Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfat achizitie 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
AlexGheorghe

AlexGheorghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2015
Salut ! A venit vremea sa-mi schimb masina si tind spre un suv evident 4x4 .
Sunt foarte nehotarat neavand experienta in domeniu asa ca va cer voua , cunoscatorilor , cateva sfaturi .

Masina va fi second-hand , din Romania , bugetul fiind 8.000-10.000 EURO .

Vreau ceva cu un motor maxim 2.200 , spatios , fiabil , cu un consum decent ( maxim 10 mixt ) .
Specific ca il voi folosi 70% in Bucuresti si 30% drumuri de tara,munte .
Locuiesc la marginea Bucurestiului unde zilnic strabat drumuri demne de competitii offroad ( cateva sute de metri )
Anult minim - 2007

Eu ma uit catre : Mitsubishi Outlander , Nissan Qasqai , Nissan Xtrail , Opel Antara , Chevrolet Captiva , Honda CR-V , Kia Sportage .

#2
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Tu ai specificat 3 subclase de mașini.

Crossover SUV: Qashquai, care nu prea e spațios (portbagaj ok, iar în spate dacă ai copii e ok, dar adulții vor sta îngehsuiți)
Compact SUV: x-Trail, Antara, Captiva, CR-V, Sportage. Care au varii probleme: Captiva și Antara sunt cutii pe roți cu minime capabilități 4x4. Sportage și X-trail au probleme de fiabilitate după niște ani, X-trail e în funcție de noroc, iar Sportage de aia sunt așa ieftine pe Autovit, că sunt la finalul vieții. Aș alege CR-V sau X-Trail, după o inspecție atentă sau dacă e luat de la un prieten.
Full Size SUV: Outlander, cel puține ultimele două modele, sunt mașini adevărate, dar sunt prea mari pentru gustul meu.

Am scris aici ceva despre SUV-urile testate http://forum.softped...2#entry16791353

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 dorinpopa, on 06 martie 2015 - 06:27, said:

Full Size SUV: Outlander, cel puține ultimele două modele, sunt mașini adevărate, dar sunt prea mari pentru gustul meu.

Am scris aici ceva despre SUV-urile testate http://forum.softped...2#entry16791353

Outlander e full size? Si atunci Pajero ce mai e? Outlander e platforma de lancer si e orice numai fullsize nu. In interior e la fel de mare ca un x-Trail si un CR-V daca discutam de generatiile curente, evident.
La banii aia as zice Duster cat mai nou. De pe la cunoscuti utilizatori sau servisatori de astfel de SUV-uri pot spune urmatoarele:
- Captiva/Antara - Catastrofe dpdv fiabilitate, cu defecte majore gen cardane si planetare cu mari probleme.
- Sportage - in banii tai gasesti doar generatia anterioara, care nu e tocmai stralucita. Acelasi lucru si pentru Tucson.
- Quashqai - iarasi problema de buget. Masina buna dar cu plastice problematice si probleme specifice diesel-urilor Renault.
- RAV-4 - iarasi o masina fiabila si cu un benzinar de 2l surprinzator de economic si pretabil la GPL.
- Forester - O alternativa interesanta fie daca te uiti la breakul suprainaltat din prima generatie sau urmasul lui SUV. Si bulletproof.

Problema cea mai mare pe care o vad la SUV-uri batraioare deja (8 ani e multisor oricum ai da-o) sunt costurile ulterioare:
- Suspensiile sunt scump de intretinut
- Anvelope de dimensiuni mari
- Intretinerea sistemului 4 x 4, unde mai trebuie schimbate niste zemuri din cand in cand.
- Kilometri invariabil multi care duc la greierasi, plastice uzate si probleme de batranete precum ambreiaje si casete de directie care pot fi ruinatoare.

#4
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
In banii aia Forester sau CR-V ca prima optiune, Outlander (asta am condus-o mult si e instabila) sau Rav4, a doua optiune. Toate sunt SUV-uri compacte.

#5
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010

 danX, on 06 martie 2015 - 07:41, said:

Outlander e full size? Si atunci Pajero ce mai e? Outlander e platforma de lancer si e orice numai fullsize nu. In interior e la fel de mare ca un x-Trail si un CR-V daca discutam de generatiile curente, evident.
La banii aia as zice Duster cat mai nou.
Pajero e off-roader, la fel ca și Patrol-ul.
Problema cu Dusterul e că nu e deloc confortabil.

http://www.autovit.r...-C35596359.html
http://www.autovit.r...-C36011337.html
Benzinarele la 2 litri sunt extrem de leneșe și deloc economice.

Edited by dorinpopa, 06 March 2015 - 09:23.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sa moara Veta, toate e cu probleme numa Dusterul nu, e masina minune, mirific, fantastic, bumbastic.
Rav 4 e cel mai echilibrat SUV dintre toate, CR-V e cel mai slab la 4x4.
4x4 se ia obligatoriu cu cutie automata.

P.S.: Dusterul nici macar nu e SUV.

#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006
Ca sa nu mai deschid alt topic as vrea sa intreb si eu ce 4x4 micut recomandati pentru a-l folosi sa ajung la viitoarea casa ce va fi pe un deal cu un drum pietruit superficial si cu o portiune de 200 m cu inclinatie mare (loganul urca la limita cu 3 persoane si doar cand e drumul uscat)? In mod normal voi urca cu maxim 2 persoane si cateva bagaje. M-am gandit la un Suzuki Jimny 1.3 benzina dar nu stiu exact cat de fiabile sunt si daca sunt suficient de puternice.Bugetul nu depaseste 4000 euro. Multumesc !

Edited by johnnydanut, 06 March 2015 - 10:36.


#8
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
În 4 mii nu găsești decât din alea antice.

#9
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
sh, max. 10000 euro, "fiabil", 70% utilizare im bucuresti... SX4 4x4, 2010-2012, 1.6 benzina, 120 cp!
imi esti dator o bere!

#10
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005

 johnnydanut, on 06 martie 2015 - 10:35, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic as vrea sa intreb si eu ce 4x4 micut recomandati pentru a-l folosi sa ajung la viitoarea casa ce va fi pe un deal cu un drum pietruit superficial si cu o portiune de 200 m cu inclinatie mare (loganul urca la limita cu 3 persoane si doar cand e drumul uscat)? In mod normal voi urca cu maxim 2 persoane si cateva bagaje. M-am gandit la un Suzuki Jimny 1.3 benzina dar nu stiu exact cat de fiabile sunt si daca sunt suficient de puternice.Bugetul nu depaseste 4000 euro. Multumesc !
E mai mult decat ok jimny daca te multumesti cu spatiul mic pe care il ofera.Are si reductor iar cu anvelope bune te urci si pe casa.

#11
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 dorinpopa, on 06 martie 2015 - 09:20, said:

.....

http://www.autovit.r...-C35596359.html
....
Benzinarele la 2 litri sunt extrem de leneșe și deloc economice.

Nu e chiar asa ...
Hai sa comparam mere cu mere, nu un Forester 2.0 benzina cu aerodinamica de caramida si 4x4 permanet cu o Skoda Octavia 1.9 TDI !
Comparat cu orice SUV din clasa sa, Foresterul 2.0 benzina consuma la media clasei. Si - surprinzator - scoate consumuri foooarte apropiate de cele din carte !
Avand in vedere faptul ca initiatorul va face 80% din drumuri in Bucuresti, clar as alege un benzinar.
Pe primele doua locuri ar fi Forester si Honda CR-V 2.0 benzina.
Un Forester a postat colegul @dorinpopa
Uite inca unul:
http://www.autovit.r...-C34456336.html

Si uite si doua Hondite frumoase ( bonus, au si cutie automata - o binecuvantare in Bucuresti):
http://www.autovit.r...-C36041638.html
http://www.autovit.r...-C36114448.html

#12
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Colegu, stiu că o să te superi pe mine, dar după ce că îi recomandăm mașini leșinate, i le recomandăm și manuale? :D

Știu Foresterul 3rd gen, n-am scos sub 13 la drum lung cu el cu 2.0 benzină. Pe autostradă, la 150km/h îmi consuma 18%.

#13
AlexGheorghe

AlexGheorghe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.03.2015
Salut inca o data si multumesc tuturor . Pana acum m-as opri la Honda CR-V sau Mitsubishi Outlander . fac zilnic minim 100 km deci un diesel ar fi binecuvantat . Forester mi se pare urat . In legatura cu cele doua mentionate aveti mai multe pareri ? PS : Am condus un Duster 4x4 si mi se pare ciudat , scartaietor in interior , iar schimbatorul aiurea ..

#14
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
te-ai interesat cat costa niste caucioace de outlander?

#15
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
Cele mai ieftine sunt 500 lei. http://www.emag.ro/a...sort-priceasc/c

#16
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
doar r16?

#17
dorinpopa

dorinpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 13.06.2010
De ce nu zici ce vrei să zici și nu doar că faci pe misteriosul, dar și scrii ca un copil de pe tpu?  Come on, caucioace? Avem 12 ani? :)

#18
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 14.01.2015
ok, pe ansamblul roata ( format din reperul disc ambutisat si reperul janta roluit- daca sunt din tabla) sau doar roata daca este din aliaj obtinuta prin turnare, se monteaza anvelope de doar 16 inch la outlander?
eu as face si niste teste pe standul dunlop...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate