Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Totul despre TV Panasonic AS640

- - - - -
  • Please log in to reply
331 replies to this topic

#1
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
De ieri am intrat in Clubul laudatului Panasonic 48AS640 si am constat cu stupoare ca manualul de utilizare este foarte zgarcit in detalii, sunt cateva pagini doar cu atentionari , schite de montaj, indicarea tastelor de telecomanda si tot felul de nimicuri iar ce ai nevoie nu gasesti! Nu se explica meniul in detaliu!

Asa ca am decis sa deschid acest topic sa discutam cei ce detinem aceste modele!
Panasonicul imi place, arata mai bine ca in fotografii, arata elegant, dungile orizontale  argintii ii dau un aer de tv scump, smartul e simplu dar merge bine... telecomanda tactila e la fel ca un touchpad de pe laptop dar nu se compara cu cea de la Samsung sau LG, tv vede si citeste mkv, mp4 de pe stick ca si un Samsung.
Avand in vedere ca Panasonicul 48AS640 e 2300 iar un Samsung seria 6 este peste 2600 lei online clar am mers pe Panasonic de 48 inchi.
Ce m-a interesat la inceput…miscarea imaginii e ok pentru seria 6, dar nu excelenta.
ma temeam de procesarea imaginii, e bunicica dar nu depaseste SonyW815 sau Samsung h6400….uneori rar apare pe imagini efectul de ecran murdar…panoul uniform!!!,
Deși am experienta in butonat alte marci, mi-a luat cateva minute bune sa gasesc de exemplu cum citeste un stick.
Ca parti negative
: unghi de vizualizare mic , e de preferat ca sa fie montat pe perete mai sus, pt ca pe un pedestal jos, daca stai in picioare negrul nu mai este ok!
Nu am gasit sa maresc sau sa micsorez subtitrarea ! cu toate ca presetata e asa cum mi-o doresc mai mica….dar ma gandesc la cei care au tv-uri cu diagonala mai mica!
Nu memoreaza caracterele la sutitrare… trebuie de fiecare data sa le alegi!
Subtitrarea apare cu max. 1 secunda inainte.
Ati mai gasit alte probleme ?

Edited by alin0405, 19 March 2015 - 12:50.


#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Pe scurt, nu-ți place nimic la el.
Că arată elegant e valabil la toate mărcile mai cunoscute.
Iar cu subtitrarea nu poți să spui că e o problemă dacă așa iți apare si pe calculator.

#3
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View Postdualis, on 19 martie 2015 - 13:17, said:

Pe scurt, nu-ți place nimic la el.
Că arată elegant e valabil la toate mărcile mai cunoscute.
Iar cu subtitrarea nu poți să spui că e o problemă dacă așa iți apare si pe calculator.
Acest televizor este cea mai buna alegere in categoria de pret 2000-2700 lei si faptul ca am scris si ce nu mi-a placut este ca am dorit sa fiu impartial si sa arat calitatile/defectele pt ca si altii sa poata alege in cunostinta de cauza!
Oricum ca imagine e superb, doar ca nu ajunge la calitatea unor televizoare care costa peste 5000 lei!!
Asa suntem noi romanii, vrem calitate la pret mic!
Sunetul este foarte bun, foarte fin, creeaza o ambianta placuta! La fel nu se aude ca un sistem audio 5.1 pt ca-i lipseste bassul!
Dar la fel este la toate led-urile subtiri.
In legatura cu decalajul subtitrarii am sa mai testez cateva filme diseara cand ajung pe acasa ca sa fiu sigur de unde provine problema!
Aseara am probat cu Gravity 1080p si inca un film...iar negrul este bun! mie mi se pare cel mai bun film pentru teste!

Edited by alin0405, 19 March 2015 - 14:00.


#4
D3m0s

D3m0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2007
Manualul detaliat pentru utilizare il poti accesa direct pe tv apasand butonul eHELP de pe telecomanda.
  Singura solutie pentru sincronizarea subtitrarii, gasita de mine, este folosirea unui server dlna. Eu folosesc Universal Media Server, de care sunt foarte multumit.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalin0405, on 19 martie 2015 - 13:51, said:

Acest televizor este cea mai buna alegere in categoria de pret 2000-2700 lei .....


Aceea fiind strict parerea ta,evident.
Sau ma insel?

#6
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View Postadisz, on 19 martie 2015 - 14:03, said:


Aceea fiind strict parerea ta,evident.
Sau ma insel?
Corect parerea mea... dar da-mi un alt model de televizor sub 2700 lei de 48 inchi care sa fie mai bun ca Panasonic AS640!
Faptul ca am descris partile negative nu inseamna ca nu are o multitudine de calitati sau celelalte modele nu au alte probleme mai grave!

View PostD3m0s, on 19 martie 2015 - 13:54, said:

Manualul detaliat pentru utilizare il poti accesa direct pe tv apasand butonul eHELP de pe telecomanda.
  Singura solutie pentru sincronizarea subtitrarii, gasita de mine, este folosirea unui server dlna. Eu folosesc Universal Media Server, de care sunt foarte multumit.
Da si eu am gasit ulterior manualul din meniu...dar initial am luat cartea ca orice manual de utilizare! :)

#7
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Alin, are dreptate dualis, practic cel putin in primul post n-ai scris nimic bun despre acest televizor inafara de design. Chiar si la punctele relativ bune pe care le-ai mentionat, ai specificat "dar totusi e sub x sau y". Tinand cont ca ai vrut thread pt 640, e ciudat ca tocmai primul post, care probabil va fi cel mai citit si uneori si singurul citit, sa nu mentioneze punctele forte ale acestui led remarcabil pt pretul lui.

#8
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View PostAndi Pavel, on 19 martie 2015 - 14:27, said:

Alin, are dreptate dualis, practic cel putin in primul post n-ai scris nimic bun despre acest televizor inafara de design. Chiar si la punctele relativ bune pe care le-ai mentionat, ai specificat "dar totusi e sub x sau y". Tinand cont ca ai vrut thread pt 640, e ciudat ca tocmai primul post, care probabil va fi cel mai citit si uneori si singurul citit, sa nu mentioneze punctele forte ale acestui led remarcabil pt pretul lui.
Da ai dreptate... poate nu am reluat calitatile acestui televizor pentru ca erau deja prezentate in alte multe postari, este laudat de mai bine de jumatate de an si mi s-a parut prea mult sa le repet la nesfirsit!
Dar hai sa dam Cezarului ce-i al Cezarului!
CALITATI:
  • Panel edge uniform ...fara bleeding nesperat de bun pentru un led!
  • panel subtire...potrivit pentru montaj pe perete.
  • Finisaj bun
  • panelul nativ de 100 hz avand 1200 hz BLS IFC isi face simtita prezenta : imaginile au un fel de adancime si claritate si sunt cursive, fara sacadari.
  • Clear panel si  Brilliant Contrast : imaginile sunt foarte clare si detaliate , negrul este bun !
  • Sunet foarte fin , detaliat cu inalte si medii foarte bune, suficient sa faca fata la livingul meu de 30 mp.
  • Conectivitate facila , usoara prin Wi-fi..nu am avut probleme.
  • Mi-a citit mkv si mp4 direct de pe stick
  • recunoaste DTS
  • telecomanda tactila pt smart
  • Smartul se misca bine...am vizionat filmulete 1080p direct de pe youtube fara sa se blocheze
  • te intreaba daca doresti sa vizionezi filmul de unde ai ramas!
PS. Comparatia cu Samsung si Sony am facut-o pentru prelucrarea imaginii, am spus ca nu depaseste aceste marci , adica calitatea fiind apromativ aceeasi!
Nu am testat 3D-ul si Media Server!

Edited by alin0405, 19 March 2015 - 15:20.


#9
cosmin1923

cosmin1923

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.01.2015
Problema la subtitrare o am si eu , si am sesizat o dupa ce am vazut posturile pe forum. Legat de imagine si de miscarea imafinii, la un meci de fotbal, facand comparatie cu 6400 , panasonicul este superior. Facand comparatie pe partea de smart,am impresia ca 640 proceseaza mai repede cand vreau sa deschid o aplicatie dar net inferior playerului,functiilor smart. Parerea mea :)

Edited by cosmin1923, 19 March 2015 - 17:10.


#10
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008
Vreau sa-mi cer scuze si sa fac o rectificare!
Problema cu subtitrarea nu este de la playerul Panasonicului ci aveam gresit sincronizate subtitrarile.
Am probat si pe laptop cu BSplayer si la fel apare!
Am probat cu Hobbit ....ultima parte , am cautat subtitrarea buna pe PC si la fel a vazut-o si Panasonicul.
In momentele cand vorbesc in limba elfa.... traducerea de pe imagine in engleza...se sincroniza perfect cu cea in romana!

Am facut si cateva fotografii...cu Panasonicul...nu are folia de pe rama inca dezlipita!

Attached Files



#11
robertfelix

robertfelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.02.2015
problema cu delay'ul la subtitrare o puteți rezolva ușor și repede cu un progrămel unde o setați cu +1s. (eu asa fac).

Partea de 3D este ok (nu folosesc,doar în primele zile am testat niște clipuri/filme)

:D o poză și un clip video .
Panasonic TX 48AS640E: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQz6MCA3WDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by robertfelix, 19 March 2015 - 18:09.


#12
cosmin1923

cosmin1923

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.01.2015
Setari personale pentru imbunatatirea imaginii la as640, puteti posta ?

#13
robertfelix

robertfelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.02.2015
Eu le folosesc pe cele de aici (doar pentru filme) ,pentru sport il tin pe Normal ,ABC - ON , si IFC -MIN, restul pe OFF)

Subtitrarile le puteti edita aici   +1

Edited by robertfelix, 19 March 2015 - 21:21.


#14
D3m0s

D3m0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2007
Eu pe astea le folosesc

Edited by D3m0s, 19 March 2015 - 21:47.


#15
alin0405

alin0405

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.11.2008

View PostD3m0s, on 19 martie 2015 - 21:45, said:

Eu pe astea le folosesc
Referitor la calibrari aseara am vizionat cateva filme  si oricat l-am reglat pe modul Personalizat tot pe modul True Cinema si Cinema vede cel mai bine seara!
Culorile sunt foarte, foarte bune,  pe True Cinema in modul Cald2.
Tot ieri am facut testele de miscare monoscope - rope si rezultatele au fost urmatoarele:
Cu IFC dezactivat rezultatele au fost cele mai rele ...pot spune ca televizorul este inutilizabil, linii fara claritate chiar in modul static.
Odata activat IFC pe "minim" este alta lume, linii foarte clare atat static cat si in miscare, rezultate foarte bune pana la 900-950.
La fel cu IFC pe "maxim" nu am sesizat nici o diferenta intre cele 2 setari, claritatea rezolutiei si a detaliilor este aceeasi, miscare foarte buna.
Curios este insa pe modul "mediu"  nu am sesizat diferente de miscare, dar liniile au un tremurat intre intre 500-1080.

Asa ca stiind rezultatele testului ...aseara pe modul True cinema am setat IFC pe minim si rezultatele au fost foarte bune.
Insa cel mai mult mi-a placut pe modul Cinema unde doar am inlocuit modul Cald1 cu Cald2 si a fost cea mai buna setare gasita pana in prezent... imagine ca in cinema :)!
Referitor la subtitrari... verificati si pe laptop subtitrarea inainte... sunt multe care apar cu 0,3-0,5 secunde inainte, nu mai mult dar pe TV cu ecran mare se amplifica senzatia sau poate de la lagul imagini.

#16
mad_juni

mad_juni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.09.2009
Eu am tv-ul deja de o lună, tot diagonala de 48,înainte am avut un 48h6400, pot spune ca panasonic este mult peste el la procesarea imagini, claritate mai mare, detalii, imagini în mișcare, acuratețea culorilor în modul true cinema este foarte buna, la meciuri este formidabil, îl dau le modul normal cu ifc la mediu, doar reduc din luminozitate puțin.  O rectificare la ce a punctat inițiatorul topicului, 48as640 are panel cu iluminare direct led, nu edge, de aici vine uniformitatea iluminării. Ca minusuri este sub samsung la telecomanda smart si aplicații, dar ce se folosește cel mai des, YouTube, web și mirroring sunt la fel

#17
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Panasonic au o experienta mult mai vasta in procesarea imaginii decat Samsung, si folosesc procesoare de imagine foarte bune pe majoritatea modelelor, deci e foarte normal sa stea peste Samsung la acest capitol. Din observatiile mele, in ultimii ani cele mai bune procesari ale imaginii pot fi vazute la Sony si Panasonic, pe ultimele locuri la procesare fiind Sharp si LG.

#18
mad_juni

mad_juni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.09.2009
Un singur regret am în legătură cu acest panasonic,  îmi pare rău că nu am luat modelul de 55 de inch, dar pe viitor îl bag le asta de 48 în dormitor. Încă nu am cumpărat ochelari 3d pt el, erau unii hama special concepuți pt panasonic, am văzut ca nu se mai găsesc online la mgalxy, o sa dau o tura prin magazine, poate am noroc, erau doar 50 ron active sutter, preț foarte bun

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate