Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie auto clasa medie ~ 10000 eur

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vectorart

vectorart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.07.2008
Salut,

Dat find faptul ca passatul meu a facut 10 ani e timpul sa achizitionez o masina mai de incredere pentru drumuri lungi.
Passatul ramane ca masina de oras (e cu taxa si nu merita sa il vand).
Caut o masina clasa medie break, benzina (sub 10000 km pe an), aspirat, minim 140 CP, cat mai noua posibil (in functie de oferta actuala de pe piata)
Nu am prejudecati la nationalitatea masinii, poate sa fie japoneza, franceza, americana, germana. Singura conditie e sa fie fiabila
Momentan studiez japonezele, nu prea ma incanta ca nu se gasesc piese de schimb in timp util la ele.

Consumul nu e o problema, oricum masina va fi folosita mai mult in afara.

Orice parere este binevenita

Multumesc

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
honda acord

#3
vectorart

vectorart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.07.2008
Singura problema cu Honda si Mazda este ca nu se gasesc si in varianta break in Romania, iar sincer m-am cam saturat sa inghesui triciclete si alte "acareturi" de copii intr-o berlina.

#4
adrianbelei

adrianbelei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 22.10.2013
http://www.autovit.r...-C36355089.html
http://www.autovit.r...-C36296461.html

#5
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
eu am Honda accord , si nu am avut pb cu ea pana acum, singurele vizite la service au fost pentru vizitele periodice(schimbat ulei,  filtre) si placutele de frana. in rest nicio pb. Mi se pare mult mai fiabila decat orice masina avuta pana acum.
O impresie ok o mai am despre Citroen C5 am aut prietena cu asa ceva si e foarte ok, plus ca ai un confort senzational in aceasta masina sau Citroen C6.

Edited by joseph_lacroix, 26 March 2015 - 10:59.


#6
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Postvectorart, on 26 martie 2015 - 10:04, said:

Momentan studiez japonezele, nu prea ma incanta ca nu se gasesc piese de schimb in timp util la ele.
Ce inseamna pentru tine "in timp util"? Un magazin de piese care se respecta iti aduce orice piesa in 24 de ore daca e pe stoc in romania si in 48 de ore din afara.

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
sau dacă nu C5 poate un Peugeot 508 (recomandate pentru motorul de 1.6 hdi care consumă foarte puțin în oraș).
dacă ești interesat de o mașină pentru drumuri extraurbane, mergi pe Honda accord break. motor 2.0 benzină și cutie automată. te vei simți din nou la 18 ani (cu familia lângă tine)

#8
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
sa fim seriosi, sunt unele piese care chiar se gasesc greu si la o masina facuta-n europa, un alternator de amperaj mare(masina ceva mai dotata) o pompa de vacuum si multe altele, eu asteptam 4 zile sa vina din Germania la bembe, mi-ar fi placut sa fi fost doar 2 zile.
Daca vrei ceva cu mai mult de 140 cp benzina aspirata, doar la japoneze te poti uita, nu stiu producator european sa mai faca motoarea aspirate de 1.8 2.0 pe benzina, si aici vorbesc despre masini fab dupa 2010

View Postbobalex18, on 26 martie 2015 - 11:37, said:

sau dacă nu C5 poate un Peugeot 508 (recomandate pentru motorul de 1.6 hdi care consumă foarte puțin în oraș).
dacă ești interesat de o mașină pentru drumuri extraurbane, mergi pe Honda accord break. motor 2.0 benzină și cutie automată. te vei simți din nou la 18 ani (cu familia lângă tine)
C5 are 1600 kg cu motorul ala de 1.6 abia se misca, nu recomand asa ceva, doar daca vrea sa faca drumuri in regim taxi.

Edited by takemeintoyourskin, 26 March 2015 - 11:40.


#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Toate ca toate, dar verifica-i istoricul si kilometrajul intr-o reprezentanta.Masinile aduse de prin Germania sau Franta arata bine, dar au o problema cu kilometrajul cand ajung pe la noi.Numa zic.

#10
vectorart

vectorart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.07.2008
Prefer o japoneza cu motor de 2 litri pe benzina in detrimentul unei europene cu motor turbo pe benzina.
Uitandu-ma pe forumurile de la Mazda si Honda exista aceasta problema cu timpul de livrare al unor piese dar trecem peste asta, masina nu o iau sa o cazez in service, pentru 1 sau 2 incidente posibile in viitor nu e capat de tara o asteptare mai lunga.
Cutia automata nu cred ca e cazul, oricum la japoneze generatia anilor 2010 aduce o penalizare destul de mare a perfomantelor si a consumului.

#11
SimonaPele

SimonaPele

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.03.2015

View Postvectorart, on 26 martie 2015 - 10:24, said:

Singura problema cu Honda si Mazda este ca nu se gasesc si in varianta break in Romania, iar sincer m-am cam saturat sa inghesui triciclete si alte "acareturi" de copii intr-o berlina.
La un Duster nu te-ai gandit?Eu am testat unul si am ramas impresionata.

#12
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Pentru gustul meu 10K pentru clasa medie e cam putin. Minim 4-5 ani vechime si 100K km si cel mai important "curata" (vorbesc de o marca buna, dar nu premium).
Personal daca asta ar fi bugetul max. si as vrea un break, pe el ar scrie Octavia 2. Nu e in clasa medie dar fiind cea mai mare din clasa compactelor e la fel de mare cat o medie mica (de ex. BMW serie 3).
Avantaje : mai noua, poate gasesti chiar cu ceva garantie, fiabila, intretinere ieftina, serviceuri la tot pasul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate