Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

inmatriculare scuter 49 cmc

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
DanPomian

DanPomian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2014
Salut! Vreau sa imi cumpar un scuter de 49 si as dori daca se poate sa stiu ce acte sunt necesare pentru inmatricularea lui, sau un minim de acte care trebuie musai sa le aiva scuterul cand il cumperi si daca stiti unde si cat m-ar costa restul actelor.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
- Buletin (CI)
- Factura sau Contract V/C
- Fisa Inmatricularii
- Carte Identitate Vehicul
- RCA
- ITP

Platile se fac la CEC/Posta/Administratia fiscala.
(te rog nu-mi trimite mesaj, ca nu am scutere)

Edited by Quantum, 06 March 2015 - 03:45.


#3
assyyx

assyyx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2015
costul este ca la o masina.asta ca sa te beleasca de bani

#4
DanPomian

DanPomian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2014
Adica daca iau un scuter la 350 euro mai dau vreo 200 pe RAR, asigurare, ITP si alte minuni?

#5
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
La scutere nu e obligatorie inmatricularea, se pot inregistra la primarie, legal si primesti numere galbene astfel nu platesti timbru de mediu si alte taxe prea mari. RCA si ITP insa tot trebuie.

#6
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Pentru scuterele noi cumparate din romania este necesar sa merg la RAR? Costa in jur de 400-450lei, mi se pare exagerat sa mai platesc suma asta pentru un scuter nerulat.

Edited by IloveHp, 06 March 2015 - 14:20.


#7
assyyx

assyyx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2015

 LunaCrystal, on 06 martie 2015 - 13:47, said:

La scutere nu e obligatorie inmatricularea, se pot inregistra la primarie, legal si primesti numere galbene astfel nu platesti timbru de mediu si alte taxe prea mari. RCA si ITP insa tot trebuie.

oricum RAR-ul iti face un CIV si pentru inmatricularea la primarie.eu am inscris unul electric acum 3 ani si am platit 380 lei.ca la masina

#8
DanPomian

DanPomian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2014
ai platit 380 cu tot cu asigurare? Din cate am inteles nu te lasa sa il inscrii daca nu faci si asigurarea inainte sau ma insel?


 LunaCrystal, on 06 martie 2015 - 13:47, said:

La scutere nu e obligatorie inmatricularea, se pot inregistra la primarie, legal si primesti numere galbene astfel nu platesti timbru de mediu si alte taxe prea mari. RCA si ITP insa tot trebuie.
Deci de RAR scap?

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu scapi. Pentru inregistrare scuterul(mopedul) trebuie sa aiba CIV si ITP valabil.(CIV la RAR ; ITP la RAR sau statie autorizata).Referitor la RCA , probabil depinde tot de primarie. Eu am inregistrat scuterul intr-un sector din B fara dovada rca (dar asta s-a intamplat acum 3-4 ani)

P.S. Atentie si la certificatul fiscal.

Edited by polizei, 06 March 2015 - 19:06.


#10
assyyx

assyyx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2015

 DanPomian, on 06 martie 2015 - 16:55, said:

ai platit 380 cu tot cu asigurare? Din cate am inteles nu te lasa sa il inscrii daca nu faci si asigurarea inainte sau ma insel?



Deci de RAR scap?

nu.asigurarea a fost separat

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Si pentru scuter nou trebuie itp?

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 LunaCrystal, on 06 martie 2015 - 13:47, said:

astfel nu platesti timbru de mediu
Maestre, hai sa nu ne batem joc! La moto si scutere nu s-a platit niciodata timbru de mediu !

 IloveHp, on 06 martie 2015 - 14:17, said:

Pentru scuterele noi cumparate din romania este necesar sa merg la RAR?
Daca importatorul a facut omologare de tip si a scos el CIVuri, nu mai mergi la RAR, altfel mergi.

 IloveHp, on 06 martie 2015 - 20:30, said:

Si pentru scuter nou trebuie itp?
Da, daca n-ai CIV cu folie aplicata (vezi mai sus).

#13
DanPomian

DanPomian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.06.2014
Deci in concluzie cand cumpar un scuter ar trebui sa aiva toate minunile astea altfel mai bag 200 euro lejer pe hartii.

#14
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Mda din pacate, de 2 saptamani astept sa fiu sunat ca sa merg la RAR dar nici un semn... De la data depunerii actelor mai trebuie asteptat inca 45 de zile pentru numere. Asta este tara noastra... O iubim!

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La inmatriculari dura 2 ore :)

#16
octtavyan

octtavyan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.02.2006
Bun deci intrebare.
Am factura.
Am carte cu folie pe ea, dar nu scrie nimic pe carte cine e proprietar.
Am rca
De la taxe si impozite mi s-aspus ca trebuie sa ajung la Pipera pt numere? Asta inseamna a rar din nou identificare ca la masini? Si apoi pipera?
Si daca nu am itp il fac la rar. Sau in alta parte?
De la primarie mi s-aspus ca nu se dau numere la ei...

Edited by octtavyan, 12 April 2015 - 10:51.


#17
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Am luat si eu un scuter de la un vecin, un peugeout V-click din 2008..Treaba este acum cu inscrierea..Mi se pare o prostie sa iti ceara la inscriere ITP, pai eu cum naiba merg pe el pana la o statier ITP daca nu e inscris? Ca nu am nici posibilitate sa il duc cu o masina mare, deoarece nu cunosc pe nimeni din cunostinte care sa aiba o duba..Iar la cei care inchirriaza preturile nu sunt mai jos de 100 de ron..Am vorbit cu cineva si imi cerea 100 de ron pentru 5 km cat e de la mine pana la un service care face itp si la scutere..Pai 100 de lei ma costa ITP-ul..De asta vreau sa intreb daca pot merge pe el pana la ITP si daca ma va opri cineva sa ii explic situatia ca ma duc sa ii fac ITP pentru inscriere..Deja am o luna de cand l-am luat si ma tine pe loc ITP-ul ca nu am cum sa ajung acolo..Pana la urma imi vine sa ma duc la risc...Imi pusesem un motor pe o bicicleta, dar tot am vazut ca era foarte criticata bicicleta cu motor, si am vandut motorul..Si am zis domne sa imi iau si eu scuter ca e aiurea cu bicla cu motor toata lumea o critica iar pe strada toti se uita ciudat la tine..Acum am luat scuter si ma lovesc de alta problema nu ma pot duce sa ii fac ITP..Ca naiba..

Edited by george740, 23 July 2015 - 18:49.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu e o prostie ca se cere ITP . Il duci cu remorca la ITP daca e expirat , exact cum ai face cu o motocicleta sau un autoturism  sau mergi pe jos pe langa el daca nu ai bani de remorca !

Edited by cobi1, 26 July 2015 - 11:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate