Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Casa P+M Pascani

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Sirvlad85

Sirvlad85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2015
Salut tuturor....urmaresc de ceva vreme acest forum si am decis ca pana la urma ce rost are o viata fara dureri de cap :-) prin urmare am decis ca in urmatoarea perioada sa incep constructia unei case parter si mansarda. Am decis  sa merg la faza urmatoare si am contactat un architect local iar in final m-am pricopsit cu  schite si imagini 3d.

Amprenta la sol ajunge undeva la 75m, planul parter este compus din: baie,dormitor, bucatarie, living iar la etaj 3 dormitoare plus baie

#2
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Schitele sunt definitive sau poti sa mai lucri la ele. Poti sa le pui aici sa te ajutam cu pareri?
Ai trase toate utilitatile sau urmeaza (curent, apa, canalizare, gaz)?
Cum vrei sa incalzesti casa?

Sa fie intrun ceas bun si cat mai usor acest drum :D

#3
Sirvlad85

Sirvlad85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2015
De mentionat ca anul acesta as dori sa o ridic la rosu iar la anul sa continui lucrarile ...

Multumesc....La partea cu schitele se mai poate lucra inca. Suprafata pe care o detin este de 4500 m la marginea orasului, ca si utilitati am fantana in curte iar curentul este deja tras pe o casa batraneasca pe care o voi demola dupa ce voi termina constructia....incalzirea se va face cu lemne deoarece sunt slabe sanse sa ajunga si conducta cu gaze in zona.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Anul asta ai partea usoara dar multe dintre deciziile pe care le iei anul asta, vor avea efect(e) pe viitor.

Succes!!!

#5
Sirvlad85

Sirvlad85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2015
Corect din acest motiv am ales sa deschid acest topic pentru a ma bucura de criticile si sfaturile celor care au trecut deja prin asta sî au capatat ceva experienta :-))

#6
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 17:21, said:

De mentionat ca anul acesta as dori sa o ridic la rosu iar la anul sa continui lucrarile ...

Multumesc....La partea cu schitele se mai poate lucra inca. Suprafata pe care o detin este de 4500 m la marginea orasului, ca si utilitati am fantana in curte iar curentul este deja tras pe o casa batraneasca pe care o voi demola dupa ce voi termina constructia....incalzirea se va face cu lemne deoarece sunt slabe sanse sa ajunga si conducta cu gaze in zona.
Poti sa urci schitele sa te sfatuim?
Iar legat de incalzire, urmareste topicul de sobe (link-ul e mai jos) sunt prezentate niste solutii excelente si sunt niste oameni extraordinari care te pot ajuta.
http://forum.softped...se-sobe-focare/

#7
Sirvlad85

Sirvlad85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2015
Am atasat si cateva schite date de arhitect

Bugetul initial pentru constructia la rosu ar fi undeva la 15000-18000€, ce sanse as avea sa fac asta avand in vedere ca preturile la materiale de constructii la depozitele din zona sunt mereu in crestere si uneori adaosul este exagerat fata de orasele mai mari ale tarii.

Bugetul initial pentru constructia la rosu ar fi undeva la 15000-18000€, ce sanse as avea sa fac asta avand in vedere ca preturile la materiale de constructii la depozitele din zona sunt mereu in crestere si uneori adaosul este exagerat fata de orasele mai mari ale tarii.

Am uitat sa precizez ca problema fosa septic a este deja facuta de vechiul proprietar....o cheltuiala in minus :-)

din ce am citit pe forum observ ca si "doreii" sau gasirea unei echipe, firma este o problema majora....

Ceva pareri, sugestii??

Attached Files



#8
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ma alatur si eu celor urate, sa fie intr-un ceas bun!

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 17:45, said:

Am atasat si cateva schite date de arhitect
Arata nu rau, dar ar mai fi o leaca de lucru la cateva detalii.
1. Camera tehnica de 1,2m - este o gluma nefericita. Pai cum bagi cazanul, stocatorul, boilerul, etc si mai trebuie sa te si strecori pe acolo.. Posted Image ;
2. Vad ca ai prevazut un cos si in camera de zi, ce vrei sa ai acolo?
3. Cum vrei sa termoizolezi cladirea, zidaria am vazut ca este de 25cm (ceea ce imi place), dar cum vrei sa o anvelopezi peretii, sub placa, tavanul mansardat?
4. Cum este prevazuta termoizolarea planseului peste parter sub acea terasa ?
5. Cate lemne te gandesti sa consumi pe an pentru incalzire?

Aici ma opresc, ca sa nu te bombardez din prima cu prea multe intrebari.Posted Image

#9
Sirvlad85

Sirvlad85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2015
Constructori din zona ??

#10
Sirvlad85

Sirvlad85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2015
Multumesc Andrei.... Ca sa iti raspund la intrebari abia astazi am primit schitele. 1-la  inceput as elimina camera tehnica si as folosi spatiul ca si o camera de depozitare a diverselor sau as mari baia deoarece pentru centrala pe lemne intentionez sa fac o constructie separata de casa. 2- ma gandesc sa fac un semineu...da bine in noptile geroase :-) 3- la izolatia exterioara ma gandeam sa folosesc vata bazaltica 4-la izolatia tavanului nu imi vine in minte decat polistiren 5-parintii mei incalzesc casa tot cu o centrala pe lemne iar in medie din octombrie-martie ajung la o cheltuiala de 4000 ron costul lemnelor de foc

Casa are o suprafata de 100m nivel parter

Poate cel mai important lucru pe care am uitat sa il precizez este ca domeniul constructiilor nu este punctul meu forte...

#11
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

Multumesc Andrei....
N-ai pentru ce.Posted Image

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

Ca sa iti raspund la intrebari abia astazi am primit schitele. 1-la  inceput as elimina camera tehnica si as folosi spatiul ca si o camera de depozitare a diverselor sau as mari baia..
Posted Image Aici iti sustin punctul de vedere.

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

..deoarece pentru centrala pe lemne intentionez sa fac o constructie separata de casa.
Posted Image  Aici nu sunt deacord.. strici tot aspectul casei.. Inteleg ca este necesara si incalzirea, dar poate gasesti o solutie sa impaci si capra si varza.. Adica sa nu mai ridici ""costiretze"' in jurul casei si sa ai si sursa de incalzire cu lemne in casa.Posted Image

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

2- ma gandesc sa fac un semineu...da bine in noptile geroase :-)
Posted Image ...Si in restul noptilor de iarna - te-ar deranja?  Ce ar fi sa faci ""doua in una'" sa faci o ""vatra"" care sa-ti asigure caldura in toata casa?

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

3- la izolatia exterioara ma gandeam sa folosesc vata bazaltica ...
Nu-i rau ca material, dar nu cred ca e suficient doar 10cm pe pereti pentru Pascani.. Poate daca mai zabovesti cu inceperea lucrarii - vei vedea lucrurile un pic altfel..

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

4-la izolatia tavanului nu imi vine in minte decat polistiren..
Exista si alte solutii.. Dar, acum pentru a nu pierde vremea, as sugera sa prevada arhitectul minim 20cm de polistiren sub placa si  pentru termoizolantul de la sarpanta sa prevada un spatiu de minm 40cm.. La acea placa de peste parter (sub terasa) trebuie de lucrat un pic la Sectiune (d-ta nu ai prezentat-o)..

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 18:15, said:

5-parintii mei incalzesc casa tot cu o centrala pe lemne iar in medie din octombrie-martie ajung la o cheltuiala de 4000 ron costul lemnelor de foc

Casa are o suprafata de 100m nivel parter..
Daca pretul lemnelor la voi e ca in Constanta, atunci rezulta ca se ard cca 11 tone de lemne pe an.. 11 000 kg x 4 kWh/ kg x 0,8 = 35 200 kWh/an. Daca dansii incalzesc 100 mp rezulta ca valoarea consumului anual de energie aferenta incalzirii este 32 500 kWh/an : 100 mp = 325 kWh/(mp an).. Posted Image  Nu e bine.. sa inteleg ca au o casa neizolata si instalatia lasa de dorit..

Uite d-ta spre exemplu, ar trebui sa gandesti casa asa, incat sa te incadrezi (in conformitate cu normele din Romania) sub 100 kWh/(mp an).. Asta inseamna ca doar pentru incalzirea casei de 150 mp utili,incalziti, nu trebuie sa consumi mai mult de 150 mp x 98 kWh/(mp an) = 14 700 kWh/an. Iar daca vei avea un agregat termic eficient atunci consumul anual de lemne, in cazul d-tale, ar trebui sa nu depaseasca 14 700 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,95 = 3,868 tone/an..
Ce zici, merita sa opresti o leaca caii si sa pleci urechea?Posted Image

Edited by andreilesan, 05 March 2015 - 18:40.


#12
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
camerele sunt mici , mergi si vezi ce inseamna o camera de 10 mp sau un dormitor de 13 mp !

iti recomand cel putin in plus cate 2 mp la fiecare , baile sunt excluse (baia de la 6 mp in sus este confortabila)

sau daca nu ai nevoie de etaj cu 3 dormitoare , iti recomand sa o faci mai mare dar la un singur nivel - parter

Edited by virtualx, 05 March 2015 - 19:06.


#13
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cate persoane vor locui acolo? Chiar sunt necesare 4 dormitoare? Ma gandesc ca daca ar dispare cel de la parter, ar fi destul loc pentru o camera tehnica si o bucatarie mai mare (9 mp bucataria si cu o masa pentru 4 persoane, fara nici un fel de spatiu de depozitare, va fi complicat...)

Quote

camerele sunt mici , mergi si vezi ce inseamna o camera de 10 mp sau un dormitor de 13 mp !

Intamplarea face ca in apartamentul pe care il am momentan, dormitorul nostru are 12mp iar al copilul aproape 10. Sa stii ca nu e chiar o drama. E adevarat, ca la casa daca tot o faci, poti sa le faci un pic mai mari, dar se poate trai si in astea decent. Cum am zis totusi, daca nu vor sta acolo de la 4-5 persoane in sus, as face mai putine camere si mai mari.

Edited by oMariusRO, 05 March 2015 - 19:14.


#14
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
totul depinde de cate persoane veti locui.
parca as desfinta zidul intre bucatarie si living, iar pe zidul ramas cu holul as face o soba de zidarie

#15
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 05 martie 2015 - 19:45, said:

..parca as desfinta zidul intre bucatarie si living, iar pe zidul ramas cu holul as face o soba de zidarie..
Si eu am bunghit locul aceala..Posted Image .. insa apare problema cu pozitionarea cosului la Mansarda.. Posted Image

#16
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
mda :(
usile, de la intrare si apoi de la hol, sa se deschida pe dreapta.
apoi cosul sa fie pe hol iar sus ar trece prin coltul dormitorului mare pe langa lucarna mare
dar nu stiu cum ar fi cu cosul pe hol, se poate in spatiul acela?

#17
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostKendo, on 05 martie 2015 - 20:18, said:

mda Posted Image
usile, de la intrare si apoi de la hol, sa se deschida pe dreapta.
apoi cosul sa fie pe hol iar sus ar trece prin coltul dormitorului mare pe langa lucarna mare
dar nu stiu cum ar fi cu cosul pe hol, se poate in spatiul acela?

Cred ca s-ar putea gasi acolo o solutie, dar hai sa nu ne grabim si sa vedem ce zice initiatorul topicului.. ca poate nu agreaza ""miros si mizerie'" in casa..Posted Image

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 17:55, said:

Am atasat si cateva schite date de arhitect

Permite-mi o sugestie legata de functionalitatea baii de la mansarda. In primul rand, ori de cate ori am ocazia, recomand acces direct intre dormitorul matrimonial si baie. Chiar daca asta inseamna ca baia va avea doua usi. In concluzie, as muta chiuveta dubla pe peretele comun cu casa scarii, WC-ul + bideul in zona libera de sub fereastra de mansarda si as pune o a doua usa, intre dormitor si baie.
In orice caz, tot in legatura cu functionalitatea baii, eu as cere arhitectului doua sectiuni prin baie.


View PostSirvlad85, on 05 martie 2015 - 17:55, said:

[...]Am uitat sa precizez ca problema fosa septic a este deja facuta de vechiul proprietar....o cheltuiala in minus :-)
[...]
... interesant ... au as verifica-o. Asta ca sa nu ajungi sa te coste economia de bani mai mult decat face. Am vazut prea multe lucrari defectuoase (ma refer aici si la defecte de constructie si la lucrari care au ca rezultat cheltuieli nejustificate in exploatare) ca sa am incredere in ceva construit de altul.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate