Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Stiti banci care acorda credite pentru apartamente cu legea 112?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Alex_TRK

Alex_TRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2010
Salut!
Ma bate gandul sa accesez un credit imobiliar (Prima Casa sau varianta alternativa) si sa cumpar un apartament aflat intr-o casa veche, de prin anii 30 care a fost achizionat prin legea 112.
Aveti idee de banci unde as putea gasi creditare? Am inteles ca in general bancile evita sa acorde astfel de credite, dar ca sunt si exceptii. Stiti concret pe cineva care a reusit si la care banca?
Multumesc, sa aveti o zi faina!

#2
ilestan

ilestan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 25.03.2014
Vrei sa ai loc asigurat la urmatorul cutremur? :)

Nu exista banci care sa acorde credite pentru viitoarele molozuri vechi de peste 80 de ani, construite in lipsa oricaror norme seismice.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Nici o banca din Romania nu se baga la asa ceva!Posted Image

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
lasand deoparte chestia cu cutremurul (care e o generalizare gresita, dupa mine), "legea 112" inseamna ca exista oricand posibilitatea ce fostul proprietar (cel de la care statul a obtinut imobilul prin nationalizare) sa-si ceara inapoi bunul. vei gasi cu greu banci care sa fie dispuse sa riste asta.

#5
Alex_TRK

Alex_TRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2010
Intrebarea mea era alta, nu legata de rezistenta la seism, acolo o sa isi dea cu parerea un structurist.
Nu anul constructiei conteaza, stiu ca se pot finanta cladiri vechi (cineva imi spunea ca a acordat credit pentru casa din 1902). Problema e cu legea 112, vioam sa stiu daca cunoasteti cazuri concrete de credite obtinute si de la ce banca.
Merci!

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 ilestan, on 05 martie 2015 - 14:32, said:

Vrei sa ai loc asigurat la urmatorul cutremur? Posted Image

Nu exista banci care sa acorde credite pentru viitoarele molozuri vechi de peste 80 de ani, construite in lipsa oricaror norme seismice.

Tu ai impresia ca cutremurele s-au inventat dupa 1989?Sau ca constructorii eminenti s-au nascut tot atunci?
De unde ai tras concluzia de mai sus?

#7
Alex_TRK

Alex_TRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2010

 _Smiley_, on 05 martie 2015 - 15:10, said:

lasand deoparte chestia cu cutremurul (care e o generalizare gresita, dupa mine), "legea 112" inseamna ca exista oricand posibilitatea ce fostul proprietar (cel de la care statul a obtinut imobilul prin nationalizare) sa-si ceara inapoi bunul. vei gasi cu greu banci care sa fie dispuse sa riste asta.

Citisem ca a fost un termen care a trecut pentru revendicarea lor. Asta inseamna ca daca in momentul de fata nu exista actiuni in instanta, cereri de retrocedare depuse sau altfel de litigii ar trebui sa fiu ferit de asemenea probleme.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Banci nu stiu, dar Primaria (in Bucuresti ICRAL se ocupa) ofera creditele pentru locuintele respective. Si sunt mai simplu de luat (sau erau acum 15-20 de ani). Nu se uita nimeni la salariu, doar trebuia sa pletesti ratele. Aveai riscul, daca nu plateai 6 rate consecutive, sa ramai fara casa si banii dati, contractul fiind cu titlu executoriu si fara alte formalitati (judecata sau mai stiu eu ce). Daca vrei banca, suma pe care ti-o vor acorda va fi, foarte probabil, sub valoarea de piata (da, de piata, nu daca ar fi bloc nou).

 Alex_TRK, on 05 martie 2015 - 15:15, said:

Citisem ca a fost un termen care a trecut pentru revendicarea lor. Asta inseamna ca daca in momentul de fata nu exista actiuni in instanta, cereri de retrocedare depuse sau altfel de litigii ar trebui sa fiu ferit de asemenea probleme.


Era Legea 10 si termenul de revendicare a trecut de mult. Era aberant ca un mostenitor al unui proprietar deposedat abuziv sa vina dupa 50 de ani sa revendice ce i s-a luat cu japca.

#9
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Stai departe de orice imobil care este legat de Legea 112 si Legea 10. Eu ma judec cu statul si cu fostul proprietar de 15 ani, pentru un apartament de 3 camere care a fost preluat in baza Legii 10. Nu-ti spun cat m-au costat procesele si avocatii ...

#10
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
Mie mi se pare strigator la cer ca bancile acorda credite, spre exemplu pentru blocurile noi din Popesti, viitoarele ghetouri. Inexplicabil!!!

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Balaur, eu stau intr-un bloc cu legea 112 si au fost 3 apartamente revendicate (din fericire nu si al meu). Revendicarea a fost simpla (nu ma bag la costuri, nu cunosc) iar timpul relativ mic (parca in 5-6 ani au fost deciziile au fost definitive). Depinde de modul in care a ajuns apartamentul in proprietatea Statului. O parte din apartamente au fost vandute (real) catre stat si nicio instanta nu poate dovedi reaua credinta.

#12
Alex_TRK

Alex_TRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2010

 Pololica, on 05 martie 2015 - 15:19, said:

Banci nu stiu, dar Primaria (in Bucuresti ICRAL se ocupa) ofera creditele pentru locuintele respective. Si sunt mai simplu de luat (sau erau acum 15-20 de ani). Nu se uita nimeni la salariu, doar trebuia sa pletesti ratele. Aveai riscul, daca nu plateai 6 rate consecutive, sa ramai fara casa si banii dati, contractul fiind cu titlu executoriu si fara alte formalitati (judecata sau mai stiu eu ce). Daca vrei banca, suma pe care ti-o vor acorda va fi, foarte probabil, sub valoarea de piata (da, de piata, nu daca ar fi bloc nou).




Era Legea 10 si termenul de revendicare a trecut de mult. Era aberant ca un mostenitor al unui proprietar deposedat abuziv sa vina dupa 50 de ani sa revendice ce i s-a luat cu japca.


Nu m-ar deranja foarte tare daca mi-ar acorda cu 20% sa zicem mai putin decat valoarea de piata, as gasi ceva rezerve ca sa sustin.
Legea 10 e cu dus si intors, adica cel mai normal mi s-ar fi parut ca statul sa despagubeasca, nu cei care au cumparat de la stat. La fel de adevarat e ca in general de "cadourile" astea (case primite in chirie de la stat si mai apoi cumparate pe bani de nimic) nu au ajuns la oameni de rand, adica in vilele din cotroceni au ajuns sa stea oamenii sistemului de atunci.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 adisz, on 05 martie 2015 - 15:14, said:

Tu ai impresia ca cutremurele s-au inventat dupa 1989?Sau ca constructorii eminenti s-au nascut tot atunci?
De unde ai tras concluzia de mai sus?
abia in 1941 apar primele norme legale referitoare la cutremure:

Quote

În România, ingineria seismică bazată pe reglementări de proiecta re antiseismică a fost legal instituită după cutremurul din 10 noiembrie 1940, pentru clădiri publice. Până în 1963 s-au utilizat norme provizorii ca re calculau construcţiile la o forţă de 5%. Normativul “condiţionat” de proiectare a ntiseismică P. 13-63, modificat în 1970, a introdus metode dinamice de calcul da recunoştinţele din epocă erau limitate, lipsind date seismologice concludente locale. Au urmat normativele modificate în 1978, 1981, 1991-1992, 2006 şi 2008

Quote

cutremurul din 1940 poate fi considerat un vector de iniţiere a ingineriei seismice moderne în România, cu impact atât în seismologie cât şi în ingineria structurilor de beton armat, ca şi în arhitectură şi urbanism.

Quote

Cu toate limitele de percepţie a cauzelor gravelor avarii la clădirile înalte din beton armat, dezastrul din 1940 a condus la primele norme legal aplicabile de proiectare a construcţiilor la cutremur, pentru clădiri publice. Prin „Instrucţiunile pentru
prevenirea deterioră rii construcţiilor din cauza cutremurelor şi pentru refacerea celor degradate”,aprobate de MLPC la 30 decembrie 1941 şi publicate la 19 ianuarie 1942, a fost introdusă prima zonare seismică simplifica tă a teritoriului, cu zona extracarpatică în echivalent grad VIII. Reamintim că după cutremurul din 1940, Bucureştiul a fost considerat de unii seismologi români a fi în zonă de grad 9 MCS iar de cei britanici în gradul 9 pe scara Rossi-Forel de zece grade.

Emil-Sever GEORGESCU
Dr. ing., Director Ştiinţific Construcţii
INCD URBAN-INCERC

Edited by MembruAnonim, 05 March 2015 - 15:32.


#14
Alex_TRK

Alex_TRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2010

 balauru69, on 05 martie 2015 - 15:23, said:

Stai departe de orice imobil care este legat de Legea 112 si Legea 10. Eu ma judec cu statul si cu fostul proprietar de 15 ani, pentru un apartament de 3 camere care a fost preluat in baza Legii 10. Nu-ti spun cat m-au costat procesele si avocatii ...

Deci procesul e de 15 ani. Asta ziceam, stiam ca termenul pentru cererile de retrocedare a expirat de ceva vreme, o sa caut legea.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 daybreak246, on 05 martie 2015 - 15:30, said:

Cred ca ai cacat in loc de creier.

Adica eu in '48 sa fiu aruncat din casa mea ca un caine, sa fie bagat un tigan/lenes/parvenit sa se foloseasca 50 de ani de bunul meu si dupa care tot eu sa fiu omul cel rau care isi vrea bunul inapoi. Pai ba lichea infecta si parazita(ma refer la cei care au locuit abuziv in case nationalizate) sa zici sarumana ca nu ai fost obligat sa platesti chirie retroactiv pe locuinta pentru atatia ani cat ai folosit-o in mod abuziv.

Las-o mai moale. Din 1990 nu ai avut timp sa revendici?

#16
Alex_TRK

Alex_TRK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.11.2010

 Pololica, on 05 martie 2015 - 15:33, said:

Las-o mai moale. Din 1990 nu ai avut timp sa revendici?

Sunt de acord cu asta, a fost timp suficient. Neintroducerea unui termen limita ar fi permis continuarea manevrelor cu tot felul de hartii dubioase prin care o gasca de combinatori punea mana pe super cladiri!

Oricum, astea sunt alte discutii.
Deci, stiti pe cineva care a luat credit pentru asa ceva?

#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 Alex_TRK, on 05 martie 2015 - 15:30, said:


Deci procesul e de 15 ani. Asta ziceam, stiam ca termenul pentru cererile de retrocedare a expirat de ceva vreme, o sa caut legea.

Nu, procesul e de fapt mai multe procese :) De revendicare, evacuare, comparare de titluri, despagubiri, etc. Pentru fiecare cacat din asta, alt proces, alti bani, timp pierdut si nervi.

#18
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Eu am revendicat ce am avut, i-am arucant pe toti nenorocitii aia in strada ca pe niste gunoaie, sa vezi ce se mai jeleau ca vai n-au unde sa se duca. Bai ba gunoaie imputite ce ati pazit atatia ani?De ce nu v-ati luat de la comunisti casa si ati ramas in casa omului? Era mai bine in casa cheaburului...dar voi comunisti infocati. Acum stati prin canale leprelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate