Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Problema cu Cablul TV (Analog) si Tv Tunerul

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Salut prieteni! Recent mi-am cumparat un Tv Tuner (Leadtek winfast xp 2000 expert) iar cand conectez cablul tv la el (cand bag firul propriu zis in tuner), monitorul incepe sa "palpaie". Daca scot cablul din Tunner, nu mai e nicio problema. Mi s-a spus ceva legat de impamantare (nu stiu daca era vorba de antena sau prize). Precizez ca locuiesc intr-un camin studentesc, deci nu prea am de unde sa stiu care si cum au impamantarile facute. Se poate face impamantare la firul care iese din splitter si intra in tuner? Sunt total paralel cu tot ce inseamna circuite electrice, deci cum pot rezolva problema? Imi e teama sa nu fie afectat monitorul de la aceste palpaieli.

#2
satanistu

satanistu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,639
  • Înscris: 09.03.2011
Ai mare grija ca s-ar putea sa ti se arda : ori tunerul, ori monitorul, ori placa de baza, ori sursa. Pana nu primesti un sfat in care iti spune cum sa rezolvi cu palpaielile sa nu il mai bagi in tuner.

#3
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Am uitat sa mentionez un lucru.. Atunci cand cablul este conectat, in unele momentele palpaiala asta este aproape insesizabila (se vede doar pe fundal negru), alte ori, este de-a dreptul deranjanta.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 Silvershadow93, on 25 martie 2015 - 21:19, said:

Salut prieteni! Recent mi-am cumparat un Tv Tuner (Leadtek winfast xp 2000 expert) iar cand conectez cablul tv la el (cand bag firul propriu zis in tuner), monitorul incepe sa "palpaie". Daca scot cablul din Tunner, nu mai e nicio problema. Mi s-a spus ceva legat de impamantare (nu stiu daca era vorba de antena sau prize). Precizez ca locuiesc intr-un camin studentesc, deci nu prea am de unde sa stiu care si cum au impamantarile facute.
Pai nu au impamantare... probelma este curentul care vine pe catv :) Daca poti cumva impamanta ambele si pc si cablul catv s-ar putea sa rezolvi. Altfel exista oricum si riscul de ardere a ceva.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Prima data verifica sa ai si monitorul si Tv-ul bagat in aceiais priza. Pt ce e posibil ca in camera sa ai 2 prize montate pe 2 faze diferite.
Si dupa cum au zis colegii, si dupa cum am trait si eu, e posibil sa constati ca piesele si montajele electronice merg numai pe baza de fum. Cum iese fumul din ele, cum nu mai merg..
Ca rezolvare. O palinca de pruna si galbena la electricianul oficial? Sau o zama de plosnita? Nu, nu am zis sa dai sfanta si romanesca spaga..Dne fereste..
Te invatam doar cum sa rezolvi problema..si mai ieftin decat inlocuirea...
PS. Eu am trait asa ceva si la mine la job..unul umblase la un panou la impamantare...slabise suribul..Am aflat abia dupa ce pleosc si fum..
Nu are rost sa zic ce am zis si eu si seful meu si seful lui..multe...vorba aia ,aparatura profesionala...

#6
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Imi pueti explica mai amanuntit cum pot face aceasta impamantare? Am inteles ca pot face impamantarea calculatorului legand un fir de carcasa si de teava caloriferului (dau un exemplu), dar cum fac impamantarea cablului CATV? la fel ca in cazul calculatorului, dar trebuie sa leg de "banana" care intra in tuner/ televizor?

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
cel mai simplu e sa chemi electricianul. oricum in panou nu ai voie..

#8
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Maine o sa merg dupa electrician si o sa ii cer ajutorul. Revin cu verdictul. Multumesc pentru sfaturi

#9
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Dulce si frumoasa Romanie... Am fost azi sa vorbesc cu electricianul si am avut marea surpriza sa constat ca electricianul nostu nu se ocupa cu masuratul tensiunii pe fire... Initial am inceprcat sa ii prezint problema dar mi-a spus ceva de genul "Nu stiu eu d'astea cu calculatoare". Dupa care i-am zis sa vina macar sa imi masoare antena CATV sa vad daca are tensiune pe ea sau ceva de genul asta, iar raspunsul lui a fost "Nu ma bag eu dom'le ".
Revenind la problema mea... un fost "cablagiu" mi-a zis ca e posibil sa fie interferente pe undeva si firul catv sa fie foarte aproape de un cablu de tensiune si astfel sa apara palpaielile alea. Am verificat prizele si au impamantare.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
S-a mai discutat si rasdiscutat. Pc-ul o fi avand impamantare, cablul tv la fel, dar in locuri diferite, intre cele doua poate aparea o diferenta de tensiune. Solutia e separarea galvanica, adica condensatoare inseriate atat in firul central, cat si-n tresa.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 Silvershadow93, on 26 martie 2015 - 09:56, said:

Am verificat prizele si au impamantare.


Cum ai facut acest lucru?

ps.
Sa nu pui "fir de pamantare" la calorifer niciodata.

#12
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
am desfacut o priza si am observat ca, pe langa cele doua fire (in cazul asta albastre) care se conecteaza la "gauri", mai exista unul de alta culoare care e conectat undeva in bucata aia de ceramica... Nu prea stiu cum sa explic..

PS: Si calculatorul, si monitorul sunt conectate la aceeasi priza

Edited by Silvershadow93, 26 March 2015 - 12:14.


#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Citeste aici http://forum.softped...rizontale-lcd/.
E aceeasi prtoblema. Pune condensatori 1nF la 400v- 1kvolt. Nu te interesează problema lui ci doar soluția cu condensatori

Edited by orlandobarbulescu, 26 March 2015 - 12:43.


#14
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Daca el abia a indentificat al 3-lea fir, crezi ca se descurca foarte bine cu condensatorii ?

Pt initiator: cheama electricianul sau incearca sa mergi la un coleg de la electronica sa-ti faca montajul astfel:

iei o bucata de cablu si 2 mufe
sectionezi cablul si adaugi condensatorii corespunzator indicatiilor.
Mufezi cablul la capete si unul il bagi in priza de tv (sau ce aveti voi acolo) si al doilea in TV tunner.

Fac recomandarea asta pentru ca eu consider ca e mai safe decat sa stai pe acolo cu mainile pe firele alea. Nu stii ce vine pe acolo si ce-ti poate face.

#15
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Am vazut ca ai spus "condensatori". Cati trebuie sa pun?

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Omule, in postul #13 ai un link, cu 2 desene facute de mine, prin 2007, pe un alt forum. Ti-e lene sa dai click pe el, sa  vezi cati condensatori ai nevoie si cum trebuie montati?

#17
Silvershadow93

Silvershadow93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.03.2015
Acum am vazut, scuze. O ultima intrebare mai am, si am plecat sa cumpar condensatori: leg 3 condensatori... unul de conductorul interior, unul de lita, iar celalat? Daca am citit bine pe desenul tau, scrie ceva de tresa. Este invelisul ala de aluminiu?

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Daca nu-i cu suparare,tu la ce profil esti student?Posted Image

Edited by adisz, 26 March 2015 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate