Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Dezbatere de mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
s-ela38

s-ela38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.03.2015
Buna ziua. Am o nelamurire despre dezbaterea mostenirii. Tata a murit acum 13 ani, supravietuitori fiind sotia si 4 copii. Cu totii am parasit casa parinteasca in timp, inclusiv sotia/mama. Acum vrem sa dezbatem mostenirea, pentru a vinde apartamentul proprietate personala al parintilor mei. Am inteles ca daca nu s-a facut dezbaterea in primii 2 ani de la moartea tatalui, ar trebui sa platim acea taxa de 1% catre stat. Pentru ca nu am vrea sa platim acea taxa, este indicat sa amanam dezbaterea dupa decesul mamei? Si daca amanam dezbaterea pana dupa decesul mamei, vom plati dezbaterea doar pentru partea ei sau o sa fim obligati sa facem 2 dezbateri separat pentru fiecare din parinti? Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Pai numai cota voastra se poate pune in dezbatere, pana nu mor ambii nu se discuta toata proprietatea... pare mai bine de asteptat oricum.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Succesiunile se dezbat separat pentru fiecare persoana decedata, nu se pot ‘sari’ etape. Nu vad nici un castig in a amana dezbaterea succesiunii dupa tatal decedat, oricum va trebui facuta candva. Iar conditiile nu pot deveni decat mai dificile: tot va trebui sa [mai] gasesti pe cineva [in viata!] care l-a cunoscut bine pe defunct sa vina ca martor/ etc.

Cat timp mama traieste, ea ar putea eventual renunta la mostenirea dupa sot si astfel masa succesorala dupa tata care i-ar fi revenit ei (probabil 1/8 din toata casa) sa revina direct copiilor - aici e ceva de castigat, fiindca pe aceasta parte nu se fac 2 succesiuni una dupa alta si deci pentru ea se plateste un singur rand de taxe.

Edited by sags, 26 March 2015 - 19:37.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Eu am facut dezbaterea mostenirii dupa moartea ambilor parinti (diferenta de 9 ani intre decesele lor). Am mers la notar dupa vreo 9 luni de la decesul ultimului, si mi s-a facut in acelasi certificat de mostenitor dupa ambii - la pct. I dupa tata, la care am participat eu si mama, la pct II dupa mama, cu mine unic mostenitor. Am platit numai taxa notariala, vad ca la sfarsitul Certificatului de mostenitor scrie ca am achitat vreo 5 milioane lei taxa notariala, asta la nivel de 2004.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate