Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sfat - design background

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011
Salutare!

Lucrez de câteva ore la un design pentru un site.
Cam așa arată momentan: https://i.imgur.com/TBO9hhD.png

Dar nu știu ce background i se potrivește. Am pus peisaje, culori, patterns, graphics, o grămadă de chestii și nimic nu m-a mulțumit. Mă poate cineva sfătui?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Nu iti va putea spune nimeni cat timp nu stim despre ce este vorba...

Extras din n tutoriale despre cum sa ne facem un site: Tema site-ului si titlul acestuia trebuie sa corespunda cu activitatea lui.

Strict pe ce am vazut in poza mi se par aiurea elementele ci nu background-ul.

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Intre "Acasa" si "Donatii" cred ca ar ajuta asta :)
[ http://cdh-stephanus.com/wp-content/uploads/2013/09/bbe04e22c9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Ceva ce are legătură cu tematica site-ului.
Sau "keep it simple" - o singură culoare/culori ce se potrivesc cu cele existente deja.

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Fără a fi o autoritate în domeniul designului, o pagină/aplicație în primul rând trebuie să fie ușor de citit. Și din ce văd acolo, asta e.

Că nu arată ca toate porcăriile de single-page-websites cu monotonuri și text cât jumătate de ecran, e un lucru subiectiv. Știu multe site-uri cu trafic mare care arată mai de r*hat decât asta.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
E okey backgroundul. Si elementele pot fi mai ales daca le faci un picut transparente de ex. cum e pe site-ul asta

Attached Files



#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-da ar fi bine sa folosesti la divuri,la background rgba()
-si tranzitii (css3),la hover ....

#8
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011
Ideea este că e vorba despre un ong care fiind ong, funcționează pe bază de donații. Deci nu e cerșetorie și nici nu vreau să fac avere dintr-un site unde am pus o pagină de Donații.

În rest, foarte bune ideile cu transparența și tranzițiile la hover. Iar rgba()/ul îl găsesc prea greoi și nu știu, mi se pare că consumă o grămadă de timp.

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
RGBA e greoi? Da' #C1C1C1 cum e?

rgba primește 4 „parametri”: roșu, verde și albastru cu valori între 0-255. Iar a patra dimensiune e transparența, de la 0 - invizibil la 1 - opac, valori reale.

#10
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Bara de meniu sa nu fie acelasi albastru ca divu cu inscrierea. Cel mai bine ar merge ceva gen negru. Toate divurile facute semitransparente si in spate o poza cu ceva la distanta mai mica, adica nu pesaje cu mii de elemente, ceva cu elemente mai mari si pronuntate. Vezi exemplul de mai sus cu acel site cu caini, cainii si frunzele acelea sunt elementele din prim plan si planul indepartat blurat. Evident poza poate avea si diverse efecte aplicate, daca nu te pricepi cu Photoshop incarci poza pe telefon si aplici acolo efecte cu diverse aplicatii dupa care o descarci inapoi pe pc.

#11
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011

View PostRedDev, on 06 martie 2015 - 16:52, said:

RGBA e greoi? Da' #C1C1C1 cum e?

rgba primește 4 „parametri”: roșu, verde și albastru cu valori între 0-255. Iar a patra dimensiune e transparența, de la 0 - invizibil la 1 - opac, valori reale.

Eu sunt învățat cu #_____. Ai un singur cod, o singură variabilă de copiat / modificat. Nu 4. Sunt o grămadă de siteuri unde intri și ai o grămadă de unelte pe care le poți folosi să-ți generezi codul. Nu știu, poate că nu i-am dat RGBA/ului o șansă corectă dar mie-mi place metoda tradițională Posted Image)

@rinser, sună bine ce zici tu acolo. O să încerc așa.


LE: Oke... retrag ce-am zis. E mult mai simplu să modifici RGBA/ul decât codul hexadecimal. Poți face mult mai ușor ajustări mult mai sensibile.

Edited by ArgumentAbstract, 06 March 2015 - 17:05.


#12
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Ai aruncat acolo o gramada de culori sub fontul ala subtire si minimalist . Pune un gradient spre alb pe background si mai taie din curcubeul ala .

Cand ai timp arunca un ochi la articolul asta despre influenta culorilor in functie de activitatea site-ului .
http://www.entrepren.../article/232741

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate