Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Viena.Ieftin.Se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Altass

Altass

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.03.2015
Bună ziua!
În luna iunie aș vrea să merg câteva nopți cu cineva la Viena,măcar 4-6 nopți.Încă nu ne-am hotărât cu ce să plecă,mprobabil cel mai ieftin e cu trenul.
Am încercat să caut pe net informații,hoteluri,dar nu prea m-am descurcat.
Aș dori să îmi recomandați,cei care ați mai fost,o cazare sigură.Nu avem un buget prea mare,vrem doar să vizităm orașul și am prefera să dormim undeva aproape de centru ca să nu pierdem vremea prin mijloace de transport în comun,dar până la urmă nu contează.Sunt și hosteluri,dar am prefera o cameră dublă,cu două locuri,nu am vrea să stăm cu necunoscuți în cameră,ca la căminul studențesc..

#2
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Sunt pensiuni dar cam departe de centru , asta daca vrei sa iesi mai ieftin.

Ceva accesibil raportat la pret / calitate eu consider hotelul Airo Tower (este totusi departe de centru dar ai statie de tramvai , capat de linie f aproape de hotel). In banii aia macar aveti si mic dejun care zic eu ca va conta (decat pret de pensiune + mic dejun din banii vostri). Eu in Viena nu am stat sub 50E / noapte (2 pers) deci...
Totusi ce inseamna ieftin pentru voi ? Ai un buget alocat?

Edited by V A L I, 24 March 2015 - 15:54.


#3
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu avem buget prea mare, dar am vrea sa stam la hotel in centrul Vienei. Propun sa fie mutat la 'Fun'.

#4
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Care este bugetul? Eu am stat de mai multe ori in Viena, ultima data anul trecut la Corvinus Hotel Pension chiar pe Mariahilferstrasse, am mai stat la Mercure langa Westbahnhof (la capatul Mariahilferstrasse) si la Ibis Mariahilferstrasse (tot in zona garii Westbahnhof). Plus de vreo doua ori la Etap (acum Ibis Budget) Sankt Markt dar de acolo trebuie sa iei metroul 6-7 statii, dar e ok dureaza 15 minute pana in centru.

http://www.accorhote...arx/index.shtml

Cauta pe lantul Accor, eu am stat la ei in toata Europa.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,410
  • Înscris: 29.04.2008
nu vei gasi ieftin si in centru. pentru mai ieftin trebuie sa fi pregatit(a) pentru mijloace de transport in comun.

cauta pe booking in perioada dorita, poti gasi si sub 50 de euro pe zi cazare, dar departe.

#6
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Ca si transport nu stiu cat costa trenul, poate ne spui. Insa cu masina este cca 150 eur dus-intors inclusiv rovignetele de RO, HU si AT. Ca si ruta recomadata - traseul viitoarei autostrazi intregi A1 (am fost anul trecut pana la Berlin si la intoarcere am stat si o noapte in Viena).

Adevarat cu masina e scump pentru ca trebuie sa platesti parcarea, pe strada in centrul Vienei este foarte complicat, trebuie sa iei niste cartonase de la niste chioscuri, in zona Mariahifer cel putin nu sunt automate de parcare, mai simplu dar si mai scump este la parcari acoperite, te poate duce la 20 eur pe zi.

Edited by codz, 24 March 2015 - 16:03.


#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Ba se poate ieftin si destul de bine plasat:  Tulip Inn Vienna Thüringer Hof.
Eu la acesta am stat si am dat 35 EUR/noapte fara mic dejun si parcarea am platit-o separat (scump)
Vezi pe google cum e plasat fata de gara/centru si alte obiective. Hotelul este la 2 minute de metrou.

Viena e destul de scump, metroul e mai scump decat in Barcelona de exemplu dar cazarea e mai ieftina,

Edited by cristiandrei, 24 March 2015 - 16:03.


#8
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
incearca sa te uiti si pe https://www.airbnb.com/

#9
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postcristiandrei, on 24 martie 2015 - 16:01, said:

Ba se poate ieftin si destul de bine plasat:  Tulip Inn Vienna Thüringer Hof.
Eu la acesta am stat si am dat 35 EUR/noapte fara mic dejun si parcarea am platit-o separat (scump)
Vezi pe google cum e plasat fata de gara/centru si alte obiective. Hotelul este la 2 minute de metrou.

Viena e destul de scump, metroul e mai scump decat in Barcelona de exemplu dar cazarea e mai ieftina,

Cum si in ce conditii ai facut rezervarea? Nu de alta, dar pe booking imi da un tarif de 100 de euro/noapte.

View Postprimuministru, on 24 martie 2015 - 16:04, said:

incearca sa te uiti si pe https://www.airbnb.com/

Nu auzi ca nu vrea sa stea ca la camin? Omu' vrea intimitate, confort si sa stea in centru. Pe bani putini.

Edited by Bob493, 24 March 2015 - 16:07.


#10
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Ca si transport cu avionul, care este cel mai rapid si confortabil, cauta la Austrian Redtickets la EUR 50 / persoana, bine plus taxe ajunge pe la 110 EUR insa 220 EUR / 2 persoane dus-intors merita.

http://www.skyscanne...=ReturnOnePrice skyscanner are optiunea de cautare pe o luna intreaga cele mai ieftine bilete

https://www.avion.ro...eservations/new

Edited by codz, 24 March 2015 - 16:09.


#11
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
In iunie e cald, poti sta la camping in bungalow - gen casuta.
sau la Ibisuri sunt ieftine. nu cauta neaparat in centru, transportul in comun e f bun in Viena, ajungi f repede in centru. cu 16 eur iti faci abonament pe 7 zile pe metrou, tramvai etc.
se poate ieftin in Viena.

si decat tren ma ibine sigur iesi cu avionul, 100 - max 150 eur de persoana cu austrian.

Edited by tablagiu_xxx, 24 March 2015 - 16:09.


#12
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
eu calculul in general il fac la 125 euro/zi pentru 2 adulti.  in schimb poti gasi si la 70 de euro pe noapte  depinde ce pretentii ai de la o camera daca vrei si acces la sala de sport, sauna. daca vrei 10 zile (2 weekenduri) doar cazarea o scoti pe la 800-1000 euro se poate si mai bine dar depinde ce vrei.

#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostBob493, on 24 martie 2015 - 16:06, said:

Nu auzi ca nu vrea sa stea ca la camin? Omu' vrea intimitate, confort si sa stea in centru. Pe bani putini.

Daca un apart de 2-3 camere super-curat si super utilat, la pret de camera de hotel nu-ti ofera intimitate si confort...atunci nu mai ramane decat varianta super-ieftina...cu cortul !

#14
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postprimuministru, on 24 martie 2015 - 16:12, said:


Daca un apart de 2-3 camere super-curat si super utilat, la pret de camera de hotel nu-ti ofera intimitate si confort...atunci nu mai ramane decat varianta super-ieftina...cu cortul !

Cu cortul, dar in centru, ca pierd timp si bani cu metroul.

#15
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Eu zic sa nu mergi in centru cu masina ca dai mult pe parcare si nu se merita. In centru costa parcarea si la hoteluri . Cele care au parcare inclusa te rup la costul pe noapte al camerei. Sa nu mai zic ca sunt si mai scumpe hotelurile. Parcare subterana , daca te gandesti sa mergi cu masina e de la 1 la 2 E / ora.
Decat sa platesc parcare in fiecare zi mai bine imi iau un card de metro si de diferenta o pun la un hotel la care am si mic dejun.
Cand pleci cu burta plina de dimineata altcumva vezi lucrurile :) .

#16
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Dupa cum ziceam eu cand am fost in Viena "in buget redus" am stat la Etap Sankt Max (acum Ibis Budget)

Intre 10-15 iunie de exemplu este 55 eur / noapte (cu free cancelation), din pacate fara breakfast (acum zece ani era sub 50 eur cu tot cu breakfast)

http://www.accorhote...kId=54336553076

#17
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View PostBob493, on 24 martie 2015 - 16:06, said:

Nu auzi ca nu vrea sa stea ca la camin? Omu' vrea intimitate, confort si sa stea in centru. Pe bani putini.
Ce treaba are airbnb cu caminele? Sa caute bine acolo, ca sigur iese mai bine decat la hotel, chiar daca selecteaza doar variantele singur in apartament. Plus ca economisesti din banii de mancare, mananci la restaurant doar cand vrei, nu de nu stiu cate ori pe zi pentru ca nu ai alternativa.
Eu am stat prin ei de cateva ori, chestii alese pe spranceana, numai un hotel de 5 stele ar fi iesit peste calitativ. Si mai si simti altfel orasul asa.

Edited by catalina1, 24 March 2015 - 16:22.


#18
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
voi nu intelegeti ca omul vrea sa isi ia consoarta si sa stea intr-un loc linistit si sa se...... pana nu mai pot, iar cand fac pauza sa se duca la ceva shoping si vizitat 2-3 cladiri.trebuie sa va faca un desen?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate