Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

vignieta+ taxe Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
Am intentia sa calatoresc (o saptamana) cu masina personala din CT la  Istambul si va rog sa imi spuneti - care ati fost in ultimul an - ce taxe ati platit (vigniete si taxe autostrada daca e cazul).

#2
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
N ai nici o treabă nici cu una ,nici cu alta.
statul turc nu te fură .
de vreo 5 ani ,n am plătit niica ,5 ani si vreo 20 de intrări +ieşiri.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
1. Bulgaria - vigneta 7 zile (vezi daca te incadrezi in cele 7 zile) - 10 leva (5 euro) - se poate plati cu cardul
2. Turcia taxa autostrada - cumperi stick HGS 5 lire si il incarci cu 15 lire (total 20 lire - cu aproximatie 8-9 euro in total). Vezi mai jos:
http://www.dalnicni-...oll-turkey.html

View Postviks, on 15 martie 2015 - 18:02, said:

N ai nici o treabă nici cu una ,nici cu alta.
statul turc nu te fură .
de vreo 5 ani ,n am plătit niica ,5 ani si vreo 20 de intrări +ieşiri.
Poti sa traduci?

Edited by florinbad, 15 March 2015 - 18:05.


#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
De la Comstanta ? :)

#5
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Traduc
De 5 ani fac Turcia după cum spuneam.minim 18-20 de intrări +ieşiri of course.
NU AM PLĂTIT NIMIC ,NICIODATĂ.scuze caps lock dar acesta este adevărul.
Pentru cei care merg mai des ,ştiu foarte bine ce vorbesc.
După Edărne la bariere te apropii încet şi bariera se ridică automat,la Stambul intri prin stănga ,banda 1 sau 2 să zic aşa.
La întoarcere la Stanbul ții cele două culoare parte stănga,la Edărne pe mijloc ,tot aşa se ridică bariera automat.
Nimeni nu se ia de tine,nimeni nu te deranjează .
Repet am cel puțin 18-20 de treceri.

P.s. că ți e teamă ție care mergi pentru prima dată sau a doua oară,nu e problemă pune şi plăteşte hgs.
Eu nu o voi face.

La intrarea în Stambul ultima dată era o coadă de vreo 15 km ,toate cele 4-5 benzi fulll.fiind în întărziere am luat o pe banda de urgență luăndu mă şi eu după alții,mă vede dom polițist ,mă opreşte,acte etc etc ,îl întămpin cu un ,,salam alekum salam,, îl pufneşte răsul instant ,îmi dă actele şi binevoitor mă lasă să plec.
polițistul turc nu are barem de amenzi ca ăl romăn .

A fost singura dată cănd am fost oprit de un polițist în 5 ani

Edited by viks, 15 March 2015 - 18:24.


#6
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
eu stiu pe cineva care face turcia si are un aptipild lipit pe geam si cand trece pe la vama ii ia din cont bani pt taxe. acel aptipild daca nu ma insel a zis ca baga bani intr-un cont la vama sau la banca, nu mai stiu sigur.

#7
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
Eu am fost in vara, inainte de intrarea pe autostrada aia, am oprit pe dreapta, am fost la un birou, i-am semnalizat omului, ca nu intelegea nici o limba, am platit 30 de lire si mi-a dat un sticker HGS pentru oglinda si o hartie. Cu alea m-am dus la Istanbul. Cand m-am intors, am oprit iar, am intrebat daca mai dau ceva, a zis nu, si am plecat. Cand intri inapoi la bulgarski, mai e o taxa de 10 lei pentru dezinfectie. Drum bun.
Incearca sa ajungi dimineata devreme, sau seara tarziu la Istanbul. Eu am ajuns asta-vara, pe la 2 ziua, si am stat 3 ore ca sa fac 22 de km. La 30 de grade afara.

#8
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Bulgaria Obligatoriu vignetă ,uitai să adaug.oricum la ieşirea din Bulgaria e primul lucru care ți l cere chiar înaintea actelor.
La intrarea în Bulgaria cănd te întorci să ai pregătiți 3 euro pentru ,,dezinfecția,, auto,tot aşa o taxă de furăciune .să păstrezi bine chitanța pănă treci de vama bulgară

#9
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Atitudine clasica de românaș  smecher, care ne face tara de rusine pertutindeni.

#10
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@viks
Forumul asta s-a tranformat in indemn la furaciune????
Tocmai tu te vaieti ca te fura bulgari????

Dar tu uiti ca ii furi pe turci! Sau poate ti se pare ca e normal asa ceva.
Si mai si recunosti cu nonsalanta.

Apropo, in Romania ai vinieta? sau mergi doar pe DJ-uri?

aaaa, ai vinieta pentru ca e obligatoriu, la fel cum ai si in Bulgaria. (pe astia nu ai reusit sa-i fentezi? Cauta pe goagle poate gasesti vreun drum laturalnic ca sa veiti controlul)

Eu ti-as da BAN pentru indemn la furaciune.

#11
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
eu nu indemn la furaciune dragul meu.asa m-au invatat si pe mine oamenii care merg de doua ori pe saptamana la turci cu business uri
sa plateasca omul linistit ca merge pe drumuri civilizate si autostrazi ,nu in RO unde cheltui zeci de milioane cu masina de la nspemii de gropi.
stau cu capul sus si sunt mandru ca sunt roman ,n-am furat in viata mea.

Edited by viks, 15 March 2015 - 20:45.


#12
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Dragul meu, cand spui (scrii) ca treci de bariere si nu platesti asta cum se numeste?
Asa cum spuneam, ai precticat de atatea ori ca ti se pare normalitate.

Ok, fii mandru in continuare!

#13
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
Da şi aşa voi face în continuare,nu consider că fur pe nimeni.
Turcia nu este Ue ,nu te întreabă nimeni de sănătate ,sunt permisivi.
nu au n şpe milioane de camere pe drumuri ca la noi,nu m a deranjat nimeni în 5 ani cu această taxă de autostradă.
Da,Sunt măndru de mine,in 45 de ani de viață N AM FURAT PE NIMENI.dorm extrem de liniştit şi copiii mei sunt măndri de mine.

View Postnovus, on 15 martie 2015 - 20:35, said:

Atitudine clasica de românaș  smecher, care ne face tara de rusine pertutindeni.

romanas smecher esti tu

am zis clar : mi se ridica bariera trec ,ma intorc inapoi ,se ridica bariera trec .
MI SE DA VOIE = TREC
probabil are o afinitate poporul turc pentru mine si nu ma vrea platitor de taxa de autostrada

#14
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Sa te vad eu ce o sa te faci cand nu o sa ti se mai ridice bariera. Probabil o sa fi nedumerit.

Ai habar de cum functioneaza sistemul de taxare pentru autostrazile din Turcia?

In primul rand se bazeaza pe bunul simt al celor care vor sa foloseasca o autostrada pentru care se plateste.

#15
novus

novus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.05.2006
Asa este, fi mandru de tine.

#16
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
Multumesc ptr info tuturor, imi pare rau ca am 'aprins spiritele'. nu sunt inca lamurit, e obligatorie taxa asta de autostrada si ptr strainin sau numai ptr cei de acolo- poate asa se explica faptul ca la iesire sau la contoale nimeni nu l-a oprit pe prietenul nostru. cum se scad banii din 'hartia lipita pe oglinda'.
intr-un link dat de cineva scrie asa:
The first runs between the cities of Edirne, Istanbul and Ankara.Indicative prices for the passage of each section are listed in the table below. If you are traveling to Turkey after the car is very likely that this area is due to state taxes avoided.
Nu prea inteleg la ce se refera, dar cred ca toata lumea are dreptate- dac amergi mai mult - poate ca tre sa platesti taxa care e de aprox 5 TL pe sens. un antevorbitor spunea ceva 'stick HGS 5 lire si il incarci cu 15 lire'.
Are sens sa ma complic cu drumuri secundare in Turcia avand in vedere ca oricum mi-am propus sa inoptez in bg? In grecia am folosit GPS-ul si m-a scapat de 20 de euro pe sens si a fost chair interesant. Acum insa e vorba de 1,6 ron X 15 = 24 ron (cred ca mai mult ar fi benzina cat ar trebui sa ocolesc - am auzit ca benzina e mai scumpa in Turcia). De unde ati cumparat HGS?
Multumesc din nou si accept idei si despre loc de inoptat langa granita - nu cred ca e offtopic...

#17
cozmin_t

cozmin_t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 14.06.2006
OK
Intervin si eu.

In 2014 HGS se putea cumpara de la vama, de la sediile companiei de drum sau de la orice PTT (oficiu postal).
Ai la dispozitie 7 zile sa il achizitionezi dupa ce treci prin sectoarele cu plata, dupa care amenda este de 11 ori valoarea sectorului respectiv.

Si ca fapt divers, la primul ghiseu din vama la iesire, un coleg din Ro a fost dat inapoi si trimis pe jos la PTT (nu stiu daca pentru HGS sau amenda).

Deci daca esti corect, poti trece linistit pe autostrada si cand ajungi in Istanbul imposibil sa nu vezi un ghiseu PTT (poti pentru informare sa intri pe site-ul lor) si achiti atunci. Necesare: pasaport, talon masina, 30 TL.

Si cred ca unul din cele doua scurtaturi te pot ajuta:

http://enyakinptt.pt...=342&type=posta

http://www.ptt.gov.tr/sx/ptt/#ptt

#18
beleios

beleios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.04.2011
'In 2014 HGS se putea cumpara de la vama' - mai exact te rog- care vama si unde mai exact ai platit tu?

Sa inteleg ca 7 zile e perioada de gratie dupa care, daca nu platesti(si folosesti autostrada), primesti fluturasul acasa in Ro sau care ar fi ideea?

ca un supliment, care mai costul unei parcari platite in buricul centrului Istambulului ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate