Acolo am gasit cel mai ieftin.

#15
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Esti din Brasov? Sau vrei sa faci comanda la ei si sa iti livreze bicicleta prin curier?

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Firma e din Brasov. Tu de unde esti?

#17
STReight

STReight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 03.09.2012
Sunt din Mures.Comanda este gratuita prin urgent curier.Bicicleta vine montata si reglata.

#18
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Vezi si aici: http://www.marosbike...tru-2015-c.html
In principal te incadrezi la livrare gratuita, dar verifica cu un telefon la ei.

Un magazin fizic la care sa ajungi nu ai gasit? Ideal era sa incaleci bicicleta si sa dai o tura... Esti sigur 100% de marimea care ti se potriveste?

Edited by Lesbianu, 27 March 2015 - 14:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate