Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Sejur in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Plec  in Anatolia si coasta  Mediteraneana pentru o saptamana de Paste. Nu stiu cat timp liber voi avea pentru cumparaturi pentru ca vreau sa vizitez multe obiective. Vreau sa merg si cu balonul. A fost cineva ?
De aceea, va rog , ce indrumari imi puteti da referitoare la sch de bani, pretul aurului, ce cadouri sa cumpar, ce amintiri sa iau? Tot ce-mi poate fi util de stiut. Multumesc.

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View PostRosette, on 06 martie 2015 - 12:57, said:

Plec  in Anatolia si coasta  Mediteraneana pentru o saptamana de Paste. Nu stiu cat timp liber voi avea pentru cumparaturi pentru ca vreau sa vizitez multe obiective. Vreau sa merg si cu balonul. A fost cineva ?
De aceea, va rog , ce indrumari imi puteti da referitoare la sch de bani, pretul aurului, ce cadouri sa cumpar, ce amintiri sa iau? Tot ce-mi poate fi util de stiut. Multumesc.
Solicitarea ta este cam ambigua...
Anatolia este (foarte) mare iar coasta Mediteranei este la fel de mare...
Chestia cu balonul se practica, din cate stiu eu, numai in Cappadocia. Care si ea este foarte departe de coasta Mediteranei.
Deci?

#3
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010

View Postflorinbad, on 06 martie 2015 - 13:24, said:

Solicitarea ta este cam ambigua...
Anatolia este (foarte) mare iar coasta Mediteranei este la fel de mare...
Chestia cu balonul se practica, din cate stiu eu, numai in Cappadocia. Care si ea este foarte departe de coasta Mediteranei.
Deci?
In program este si o calatorie de 2 zile in Cappadocia. Vom zbura in Antalya si apoi cu autocarul in Cappadochia ca sa vedem Valea Devrent.Apoi, ne intoarcem in Alanya. De aceea doresc info, nu voi avea mult  timp pentru "vizitat" bazarul. Pentru cumparaturi -cadou/ amintiri, vreau sa aplic  : punct ochit, punct lovit!


Edited by m&m, 06 March 2015 - 17:06.


#4
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Deci veti face un triunghi Antalya - Valea Devrent - Alanya?
In cele doua zile petrecute in Cappadocia veti zbura a doua zi cu balonul la Goreme? (vezi ca trebuie sa va treziti dis-de-dimineata, pe la 5:00)
Din cate minuni are Cappadocia, veti vizita doar Valea Devrent?

Gasiti suveniruri pe toate coclaurile, de la magazinele din Goreme, pana la tarabele de la Uchisar sau Derinkuyu. Unele suveniruri sunt clasice (papusi cappadociene), altele din metal, foarte frumoase; mai sunt seturile de servit ceaiul, din sticla; produse din aur si argint fara numar, fara numar; fulare, saluri, narghilele etc.

Daca ne dai mai multe amanunte despre traseu si despre cazari, atunci te putem ajuta mai mult.
Primele doua fotografii: un mic magazin cu suveniruri din Goreme (scuzati calitatea fotografiilor, nu am un aparat foto performant).
Urmatoarele doua sunt din Cavusin.

Attached Files


Edited by florinbad, 06 March 2015 - 15:20.


#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Inca doua din Antalya (orasul vechi Kaleici).

Attached Files


Edited by florinbad, 06 March 2015 - 15:26.


#6
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010

View Postflorinbad, on 06 martie 2015 - 14:50, said:

Deci veti face un triunghi Antalya - Valea Devrent - Alanya?
In cele doua zile petrecute in Cappadocia veti zbura a doua zi cu balonul la Goreme? (vezi ca trebuie sa va treziti dis-de-dimineata, pe la 5:00)
Din cate minuni are Cappadocia, veti vizita doar Valea Devrent?

Gasiti suveniruri pe toate coclaurile, de la magazinele din Goreme, pana la tarabele de la Uchisar sau Derinkuyu. Unele suveniruri sunt clasice (papusi cappadociene), altele din metal, foarte frumoase; mai sunt seturile de servit ceaiul, din sticla; produse din aur si argint fara numar, fara numar; fulare, saluri, narghilele etc.

Daca ne dai mai multe amanunte despre traseu si despre cazari, atunci te putem ajuta mai mult.
Primele doua fotografii: un mic magazin cu suveniruri din Goreme (scuzati calitatea fotografiilor, nu am un aparat foto performant).
Urmatoarele doua sunt din Cavusin.
Ooo, ce de  cumparaturi ma asteapta, cum ai zis, fara numar ! Multumesc mult pentru bunavointa de a ma ajuta.Vedem multe obiective pe drumul spre Cappadocia.

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Daca mergeti cu autocarul pe ruta Antalya - Goreme (sau alta locatie din Cappadocia), rugati ghidul sa opreasca si în localitatea Aksaray, unde se afla cel mai mare caravanserai din Turcia, caravanseraiul Sultanhani. Daca ai citit superbele povesti din O mie si una de nopti, caravanseraiul era pe timpuri un fel de hotel pentru caravanele cu camile. In acest hotel erau gazduite si camilele, într-o incapere uriasa (cred ca pâna la tavan sunt vreo 20 de metri).

In fiecare excursie pe care o fac cu grupul de prieteni, pastrez un fel de "surpriza" pe traseu. Pe masura ce ne apropiam de Aksaray, insistam sa vedem si caravanseraiul. Bineînteles ca au existat vociferarile celorlati "Ce mai e si caravanseraiul asta? Cu ce se manânca? Noi vrem sa ajungem mai repede la Antalya, sa ne balacim în apa marii!" (folosim doua statii walkie-talkie).

Imediat ce am aterizat în parcarea din fata caravanseraiului, ceilalti au amutit vazând uriasa cladire, de fapt un fel de cetate inexpugnabila. Apoi, ca la un semn, de parca s-au înteles între ei, au rostit toti (6 persoane) în acelasi timp: "Multumim, Florin!" Posted Image Mi-a crescut inima cât un elefant de mare, deoarece Turcia nu înseamna doar mâncare si bautura cât cuprinde, la all-inclusive.

Attached Files



#8
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
O, super prezentare! Parca citesc TripAdvisor. Din aceasta descriere intelegi ca voi putea vedea Caravanserai?
"Aceste zile sunt dedicate Cappadociei (tururi panoramice), zona unica si cunoscuta in toata lumea atat pentru relieful deosebit sub forma de hornuri, cat si pentru orasele subterane, vechi de milenii.  Optional, puteti survola cu balonul peste vaile Cappadociei la rasarit de soare. Datorita locatiei izolate, Cappadocia a fost vreme indelungata loc de refugiu pentru crestinii persecutati de legiunile romane si a devenit loc de pustnicie pentru multi monarhi.
Vom merge in Valea Devrent, denumita si Valea Imaginatiei, pentru a admira „Fairy Chimneys” (formatiuni stancoase cu aspecte bizare), apoi ne continuam drumul catre Avanos, faimos pentru arta olaritului. Acest micut oras este strabatut de raul Kizilirmak, cel mai lung din Turcia (1.350 km). Continuam cu Pasabag, ansamblu de stanci, celebre pentru aspectul lor de calugari, de aceea zona este cunoscuta si sub denumirea de Valea Calugarilor. Urmeaza oprire la muzeul in aer liber Goreme - complex monahal de mai multe biserici si capele sapate in piatra, pe vremuri un important centru religios. De asemenea, admiram si „castelul” Uchisar, cel mai inalt punct din regiune, de unde ni se arata o superba panorama asupra vaii Cappadociei.
Cappadocia ne ofera una din cele mai frumoase vederi panoramice si de la Manastirea Spital. In continuare, ne delectam cu o plimbare la Kizilcukur (Valea Rosie) si in satul Cavusin unde casele sunt construite in piatra. Ne oprim la orasul subteran Kaymakli, construit in piatra, la 8-9 etaje sub pamant, unde primii crestini se ascundeau de persecutia romanilor si bizantinilor. Urmeaza explorarea formatiunilor de piatra din Catalkaya si o fantastica privire de ansamblu asupra crapaturilor in stanca din Esentepe. Ultimul popas este in Valea Porumbeilor, care adaposteste cea mai cea mai mare colectie de cuiburi de porumbei din lume."
Spune-mi te rog si despre moneda. Cu ce bani cumpar?Banuiesc ca prin muntii aceia trebuie sa am lire, nu? Si vreau neaparat sa merg si cu balonul.

#9
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Fara orasele subterane vizitate nu as pleca din zona...

#10
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Asa mai merge! Postul de mai sus trebuia sa fie primul in deschiderea topicului "Sejur in Turcia". Deci veti vizita in 2 zile (!? - mi se pare foarte putin daca nu dispuneti de o masina mica, pentru mobilitate) urmatoarele:
- Valea Devrent
- Avanos (este un orasel). Aici cu siguranta o sa va duca la un atelier de olarit.
- Stâncile Pasabag
- Goreme Open Air Museum (2-3-4 ore de vizitat)
- Castelul Uchisar (aici gasesti papusile cappadociene)
- Valea Rosie
- Castelul Cavusin (s-ar putea sa va oblige la vizitarea centrului de olarit aflat la intrarea in orasel)
- orasul subteran Kaymakli
- Catalkaya si Esentepe
- Valea Porumbeilor (la intoarcere; se afla in apropiere de Goreme)

Daca luati balonul (120 euro/persoana) unele din obiectivele turistice de mai sus dispar din planul zilei respective. De asemenea, presupun ca veti fi cazati in Goreme, caci absolut toate obiectivele turistice importante se invart in jurul orasului Goreme.

Imediat ce ajungi in Antalya, schimba euro in lire turcesti in partea veche a orasului, parte numita Kaleici (sigur veti ajunge si acolo, o sa-ti dai seama dupa casele construite in stil vechi si dupa multimea de britanici care bantuie stradutele si barurile). Aici gasiti mai multe case de schimb valutar (eu am vazut cam 6 case de schimb valutar). Nu te arunca la prima casa, cauta si altele cu un schimb valutar avantajos, Cu cat obtii mai multe lire turcesti la suta de euro, cu atat mai bine pentru tine. Vezi ca se poate negocia cu turcul schimbarea euroilor in lire turcesti. Daca el zice 260 lire la suta de euro iar tu ai vazut la alta casa de schimb suma de 272 de lire, spune-i ca atât vrei pe suta de euro.
Am uitat sa-ti spun ca la balon trebuie sa platesti in euro. Deci sa ai cam 300 de euro pregatiti pentru zborul cu balonul (daca sunteti doua persoane).

PS1: cum spune si RamboX, daca nu vezi macar orasul subteran Kaymakli sau macar orasul subteran Derinkuyu, te-ai cam dus degeaba in zona.

PS2: dupa cum ai descris traseul, nu cred ca veti vedea caravanseraiul Sultanhani. Trebuie sa va uniti mai multe persoane pentru a determina ghidul sa va abata acolo (dureaza cam doua-trei minute abaterea de la drumul principal si cam o jumatate de ora vizitarea caravanseraiului; intrarea este 5 lire de persoana parca).

Edited by florinbad, 08 March 2015 - 11:17.


#11
giany_m

giany_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.02.2012
Vand un bilet vacanta turcia. Circuit 8 zile / 7 nopti Hoteluri 4 si 5 stele cu mic dejun inclus.

View Postgiany_m, on 24 mai 2015 - 09:05, said:

Vand un bilet vacanta turcia. Circuit 8 zile / 7 nopti Hoteluri 4 si 5 stele cu mic dejun inclus.

View Postgiany_m, on 24 mai 2015 - 09:08, said:

Vand un bilet vacanta turcia. Circuit 8 zile / 7 nopti Hoteluri 4 si 5 stele cu mic dejun inclus.

Attached Files



#12
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postgiany_m, on 24 mai 2015 - 09:10, said:

Vand un bilet vacanta turcia. Circuit 8 zile / 7 nopti Hoteluri 4 si 5 stele cu mic dejun inclus.

Interesant.....
Care este pretul pe care-l cerl  ??

#13
giany_m

giany_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.02.2012

View Postgiany_m, on 24 mai 2015 - 09:10, said:

Vand un bilet vacanta turcia. Circuit 8 zile / 7 nopti Hoteluri 4 si 5 stele cu mic dejun inclus, taxe de acces la obiectivele turistice din oferta incluse, ghid turistic in limba romana


#14
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postgiany_m, on 31 mai 2015 - 18:31, said:


Si cat ceri? Vad ca ai mai primit intrebarea si nu ai raspuns.

#15
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008

View Postsoftyty, on 02 iunie 2015 - 10:52, said:

Si cat ceri? Vad ca ai mai primit intrebarea si nu ai raspuns.

Nu te baga, nu e nimic deosebit, e o oferta de la premiotravel care a distribuit niste pliante peste tot (la hypermarketuri, magazine mari, cu factura telefonica, etc.).
in care o persoana pleaca gratuit (plateste doar taxele de aeroport) intr-un circuit si plateste doar a 2-a persoana.
Per total nu este nici un castig.
Colegul #giany_m vrea sa scoata si el un ban daca gaseste pe cineva care sa "puna botu".
Din cauza asta cand a scanat pliantul nu a pus decat partea de sus a ultimei pagini, sa nu se vada firma de turism.

http://www.bzi.ro/cr...raktiker-429149

Edited by judas, 03 June 2015 - 06:43.


#16
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postjudas, on 03 iunie 2015 - 06:42, said:

Nu te baga, nu e nimic deosebit, e o oferta de la premiotravel care a distribuit niste pliante peste tot (la hypermarketuri, magazine mari, cu factura telefonica, etc.).
in care o persoana pleaca gratuit (plateste doar taxele de aeroport) intr-un circuit si plateste doar a 2-a persoana.
Per total nu este nici un castig.
Colegul #giany_m vrea sa scoata si el un ban daca gaseste pe cineva care sa "puna botu".
Din cauza asta cand a scanat pliantul nu a pus decat partea de sus a ultimei pagini, sa nu se vada firma de turism.

http://www.bzi.ro/cr...raktiker-429149

Se vede si firma de turism. De asta am intrebat cat cere pe el, ca vrea sa vanda ceva gratuit. :)
Oricum e doar ptr o persoana....

#17
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Pentru noiembrie, spre exemplu, camera single costa doar 490+180, adica 670 de lei. E un pret foarte ok pentru o persoana. Iar daca @giany_m ar vinde pachetul asta cu 500, cred ca e o ocazie buna!

LE: Acum am vazut 180 lei/persoana/noapte. Teeeeeapa!!!

#18
giany_m

giany_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.02.2012
Buna, vin cu detalii pentru colegii de mai sus. Nu este nici o teapa!
Intradevar am castigat voucher-ul. Excursia este pentru 2 personae, dar doar o persoana merge gratis, din motive personale nu pot sa merg, in turcia.

Pe ultima pagina a voucher-ului se vede cat plateste a doua persoana, asa ca pentru cineva care isi propusese sa mearga vara acceasta in turcia este un castig, cred eu.
pretul pentru persoana care beneficiaza de gratuitate este negociabil si il stabilim in mesaj privat.

Va multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate