Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Router Wireless sau Wireless Range Extender?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Buna seara tuturor,
Pentru inceput imi cer scuze daca vi se pare o intrebare stupida, insa nu ma pricep asa de bine in ceea ce priveste routerele.
Problema suna cam asa : am un router model TP LINK TL-WR841N‏ intr-un apartament de 72mp. Problema este ca nu am semnal in toata casa si as cam avea nevoie.
Ce imi recomandati sa fac? Sa-mi cumpar un alt router mai puternic sau sa imi iau un Wireless Range Extender?

#2
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
istaleaza dd-wrt in loc de firmware-ul original, iar apoi poti mari puterea de transmisie a antenei, astfel incat sa ai semnal peste tot.
eu asa am facut cu un wr740n si am acoperire intr-o locuinta cam de aceeasi dimensiune, cu ziduri de beton intre camere.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Recomand asa ceva: Range extender Tenda AH302
Range extenderele sunt foarte pretentioase, si au setari dubioase.
Cel mai buna e transmisia prin cablu, daca ai posibilitatea, la capatul caruia poti sa mai pui un router normal.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai 2 variante:
1) Pui routerul acela in mijlocul apartamentului cat mai sus, reglezi corespunzator si antenele.
2) Mai cumperi inca un TP LINK TL-WR841N‏ pe care il legi prin cablu de celalalt sau il legi prin wi-fi cu WDS.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
sau iei asa ceva
http://www.price.ro/...-645_490816.htm
bate serios, transfer peste 10MB/s wireless, pe torenti, fara sa se innece

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cat da 400 lei pe d-link-ul acela deja isi ia un NanoStation M2 AirMax si da net la jumatate din bloc.

Ar fi fost bine sa precizeze de la inceput si un buget.

#7
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Bugetul sa fie in jur de 150-200 RON maxim...
Eu am vazut asta : http://www.altex.ro/...ap-1320-300mbps
Cat de bun este?

Edited by mitzadadj92, 06 March 2015 - 22:44.


#8
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
îți iei un tp link tl-mr3040 și ai și 3G-4G portabil! Atâta că nu bate foarte tare... 1-2 camere

Dar e ciudat că n-ai semnal cu ăla... pe mină mă înțepa inima de la el! Am trecut pe Asus N18u!

Am casă destul de mare și am și-n curte și la vecini semnal!

Edited by D-Nblog, 06 March 2015 - 22:49.


#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
D-Nblog te-ai deranjat macar sa citesti ce vrea?

 mitzadadj92, on 06 martie 2015 - 22:40, said:

Bugetul sa fie in jur de 150-200 RON maxim...
Eu am vazut asta : http://www.altex.ro/...ap-1320-300mbps
Cat de bun este?

Ia-l si ne spui si nou daca este compatibil cu tp-linkul pe care il ai deja Posted Image

#10
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015
Un alt model tot așa portabil și mai ieftin... http://www.price.ro/...150b_691064.htm

Dar fă-i ceva la ăla! E ciudat că n-ai semnalul așa cum vrei! Eu am semnal cam pe 100 mp și chiar mai mult de la el (am avut)!

Pe ASUS n18u am și mai mare acoperire acum!

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@D-Nblog ti se pare ca a scris undeva ca vrea sa-i puna modem 3G si sa-l ia pe munte?

Problema nu este neaparat de la router, cat de la restul dispozitivelor.
Daca ai ceva de la e-Bola, Oliviu, O-toc, cam de acolo se trage problema cu antena si semnalul slab.

Edited by gumball3000, 06 March 2015 - 23:00.


#12
mitzadadj92

mitzadadj92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2008
Nu am niciunul din dispozitivele mentionate mai sus, problema este ca vreau sa imi bag net pentru un smart TV si trebuie sa treaca cam 5m de pereti sa zicem, e mai complicat sa descriu problema daca nu se vede mai pe viu. De aceea ma gandeam la acel wireless range extender, ca priza pentru el as avea insa nu stiu cat de calitate este.

Edited by mitzadadj92, 06 March 2015 - 23:15.


#13
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 gumball3000, on 06 martie 2015 - 22:59, said:

@D-Nblog ti se pare ca a scris undeva ca vrea sa-i puna modem 3G si sa-l ia pe munte?

Problema nu este neaparat de la router, cat de la restul dispozitivelor.
Daca ai ceva de la e-Bola, Oliviu, O-toc, cam de acolo se trage problema cu antena si semnalul slab.
Nu, dar dacă tot ar fi să dea un ban, să ia unul mai complex. Poate la un moment dat are nevoie și de 3G, iar tp-link-ul de care am zis funcționează și ca AP... are mai multe funcții. Eu am acel tp-link că mi-a trebuit la tabletă și m-am jucat puțin și cu celelalte funcții. E bun, doar că nu te ajută bateria foarte mult!

#14
jafjaf

jafjaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 28.11.2009
Daca pozitionezi corect actualul router si antenele o sa ai semnal in toata casa.

#15
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Părerea mea e ca în cazul tău un kit powerline ar fi mai potrivit. Range extenderu-ul e bun dar îți taie 50% din viteza pentru ca nu face decât sa lucreze cu doi clienți (sau mai multi) pe 50% e conectat cu routerul și cu restul cu televizorul. Ma gândesc ca la tv, ai nevoie de viteza cât mai mare.

Offtopic: eu locuiesc intr-o zona foarte populata wireless și am probleme destul de mari cauzate de suprapunerea pe toate canalele a cel puțin 5 routere. Stau și ma întreb cum ar fi dacă ne-am apuca toți sa modificam routerele sa emită cu putere mai mare. E cumva tipic pentru noi ca nație: sa fim egali dar sa avem ceva în plus fata de restul. Dacă am respecta regulile, în toate domeniile și în mod unanim, poate locul nostru în diversele topuri ale lumii nu ar mai fi ultimul.
Sa nu ma înțelegeți greșit, n-am nimic cu persoana de mai sus care a ales sa mărească puterea de emisie, ma gândesc doar la modul general de soluționare al problemei apărute.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
+1 kit powerline cu wireless

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate