Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Recomandare hosting web, dedicat sau cloud hosting?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
moldoveanca2000

moldoveanca2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 15.02.2015
Buna

As dori sa aflu parerile voastre despre gazduirea unor aplicatii putin mai pretentioase.
Momentan sunt pe un plan "shared" hostgator (cred ca asa se numeste). Din pacate ating des limita de resurse (in special CPU) si primesc ocazional mail-uri de la ei, sugerandu-mi sa trec pe un plan mai scump. De fiecare data mai dezactivez niste scripturi, dar nu mai pot continua asa la nesfarsit. Nu prea ma pricep la hosting, dar am senzatia ca ei sunt axati pe utilizatori mici, ceea ce eu nu mai sunt, deci as evita un upgrade la ei.

Cautand pe net alternative mi-au captat atentia Liquid Web si Linode.
Primii ofera hosting dedicat, iar cei de la Linode "cloud hosting". Imi poate spune cineva care este diferenta? Am observat ca e mai ieftin la Linode. Ma gandeam sa merg pe varianta Linode 8GB 8 GB 6 Cores 192 GB SSD 8 TB 40 Gbps 1000 Mbps $.12 / hr ($80 / mo). Dar ei zic ca daca depasesti limitele lor te pot factura si de mai multe ori intr-o luna. Nu prea inteleg care ar fi limitele. Spatiul pe SSD e clar ca nu il voi depasi, dar la Ram sau CPU e posibil sa se ajunga la 100% cateodata.

Despre necesitatile mele:
server-ul trebuie sa fie in US sau sa aiba o conexiune f buna cu cei din US, deoarece ei sunt "audienta" mea.
De obicei rulez node.js si PHP, in general aplicatii pt procesare a imaginilor. Site-ul principal are in jur de 15.000 vizitatori unici pe luna si foloseste platforma wordpress.
As dori sa am control complet asupra sistemului de operare prin ssh.

Astept sfaturile voastre, mersi.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
15.000 pe luna!? La ce te uiti tu cu $80 nu ti-e necesar decat dupa ce ajungi la numarul asta pe zi. Hostgator e in aceeasi categorie de jalnic ca godaddy, dar suspectez ca ai si niste scripturi cu probleme.
Incearca un shared de la astia, am cateva siteuri la ei si m-au surprins pozitiv  https://www.scalahosting.com/
Si daca esti pe wordpress instaleaza pluginul Imsanity.

#3
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Hostgator-ul este recunoscut ca sunt foarte slabi la shared webhosting, incearca o alta companie

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu inteleg cum va puteti imagina ca un site care pana ieri mergea decent pe un hosting shared, de maine va epuiza un dedicat cu 6 cores si 8GB RAM...

#5
Costinmihai

Costinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.10.2014
iti recomand sa iti schimbi hostul tot pe shared deocamdata, sa vezi daca sunt diferente. De exemplu, vezi la mxhost.ro, ultimele pachete shared pe SSD.

#6
Protoss

Protoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 22.05.2007
pana la urma ce ai ales? Si eu tot primesc limitari la cont cu toate ca am 1000 maxim unici pe amandoua site-urile, problema cred ca e ca sunt pe wordpress si am niste plugin-uri instalate..

Edited by Protoss, 06 June 2016 - 13:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate