Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Land Rover vs Hyndai Santa Fe

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Aș dorii să știu care mașina este mai bună , în sensul de comfort  , consum , dotări , care vi se pare mai indicată într-o zonă de munte Posted Image

Quote

Land rover freelander td4 motorizare BMW,4×4,motor 1.9diesel,rulaj 240.000 km,an 2001.
sau

Quote

Hyundai SantaFe 4x4,motor 2.0 diesel,157.000 km,an 2004


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Depinde si de cum arata (cat de intretinuta e), de PRET etc (de mai multe).

Oricare ar fi insa, vezi daca o poti duce intr-un service si face o verificare la ea (daca a suferit vreun accident major, ce trebuie schimbat la ea sau daca e ceva nou schimbat la ea, cati km reali are etc).  Si fa si un test drive cu ea, vezi care iti place si cum te simti in ambele.

Eu as alege Santa Fe-ul e mai nou si are si mai putini km.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Si eu as vota tot pentru SantaFe, pentru ca e mai nou si are kilometri mai putini. Teoretic.

Oricum, nu as lu asemenea masina, atat de veche. Nu e chiar Dacia Logan, adica simpla de reparat, incat sa merite sa iei un LR din 2001 cu peste 240k km...
Masina asta deja necesita, sau va necesita alti bani, si probabil multi, daca se intampla ceva.

#4
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Land Roverul este pus pe site cu 3500 E
Santa Fe cu 3999 E .
În descrierea Land Rover-ului scrie că este înscrisă în 2014 , deci cred că are taxa aceea plătită .
O să fac un test cu amândouă !

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ambele sunt 4x4 de asfalt.
Santa Fe e mai spațioasă, mai elegantă.
Nu știu care dintre ele e mai costisitoare la întreținere, piese de schimb etc.
Fix dintre cele două, ca mașină în sine nu doar din cele propuse aici, eu aș alege Santa Fe. De gustibus.


Impozit anual 200 lei (Freelander) vs 1000 lei (Santa Fe)

#6
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
impozit 1000 ron? =))) ma tavalesc de ras pe jos. motor de 2.0 1000 ron/an impozit? da ce, e motor de 2.4?
   p.s. gata, mi-a trecut. nenea de mai sus, vezi ca omul a scris in primul post datele masinilor, Land Rover motor de 1.9 diesel, santafe motor de 2.0 diesel.

#7
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
Daca doar banii astia ii ai disponibili pentru o masina de teren probabil mersul la spalatorie o sa ti se para scump, nu mai vorbesc de revizii.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 debusy, on 06 martie 2015 - 13:54, said:

   p.s. gata, mi-a trecut. nenea de mai sus, vezi ca omul a scris in primul post datele masinilor, Land Rover motor de 1.9 diesel, santafe motor de 2.0 diesel.
Mea culpa, nu m-am mai uita că la Santa Fe e trecut motorul de 2.0.
Probail e Santa Fe gen1. La santa Fe gen2 motorul de 2.0 e rar și doar pe 2x4.
La noi s-a vandut mai mult cel de 2.2. :)

#9
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
da, e gen. I, gen. II a inceput de prin 2006 (la gen. 2 da, nu mai era motor de 2.0).

#10
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
alegerea unei mașini se face cu ochii :)
așa că o să-ți iei marca/modelul care-ti place, nu cel care ar fi mai bun în urma unor calcule...

#11
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Freelander 1 a fost un model destul de criticat, micut, cam anemic, cu probleme destul de multe.

Santa Fe 1 a fost un fel de struto-camila, facuta pentru cei care voiau mai mult decat Tucson, insa nu aveau cu ce.

Strict dintre cele doua Santa Fe este o alegere mai buna pe termen scurt si mediu. Insa nu as lua niciuna. Bugetul nu este pentru SUV nici ca achizitie, si cu atat mai mult ca intretinere.

Pentru coclaureala se preteaza mai bine un Suzuki micut in zona aia de pret.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate