Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Luptam pe baricade sau ultimul stinge lumina?

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

Poll: Ramaneti in tara sau plecati? (75 member(s) have cast votes)

Plecati din tara sau ramaneti aici?

  1. Plec (27 votes [36.00%])

    Percentage of vote: 36.00%

  2. Raman (24 votes [32.00%])

    Percentage of vote: 32.00%

  3. Am plecat deja (14 votes [18.67%])

    Percentage of vote: 18.67%

  4. Nu stiu (10 votes [13.33%])

    Percentage of vote: 13.33%

Considerati ca ubi bene ibi patria?

  1. Da (31 votes [41.33%])

    Percentage of vote: 41.33%

  2. Nu (33 votes [44.00%])

    Percentage of vote: 44.00%

  3. Nu stiu (11 votes [14.67%])

    Percentage of vote: 14.67%

Vote Guests cannot vote

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
De ce ne tot pleaca oamenii? Putem face ceva sa stopam aceasta emigratie? Putem sa-i atragem inapoi pe cei plecati, sa vina sa investeasca aici, sa traiasca mai bine in tara lor? Sa aporteze la pib-ul acestei tari si implicit la dezvoltarea ei sau tara asta va ramane asa pe veci, nu se va dezvolta deloc?
Toata lumea se plange ca vai clasa politica, ca plec ca-s scarbit de cacatii astai, dar nimeni nu vrea sa lupte. Toti asteapta sa faca ceva clasa politica. De parca cand pleaca in Italia sau Spania il intereseaza clasa politica din Spania! Sau de parca clasa politica ii da lui loc de munca acolo! Motive se gasesc!
Ma gandesc, daca la fel ar fi facut si pasoptistii scoliti la Paris, Viena etc. sa fi ramas acolo, nu mai aveam noi azi unirea.
Astazi nu mai intereseaza e nimeni de tara, patriotismul, dragostea de tara sunt niste desuetitudini, niste prostii! E mult mai usor sa pleci decat sa stai si sa lupti in tara ta si sa duci mai departe tara asa cum au facut stramosii nostri!

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,032
  • Înscris: 20.12.2007
Tu mai stai pe pensia aia de asistat social pentru o boala de inima dar care nu te-a impiedicat sa alergi maicute cu un Red Bull la bord ? Din cauza celor ca tine si a celor pe care ii alegi pleaca altii care se declara asa cum ai scris mai sus scarbiti de kktii astia

#3
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Cu patriotism nu-ti hranesti copilul.

#4
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 16.04.2007
raman si incerc sa schimb ceva, in jurul meu.
faceti toti la fel si o sa fie bine!

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Patriotismul e mandria prostului .
Vrei sa te scufunzi cu corabia , esti invitatul meu .
Numai sa nu te astepti la salve si onoruri militare , ca mi se rupe de efortul tau .

Edited by jeffy86able, 05 March 2015 - 10:16.


#6
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 toto_riina, on 05 martie 2015 - 10:06, said:

De ce ne tot pleaca oamenii? Putem face ceva sa stopam aceasta emigratie? Putem sa-i atragem inapoi pe cei plecati, sa vina sa investeasca aici, sa traiasca mai bine in tara lor? Sa aporteze la pib-ul acestei tari si implicit la dezvoltarea ei sau tara asta va ramane asa pe veci, nu se va dezvolta deloc?

Americanii de la Lincoln incoace au inteles ca un stat are nevoie de bani ca sa se dezvolte. Toate tarile dezvoltate au avut sprijin american - vezi germania - si au trait / traiesc stiind asta.

la noi oha...sa aveti minimul de baza fratiorii mei si asta e. Sa spuneti si saru' mana! Toate tarile ( vezi cele nordice, cele petroliere) isi propun sa faca ceva pentru cetatenii ei. La noi e invers. Cum sa il distrugem pe x?

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Fratioare, eu n-am nimic cu nimeni, da' ma roade sa stii, ca roman, de tara asta si de ce se va alege de ea daca pleaca toti. Ma doare ca nu mai vrea nimeni sa lupte si ca le-a luat ochii strainatatea. In loc sa traim bine in tara noastra, ne-am luat lumea-n cap si bagam bani in prosperitatea acelor tari, in timp ce tara noastra se ofileste pe zi ce trece!
Pentru asta am facut unirea, ca sa fuga fiecare-ncotro, spune-mi te rog? Fara misto, daca se poate!
Stii, deoseori am vazut pe forumurile romanilor din strainatate laudandu-se ca "am realizat aici in 2 ani cat nu puteam intr-o viata in Romania" dar daca-i iei la bani marunti, tot o masina au si stau in chirie toata viata, cand aici aveau casa lor. Mare realizare, ce sa zic! Sa muncesti toata viata ca un sclav pentru altii si sa nu te alegi cu nimic, doar cu 100 de euro pusi deoparte pe luna!
Cand n-o sa mai poata munci, pe la vreo 60 de ani asa, ca vor fi bolnavi copti, tot aici se vor intoarce, la casuta lor. Atunci va fi buna Romania, nu-i asa?

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1 " E mult mai usor sa pleci..." ..aci ar trebui sa mai reflectezi..
2."Din cauza celor ca tine si a celor pe care ii alegi.." sa inteleg colega, ca in 25 de ani nu ai votat niciodata ?.. asta e faza de pai si barna

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

 toto_riina, on 05 martie 2015 - 10:17, said:

Sa muncesti toata viata ca un sclav pentru altii si sa nu te alegi cu nimica .
Aha , ca in tara nu muncesti tot ca sclavu' .
In tara muncesti "pt. tine" .
Mai baga , mai baga ...

#10
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 toto_riina, on 05 martie 2015 - 10:17, said:

Atunci va fi buna Romania, nu-i asa?
Are vreo relevanta? Te duci acolo unde ti-e bine, conteaza daca pe harta scrie Romania sau Franta sau Turcia? Patriotismul pentru mine-i un mister...sa fiu mandru ca m-am nascut in pozitia geografica X Posted Image

#11
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

 zdutzu, on 05 martie 2015 - 10:23, said:

sa fiu mandru ca m-am nascut in pozitia geografica X Posted Image
La fel de logic cu a te mandri cu realizarile romanilor din trecut cu care n-ai fost nici macar contemporan , nu mai zic sa fii contribuit si tu cu ceva .

#12
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 jeffy86able, on 05 martie 2015 - 10:24, said:

La fel de logic cu a te mandri cu realizarile romanilor din trecut cu care n-ai fost nici macar contemporan , nu mai zic sa fii contribuit si tu cu ceva .
Exact...si mor cand mai citesc articole in care se arunca vrajelile alea cu poporul mandru al dacilor, si cum am oprit noi inaintarea otomanilor, si ce bine ar trebui noi sa ne simtim cu toate astea. Ma lasi! who gives a shit, s-o intamplat cu doua ere glaciare in urma, adevarul contemporan e ca suntem o basica de tara.

Edited by zdutzu, 05 March 2015 - 10:29.


#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Cum să rămâi în țară când, cu experiență de 10 ani în dezvoltare soft, mergând la interviuri te întreabă cât vrei și zici: de la 2 500 de euro în sus și ăștia îți leșină.

Și ai anunțuri de genul: Important: Nu se aplică în cazul în care nu va puteti angaja la 10 ore de lucru pe zi, timp de 5 zile pe săptămână de la 08:00 la 18:00, sau dacă nu aveți abilități Linux. continuate cu
Aveti disponibilitate după orele de program pentru situații de urgență, doar dacă este necesar - in timpul saptamanii si la weekend?

Și pentru o funcție de team leader îți dă o leacă un pic peste 1 000 de euro.

Bine, măi. Pa și la revedere!

P.S. Un cunoscut își caută de lucru în domeniu. S-a dus la o firmă pe o tehnologie nouă după 10 ani de experiență C++/MFC/Qt/etc. și îi oferă 1 500 pe lună. De LEI! FFS! Și vânzătoarea la Lidl câștigă pe-acolo.

Edited by RedDev, 05 March 2015 - 10:37.


#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
poate pana la urma se va schimba ceva si in tara asta

#15
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Cu tot ce se întâmplă în ţară , nu prea îţi vine să mai rămâi .
Ce şanse ai să-ţi iei o casă , de exemplu ?

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Amigo, intr-o tara cu salariu minim zece bulioane, 1000 de euro (45 mil.) chiar e un salariu mare, da-o-ncolo! Sa nu-mi zici ca nu te-ai putea descurca cu suma asta!
Iar in ipoteza ta, ca ti-ar da 2500 de euro cat ceri, ar insemna sa dea la fel si unui profesor sau muncitorului de pe santier care lucreaza zi-lumina. Si ala isi rupe salale tot doispe ore pe zi, sa stii!

#17
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Daca nu pricepeti cat e de simplu: iliescu si psd trebuie sa moara. Nu a facut nimic in 20 de ani dupa revolutie. Au vandut tot, au distrus tot, doar au luat spagi si cam atat.

Romanii saraci se duc in italia si muncesc la camp, ba chiar isi fac propria afacere. De ce nu pot sa faca ai aici? Simplu: deoarece ministri psdisti ai agriculturii si-au batut joc de taranul roman. In loc sa il impulsioneze sa produca, l-au pus la zid! Nu exista infrastructura, nu exista o piata / retea unde taranul sa isi poata valorifica marfa etc

Sunt meserii care aici nu au cautare insa afara te fac milionar. De ce ai sta aici? Sunt multe exemple. Statul trebuia sa bage bani la greu, sa investeasca in tineri, sa reorienteze fabricile si uzinele dar l-a durut undeva. A luat spagile si acum culegem roadele. Bani! Fara bani nu faci nimic. Sa nu mai dea ponta din fondul de urgenta bani pt mana lui dreapta si sa faca zile de doliu national vrajeala...si sa bage in tineri. toate meseriile cu potential (it, arta - design / arhitectura / inginerie aviatica / chimie / fizica etc)...cae pot avea plusvaloare mare. Da-i unui tanar sa aleaga intrea a avea 3000 euro aici sau 5000 afara. Cred ca va alege romania...

 petre69, on 05 martie 2015 - 10:36, said:

poate pana la urma se va schimba ceva si in tara asta
Da, da...asa am zis si eu in 92...nu ma duc eu in germania, ii aduc eu pe nemti aici...Posted Image

 toto_riina, on 05 martie 2015 - 10:40, said:

Amigo, intr-o tara cu salariu minim zece bulioane, 1000 de euro (45 mil.) chiar e un salariu mare, da-o-ncolo! Sa nu-mi zici ca nu te-ai putea descurca cu suma asta!
Iar in ipoteza ta, ca ti-ar da 2500 de euro cat ceri, ar insemna sa dea la fel si unui profesor sau muncitorului de pe santier care lucreaza zi-lumina. Si ala isi rupe salale tot doispe ore pe zi, sa stii!
tu nu pricepi ceva si pace: afara din 4000 salariu, pun 1 mie deoparte. In 3 luni pot pleca in vacanta. Aici abia poti pleca dupa 1 an de munca. daca poti pleca. Majoritatea marfurilor sunt mai scumpe decat afara!

Daca ar fi sa iesi afara sa mananci in fiecare seara, ti-ai permite? Bani, sa dea bani, da la toata lumea, asa a facut america. Sa poti avea sansa sa castigi foarte mult daca ai o idee buna. Nu sa fii tot timpul la pamant.


Iar ca banii sa aiba valoare, marfurile trebuie sa fie competitive!

Edited by xtremdriving, 05 March 2015 - 10:46.


#18
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Duminica, fiica mea cea mica ( peste 20 de aniPosted Image ), a plecat in Suedia, satula de Romania. Eu (peste 40 de aniPosted Image ) , tot astept marea oportunitate sa raman dracului pe acolo. pe afara, pe unde am umblat! Daca sunteti tineri, plecati! Nu aveti nimic de pierdut, nu  o sa regretati traiul din RO!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate