Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Schimbare furnizor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Salut,
Sper ca am postat unde trebuie...

Intrucat in ultima perioada ma cert rau cu cei de la RDs si intrucat nu mai sunt sub contract cu ei am inceput sa ma uit pe diversi furnizori de CATV si internet pentru a vedea daca exista vreo varianta buna in acest moment . Cum sunt abonat RDS de mai bine de 4 ani pe actualul cont ( am mai avut pe numele sotiei lighean si vreo 4 ani inainte de asta) cu optiuni maxime atat la cablu cat si la internet imi este destul de greu sa ma despart insa pentru un avantaj vizibil sunt dispus sa renunt .
Cum nu sunt dispus la lighean am de ales doar CATV sau IPTV si as prefera de la acelasi furnizor si internet .
Plecam de la premisa ca vreau cam toate optiunile la CATV , am 4 televizoare in casa( 3 acum ca unul s-a stricat acum 2 saptamani Posted Image ) si internetul maxim .
As dori de la voi eventuale sfaturi si/sau evidentierea unor plusuri sau minusuri .

RDS > 123 lei/luna
- 3 catv ( un CI+ ,un HD si un SD) si un iptv hd , toate cu grila maxima
- internet 1000
- abonament tel fix ( soacra-mea....)
Plusuri : pret mai mic , viteza internet buna ( cand vor ei ca asta e cearta acum , vezi alte topice ale mele) , Digifilm , Digisport , Digi...(documentare)
Minusuri : relatii clienti de rahat , Discovery si din ce am auzit Digisport care va ramane fara mai multe competitii ( champions league , spania .. etc)

UPC > 169 lei/luna  > mi-a cam dat la genunchi ...
- 4 catv > un HD +DVR, doua HD si un SD . Grila aproape maxim > fara Bolywood, Filmbox si Passion
- internet 500
- abonament tel fix
Plusuri : Discovery , canale mai multe si unele doar la ei , relatii clienti bun ( din auzite )
Minusuri : pretul , lipsa canale sport ( nu ma luati cu motor extreme sau motors ca pe alea le-am evidentiat mai sus ), lipsa program gen Digifilm , viteza internet mai mica si cu probleme ( tot din auzite) .

Surpriza placuta a fost :
Telekom > 132 lei/luna . Ce nu inteleg aici este ca nu ma lasa sa selectionez mai mult de 2 echipamente IPTV . Pretul asta este cu 3 adica 120.42 + inca un receiver dar nu stiu daca se poate . Eu nu as vrea sa il cumpar pe al treilea .
- 3 iptv hd > Grila maxima fara Midnight
- internet 1Gb
- abonament tel fix
Plusuri : DolceSport , Discovery , viteza internet .
Minusuri : lipsa program gen DIgifilm ,treaba asta cu receiverele de care nu sunt sigur , putin mai scump ca ce am acum( dar 10 lei in plus sunt dispus sa dau si acum la Rds daca ar mai introduce ceva si ar cere bani) si altceva nu stiu . Eventual relatiile cu clientii de care am auzit de rau , dar doar am auzit .

Si UPC si Telekom au o oferta de -50% in primele luni , unii 3 luni altii 6 , dar nu ma conving doar cu asta . Dupa lunile astea eu o sa trebuiasca sa mai platesc 1 an si 6 luni acelasi rahat pe care il iau la inceput daca nu aleg bine .
As prefera sa nu ma luati cu chestii de genul "la aia se vede mai bine " ca nu tine. Toate sunt digitale asa ca ori se vad ori nu se vad , eu unul nu sesizez diferenta de 2-3 Mbps bitrate pe un televizor de 127 .

Edited by Seteh, 26 March 2015 - 16:46.


#2
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
UPC > 169 lei/luna ? Nu costa atat. Nici pe departe. Suna la ei sa-ti faca o oferta sau uita-te aici: http://oferta.upc.ro/ Pretul intreg dupa cateva luni este de 89 de lei poate urci la maxim 110 lei dar sigur nu 169. 169 poate ai calculat prin acel configurator. Poti alege ca client nou 2 extraoptiuni gratuite 1 an. Esti client nou deci primesti alta oferta Posted Image Poti modifica contractul dupa doar cateva luni daca nu esti multumit de alegerea facuta din start. Lipsa DigiFilm nu e minus. La UPC ai pachetul Maxpak toate in HD: HBO HD, Cinemax HD, HBO Comedy HD plus ai Cinemax 2

Edited by Kalman2007, 26 March 2015 - 17:05.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
[ http://sd.keepcalm-o-matic.co.uk/i/keep-calm-and-stai-pe-curu-tau-on.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostKalman2007, on 26 martie 2015 - 16:56, said:

UPC > 169 lei/luna ? Nu costa atat. Nici pe departe. Suna la ei sa-ti faca o oferta sau uita-te aici: http://oferta.upc.ro/ Pretul intreg dupa cateva luni este de 89 de lei poate urci la maxim 110 lei dar sigur nu 169. 169 poate ai calculat prin acel configurator. Poti alege ca client nou 2 extraoptiuni gratuite 1 an. Esti client nou deci primesti alta oferta Posted Image Poti modifica contractul dupa doar cateva luni daca nu esti multumit de alegerea facuta din start. Lipsa DigiFilm nu e minus. La UPC ai pachetul Maxpak toate in HD: HBO HD, Cinemax HD, HBO Comedy HD plus ai Cinemax 2

Pai sa luam asa. 89lei/luna este cu internet 200 . Diferenta dintre internet 200 si 500 este de 20 de lei. Hai sa zic ca in pachet mi-ar adauga doar 10 lei in plus . Deci 99 lei. Plus inca trei receivere 15 lei  rezulta pana acum 114 lei . Daca adaugam MAXpack si Panonia inca 25 de lei , asta inseamna 139 lei/luna . Nu ar fi cu mult mai mult.
Dupa un an cand ies si cele doua pachete din oferta mai adaugam 15 lei , adica iese la 154 lei/luna.
Si la RCS am astea ( nu in HD si nu Cinemax 2 care e de fapt Cinemax decalat ) , Digifilm este un plus crede-ma dar aici nu este vorba de scos ochii ca ce are ala si nu are alalalt . Am specificat ca si UPC are anumite plusuri prin care m-ar determina sa ma inham si la unele minusuri.

O sa cer o oferta pe mail. Te rog trimite-mi grilele de la UPC si Telekom ca vad ca zici ca le ai . Daca sunt in excel trimite-mi si RCS . Multumesc.

Edited by Seteh, 26 March 2015 - 17:40.


#5
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Pt cablu tv daca vrei calitate mai buna mergi pe UPC pe CI+. Internetul de la UPC are cred cea mai mica viteza de upload + echipamente cu restrictii.

Pastreaza internetul de la RDS si ramai si cu stick-ul 3G.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu din experienta as alege upc, dupa ce am auzit tot felul de povesti de groaza la rds - gen asteptat cate 2 sapt sau mai mult pentru un card ci+. la upc m-am oprit intr-o seara cand veneam de la munca, am zis - buna seara, vreau si eu un card ci+, - bine, e 5 lei in plus pe luna, poftiti, - multumesc frumos, la revedere. in plus, la upc nu mi s-a intamplat niciodata sa sun la suport si sa nu fie cineva la mine cel tarziu a doua zi, in intervalul orar ales de mine. dezavantaje exista, dar pe mine sportul de ex ma lasa rece (in afara de snooker, care e in general pe eurosport). viteza la net mai mica decat maximul de la rds, dar mai mult decat suficient pentru mine. pana la urma, depinde de nevoile personale, presupun.

p.s. la upc se poate negocia omeneste, mai ales la pachet mare.
p.s.2 ce echipamente restrictive sunt la upc? eu am inclusiv router wireless de la ei, mi l-au dat gratis - prima chestie am intrebat userul si parola de admin. pot sa fac pe el absolut orice fac pe un router consumer generic. cere cate-un reset la 3-4-6 luni, dar in afara de asta se misca foarte bine.
p.s. 3. upc-ul face instalari mult mai ok. pun mufe metalice de ex la cablul tv, cu cleste de sertizat - eu n-am gasit mufe de-alea pe nicaieri, pana la urma am sunat la ei si am chemat pe cineva sa-mi mufeze cablurile. la rds am vazut tot felul de innadituri....

Edited by born2lose, 26 March 2015 - 17:51.


#7
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Toti operarorii stau prost la capitolul relatii clienti...

@born2lose: Poti sa faci port forwarding ca sa-ti setezi diverse servicii de server pe desktop? Pe unele routere de la upc am auzit ca nu prea...

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
da, bineinteles, si fac asta frecvent. fara optiuni de-astea n-as fi acceptat router-ul, gratis cum a fost el. am un cisco 3925 sau ceva de genul asta.

Edited by born2lose, 26 March 2015 - 19:27.


#9
blue_taty

blue_taty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 31.08.2009
Recomandarea mea e una singura: fugi de Telekom cat te tin picioarele!!!! Sau in cazul tau, nici nu te apropia de ei. Ai semnat o data cu ei si mai bine ai fi semnat un pact cu dracul!

In rest, pune in balanta, grila bogata si calitate mai buna la UPC, internet mai bun si sport mai mult la RCS (eu zic sa nu te grabesti cu concluzia ca pierd competitii).

Legat de supararile tale cu RCS nu neg ca nu exista, am intalnit si cazuri de persoane care au fost complet nemultumite de ei dar si altii care nu au avut ce sa se planga. Probabil conteaza de locatia unde te afli si manager zonal e acolo si cat de mult se straduieste sa fie totul in regula. Eu sincer, in Timisoara nu am avut probleme, nici cu echipamente, nici cu servicii, nici macar cu relatii cu clientii. Poate sunt mai norocos din fire!

#10
SimonaPele

SimonaPele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2015

View PostSeteh, on 26 martie 2015 - 16:43, said:

Salut,
Sper ca am postat unde trebuie...

Intrucat in ultima perioada ma cert rau cu cei de la RDs si intrucat nu mai sunt sub contract cu ei am inceput sa ma uit pe diversi furnizori de CATV si internet pentru a vedea daca exista vreo varianta buna in acest moment . Cum sunt abonat RDS de mai bine de 4 ani pe actualul cont ( am mai avut pe numele sotiei lighean si vreo 4 ani inainte de asta) cu optiuni maxime atat la cablu cat si la internet imi este destul de greu sa ma despart insa pentru un avantaj vizibil sunt dispus sa renunt .
Cum nu sunt dispus la lighean am de ales doar CATV sau IPTV si as prefera de la acelasi furnizor si internet .
Plecam de la premisa ca vreau cam toate optiunile la CATV , am 4 televizoare in casa( 3 acum ca unul s-a stricat acum 2 saptamani Posted Image ) si internetul maxim .
As dori de la voi eventuale sfaturi si/sau evidentierea unor plusuri sau minusuri .

RDS > 123 lei/luna
- 3 catv ( un CI+ ,un HD si un SD) si un iptv hd , toate cu grila maxima
- internet 1000
- abonament tel fix ( soacra-mea....)
Plusuri : pret mai mic , viteza internet buna ( cand vor ei ca asta e cearta acum , vezi alte topice ale mele) , Digifilm , Digisport , Digi...(documentare)
Minusuri : relatii clienti de rahat , Discovery si din ce am auzit Digisport care va ramane fara mai multe competitii ( champions league , spania .. etc)

UPC > 169 lei/luna  > mi-a cam dat la genunchi ...
- 4 catv > un HD +DVR, doua HD si un SD . Grila aproape maxim > fara Bolywood, Filmbox si Passion
- internet 500
- abonament tel fix
Plusuri : Discovery , canale mai multe si unele doar la ei , relatii clienti bun ( din auzite )
Minusuri : pretul , lipsa canale sport ( nu ma luati cu motor extreme sau motors ca pe alea le-am evidentiat mai sus ), lipsa program gen Digifilm , viteza internet mai mica si cu probleme ( tot din auzite) .

Surpriza placuta a fost :
Telekom > 132 lei/luna . Ce nu inteleg aici este ca nu ma lasa sa selectionez mai mult de 2 echipamente IPTV . Pretul asta este cu 3 adica 120.42 + inca un receiver dar nu stiu daca se poate . Eu nu as vrea sa il cumpar pe al treilea .
- 3 iptv hd > Grila maxima fara Midnight
- internet 1Gb
- abonament tel fix
Plusuri : DolceSport , Discovery , viteza internet .
Minusuri : lipsa program gen DIgifilm ,treaba asta cu receiverele de care nu sunt sigur , putin mai scump ca ce am acum( dar 10 lei in plus sunt dispus sa dau si acum la Rds daca ar mai introduce ceva si ar cere bani) si altceva nu stiu . Eventual relatiile cu clientii de care am auzit de rau , dar doar am auzit .

Si UPC si Telekom au o oferta de -50% in primele luni , unii 3 luni altii 6 , dar nu ma conving doar cu asta . Dupa lunile astea eu o sa trebuiasca sa mai platesc 1 an si 6 luni acelasi rahat pe care il iau la inceput daca nu aleg bine .
As prefera sa nu ma luati cu chestii de genul "la aia se vede mai bine " ca nu tine. Toate sunt digitale asa ca ori se vad ori nu se vad , eu unul nu sesizez diferenta de 2-3 Mbps bitrate pe un televizor de 127 .
Telekom.Sunt foarte multumita de el

#11
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 24.01.2007
Si eu sunt multumit de telekom, dar incearca sa dai de un agent de la ei, poti prinde o oferta mult mai buna.

#12
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ok , multumesc pentru parerile de pana acum . Inca mai rumeg . La Upc am trimis ieri mail vad ca nu au raspuns. Incerc si la Telekom acum.

#13
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009
Suna la UPC si primesti pe loc oferta. :D

#14
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010
Un prieten a vrut să renunțe la dth T-ului și să treacă la dth-ul Rds, la abonamentul popular, cel de 15 lei, cu vreo 35 de canale! Pentru socrul lui, care se uită pe 2 canale( RtV și Realitatea)!
Cei de la T, l-au sunat să negocieze cu el și a primit o ofertă mască( după vreo 15 minute de negocieri): 12 lei, 2 receivere gratuite, și grilă de 65 canale!
Până acum plătea vreo 40 și ceva de lei + că plătea și al doilea receiver!
Deci se poate negocia și la T!
Eu sunt abonat RDS și sunt mulțumit de ei, cu toate că am avut și eu probleme cu ei, dar dintr-un final s-au rezolvat!

#15
cristinel07

cristinel07

    #MM93

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,130
  • Înscris: 26.07.2009
Daca esti pasionat de sport si te uiti sau familia ta mult, nu are rost sa mergi la UPC. Pentru mine asta ar fi motivul pentru care nu m-as muta vreodata la ei. DigiFilm daca nu gresesc este gratis (digital) si nu se vad reclame asa ca este un plus, parerea mea.

Edited by cristinel07, 28 March 2015 - 19:05.


#16
varu_sandel

varu_sandel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 03.10.2011

View Postmatyred, on 27 martie 2015 - 22:28, said:

Un prieten a vrut să renunțe la dth T-ului și să treacă la dth-ul Rds, la abonamentul popular, cel de 15 lei, cu vreo 35 de canale! Pentru socrul lui, care se uită pe 2 canale( RtV și Realitatea)!

Pentru canalele respective nici nu trebuie abonamentPosted Image sunt fta pe satelit :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate