Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amplificator audio Defect - Probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Salutare. Detin un Difuzor ce are in in cutia difuzorului si amplificator incorporat.
Defectarea lui a survenit datorita faptului ca la o aniversare s-a pus ploaia si cred ca a intrat apa in amplificator iar de acolo a inceput distractia.

Acum la ora actuala simptomul lui consta ca se aude un ( brum in difuzor ) adica scoate curent !
Amplificatorul functioneaza pe 4 tranzistori 2SA1941 si initial am facut comanda de acestia pe care i-am schimbat desii nici aia vechi nu sunt afectati toti decat 1 este pus in scurt.
Bun i-am schimbat si am zis sa fac o proba pt 1 secunda am alimentat amplificatorul si acelasi brummm si curent in boxa !

Pun cateva poze mai jos care ar mai putea fii cauza de scoate acest curent !
Mentionez ca se incinge si 1 rezistor.

Attached Files


Edited by iulian90, 06 March 2015 - 15:58.


#2
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Vezi ca tranzistorii finali sunt bipolari complementari. Tu i-ai pus pe toti 2SA1941, care sunt tranzistori pnp. Complementarul lui 2SA1941 este 2SC5198, care este npn. De aia nu-ti merge.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Amplificatoarele nu se repara cu aparat foto, ci cu aparat de masura. Daca nu te pricepi, apeleaza la cine se pricepe.

#4
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Pai eu am pus exact ce a avut ia originala.

#5
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Pai se vede clar in fotografie ca ai pus 2SA in loc de 2SC. Sau a mai umblat cineva pe-acolo?

#6
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Amplificatorul a mai avut interventii !

#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu vad ca plusul alimentarii duce in colectorul lui Q308, care ar trebui sa fie 2SC, nu 2SA, cum i-ai montat tu. Deci logic ar fi sa fie un tranzistor npn, adica 2SC, cum scrie si pe placa de circuit imprimat. Pai vezi? Si-a mai bagat nasul cineva. Incearca sa gasesti si sa schimbi tranzistorii asa cum scrie pe placa de circuit imprimat. Poate ai noroc si n-ai mai prajit si altceva pe-acolo! Bafta!

Edited by constant7, 06 March 2015 - 16:57.


#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pe placa scrie clar ce tranzistoare au fost, in poza se vede clar ca le-ai pus aiurea. Verifica puntea redresoare, tensiunile de alimentare, dupa ce pui ce trebuie, regleaza curentul de repaus prin finali, verifici daca ai tensiune continua pe iesire inainte de a lega difuzorul.

#9
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
2sc5198 ii am eu am 3 bucati din recuperari vad ca sunt buni. I-am montat acum nu imi mai baga curent in difuzor dar nu amplifica nimic.

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Verifica tranzistorii 2SA de pe placa si vezi daca sunt buni. Verifica-i si pe aia care i-ai scos, sa vezi daca s-au ars. Ca tot jucandu-te asa ai sa-i arzi pe toti.

Edited by constant7, 06 March 2015 - 17:18.


#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Iulian,acei finali complementari,merg cate 2 in paralel.Pentru proba,poti pune doar cate unul (o pereche de complementari),dar fara sarcina mare...adica,daca merge (printr-o minune),sa nu dai volum mare.
Eu banuiesc ca acolo mai e si altceva ars,ceva ce inca nu ai descoperit.
Fara sarcina,sau cu o sarcina de impedanta mai mare,ar trebui sa mearga si fara finali,doar cu prefinalii.
Eu as incepe cu verificarile,de la amplificatorul integrat,care trebuie sa scoata 0V pe iesire fata de masa (presupun ca e alimentare cu + si -).
Ai verificat si prefinalii,rezistentele,etc?

#12
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Am facut asa am pus decat 1 final si acum se aude amplifica, l-am conactat la 1 laptop dar nu se aude sunetul clar parca se aude cumva intrerupt.

#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Adica ai pus cate un final pe fiecare ramura. Ti-a spus colegul mai sus ce sa faci: verifica prefinalii, rezistentele de putere, circuitul integrat si ce mai ai pe acolo. In primul rand verifica tensiunea de alimentare pe fiecare ramura. Daca a trecut o componenta continua (tensiune) prin difuzor, posibil sa fie busit si difuzorul. Trebuie sa mergi prin eliminare, pas cu pas. E greu de depanat prin corespondenta. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate