Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Constantin Rotaru - Presedinte

Puncte negre

Solutie skype - noua politica

Ce amenzi am luat.
 Televiziunile Antena Group se pre...

Iubita filipineza?

Votarea alternativa (Instant runo...

Mi se incinge procesoru
 Sfaturi pentru traseu Paris - mil...

Melodie Reclama Etno Tv

Sysprep ptr Win7...

Lafayette Urano portabila cb cu a...
 GOTHAM - The legend reborn

De ce diplome am nevoie sa devin ...

Calculare dobanda legala

Sfat achizitie telefon (buget de ...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Totul despre Wizzair

• Please log in to reply
8420 replies to this topic

stlx

stlx

Active Member

• Grup: Members
  • ID membru: 256,757
  • Locație: Cluj

View Postalexandrel, on 26th October 2009, 08:46, said:

Toate restrictiile se aplica exclusiv bagajului de mana. La cala poti pune si 3 bidoane de apa zizin de 5l ca sa faci 15 kg si sa le trimiti ca nu e nicio problema. Doar sa nu pui explozibili, mercur, substante periculoase. Oricum pe Baneasa nu verifica nimeni nimic. Pe aeroporturile mari daca verifica o fac doar pt a cauta bombe.
A, sa nu uit. Daca mergi in Israel cu El Al atunci te intreaba ce ai si in bagaju de cala si verifica. In rest...

Te contrazic, nu ai voie sa transporti lichide si nici alimente perisabile. Uite aici, de pe site-ul wizzair.com:
"Articole care nu se acceptă în bagaje (se refera la cele ce se predau la check-in):
bani în numerar, titluri de valoare;
bijuterii, metale prețioase, pietre prețioase sau semiprețioase;
calculator, aparat foto, cameră video, telefon mobil și orice alt aparat electronic sau dispozitiv tehnic și accesoriile acestora;
documente oficiale, de afaceri sau private;
documente de călătorie sau de identitate;
chei;
lichide (exceptând: acidul din bateria unui scaun cu rotile);
medicamente;
obiecte de artă
articole perisabile "

dar, ai dreptate, nu verifica nimic, eu am venit de la Venetia cu o butelie de vin in bagajul de cala.

eleni

eleni

Junior

• ID membru: 180,642
Multumesc frumos pt informatii :)
Mi se pare absurd sa nu iti poti pune in bagajul de cala un gel de dus/sampon intr-un recipient standard. Eu voi pune oricum, mwahaha :bandit: [paranteza: visez sa-mi pun si ceva electronic. Am I going overboard here?! :lol: ]

sill.rds

sill.rds

Junior

• ID membru: 104,933
  • Locație: Bucuresti

View Poststlx, on 26th October 2009, 22:46, said:

Te contrazic, nu ai voie sa transporti lichide si nici alimente perisabile. Uite aici, de pe site-ul wizzair.com:
"Articole care nu se acceptă în bagaje (se refera la cele ce se predau la check-in):
...
Hai sa lamurim putin lucrurile.
Regula generala, la toate companiile, este ca in bagajul de cala poti pune orice in afara de arme de foc, substante periculoase, explozibile,  radioactive, rau mirositoare s.a.m.d.

Desi in paragraful citat mai sus scrie ca nu sunt permise o serie de lucruri totusi in uramatoarea fraza se specifica:
"În cazul în care bagajul predat conține vreunul dintre obiectele enumerate mai sus, Wizz Air nu este responsabilă pentru pierderea, distrugerea, întârzierea sau deteriorarea acestor obiecte." Interdictiile respective sunt mai mult niste recomandari pentru ca wizz sa fie acoperita in cazul ca bagajul tau pateste ceva.

Problema reala cu bagajul de cala este ca acesta este manipulat fara a se tine cont de continut si de obicei f. brutal. De asemenea poate fi deschis, se poate fura foarte usor din el, poate fi ratacit etc.

In mod practic se recomanda ca in bagajul de cala sa nu se se puna obiecte valoroase sau sensibile cum ar fi: electronice, bijuterii, sticle, parfumuri scumpe, chei, bani etc. pentru ca se pot sparge/fura/pierde.
Pe cat posibil, luati obiectele la care tineti in bagajul de mana iar in bagajul de cala lasati doar haine si ce nu se poate lua in cabina.

View Posteleni, on 27th October 2009, 02:37, said:

[paranteza: visez sa-mi pun si ceva electronic. Am I going overboard here?! :lol: ]
Daca este suficient de mic ia-l in bagajul de mana. Vezi motivele expuse mai sus.

Edited by sill.rds, 27 October 2009 - 13:08.

sill.rds

sill.rds

Junior

Noutate absoluta!
Wizzair introduce online checkin. Deocamdata functioneaza doar optiunea de a introduce datele personale. Optiunea de checkin exista dar nu functioneaza

RazvanBogdan

RazvanBogdan

Junior

• ID membru: 359,652
Salut.

Pe 20 noiembrie am avion din Cluj spre Milano. Ideea este ca vreau sa vin cu masina si n-as plati 150 de RON parcarea la aeroport pentru un weekend (cat stau in Italia). Este sigur sa-mi las masina in parcare la Iulius Mall sau altundeva? Recomandari? Chiar si contracost, dar nu atata de exorbitant ;).

auriciu

auriciu

Junior

• ID membru: 312,480

View PostRazvanBogdan, on 29th October 2009, 03:55, said:

Salut.
Pe 20 noiembrie am avion din Cluj spre Milano. Ideea este ca vreau sa vin cu masina si n-as plati 150 de RON parcarea la aeroport pentru un weekend (cat stau in Italia). Este sigur sa-mi las masina in parcare la Iulius Mall sau altundeva? Recomandari? Chiar si contracost, dar nu atata de exorbitant ;).

Sper sa iti raspunda un clujean care sa iti recomande o parcare sigura dar mi-am amintit de experienta noastra din iunie, cind sotul n-a vrut sa lasam masina la aeroport... Am plecat din Cluj simbata si am lasat masina undeva in Manastur, pe marginea trotuarului ( cu un an inainte tot acolo ne-a asteptat cind am plecat in Tunisia ). Marti am primit telefon, cind eram la Paris, ca ne-au umflat masina. Ne-am intors vineri noaptea si simbata dimineata ne-am recuperat-o de la Someseni, pentru 400 RON amenda, 25 RON ziua de " parcare" ulterioara ridicarii. Daca mai punem si taxiul 28 RON dus si 40 RON intors de la aeroport, taxiul a doua zi pina la Someseni ( nu mai tin minte cit a mai costat si asta), pina la urma a iesit de vreo patru ori 150 RON  :)
Asa ca... mai bine la aeroport !

eleni

eleni

Junior

• ID membru: 180,642
Multumesc frumos pt raspunsuri. O sa iau in considerare sfaturile tale, sill :D

anonima1

anonima1

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 268,933
  • Locație: Romania:P

View Postsill.rds, on 28th October 2009, 01:03, said:

Noutate absoluta!
Wizzair introduce online checkin. Deocamdata functioneaza doar optiunea de a introduce datele personale. Optiunea de checkin exista dar nu functioneaza
Daca gasesti raspunsul,da-mi si mie pontul,ca tot trebuie sa las si eu masina in Cluj

denky

denky

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 425,657

View Postauriciu, on 29th October 2009, 17:14, said:

Sper sa iti raspunda un clujean care sa iti recomande o parcare sigura dar mi-am amintit de experienta noastra din iunie, cind sotul n-a vrut sa lasam masina la aeroport... Am plecat din Cluj simbata si am lasat masina undeva in Manastur, pe marginea trotuarului ( cu un an inainte tot acolo ne-a asteptat cind am plecat in Tunisia ). Marti am primit telefon, cind eram la Paris, ca ne-au umflat masina. Ne-am intors vineri noaptea si simbata dimineata ne-am recuperat-o de la Someseni, pentru 400 RON amenda, 25 RON ziua de " parcare" ulterioara ridicarii. Daca mai punem si taxiul 28 RON dus si 40 RON intors de la aeroport, taxiul a doua zi pina la Someseni ( nu mai tin minte cit a mai costat si asta), pina la urma a iesit de vreo patru ori 150 RON  :)
Asa ca... mai bine la aeroport !

Salut,

aviz celor interesati, aeroportul din Timisoara a scumpit, in urma cu vreo 2 luni, cam de 3 ori parcarea pe 24 h, iar abonamentul saptamanal s-a scumpit (doar) cu 50%. Nu stiu cat e de legal, dar vad ca nu se intampla nimic si taxele au ramas asa.

JustMe2007

JustMe2007

Junior

• ID membru: 156,832

Pentru cei interesati de parcare in Cluj puteti lasa masinile intr-unul din parking-urile care apartin de primarie (cel mai aproape de Someseni unde e aeroportul e in piata Marasti) si unde tariful e in jur de 10 lei/zi. Avantajul fata de Iulius Mall de exemplu este ca sunt pazite, deci mai sigure.

auriciu

auriciu

Junior

• ID membru: 312,480

View PostJustMe2007, on 31st October 2009, 14:38, said:

Pentru cei interesati de parcare in Cluj puteti lasa masinile intr-unul din parking-urile care apartin de primarie (cel mai aproape de Someseni unde e aeroportul e in piata Marasti) si unde tariful e in jur de 10 lei/zi. Avantajul fata de Iulius Mall de exemplu este ca sunt pazite, deci mai sigure.

Multumesc mult pentru informatie. O vom folosi la anul ( ca doar '' prost sa fii, dar sa-ti revii !'' ).
Stiti cumva de ce se pot cumpara bilete pentru luna iunie 2010 cu plecare din Bucuresti dar nu si din Cluj ?

mortis

mortis

Member

• ID membru: 100,734
o sa incerc sa fiu cat mai scurt desi am o groaza de nelamuriri:

doresc sa merg in Sheffield , UK undeva pe 3-4 aprilie 2010 si sa ma intorc pe 11-12. Ca solutii am gasit la Wizzair pana in Londra de unde voi lua un tren / autocar.

Mai stiti si alte alternative care sa fie mai avantajoase ?
Ce ma sfatuiti ? Sa iau de pe-acum bilet sau cu 2 - 3 luni inainte ?

mihairosioru

mihairosioru

Junior

• ID membru: 185,990
mai incearca cu AerLingus, http://www.aerlingus.com, poate gasesti mai ieftin. Cat despre bilete, eu zic ca daca stii datele de pe acum, cumpara-le. Chiar daca intre timp va fi o oferta, reducerea nu va fi semnificativa. Eventual poti merge la dus cu wizz si la intors cu aer lingus, sau invers, depinde cum iesi mai ieftin.

View Postmortis, on 2nd November 2009, 01:14, said:

o sa incerc sa fiu cat mai scurt desi am o groaza de nelamuriri:

doresc sa merg in Sheffield , UK undeva pe 3-4 aprilie 2010 si sa ma intorc pe 11-12. Ca solutii am gasit la Wizzair pana in Londra de unde voi lua un tren / autocar.

Mai stiti si alte alternative care sa fie mai avantajoase ?
Ce ma sfatuiti ? Sa iau de pe-acum bilet sau cu 2 - 3 luni inainte ?

mortis

mortis

Member

• ID membru: 100,734
am cautat la AerLingus ar fi cursa de intoarcere relativ avantajoasa  dar nu foarte , ea costa 6 sau 7 euro dar cu taxe imi ajunge 40 parca. Pretul de la Wizzair e cel afisat pe site ? sau la ce/cate alte taxe ar trebui sa ma astept ?

sill.rds

sill.rds

Junior

View Postsill.rds, on 28th October 2009, 01:03, said:

Optiunea de checkin online este functionala si disponibila pe site sub denumirile "formalități de check-in online" / "check-in". Din pacate, pentru cursele de pe Baneasa apare mesajul: "În momentul de față, operațiunea de check-in nu este disponibilă în acest aeroport"
:( :(

Edited by sill.rds, 02 November 2009 - 23:25.

cora_doll

cora_doll

Junior

• ID membru: 350,960
Nu stiu daca sunt ontopic sau nu, dar sunt foarte ingrijorata si va rog sa ma ajutati cu o lamurire.

Avioanele folosite de Wizz Air in cursele din Ucraina sunt folosite si pentru alte curse? De ex. Madrid-Bucuresti

Intreb asta pentru ca peste tot vad articole despre ce amploare a luat gripa porcina in Ucraina si cum presedintele ucrainean cere ajutor Uniunii Europene, NATO etc.
Daca folosesc aceleasi avioane, ma gandesc ca e riscant. Cel mai rau ma ingrijoreaza ca pe 11 noiembrie mama impreuna cu nepotica mea merg cu WizzAir-ul (chiar Madrid-Bucuresti) si nu vreau sa riscam nimic. Nepotica mea e foarte sensibila :(

Poate sunt eu nebuna, dar cand e vorba de siguranta familiei mele, ma gandesc de multe ori si nu risc nimic. Tocmai de aceea va rog sa ma lamuriti: folosesc sau nu aceleasi avioane?

cosmorom

cosmorom

Junior

• ID membru: 56,053

View Postcora_doll, on 3rd November 2009, 12:40, said:

Nu stiu daca sunt ontopic sau nu, dar sunt foarte ingrijorata si va rog sa ma ajutati cu o lamurire.

Avioanele folosite de Wizz Air in cursele din Ucraina sunt folosite si pentru alte curse? De ex. Madrid-Bucuresti

Intreb asta pentru ca peste tot vad articole despre ce amploare a luat gripa porcina in Ucraina si cum presedintele ucrainean cere ajutor Uniunii Europene, NATO etc.
Daca folosesc aceleasi avioane, ma gandesc ca e riscant. Cel mai rau ma ingrijoreaza ca pe 11 noiembrie mama impreuna cu nepotica mea merg cu WizzAir-ul (chiar Madrid-Bucuresti) si nu vreau sa riscam nimic. Nepotica mea e foarte sensibila :(

Poate sunt eu nebuna, dar cand e vorba de siguranta familiei mele, ma gandesc de multe ori si nu risc nimic. Tocmai de aceea va rog sa ma lamuriti: folosesc sau nu aceleasi avioane?

nu, nu folosec aceleasi avioane.

skater-boy

skater-boy

Junior

• ID membru: 353,432

View Postcosmorom, on 3rd November 2009, 12:51, said:

nu, nu folosec aceleasi avioane.

dar au singur tip de  avion (Airbus A320). cum poti fi sigur?

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users