Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ce presupune evidența primară, sau contabilitatea primară?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MiculDexter

MiculDexter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 11.09.2006
Bună, o întrebare simplă, dar care pt mine însemnă mult, că eu nu am făcut curs de conta.

Vreau să știu dacă contabilitatea primară presupune si evidenta stocurilor cantitativ? (fisa magazie), sau se rezumă doar la evidență valorică.

Să nu rîdeți de mine, dar aici nu scrie nici unde că trebuie să știu cîte bucăti mai am din Produsul X, sau cîți litrii mai am în stoc din Produsul Y.
Se spune că citind mai mult devii mai învățat. Poți să devii și mai conuz. Posted Image
Multumesc mult.

Edited by MiculDexter, 05 March 2015 - 12:06.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Contabilitatea primara presupune (in principal) evidenta documentelor primare (facturi, avize, chitante) intr-un program specific (de gestiune, de conta, etc). Printr-un filtru, pe baza muncii depuse (inregistrarea cantitativ si valorica) poti scoate rapoarte atat cantitative (X litri, Y bucati, etc), cat si valorice (X$, Y E, Z lei din fiecare produs sau gama de produse)


LE: o sa para ca explic ca la copii, dar se intampla in felul urmator: ajunge marfa de la furnizorul X (100 bucati a 2 lei fiecare) si trimiti la clientul Y 60 bucati (la acelasi pret de 2 lei bucata). Stoc fizic: 100 - 60 = 40 bucati. Stoc valoric: (100 bucati x 2 lei) - (60 bucati x 2 lei) = 200 lei - 120 lei = 80 lei

Edited by Pololica, 05 March 2015 - 12:19.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMiculDexter, on 05 martie 2015 - 11:58, said:

Vreau să știu dacă contabilitatea primară presupune si evidenta stocurilor cantitativ?
Poate sa cuprinda daca beneficiarul doreste.

Edited by neagu_laurentiu, 05 March 2015 - 12:21.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMiculDexter, on 05 martie 2015 - 11:58, said:


Vreau să știu dacă contabilitatea primară presupune si evidenta stocurilor cantitativ? (fisa magazie), sau se rezumă doar la evidență valorică.

Categoric NU in ce sens: evidenta cantitativa o tine gestionarul pe teren. Tu tii cantitativ-valorica eventual si periodic te confrunti cu fisa de magazine a gestionarului. Este o mare porcarie ca DOAR la contabilitate sa se tina evidenta cantitativa. E regula de baza de segregare de respoinsabilitati.

#5
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 29.04.2006
e prima declaratie 300 pe care trebuie sa o depun cel tarziu maine
1.daca bifez rambursarea tva imi da eroare cand incerc sa validez, daca bifez ca nu vreau rambursare de tva atunci pot valida declaratia, care sa fie problema?
2.daca nu vreau rambursarea de tva acum, pot primi rambursarea eligibila la urmatoarele termene? sau se pierde daca nu o cer acum?
3.maine fiind ultima zi, termenul pentru depunerea online este valabil toata ziua, sau cat este programul lor de lucru?

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
1. Nu prea stiu exact de ce iti apare eroarea. La mine nu era nevoie de rambursare (ori neplatitor ori firma avea tva de plata.
2. Poti sa lasi acolo, de principiu, cat vrei. Incearca sa trimiti fara rambursare si mai joaca-te cu o copie a fisierului. Poate iti scapa un pas.
3. Da, pana la ora 24 pentru toate declaratiile care se trimit online. Pentru cele fizice, programul de lucru al ANAF local

#7
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 29.04.2006
Am vorbit cu un expert contabil. Nu poti cere rambursarea de tva pentru sume mai mici de 5000 lei, de aici si eroarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate