Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum descarc fisierele atasate unui mesaj de e-mail?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostOriOn20, on 17 martie 2015 - 15:47, said:

Poate dar eu vb. de accesarea fisierului.

Tu vorbesti de deschiderea fisierului respectiv in aplicatia nativa (sau oricum una care cunoaste in detaliu cum arata formatul respectiv), care este un caz particular (dar nu singurul) de accesare.

#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
am creat 3  conturi de email pe telefon:

1. rds

2. outlook

3. yahoo

nu am instalat niciun client de email altul decat cel default.

unele din conturi s-au creat automat, cel de rds a trebuit conf manual. dar TOATE functioneaza la fel si pot accesa atasamente cunoscute, office, pdf whatever.

#21
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 15:44, said:

Deci, aceasta as vrea si eu. La mine de ce nu apar? Ce ar trebui sa fac?
Eu nu am facut nimic si imi merge atat pe yahoo cat si pe outlook.
Gmail nu am mai incercat dar din experiente anterioare pot sa spun si pe asta merge fara probleme.


De exemplu s-a logat in Ondrive, este activ contul, dar in Office(este sincronizat cu Ondrive?)?
Poate din cauza asta nu apar in mail.

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 15:55, said:


Doar daca sunt pdf-uri apar. Culmea! ca nu la toate... De exemplu, la un mesaj care are un pdf scanat atasat (desi este vorba doar de cateva pagini scanate color la 300dpi), nu apare nimic in mesaj.

poate ai setat ceva quota sau capping si nu iti face download la fiserele mai mari de TZ mega

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare nu nu sunt descarcabile din aplicatia implicita pdf-urile si documentele Office ce contin imagini (prezentari PowerPoint cu imagini si fundal sonor, documente Word ce contin imagini etc.)?
Sa nu poate fi descarcate nici macar documentele Word, deorece documentele primite pe e-mail (cele pe care le-am utilizat in test) contin o sigla (sub forma de imagine care nu este vectoriala) in antet?

#24
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 15:55, said:

Doar daca sunt pdf-uri apar. Culmea! ca nu la toate... De exemplu, la un mesaj care are un pdf scanat atasat (desi este vorba doar de cateva pagini scanate color la 300dpi), nu apare nimic in mesaj.
Habar nu am mie imi deschide si pdf-uri de cateva sute de pagini(intre 3Mb si 7Mb)
Probabil ca exista o limita(de exemplu daca fisierul are mai mult de 20mb) dar nu este legata de pdf.

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postiladi, on 17 martie 2015 - 16:01, said:

poate ai setat ceva quota sau capping si nu iti face download la fiserele mai mari de TZ mega

Nu este setata nicio limita (cel putin nu una de care sa fiu constient, desi am explorat totate optiunile de mai multe ori la rand). Am folosit conexiunea WiFi in test.

View PostOriOn20, on 17 martie 2015 - 16:00, said:

De exemplu s-a logat in Ondrive, este activ contul, dar in Office(este sincronizat cu Ondrive?)?
Poate din cauza asta nu apar in mail.

Nu stiu. Cum pot verifica aceasta? Contul OneDrive este configurat. De exemplu, fotografiile si filmele facute pe telefon sunt sincronizate cu OneDrive (am ales calitate maxima; sunt sincronizate si filmele).
De asemenea, in asa-zisul Office Hub asociat contului OneDrive apar documentele create pe PC.

Edited by _-_, 17 March 2015 - 16:04.


#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Post_-_, on 17 martie 2015 - 16:08, said:


De asemenea, in asa-zisul Office Hub asociat contului OneDrive apar documentele create pe PC.

pe alea le poti deschide?

#27
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Habar nu am atunci, eu nu am facut nimic special si imi apare in mail orice fisier Office(chiar daca este doc sau xls).

Tocmai mi-am trimis un fisier scanat in format pdf., contine 47 de imagini si l-a deschis fara probleme, prezentare power point de 60 de slideuri o deschide la fel fara probleme.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postiladi, on 17 martie 2015 - 16:23, said:

pe alea le poti deschide?

Da. Le pot deschide. De asemenenea, pot deschide documentele descarcate din e-mailuriule deschise in aplicatia MetroMail. Dar ideea este sa fac acelasi lucru din aplicatia nativa, nu din aplicatii 3rd party care functioneaza cu un singur cont de e-mail in varianta free, plus ca iti baga reclame pe gat.

View PostOriOn20, on 17 martie 2015 - 16:23, said:

Habar nu am atunci, eu nu am facut nimic special si imi apare in mail orice fisier Office(chiar daca este doc sau xls).

Tocmai mi-am trimis un fisier scanat in format pdf., contine 47 de imagini si l-a deschis fara probleme, prezentare power point de 60 de slideuri o deschide la fel fara probleme.

Atunci devine tot mai clar ca problema este strict legata de configuratiile existente pe acest telefon. Sau poate de lipsa unei anumite aplicatii. Oare ce aplicatie ar putea sa fie?
Sau sa aiba anumite limitari chiar acest model de smartphone (Nokia Lumia 730 Dual-SIM)?

#29
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Poate, eu zic sa faci backup si sa ii dai un factory reset dar sa nu alegi optiunea de a restaura setarile sistemului de operare.
Avand in vedere ca telefonul este relativ nou si inca nu are foarte multe programe instalate nu va dura foarte mult.
Dupa incerci din nou cu mailul si ei zic ca nu are cum sa nu iti mearga.

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai telefonul era nou nout. Nu instalasem nimic. Doar am configurat conturile si abia dupa aceea am observat ca nu se pot descarca atasurile. Iar mai departe am instalat doar Files (manager de fisiere), MetroCommander, PDF Reader, Google Search si o aplicatie pentru blocarea ecranului.
Deoarece nu s-a rezolvat decat problema descarcarii pdf-urilor (dupa instalarea pdf readerului), am mai instalat MetroMail si Mail.ru, fiecare configurata pe cate un cont diferit.

Oare sa fie prost instalata aplicatia Mail (nativa)? Se poate dezinstala/ reinstala?

#31
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Nu neg ca nu poti vedea atasamentele , dar sa fii atent ca acea icoana de atasamente apare si in cazul in care corpul mail-ului contine embeded pictures (la semnaturi de exemplu) , desi nu are atasamente de descarcat efectiv .
De asemenea intr-o conversatie (reply/reply all) atasamentul nu se mai retransmite de obicei (poate fi gasit doar in mail-ul initial care il continea)

#32
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Aplicatia nativa nu se poate reinstala, dupa cum am spus solutia simpla ar fi un factory reset.

#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am reincercat cu alte documente Word si se pot descarca.  Nu stiu ce anume a produs aceasta schimbare.
In schimb fisierele PowerPoint tot nu apar. Nici macar nu se poate vedea ce anume este atasat e-mailurilor. Doar ceillati clienti de e-mail permit afisarea listei de fisiere atasate si descarcarea/ deschiderea prezentarilor Power Point direct din mesaj. Chiar si aceasta tot este mai bine decat deloc, dar apare un alt neajuns si anume faptul ca nu gaseasc locatia unde sunt salvate fisierele descarcate. In Office Hub nu sunt. In folderele la care am acces nu sunt. Atunci unde naiba sunt si cum se pot muta de acolo? Sau macar cum pot fi sterse de acolo unde au fost descarcate? Exista macar vreo sansa ca sa fie sterse automat dupa anumit timp? (In setarile aplicatiilor nu exista nimic in acest sens). Sau exista vreo aplicatie care sa curete astfel de fisiere descarcate in foldere inaccesibile in mod direct utilizatorului?

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostOriOn20, on 17 martie 2015 - 23:09, said:

Poate, eu zic sa faci backup si sa ii dai un factory reset dar sa nu alegi optiunea de a restaura setarile sistemului de operare.

Am facut de doua ori acest lucru. Prima oara nu s-a rezolvat nimic. A doua oara am ales limba romana in loc de engleza si regiunea "Romania" la instalare (nu stiu daca acest lucru are vreo importanta) si apar atasurile in mesajele primite pe contul de Yahoo, dar nu si pe contul de GMail. Eliminarea si readaugarea contului nu rezolva nimic.
Culmea este ca exact aceleasi mesaje pe telefonul meu (care este acelasi model si cu aceeasi versiune de software, doar ca am modelul de culoare gri in loc de alb) la mine se vad normal (adica apare si lista de fisiere atasate) indiferent de contul folosit. Am reinstalat exact aceleasi aplicatii pe care le-am instalat si la mine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate