Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Firma recuperari

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
syntax93

syntax93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2015
Deci in urma cu 2 ani am refuzat sa platesc un contract reinnoit  telefonic si nici macar cu titularul contului ci cu copilul minor . dupa 2 ani de zile primesc scrisori de amenintare de la getback recovery ... Am facut si ce scrie aici http://www.urbansias...ui/HTML/40.html si tot continui sa primesc scrisori de amenintare si avertizare de la ei. Spuneti-mi ce pericol exista ar putea sa castige daca m-ar da in judecata?

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Ar fi bine de întrebat un avocat, dar dacă a vorbit un copil minor, atunci nu au nici o bază legală pentru toată tevatura asta, caz în care pot fi ignoraţi.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Marile firme vand cu cca 20% din pret pachete imense de datorii.
2. Firmele de recuperari abuzeaza de legislatia laxa si de nestiinta datornicilor.

Tu dpdv legal nu ai nici o treaba cu recuperatorul!
Scrii frumos o scrisoare catre Protectia Consumatorului si explici ce se intampla, apoi dai reject la orice telefon din partea firmei de recuperari.

Telefonul e 0!
Legal doar corespondenta scrisa, cu confirmare de primire conteaza!

#4
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
@Adm
PAi daca e asa de ce se considera ok un abonamnet reinnoit si poti renunta in maxim 14 zile parca daca le scrii dupa ce primiti scrisorica?
Daca nu primesti scrisoarea de unde stii ca cineva din famile(sau nu) ti-a innoit abonamentul??

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Ma refeream la telefonul de amenintare de la recuperatori.

#6
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
Protectia Consumatorului te poate ajuta in cazul tau.

#7
syntax93

syntax93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2015
Eu am discutat la telefon cu ei si mi-au spus ca daca s-a platit o factura de cand s-a reinnoit asa zisul abonament inseamna ca am luat la cunostinta (neoficila) dar dpdv juridic din ce stiu este ilegal sa reinnoiesti un contract in modul acesta, titularul nici nu este in tara , dupa mi-au bagat pe gat ca am primit echipament telefonic de la ei si nu l-am returnat ... Din ce am citit din raspunsurile voastre eu acum trebuie sa iau legatura cu PC.

Edited by syntax93, 05 March 2015 - 17:00.


#8
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 syntax93, on 05 martie 2015 - 15:30, said:

Deci in urma cu 2 ani am refuzat sa platesc un contract reinnoit  telefonic si nici macar cu titularul contului ci cu copilul minor . dupa 2 ani de zile primesc scrisori de amenintare de la getback recovery ... Am facut si ce scrie aici http://www.urbansias...ui/HTML/40.html si tot continui sa primesc scrisori de amenintare si avertizare de la ei. Spuneti-mi ce pericol exista ar putea sa castige daca m-ar da in judecata?

La cat timp dupa reinnoire ai refuzat sa mai platesti?

Lasa ce scrie imbecilul ala de Urban, ca te crucesti la ce este la el pe site.

 Adm, on 05 martie 2015 - 15:44, said:

Tu dpdv legal nu ai nici o treaba cu recuperatorul!
Scrii frumos o scrisoare catre Protectia Consumatorului si explici ce se intampla, apoi dai reject la orice telefon din partea firmei de recuperari.

Cum adica nu are nicio treaba legal cu recuperatorul? Recuperatorul este titularul creantei in acest moment, este creditorul lui, deci cum anume nu are nicio treaba? Syntax omite cu siguranta niste detalii, si anume faptul ca a primit notificare, la un moment dat, ca datoria a fost cesionata catre Getback, si ca de la momentul notificarii sa le plateasca lor. Adica, cam ce scrie pe la cesiunea de creanta in codul civil.

Protectia Consumatorului nu are nici cea mai mica legatura in speta de fata. Syntax nu este consumator fata de recuperator, este doar debitor. Nu mai este consumator nici fata de furnizorul de telefonie mobila, contractul a incetat.

@syntax - sfatul meu personal este sa-i ignori, daca suma nu este foarte mare (sub 100-200 RON). Daca suma este mai mare, te expui penalitatilor, si mai bine platesti.

Eu oricum nu inteleg cum vine asta cu neplatitul - toata lumea cand reziliaza ceva, se fac ca uita de ultima factura. Ce, o considerati bonus de bun-ramas de la furnizor? Nu, ala isi vrea banii la zi. Chiar nu inteleg cum vine asta cu "n-am mai platit si acum vor banii". Astept cu mare interes raspunsul la prima intrebare - dupa cat timp de cand ai reinnoit abonamentul ai incetat sa platesti?

Edited by tchoara, 05 March 2015 - 17:30.


#9
syntax93

syntax93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2015
Titularul a avut contract cu ei dupa care a expirat si a fost reinnoit telefonic , angajatii de la romtelecom profitand de lipsa de experienta a copilului l-au facut sa isi dea acordul pentru reinnoirea contractului , dupa un timp numai stiu exact de ce  perioada este vorba 2-3 luni NU s-a mai efectuat plata abonamentului.

Am inteles din ce m-am documentat ca se poate reinnoi un contract telefonic insa in cazul de fata acesta nu este un ABUZ?
@tchoara datoria a fost concesionata de GETBACK  , da intr-adevar dar ei pe baza contractului si datelor pe care le au in sistem ma obliga pe mine sa platesc nu? Deci tare mult as vrea sa aud convorbirea telefonica prin care a fost reinnoit contractul asta daca o mai au desigur...
Iar raspunsul la intrebarea dumneavoastra este ca NU nu am platit acel abonament pentru ca titularul nu il recunoaste .

Oferiti-mi mai multe detalii despre penalitati daca aveti cunostinta in cauza va rog .

Edited by syntax93, 05 March 2015 - 18:27.


#10
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Recuperatorii umfla datoriile cum vor ei, de la muschi putere.

Nu plati nimic, in instanta nu au nicio sansa cu penalitatile lor scoase din burta, ca sa nu zic altfel. Astea sunt firme fantoma care cumpara datoria pe 5-6% din valoarea ei, si spera sa scoata 300% de la fraieri.

Cand o sa aud de om executat silit de "Ghetbec Ricavari" atunci o sa-i iau in serios.

Edited by Byblos4, 05 March 2015 - 18:34.


#11
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
nu stai la discutii cu ei. eu asa fac.

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cum adica nu are nicio treaba legal cu recuperatorul? Recuperatorul este titularul creantei in acest moment, este creditorul lui, deci cum anume nu are nicio treaba?
atata vreme cat nu are contract cu recuperatorul ci doar cu societatea de telefonie mobila... n-are nici o treaba cu recuperatorul... nu si-a asumat contractual nici o obligatie fata de el... ba chiar poate fi actionat in justitie pentru hartuire!!!

#13
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Nero - ia si lectureaza cesiunea de creanta din codul civil, o sa fii surprins sa afli ca o datorie se poate vinde, ca orice alt bun. Se notifica debitorul (nu pentru validitate, ci pentru opozabilitate), se anunta ca datoria a fost cesionata, se anunta cine este noul creditor, si se solicita din acel moment sa se plateasca noului creditor. Nu are nicio legatura cu contractul vechi - noul creditor nu ii cere debitorului sa execute contractul (nu il obliga pe syntax sa continue sa plateasca abonamentul in schimbul furnizarii serviciilor), ci ii cere doar datoria pana la data X.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

 Nero-d, on 06 martie 2015 - 08:16, said:

atata vreme cat nu are contract cu recuperatorul ci doar cu societatea de telefonie mobila... n-are nici o treaba cu recuperatorul... nu si-a asumat contractual nici o obligatie fata de el... ba chiar poate fi actionat in justitie pentru hartuire!!!

prostii... daca banca la care ai credit isi inchide sucursalelele din romania si vinde tot portofoliul de clienti catre o alta banca (citybank catre raiffeisen, de exemplu), asta inseamna ca tu nu mai trebuie sa platesti creditul?

iar faza cu minorul e cu dus si intors. de obicei, la reinnoiri facute prin telefon, i se cer datele de identificare. daca minorul a oferit datele de identificare ale titularului, ori sunteti buni de plata, ori faceti plangere impotriva minorului, ceea ce nu cred ca ar conveni cuiva.

singura sansa sa fie anulat contractul e daca operatorul telfonic nu a cerut datele de identificare.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
eu cred ca tu nu stii ce inseamna un contract!!!... nu exista prevederi in contract care sa permita cesionarea creantelor... singurele posibilitati de recuperare debite sunt cele din contract!!! recuperatorii sunt skin of the dick
singurele modalitati de plata sunt cele prevazute in contract
singurele sume de plata sunt cele facturate conform contractului
penalizarile de plata sunt conform contractului

Edited by Nero-d, 06 March 2015 - 10:16.


#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

 jericho, on 06 martie 2015 - 10:00, said:

prostii... daca banca la care ai credit isi inchide sucursalelele din romania si vinde tot portofoliul de clienti catre o alta banca (citybank catre raiffeisen, de exemplu), asta inseamna ca tu nu mai trebuie sa platesti creditul?

iar faza cu minorul e cu dus si intors. de obicei, la reinnoiri facute prin telefon, i se cer datele de identificare. daca minorul a oferit datele de identificare ale titularului, ori sunteti buni de plata, ori faceti plangere impotriva minorului, ceea ce nu cred ca ar conveni cuiva.

singura sansa sa fie anulat contractul e daca operatorul telfonic nu a cerut datele de identificare.
Tu te-auzi pe tine? Acord valabil dat de un minor? Să dai în judecată minorul??

#17
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 syntax93, on 05 martie 2015 - 18:19, said:

Titularul a avut contract cu ei dupa care a expirat si a fost reinnoit telefonic , angajatii de la romtelecom profitand de lipsa de experienta a copilului l-au facut sa isi dea acordul pentru reinnoirea contractului , dupa un timp numai stiu exact de ce  perioada este vorba 2-3 luni NU s-a mai efectuat plata abonamentului.

Am inteles din ce m-am documentat ca se poate reinnoi un contract telefonic insa in cazul de fata acesta nu este un ABUZ?
@tchoara datoria a fost concesionata de GETBACK  , da intr-adevar dar ei pe baza contractului si datelor pe care le au in sistem ma obliga pe mine sa platesc nu? Deci tare mult as vrea sa aud convorbirea telefonica prin care a fost reinnoit contractul asta daca o mai au desigur...
Iar raspunsul la intrebarea dumneavoastra este ca NU nu am platit acel abonament pentru ca titularul nu il recunoaste .

Oferiti-mi mai multe detalii despre penalitati daca aveti cunostinta in cauza va rog .

Este putin alambicat ce povestesti tu acolo. Hai sa simplificam. Ai avut un titular de contract, pe nume A. Minorul B a prelungit telefonic contractul. Spui ca nu ai platit acel abonament pentru ca titularul nu il recunoaste. Cine esti tu si cum intri in schema asta?


 Byblos4, on 05 martie 2015 - 18:34, said:

Recuperatorii umfla datoriile cum vor ei, de la muschi putere.

Nu plati nimic, in instanta nu au nicio sansa cu penalitatile lor scoase din burta, ca sa nu zic altfel. Astea sunt firme fantoma care cumpara datoria pe 5-6% din valoarea ei, si spera sa scoata 300% de la fraieri.

Cand o sa aud de om executat silit de "Ghetbec Ricavari" atunci o sa-i iau in serios.

Nu le scot din burta, le calculeaza conform contractului sau aplica dobanda legala. Au toate sansele sa castige in instanta. Pe ce te bazezi cand il sfatuiesti sa nu plateasca nimic si cand afirmi ca aia n-au nicio sansa in instanta?

 D3an, on 05 martie 2015 - 19:22, said:

nu stai la discutii cu ei. eu asa fac.

E plin, dar PLIN si pe forum, si in societate, de smecheri care se umfla ca "ma pis pe ei, nu le dau niciun ban", si apoi vin si cauta avocati cu caciula in mana si cu "va rog ajutati-ma, ca astia vor sa-mi vanda casa". HABAR N-AVETI ce inseamna o creanta si o executare silita, dar sunteti mari coiosi pana la publicatia de vanzare imobiliara. Acolo se termina smecheria de fiecare data.

Nu ma crezi? Du-te la orice judecatorie de sector, intr-o dimineata, pe completul de contestatii la executare. Sa vezi "smecherii" de anul trecut cu lacrimi in coltul ochilor, cum se smiorcaie "doamna presedinte, da' eu n-am de unde sa platesc".

Am speta concreta de imobil scos la licitatie pentru factura de telefonie mobila + penalitati, creditorul fiind la fel, aparent niste Sulică recovery de-astia, dar cu creanta valabila, si executarea merge inainte. Am reusit sa-i castig niste timp, dar pana la urma va trebui sa plateasca cash, altfel il executa pe imobil. Crede-ma pe cuvant cand iti zic ca sunt foarte intim cu problema "smecheria de azi, smiorcaiala de maine".

@initiator - NU spun sa pui botul la oricine iti cere bani. Sfatul meu NU este sa platesti fara sa comentezi. Dar in niciun caz nu te lua dupa indemnuri de genul "pisa-te pe ei", ca in anumite conditii se va intampla chiar invers.

Asa ca zi - ce calitate ai tu fata de titularul de contract si fata de minorul ala care a prelungit contractul? Cum intri tu in schema aia? De ce ti se cer tie banii?

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

 tchoara, on 06 martie 2015 - 10:20, said:





Nu le scot din burta, le calculeaza conform contractului sau aplica dobanda legala. Au toate sansele sa castige in instanta. Pe ce te bazezi cand il sfatuiesti sa nu plateasca nimic si cand afirmi ca aia n-au nicio sansa in instanta?




Pe faptil că ei trebuie să dovedească că respectivele creanțe au rezultat în urma unui contract perfect valabil semnat sau prelungit în condițiile legii. Faptul că au o convorbire cu un minor e de răsul pișului. Râde judecătorul și cu curul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate