Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

PC-ul reda frazele subtitrarii intrerupte

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
1 - Daca am instalat Flash Player,  anumite videoclipuri apar pe ecran cu o subtitrare in care se reda o parte din frazele mai lungi, apoi inca 4 cuvinte si la urmatoarea afisare de subtitrare alte 6 cuvinte si tot asa, fara nici o noima, desi videoclipul a fost conceput corect in ceea ce priveste partitionarea frazelor subtitrarii. Ma refer la YouTube.

2 - Daca scot Flash apare corect subtitrarea la acele filmulete (YouTube), insa nu pot vedea deloc multe alte filme, apare ecranul negru si (la unele) imi zice ca imi lipseste Flash-ul, la altele imi zice ca imi lipseste ceva sau ca nu e posibila vizionarea (nu ma refer numai la YouTube); nu mai stiu sigur, termeul era "plugin" !? Daca e necesar pot dezinstala Flash-ul din nou ca sa vad exact care e mesajul.

3 - O alta dilema e faptul ca o multime de filme, clipuri apar cu subtitrarea in care frazele sunt redate tot asa complet aiurea, pe bucatele, indiferent daca am sau nu instalat Flash-ul. Aici ma refer la constatari facute pe YouTube.

Nu stiu daca acesta e aria potrivita pentru problemele respective intrucat nu imi e clar in ce consta cauza.

Edited by altnume, 06 March 2015 - 03:41.


#2
findus2000

findus2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 18.06.2012
Ce rezolutie are monitorul tau ?
Fimuletele le vezi in fullscreen ?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,552
  • Înscris: 15.06.2004
La Youtube nu se mai foloseste Flash de o luna - doar HTMP5 prin player propriu...
Am dat si ieri linkurile catre anunt, tot legat de ceva probleme la redare.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,177
  • Înscris: 27.06.2007

View Posteiffel, on 06 martie 2015 - 09:38, said:

La Youtube nu se mai foloseste Flash de o luna - doar HTML5 prin player propriu...
mie tot prin Flash mi le deschide ; numai daca selectez eu le trece in HTML5 - Firefox 36.0

Attached Files


Edited by STARTREK1, 06 March 2015 - 10:08.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,552
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil a ramas cu setarile memorate.

Default acum e HTML 5 . dar dat fiind ca doar de o luna e chestia asta cred a nu e bine pusa la punct.

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postfindus2000, on 06 martie 2015 - 08:51, said:

Ce rezolutie are monitorul tau ?
Fimuletele le vezi in fullscreen ?

In caracteristici din prospect apare ca rezolutie maxima 1280x1024, iar setarea mea este 1280x960; apropo de asta, intotdauna cand deschid PC-ul apare o ferestra de cativa cm in care spune ceva despre rezolutie si daca nu ma insel zice ceva de impropriu; am ignorat asta intrucat imi convine rezolutia setata actualmente si daca nu ma insel mesajul apare si daca o schimb (o sa verifica dupa ce inchid).
Constat acuma ca in prospectul PC, rezolutia setata de mine nu exista, nici bifata, nici fara bifa!?

Le pot vedea oricum dar nu am constatat diferenta in privinta subtitrarii, pot face vreun test daca consideri necesar.

View Posteiffel, on 06 martie 2015 - 09:38, said:

La Youtube nu se mai foloseste Flash de o luna - doar HTMP5 prin player propriu...
Am dat si ieri linkurile catre anunt, tot legat de ceva probleme la redare.
Si asta ce insemna ca normal nu ar trebui sa se mai deschida deloc nici un video sau ca astfel subtitrarea se rezolva?
Eu am utilizat intotdeauna Flash si acuma pot vedea majoritatea filmelor pe YouTube dar apare problema subtitrarii (la unele da, cere HTMP5); in privinta punct 1, nu stiu sigur cand a aparut problema intrucat atunci nu aveam Flesh instalat si se vedea subtritrarea ok la videoclipurile mele; deabia cand am vrut sa vad un alt film si mi s-a cerut Flash, l-am instalat si am constatat conflictul cu subtitrarea.

Edited by altnume, 06 March 2015 - 12:27.


#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am verificat, mesajul nu e, "impropriu" ci, "for best ..." utilizati 1440x900!!!

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
De exemplu acesta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jsGR6QDX7xY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Are subtitrarea fractionata, complet aiurea si daca Flash e instalat si  daca nu si daca e activat optiunea HTLM5 si daca nu (de vazut insa se pot vedea oricum).
Iar la acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/soda7gq9KQc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Subtitrarea e ok. daca nu am instalat Flash-ul, dar e aiurea daca il reinstalez indiferent de alegerea sau nu a optiuni HTML5.

Si intrucat acuma ma aflu in situatia: Flash dezinstalat, aici pe Softpedia, nu imi arata linkurile pe care tocmai le-am introdus in topic, imi da mesajul: The pugin is needed to display this conntent.

Edited by altnume, 06 March 2015 - 13:36.


#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@altnume, la mine functioneaza super OK subtitrarea.
Am Linux Mint si Firefox 36.0  Posted Image

Posibil sa fie de la windows ce are un Flash Player mai vechi ?

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La mine apar normal in Firefox:

Attached File  FF01.JPG   117.74K   9 downloads

Totusi in cazul primului videoclip exista un usor decalaj intre voce si subtitrare, iar la al doilea nu se aude decat muzica. Testez imediat si in alte browsere...

In Chrome si in Internet Explorer se comporta absolut identic.

Toate update-urile sunt la zi.

In ce web browsere se manifesta aceasta problema? Sunt actualizate? Ai incercat sa dezactivezi din add-on-uri?
Ce versiune de Windows utilizezi?

Setarile mele:

Firefox + Adobe Flash Player + YouTube:

Attached File  FF02.png   284.21K   6 downloads  Attached File  FF03.png   439.51K   7 downloads  Attached File  FF04.JPG   99.42K   7 downloads

Internet Explorer / HTML5:

Attached File  IE01.png   495.3K   8 downloads  Attached File  IE02.JPG   69.96K   5 downloads

Chrome / HTML5:

Attached File  Chrome1.png   461.14K   5 downloads  Attached File  Chrome2.JPG   71.26K   5 downloads

Verifica si la tine!

Maxthon / HTML5:

Attached File  Maxthon1.JPG   92.25K   4 downloads  Attached File  Maxthon2.JPG   72.57K   4 downloads

Opera + Flash:

Attached File  Opera1.JPG   159.27K   4 downloads  Attached File  Opera2.JPG   74.95K   3 downloads

Opera + HTML5:

Attached File  Opera3.JPG   74.71K   3 downloads  Attached File  Opera4.png   389.14K   3 downloads

Verifica setarile de la: https://www.youtube.com/html5

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Post_-_, on 06 martie 2015 - 14:14, said:

Eu constata ca nici la tine nu e ok!?
In orice film normal, o fraza e redata complet intr-un singur "fles" de subtitrare, nu apar cateva cuvinte intrunn "fles", urmatoarele 3 cuvinte in al doilea, alte doua cuvinte in al treilea si tot asa.
Daca va uitati cu atentie, dorind efectiv sa vizionati filmele, o sa constatati ceea ceva spun si in plus, datorita acestei anomalii unele "flesuri" de subtitrare tin asa putin incat e absolut imposibil sa fie citit textul.
Te rog daca vrei sa deschizi din nou cel de-al doilea videoclip; la secunda 9 e setat din faza in care subtitrarea a fost conceputa, sa apara toate aceste fraze deodata, asa cum se vede in imaginea atasata:
fara flesh asa se vede, dar cu el le fractioneaza de nu se mai intelege nimic (asta mai ales pe parcursul videoclipului cand anumite subtitrari aiurea fractionate sunt redate asa putin timp incat nu pot fi citite, desi ele au fost corect create cand s-a creat subtitrarea; toate frazele videoclipului sunt concepute din constructia subtitrarii sa fie redate complet deodata; de ce cu Flesh nu le reda complet iar fara el le reda?)
Indiferent cum setez, cu sau fara HTLM5 e la fel.

View Posttom_1133, on 06 martie 2015 - 13:37, said:

@altnume, la mine functioneaza super OK subtitrarea.
Am Linux Mint si Firefox 36.0  Posted Image

Posibil sa fie de la windows ce are un Flash Player mai vechi ?

Vezi te rog postarea mea de mai sus pentru - Magister Ludi - si vizioneaza daca vrei din nou al doilea video la secunda 9; apare conform imaginii atasate de mine? Ea asa e creata si asa e redata fara Flash.
Si eu am tot Firefox 36.0 si win xp sp3

Edited by altnume, 06 March 2015 - 15:04.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si mai grav: la mine dispare o parte din text:

Attached File  s9.PNG   30.94K   4 downloads  Attached File  s13.PNG   15.91K   4 downloads

Intre cele doua momente nu mai apare alt text.

Scuze! Se vede. Dar portiunea lipsa apare sub bara playerului, deorece l-am pauzat.
Deci, nicio problema la mine.

View Postaltnume, on 06 martie 2015 - 14:40, said:

Si eu am tot Firefox 36.0 si win xp sp3

Ai Windows XP. Aceasta ar putea explica de ce la tine se comporta altfel. Eu am Windows 8.1.

Si vezi ca la Firefox a aparut v 36.0.1!

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Post_-_, on 06 martie 2015 - 15:41, said:

Si mai grav: la mine dispare o parte din text:

Attachment s9.PNG  Attachment s13.PNG

Intre cele doua momente nu mai apare alt text.

Scuze! Se vede. Dar portiunea lipsa apare sub bara playerului, deorece l-am pauzat.
Deci, nicio problema la mine.



Ai Windows XP. Aceasta ar putea explica de ce la tine se comporta altfel. Eu am Windows 8.1.

Si vezi ca la Firefox a aparut v 36.0.1!

36.0.1 e de fapt si la mine.

Constat canu iti reda toata subtitrarea de la sec. 9 deodata; e posibil sa vezi toata subtitrarea de la sec. 9, asa cum a fost ea conceputa sa se vada si cum e aratata in imaginea atasata? la mine daca nu am Flesh-ul instalat, asa se vede si asa as vrea sa se vada la oricine; daca nu, insemna ca trebuie remodelata subtitrarea in fraze scurte intrucat asa reda YouTube.

Edited by altnume, 06 March 2015 - 16:10.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Se vede ca la tine daca trec pe HTML5:

Attached File  FF&HTML5.png   201.99K   6 downloads

Daca trec inapoi pe Flash (default player), atunci subtitrarea apare la fel ca inainte:

Attached File  FF&Flash.png   76.07K   6 downloads

Se pare ca atat flash playerul cat si playerul html5 utilizeaza setari proprii care sunt implicite privind modul in care este afisata subtitrarea sau sunt incarcate subtitrari facute diferit pentru un player sau pentru celalalt.
Nu exista setari (la'ndemana) pentru a putea modifica aceasta situatie.

Stiu ca era un add-on pt. FF care putea descarca subtitrarile (closed captions) videoclipurilor de pe YouTube si atunci s-ar putea verifica. Cred ca le salva in format .srt (nu mai tin minte exact). Dar nu imi amintesc cum se numea extensia si nici daca functioneaza in cazul subtitrarilor create pentru playerul html5 (daca sunt diferite fata de cele pentru flash player).

De asemenea, am urmarit cateva portiuni din videoclip si informatiile mie imi apar coerent (cu Firefox + playerul flash). Nici nu dispar subtitrarile atat de repede incat sa nu pot citi.
In html5 nu am testat inca.

La tine problema cu afisarea in ordine aberanta a subtitrarilor sau disparitia lor rapida poate fi cauzata de hardware-ul mai slab (imi imaginez ca acesta este motivul pt. care utilizezi XP) dar si de faptul ca Windows XP nu a mai fost actualizat (nemaiexistand suport de ceva vreme), iar playerul html5 (ca si flash player-ul) s-ar putea sa aiba nevoie de anumite update-uri ca sa functioneze corect. Pe undeva cred ca ar trebui sa fie specificate aceste cerinte (daca incerci un search pe Google).

#15
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Asta e tare, deci la tine in HTML5 se vede asa cum vreau eu.
Gata, m-am cam edificat, multumesc foarte mult _-_ - Magister Ludi -

Daca mai intri cumva si stii, oare pot sa scap de BoBrowser fara sa reinstalez win?
L-am luat cand am descacarcat un Autocad si nu il mai pot dezinstala.

Edited by altnume, 06 March 2015 - 17:20.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Offtopic: http://www.howtogeek...adware-malware/
Daca nu te descurci, atunci iti recomand sa deschizi topic in aria dedicata: http://forum.softped...-virusimalware/
De asemenea, studiaza topicurile de acolo care sunt marcate cu IMPORTANT! Gasesti instructiuni detaliate cu pasii de urmat pentru dezinfectare si link-uri catre aplicatiile necesare.

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Scuze!
M-ai salvat, am scapat de BoBrowser!!!
Multumesc inca o data

_-_Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate