Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Baraj pe pârâu !

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Salutare tuturor,
Aș avea o nelămurire cu privire la construirea unui mic baraj pe un pârâu cu albia mică de circa 1,5 m. Am căutat pe google dar nu am găsit nimic despre așa ceva. Barajul vreau să îl fac pentru ridicarea nivelului pârâului cu circa 40 cm să îmi acopere țeava cu care ghidam apa spre o mică canalizare săpata pentru a trage apa de acolo cu pompa la un bazin de colectare. Vă mulțumesc ,i aștept părerile voastre.

#2
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 16.08.2010
E simplu. E suficient sa ingramadesti niste bolovani(multi) mai jos de teava respectiva. Si apoi vazand si facand... mai adaugi sau mai scoti, in functie de nevoie.

La noi a ramas foarte putina apa pe albia raului deoarece s-au construit MHC-uri si majoritatea apei trece prin conducte. Niste copii(si niste adulti probabil) au facut exact ce ti-am zis, doar ca acolo erau vreo cativa metri cubi de bolovani. Am fost uimit ce 'strand' si-au tras, era apa pana la 1.5 metri, numai buna de scaldat. La tine 40 cm mi se pare putin, n-ar trebui sa fie mult de munca. Imi pare rau ca n-am facut poze, le puneam aici. Spor!


LE: Desigur ca nu stiu cum s-ar comporta chestia asta in cazul unei viituri. Probabil ca ar trebui niste obstacole mai solide, cum ar fi bolovani mari sau niste traverse de cale ferata(din beton). Oricum surplusul de apa trece pe deasupra si barajul se poate repara usor la nevoie.

Edited by FreeThinker, 05 March 2015 - 10:32.


#3
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Și zici că doar cu bolovani atât. Păi debitul nu este foarte mare și zic eu nu se infiltrează printre bolovani iar nivelul nu crește. Zic asta pentru că nu mă pricep absolut deloc la așa ceva.

Edited by kloddiuss, 05 March 2015 - 10:33.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Barajul e usor de facut, mai greu cu consecintele, cei de la Ape sunt de regula foarte activi. E suficient sa te dea cineva in gat ca o sa primesti amenzi zdravene.
Se poate face si legal dar nu vrei sa vezi prin ce birocratie trebuie sa treci.

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 16.08.2010
Nici eu nu ma pricep dar ti-am zis ce am vazut, nu era facut cu beton ci doar cu bolovani asezati. Bine ca trebuie o oarecare grosime, 0,5-1m. Incearca sa faci o proba. Adaugi si adaugi pe masura ce se ridica nivelul apei. Adica daca se infiltreaza adaugi in grosime iar daca vrei sa ridici nivelul adaugi in inaltime. Nu stiu cum sa-ti zic dar "iti spune singur" unde mai trebuie...


@Friskey
Hai bre, la 40 cm? Poa'sa-l ia pe nu stiu in brate. Nu stiu dom'le ce e cu bolovanii aia, i-a adus apa!Posted Image

Edited by FreeThinker, 05 March 2015 - 10:48.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, si 40cm. Nu merge cu nu stiu in brate ca e la mintea cocosului cine si cu ce scop a facut barajul (cine putea sa faca barajul in dreptul proprietatii lui, care alimenteaza niste tevi care duc in proprietatea lui?). Eu nu vreau sa te sperii, mai sunt si altii care au facut modificari la un rau sau parau, vreau sa spun ca pot exista si consecinte, deloc placute.
Totul tine de vecini, daca te da unul in gat e cam belea.

Edited by Friskey, 05 March 2015 - 10:56.


#7
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Se rezolva simplu. fa o crescatorie de castori.

Edited by babalaul, 05 March 2015 - 10:54.


#8
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 16.08.2010
Bine, bine. Nu merge cu baraj. Atunci ar trebui sa traga apa direct din parau, cu pompa.

#9
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 FreeThinker, on 05 martie 2015 - 10:58, said:

Bine, bine. Nu merge cu baraj. Atunci ar trebui sa traga apa direct din parau, cu pompa.
El vrea canalizarea sa o rezolve, nu alimentarea cu apa.
Adica sa scurga in parau fecale, dar sa nu se vada teava. Si sa traga apa pe aceeasi teava.

Edited by babalaul, 05 March 2015 - 11:04.


#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Poti face in mai multe feluri :
- gabioane - se bat taruri grosi de lemn ascutiti la un capat in albia riului la o distanta de 50 cm unul de altul . Va iesi ceva de genul unor tarusi de gard , dupa care se taie fascine ( prajina lunga de lemn maleabila , din ele se fac maturoaiele si se gasesc la liziera padurilor pe drumuri ) care se va impletii pe linga tarusi , ceva de genul cosurilor de nuiele va iesi la final . Se realizeaza doua astfel de "garduri" iar in interior se umple cu bolovani claditi , nu cu mortar dar sa se aseze unul peste altul .
- prag - se pun trunchiuri de arbori, decojiti , impanati aval cu pitoane metalice din teava groasa de gaz (groasa in "carne") .

Edited by xilo, 05 March 2015 - 11:08.


#11
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,262
  • Înscris: 30.01.2008

 kloddiuss, on 05 martie 2015 - 10:00, said:

Am căutat pe google dar nu am găsit nimic despre așa ceva.
Cauta dupa cuvintul "stavilar".

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Friskey are mare dreptate.
Indiferent ca-i dig,baraj,stavilar nu ai dreptul sa folosesti apa care nu-ti apartine sau sa modifici fara autorizare dimensiunile albiilor.

#13
jeus

jeus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.01.2013
credeti ca trebuie sa-l mai dea cineva in gat? au aflat deja de aici :)

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Prag de fund. Google.

Se construiesc, uzual, pentru a preveni eroziunea in adancime si odata cu sistemul de gabioane pentru eroziunea laterala.

Poti motiva acest tip de constructie pentru asa ceva. Apele romane platesc pentru astea in zonele cu probleme.

Nu ca as fi turnat eu sute de metri cubi de beton si bagat tone de fier si plasa sau pilotaje cu soneta la km de teava/tubing recuperat.

#15
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Daca o sa construiesti un stavilar, sau orice altceva care influneteaza cursul normal al unei ape, FARA AUTORIZTIE , risti sanctiuni usturatoare.

Edited by Danubian, 05 March 2015 - 12:26.


#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca este o apa fara importanta biologica sau economica singura usturime o sa fie la buricele degetelor de la caratul si manevratul bolovanilor si la ceafa in urma arsurii solare.

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-NU AI NEVOIE DE NIMIC ALTCEVA DECAT DE O POMPA DE TIPUL ,,RAM-PUMP''CARE FUNCTIONEAZA SINGURA FARA CURENT SI CARE ITI POATE SI RIDICA APA PANA LA 100 DE METRI FOLOSIND DOAR EFECTUL FIZIC ,,LOVITURA DE BERBEC''. SI PE CARE POTI SA O CONSTRUIESTI SINGUR - SUCCES ....AMANUNTE AICI '
https://www.youtube....-3zYrkO0Sc#t=15
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b2kv8BUVy6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.youtube....ODdMwlXGcg#t=30
https://www.youtube....ODdMwlXGcg#t=30
https://www.youtube....ODdMwlXGcg#t=30
https://www.youtube....-3zYrkO0Sc#t=15

Edited by Arayan, 05 March 2015 - 12:59.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Eu cred ca nu de lamuriri tehnice duce lipsa initiatorul,pentru ca astea sunt cu sutele.
Problema este cu legea din Romania care nu prea-i permite sa puna in aplicare acele solutii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate