Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 

Technics su-z2 probleme vu-metru

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
De curand am achizitionat o linie technics din care face parte amplificatorul. Am observat ca are o problema la vu-metre si mai exact nu se misca identic, nu conteaza sursa de semnal pe toate se manifesta la fel, vu-metrul de pe canalul stanga se misca mai putin decat cel pe canalul dreapta. ( video cred ca explica mai bine ). Am observat ca nu sunt identice nici daca amplificatorul este oprit, cel de pe canalul stang sta sub marcajul de 0.01 pe cand cel de pe dreapta sta fix pe marcajul 0.01. sa fie el decalibrat ? se poate recalibra ? sau este problema din amplificator, desi nu mi se pare ca canalul stang sar auzi mai incet decat canalul dreapta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/43Bcy8F-QUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ce-ar fi sa ignori asa zisa problema si sa te bucuri de muzica! Ca sa-ti raspund totusi, depinde de constructor, unele vm au buton mecanic de calibrare la punctul 0, dar trebuie pentru asta sa desfaci aparatul.

Edited by Chifteluta, 06 March 2015 - 12:26.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa fiu rau sa sa jignesc neprovocat.
Pun o intrebare directa si imi doresc sa capat un raspuns sincer.
Dta ai mai deschis vre-o scula, adica surubelnita ti se lipeste in mana ca o prietena buna?
Sau e doar ceva asa, odata de Paste si alta data peste cativa ani?
Intreb asta pt ca aparatul dumitale mi se pare o bijuterie. Si e pacat sa il distrugi din nepricepere.
On topic. Da e posbil ca din motive diferite, sa se fi decalibrat "zeroul".
Dar asta presupune demontarea adanca, pana cand poti scoate VU-metrele.
In general fiecare are un buton din care poti re/face zeroul mecanic.
Se vede imediat cum l-ai scos de sub masca..
Atentie mare sa folosesti o surubelinita adecvata. Uzual sunt sunt drepte, adica -
Si sa fie cat mai lata, de lungimea surubului si de latimea "gaurii" lui, ca sa nu fortezi si sa spargi..
Dupa aia pui instrumentele in pozitia lor de lucru si cu blandete, fara violenta, reglezi cate putin si repetitiv..
Ma repet Forta NU e dta si nici Graba. Adica apesi si rotesti incetisor spre foarte incet.
Mare filozofie nu e. Dar e de finete, nu ciocan/ologeala....
Asa ca uneori e mai bine sa ii dai unui meserias niste bani..
Oricum, iti doresc multa BAFTA
Si ca sa bag soparla, poate sa fie si din alte altele..Dar sa speram ca e doar decalibrare mecanica..

Edited by Prien, 06 March 2015 - 12:38.


#4
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Desfacutul nu este o problema, urma sa fac asta sa schimb preventiv ceva condesatori ( il asteapta doi conz elna for audio de 15000micro/58v), sa il curat putin de praf in interior, cu vu-metre cu ace nu prea am avut ocazia sa ma joc de asta am vrut sa cer o parere. stiu ca pe vremuri aparatele de masura analogice aveau ub reglaj pt a calibra acul pe scala.

#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, important e ca se aude bine, la varsta lui :)
Mie mi se pare ca s-a miscat placuta aia de aluminiu (daca e posibil :)).

#6
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
@Prien stiu si eu putina electronica cat sa imi repar jucariile prin casa. Unde nu ma descurc nu imi e rusine sa intreb, pentru asta exista forumul.

off topic stiu ca este o bijuterie, de asta am cumparato. uite doua poze cu ia completa

 dualis, on 06 martie 2015 - 12:33, said:

Da, important e ca se aude bine, la varsta lui Posted Image
Mie mi se pare ca s-a miscat placuta aia de aluminiu (daca e posibil Posted Image).

Posibil si asta desi ma cam indoiesc se observa dar am sa tin cont si de sfatul tau multumesc frumos, maine o sa il desfac sa vedem ce surprize gasesc.

Attached Files



#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa te bucuri de cumparaturi.
Altfel, prin acest forum, am intalnit tot felul de oameni.. Nu aveam de unde sa stiu cat cunosti dta..Si nu mi-am dorit sa fiu agresiv..
Eu fiind din alta generatie, am crescut cu aco-metre..Normal ca le iubesc altfel decat pe plasme, etc..
Ce dracu, au fost tineretea mea..In 1977 as fi omorat sa am asa ceva..
Si nu cred ca as fi fost singurul...
Sa scrii daca ti-a iesit..

Edited by Prien, 06 March 2015 - 12:45.


#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Am avut si eu mai demult o linie Technics, dar cel mai mult imi pare rau de asta:
[ http://img26.olx.ro/images_mercadorro/24462753_3_644x461_technics-dsp-digital-soud-processor-sh-ge90-boxe-sisteme-audio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate il iau iar, intr-o zi... :)

#9
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009

 dualis, on 06 martie 2015 - 12:47, said:

Am avut si eu mai demult o linie Technics, dar cel mai mult imi pare rau de asta:
[ http://img26.olx.ro/images_mercadorro/24462753_3_644x461_technics-dsp-digital-soud-processor-sh-ge90-boxe-sisteme-audio.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate il iau iar, intr-o zi... Posted Image

Nu am avut D.S.P am avut candva un egalizator nu mai retin de cine era facut parca de siemens. Pentru mine se aude bine si fara, linia asta am cumparato de dragul nostalgiei, in copilarie nu prea am avut parte de casete bune ( fasiau trscaneau le agata cass-u mereu ) desi am avut cateva bune basf tdk de prin germania la vremea aia am renuntat la ele, vinil mi-am luat din curiozitate si am ramas placut surprins de calitatea audio. Primul deck cumparat dupa revolutia digital a fost un kenwood kx-880g ( direct drive auto tape selector etc nu stiam cu ce se manaca) din dorinta de a avea linia audio completa la vremea respectiva cred ca prin 2008-2009 si a stat pana in prin 2011 cand am prins o caseta CrO2 si am zis sa inregistrez pe ia sa vad ce poate, din nou am ramas surprins de ce poate banda. Dupa am aflat de banda si cam cu ce sa manaca.

#10
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Aseara am incercat sa repar vu-metru dar din pacate probabil fostul propietar a incercat si el sa il calibreze si a stricat din pacate capul la surub, nu am putut sa il clintesc cu nimic si nici nu am vrut sa insist. Are cineva ideie de unde as putea sa cumpar un vu-metru ? Pe el scrie decat 6150, am incercat sa caut dar nu am gasit nimic.

Attached Files



#11
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Chiar asa tare te deranjeaza ?

#12
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009

 dualis, on 08 martie 2015 - 16:01, said:

Chiar asa tare te deranjeaza ?


Da, vu-metrele au fost unu din motivele pentru care am ales linia asta. Initial cautam un deck cu 3 capate si am dat de asta, restu e cancan :D

#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Auzi, las-o asa cum merge ... bine ca la vechimea lui,acel amplificator nu are condensatori decalibrati si merge ca scos din cutie! Bucura-te de muzica si lasa-le naibii de VU-Metre! Bine ca inca functioneaza si iti arata power-level-ul.
Poti gasi un VU-Metru pe E-bay sau la dezmembrari (vezi pe forumul electronistilor).
Sa stapanesti sanatos linia,pune o sursa digitala,un CD-player,un laptop cu melodii in format mp3 la 320 Kb/sec sau in format FLAC 24/96 si bucura-te de muzica!

#14
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Dupa cum am spus mai sus vu-metrele au fost principalu motiv pentru care am cumpărat linia într-adevăr ma bucur de calitatea audio dar imi sta pe creier, deja stiu ca nu funcționează corect si numai la el ma uit. Am si cd player Pc IPod etc. O linie de genu imi doresc din copilărie, si debia acum am reușit sa imi iau una, nostalgia e de vina.
Am sa caut pe forum, cu ebay e complicat pt mine nu prea sunt adeptu la carduri PayPal etc.

Edited by deckard22, 09 March 2015 - 00:09.


#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 deckard22, on 08 martie 2015 - 15:49, said:

Aseara am incercat sa repar vu-metru dar din pacate probabil fostul propietar a incercat si el sa il calibreze si a stricat din pacate capul la surub, nu am putut sa il clintesc cu nimic si nici nu am vrut sa insist. Are cineva ideie de unde as putea sa cumpar un vu-metru ? Pe el scrie decat 6150, am incercat sa caut dar nu am gasit nimic.

Lasa surubul, cauta arculetul care aduce "la zero" acul si vezi daca merge fortat 1-2 mm!

#16
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
@barbu78 ce arculet? Detaliază puțin te rog frumos, eu nu am vazut nici un arculet, te referi la un arculet clasic? Sau la cel care arată ca cele de la ceasurile mecanice ?


#17
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 deckard22, on 09 martie 2015 - 03:46, said:

@barbu78 ce arculet? Detaliază puțin te rog frumos, eu nu am vazut nici un arculet, te referi la un arculet clasic? Sau la cel care arată ca cele de la ceasurile mecanice ?
Aducerea "la zero" se face din acel arculet!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate