Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Care banci percep comision de incasare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Buna ziua,


Am de facut o plata online din ING pentru o societate care are conturi la :
- Unicredit Tiriac
- GarantiBank
- Raiffeisen
- Banca Italo Romena
- Volksbank

Intrebarea mea este : vreuna dintre aceste banci practica comision de incasare la platile online inter-bancare ? Stiu ca Banca Transilvania are asa ceva, de restul insa nu am idee.

Later edit : plata se va repeta periodic, de aceea ma intereseaza aspectul.

Multumesc !

Edited by Alka10, 05 March 2015 - 14:20.


#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Oricum nu te poti baza pe raspunsul respectiv, fiindca difera si tipul de cont deschis. Degeaba iti raspunde o persoana fizica, daca tu faci plata catre un PFA / PJ sau ce-o mai fi.

Daca platesti pentru un serviciu/produs, nu trebuie sa iei in calcul si comisionul respectiv, e suportat de beneficiar.

#3
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Volksbank apartine de BT .

#4
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Corect, multumesc de precizari. :)

E vorba de plata in lei, de la o persoana fizica la una juridica - plata unor prime de asigurare.

#5
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca tu faci plata de de intereseaza?

#6
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pai stai. Tu daca vei face plata din Homebank, tu vei suporta comisionul. Tu vei plati exact cat trebuie (din borderou). Pe langa suma respectiva, in functie de comisioanele din contractul tau, vei plati x lei in plus.

Mai e si varianta sa mergi pentru fiecare beneficiar la sucursala bancii respective, si sa-i depui numerar in cont. La Raiffeisen de exemplu iti trebuia delegatie, altfel plateai si comision. Nu cunosc pentru restul bancilor.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pentru ca in cont trebuie sa ajunga o suma fixa.
nu inteleg de ce nu intrebi respectivul broker prion ce banca e mai convenabil.
din lista aia pica raiffeisen, ca au comision.

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostZIGZAG20, on 05 martie 2015 - 14:24, said:

Volksbank apartine de BT .

Dar nu e sigur ca au aceleasi comisioane ca BT.

@OP Avand in vedere ca tu platesti un serviciu iar comerciantul ti-a dat mai multe posiblitati, il alegi pe cel care e cel mai favorabil tie, ca el plateste 150% comision, nu e problema ta!

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postslai, on 05 martie 2015 - 14:32, said:

pentru ca in cont trebuie sa ajunga o suma fixa.
In cont trebuie sa intre suma de pe factura.
Ce comision isi ia banca e alta tranzactie.

Edited by don_dannielo, 05 March 2015 - 14:40.


#10
nickyro

nickyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 18.01.2015
am cont la ING si trimit regulat bani catre unul care are cont pe Volksbank si nu are comision la incasare.

#11
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Exact. Eu platesc factura, ING-ul isi trage el de la mine din cont comisionul (pe ala il cunosc) dar nu stiu daca / cat sunt comisioanele la bancile "primitoare".

M-am uitat la Unicredit, teoretic transferul e un leu, dar direct debit e gratuit...de exemplu.

Later edit: ba da, e problema mea. Pe factura e clar specificat faptul ca "Toate comisioanele şi spezele bancare, precum şi toate comisioanele şi spezele bancare ale băncilor complementare sunt în sarcina Contractantului, in contul X trebuind să rezulte primele integral încasate."

Altfel nu intrebam...am intrebat brokerul, nu stia sa spuna.

Edited by Alka10, 05 March 2015 - 14:49.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu e treaba ta (platitorul) cat plateste furnizorul (cel care emite factura de asigurare) care sutn comisioanele de incasare. Singurul comision pe care trebuie sa-l platesti tu (ca ordonator de plata) este Transfond (parca 2.51 lei), la care se adauga suma din factura.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAlka10, on 05 martie 2015 - 14:46, said:

M-am uitat la ...............
te uiti degeaba Posted Image
cand e vorba de persoane juridice (in special cele cu multe operatiuni), bancile sunt foarte maleabile. e posibil ca firma catre care faci tu plata sa negocieze cu banca un comision diferit fata de cel din oferta standard a bancii.
tot ce poti face e sa-ti intrebi partenerul de afaceri daca plateste vreun comision la incasarea banilor prin acele banci (si daca da, la care si ce procent/valoare).


ca si idee, pe viitor ar fi indicat sa refuzi sa semnezi astfel de contracte, prin care esti obligat sa platesti sume pe care nu le controlezi tu.

Edited by _Smiley_, 05 March 2015 - 15:06.


#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
La uni credit nu este, la ING nu este, la volks bank da .... vb de conturI de personal physic

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
La plata facuta online de la ING catre BCR (intre persoane fizice vorbim ), iau comision si unii si altii.

Edited by TheWarrior, 05 March 2015 - 15:46.


#16
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Cred ca pentru plati in Romania, in lei, e reglementat si fiecare parte isi plateste comisionul bancii sale (comisionare SHA). Platitorul mai achita si comisionul Transfond (0,51 lei/operatiune) sau ReGIS (6 lei/operatiune, pentru plati urgente sau de mare valoare). Nici macar nu am vazut unde as putea alege BEN/SHA/OUR. Probabil clauza respectiva este pusa ca nu cumva sa te apuci sa faci plata din strainatate cu comisionare BEN. In nici un caz nu cred ca e OK ca plata unui comision bancar sa fie ‘travestita’ in supliment de prima de asigurare prin transferul unei sume mai mari decat in decont, plus ca nu iti poate cere o suma (comision pe care il datoreaza ei) pe care nu ai de unde sa o cunosti.

Desi cred ca iti faci mai multe probleme decat e cazul, ca sa fii sigur, daca brokerul nu a stiut incearca sa contactezi direct compania de asigurari. Ca ultima solutie plateste exact suma de acolo cu mai mult timp inainte de scadenta, apoi verifica telefonic daca e totul OK. Eu platesc prin OP interbancar prime de asigurare de cativa ani, exact suma din decont, si nu am avut nici o problema niciodata.

Edited by sags, 05 March 2015 - 16:23.


#17
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

View Postdon_dannielo, on 05 martie 2015 - 14:37, said:

In cont trebuie sa intre suma de pe factura.
Ce comision isi ia banca e alta tranzactie.

In cont intra suma de pe factura.

Daca ulterior se aplica un comision de incasare sau nu, asta nu mai e problema platitorului.

Edited by Byblos4, 05 March 2015 - 18:37.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
prin contract el pare sa se fi angajat sa plateasca toate taxele aferente platii. deci cam e problema lui....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate