Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

A doua casa .... ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015
sal

asa cum probabil stiti (sau daca nu stiti auziti acum), s-a (re)lansat programul ,,A doua casa"

LINK

e de fapt, tot prima casa, dar renumit si ...refacut

acu vreau sa ii aud si eu pe aia (si nu erau putini!) care ziceau ca piata imobiliara e perfecta, ca preturile sunt la nivelul corect acum etc etc
(cand de fapt, ar trebui sa fie inca o data injumatatite fata de acu...)

daca asta nu e dovada disperarii rechinilor imobiliari ...nu stiu ce e

#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă atunci când te-ai mutat nu aveai copii, dar pe urmă faci şi vrei spaţiu mai mare, cred că e potrivit programul.

#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
=)))))) probabil reusesc cu brio sa isi plateasca ratele, asa ca sunt incurajati sa isi faca altele "oleaca" mai mari sau de aceeasi valoare pe o perioada si mai lunga. Cred ca nu e de ajuns ca pentru cei mai multi din prima casa vor plati si copiii, astia incurajeaza  sa plateasca si nepotii.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Sau poate unii care au deja 2 camere, vand ce au, mai fac un imprumut mic si trec la 3-4.
Ce vi se pare nerezonabil?

#5
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nerezonabile sunt perioada si gradul de indatorare. Chiar asa simplu pare sa ai o datorie pe 30 de ani ? La ceea ce datoreaza deja, mai adauga

 -Diana-, on 05 martie 2015 - 16:41, said:

un imprumut mic si trec la 3-4.
Ce vi se pare nerezonabil?

Si sa vinzi acum ceea ce ai cumparat mai ales la inceputul programului in 2009-2010, cand preturile erau inca mari, mi se pare un business tare neproductiv.

LE : mi se pare si mie ca dezvoltatorii au luat-o putin pe aratura cu constructiile, parca prea multe constructii in raport cu cererea(sau poate chiar exista cerere)

Edited by St3garu, 05 March 2015 - 16:52.


#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Pai nu e conditie sa vinzi doar ce ai cumparat prin PC, poti sa vinzi si magazia lu bunica.

Mie mi se pare rezonabil: am un apt luat in 2012 cu banii jos, am strans ceva de atunci pana acum, mai fac un mic imprumut si gata. Nu pe 30 ani, poate pe 3-4.
Ca mine, sigur sunt mai multi, deci pt noi e o masura ok.
Asta ca idee, momentan sunt in stand-by cu alte planuri de investitie si personale, insa daca dureaza programul, mi se pare binevenit.

Evident, nu e pt toata lumea, cum nici PC 1 n-a fost si cum nici un imprumut cat de mic nu e pt toata lumea. Unii n-au sa mai inapoieze nici 1.000 lei, barem zeci de mii de E.

Edited by -Diana-, 05 March 2015 - 16:56.


#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Statul curtează și va curta întotdeauna dezvoltatorii, nu doar la nivel național dar și la nivel local.
În Timișoara Robu vrea să demoleze sute de garaje pe terenuri concesionate, punând presiune și mai mare pe prețurile terenurilor. Există o groază de metode prin care dezvoltatorii pot pune presiune asupra prețurilor, fără a face lobby la guvern măcar.

#8
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Conditia pt  'upgrade-ul de apartament' este ca primul sa fie cumparat prin Prima Casa ( sau al doilea , daca aveai un ap < 50 mp) ; de asemenea trebuie sa-l vinzi inainte de upgrade.

Pe scurt , doar daca ai fost in programul Prima Casa poti sa-ti iei ' a doua casa' . Daca ai cumparat un ap cu bani cash sau alt tip de credit , nu te incadrezi.

#9
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ti-as da dreptate Diana daca piata muncii de la noi ar fi stabila si fara grija zilei de maine. Cei ce au luat prin prima casa un imprumut pe maxim 10 ani cred ca sunt putini(zic eu maxim 15%) si sa zicem ca se bazeaza pe actualele locuri de munca si forta de munca asigurata de tinerete, dar cata siguranta mai ai dupa 50 de ani, cand pentru piata de munca din Ro esti un rebut si poti avea destule probleme de sanatate ? Te bazezi pe copii ?

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
E.. ma bazez pe copii, pe mine...evident. Doar pe mine....
Nu vorbesc de altii, fiecare sa vorbeasca pt el si despre el.
N-am treaba cu ce face X si Y, pe cati ani a luat, daca a luat, daca n-a luat. Nu e treaba mea si n-ar trebui sa fie nici a voastra.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Clar, majoritatea se bazează pe copii. Dar la ce "performanțe" au în general tinerii pe la 30 de ani..

#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
A, deci e doar pt cei care au luat deja pt PC? Sigur?
Eh, in conditiile astea nu ma mai incadrez. Ramane sa muncesc mai mult ca sa achit diferenta, deci tot pe mine ma bazez. :)

#13
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Este adevarat ca nici in lista mea de prioritati nu intra ce face unul, altul, dar poate sunt unii ce vor citi aceste randuri si se vor gandi de doua ori inainte sa se inhame la un proiect de asemenea anvergura. 30 de ani mi se pare in continuare o perioada incredibil de mare...si vorbim de timpurile in care rata divorturilor este de asemenea in crestere. Sunt f multe puncte de vedere de luat in seama pana sa dai cu semnatura, sa fi fericit 2 sapt,cat te muti si amenajezi si sa ai motive de ingrijorare restul de 29 de ani si 50 de saptamani.

#14
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Peste tot asa apare , doar pt cei care au luat prin PC si vor upgrade.

Acum , e cu dus si intors upgrade-ul asta.
Cei care au luat prin 2009/2010 vor marca prima data pierderea (ap s-au ieftinit intre timp  si cel mai probabil vor obtine mai putini bani decat au dat  la cumparare ) , apoi impozitul la vanzare si  taxele la cumparare (notar, etc).
Plus diferenta de credit.
Plus cheltuielile legate de mutarea in sine ( alta mobila , etc).

Sunt ceva bani in plus.

Edited by kriiss, 05 March 2015 - 17:16.


#15
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Avem prima masina, avem subventii in agricultura, avem subventii la caldura (unii), la transportul in comun,... etc, pt firme exista subventii la electricitate, gaze, scutiri de taxe....etc, toate astea influenteaza intr-un fel sau altul

#16
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Cata vreme in acest program prima casa, a doua casa, prima teapa, a doua teapa sunt implicati bani publici, adica statul garanteaza niste bani pentru creditele respective, e treaba tuturor ce efecte au astfel de programe. Cata vreme bancile acorda astfel de credite unor oameni insolvabili cu grad mare de indatorare si venituri mici, evalueaza imobile comuniste, expirate la preturi ametitoare,  totul este o mizerie cu garantie de la stat.
Credite ar trebui sa acceseze doar cei care au venituri per familie mai mari decat costul traiului zilnic si pentru imobile evaluate la preturi adecvate. Cata vreme se acorda credite de 50-60k euro pentru niste imobile care peste 15-20 de ani vor fi bune de demolat unor oameni care au venituri de 2000-3000 roni pe luna totul este o inselatorie si un jaf la drumul mare. Venituri per familie de sub 1k euro abia le ajunge sa supravietuiasca, nicidecum sa acceeze credite pe zeci de ani cu dobanda variabila in timp.

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu cred ca e foarte bine ca s-a facut, asa ii ajuta pe cei care vor sa schimbe ceva (mai mare, in alta localitate, etc).
Creditele sunt pentru cei care vor sa le faca si au nevoie de bani, iar ajutorul statului (cu garantiile acordate si dobanzile mai mici) mi se pare normal, in orice tip de economie.

#18
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Eu cred ca in continuare statul roman inventeaza taxe pe prostie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate