Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Parole wireless individuale

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Salut,

Vreau sa fac o retea wireless, cu taxa, in care sa dau acces numai platitorilor (asta este decizia conducerii firmei). Care ar fi cea mai comoda varianta?

1. Sa las neparolat si sa dau acces pe baza MAC-ului fiecarui device? (asta ar insemna sa stau cam permanent conectat la router si sa introduc mac-uri, dupa ce ma uit in fir\ecare laptop, telefon, tableta, etc.....)
2. Sa pun parola, pe care s-o schimb periodic (dar destul de des)?
3. Stiu ca sunt cazuri, mai ales prin hoteluri, in care iti da, la fiecare client, cate o parola de acces. Asta ar fi cea mai eleganta varianta, numai ca nu stiu ce se foloseste pentru asa ceva. Este vreo aplicatie, trebuie si un server, sau ajunge routerul configurat intr-un anume fel?

Poate imi recomandati si alte variante?

Multumesc anticipat.

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Noob opinion: Cred ca o criptare WPA2 Enterprise te-ar ajuta.

#3
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Si asta cum functioneaza?

#4
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Iti trebuie un server RADIUS. Pentru fiecare utilizator se creaza un cont cu username si parola. Eu acasa am server RADIUS pe Qnap-ul pe care imi tin filmele și muzica.

Edited by Wittmann2, 05 March 2015 - 13:41.


#5
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Wi-Fi cu taxa? N-as plati niciodata un serviciul de gen, prefer varianta 3G/USB Mobile/Hotspot wifi (gratuit) sau chiar...deloc.

Din curiozitate, de ce ai vrea sa faci acest lucru?

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postatomicus, on 05 martie 2015 - 13:25, said:

Salut,

Vreau sa fac o retea wireless, cu taxa, in care sa dau acces numai platitorilor (asta este decizia conducerii firmei).

In general, chestiile astea nu prea se comenteza... Posted Image

#7
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
E decizia conducerii si nu ma intreb "de ce"?
Eu ma intreb doar "cum sa fac, sa-mi fie mai usor"...

#8
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Da, nu citisem atent fraza in paranteza. Totusi sunt curios ce e in capul lor...

EDIT: Ti-a raspuns colegul de mai sus, ai nevoie de un server RADIUS pentru ce vrei tu sa faci. Cauta pe google tutoriale.

Edited by JaJe, 05 March 2015 - 13:50.


#9
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
E interesant, doar ca eu nu dispun de server. Am ceva de genul.....ca acasa: un router (eventual cateva access point-uri, deoarece cladirea e mare) si cam atat. Si vreau ca cine se conecteaza la acel router, sa aiba o parola individuala, eventual cu o anumita peroada de valabilitate.

#10
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Un NAS cu aceasta functie ar fi foarte bun pentru ce ai nevoie. Qnap are, Synology stiu ca ofera de asemenea. Se gasesc pe emag, etc. o gramada de modele mai ieftine sau mai scumpe.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cumperi un router puternic, care ruleaza DDWRT, acesta are incluse si serviciile de Hotspot, care se ocupa de plata cu card a serviciului.

Radius server rezolva partea de login, dar nu rezolva si partea de plata.

#12
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Sau o alta varianta: dupa efectuarea platii, generezi user si parola si le transmiti utilizatorului.

#13
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005

View Postrazor1911, on 05 martie 2015 - 14:26, said:

Sau o alta varianta: dupa efectuarea platii, generezi user si parola si le transmiti utilizatorului.
Ei...exact aici vroiam sa ajung: cum fac treaba asta? Sunt routere speciale care fac asa ceva sau cum?

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Doar cu un router oarecare si cateva AP-uri nu cred ca o sa poti face mare lucru.
Varianta cu server Radius e cea mai buna si uzuala.

Eu i-ti recomand sa cumperi un router Mikrotik . Are cam tot ce ai nevoie in el gata implementat. Inclusiv server Radius .
O alta obtiune pe care o ai in Mikrotik ar fi ca poti genera vouchere pentru fiecare client cu timp alocat si tarif diferentiat .In felul asta nu te doare capul.
Clientul plateste un anumit timp de folosire iar voucherul se activeaza in momentul in care intra pe pagina de login si introduce datele .
Nu ai nevoie de parola si nici de criptare . Mai uita ala parola .,o mai da la altul ....ce rost are !Voucherele se pot genera si cu cod de bare si le scoate automat la imprimanta.
E ceva gen cartela prepay .
- http://myconfigure.b...rotik-user.html
- http://www.air.com.mt/tools/19-codes
Niste exemple

Edited by ndor, 05 March 2015 - 14:44.


#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,372
  • Înscris: 08.12.2008
perfect de accord cu solutia oferita de ndor.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postndor, on 05 martie 2015 - 14:44, said:

Doar cu un router oarecare si cateva AP-uri nu cred ca o sa poti face mare lucru.
Varianta cu server Radius e cea mai buna si uzuala.

Eu i-ti recomand sa cumperi un router Mikrotik . Are cam tot ce ai nevoie in el gata implementat. Inclusiv server Radius .
O alta obtiune pe care o ai in Mikrotik ar fi ca poti genera vouchere pentru fiecare client cu timp alocat si tarif diferentiat .In felul asta nu te doare capul.
Clientul plateste un anumit timp de folosire iar voucherul se activeaza in momentul in care intra pe pagina de login si introduce datele .
Nu ai nevoie de parola si nici de criptare . Mai uita ala parola .,o mai da la altul ....ce rost are !Voucherele se pot genera si cu cod de bare si le scoate automat la imprimanta.
E ceva gen cartela prepay .
- http://myconfigure.b...rotik-user.html
- http://www.air.com.mt/tools/19-codes
Niste exemple

Toate modelele de la Mikrotik au asa ceva?

#17
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Da , toate modelele . Diferentele sunt la partea de hardware si nivelul de licenta .

#18
atomicus

atomicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.09.2005
Si unde gasesc eu asa ceva? Eventual, mai sunt si alte routere cu Radius incorporat? Caut pe net si nu ma lamuresc deloc....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate