Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Amstaff, Femela sau Mascul

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bogdanwanded

bogdanwanded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2015
Salut, doresc sa imi cumpar un pui de amstaff pentru apartament.
Am timp cel putin 2, 3 ore sa ma plimb cu cainele sau sa fac exercitii cu el.
Si acum vine intrebarea, femela sau mascul? si de ce.
Multumesc.

Edited by bogdanwanded, 05 March 2015 - 01:09.


#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Chihuahua.
Că are numai două Kg și poate-l păcălești cu spațiul.
Pe unul de 30-40Kg nu ai șanse să-l convingi că-i este suficient un apartament 22ore/zi.

#3
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Din ce categorie de produse fac parte câinii? (de ce servicii pot presta nu-ntreb,că-mi vin în minte câteva) Posted Image
Serios,mă-ntreb ce te-a determinat să deschizi subiectul taman pe aria asta când există Pet World?
Lăsând gluma la o parte (și ignorând faptul că un câine necesită atenție și activitate mai mult de 2-3 ore/zi) :
Femelele
Avantaje:
- sunt mai prietenoase, dar in acelasi timp devin si foarte agresive cu strainii, mai ales atunci cand au pui
- se ataseaza mult mai repede de stapan, sunt mai atente cu nevoile lui
- nu isi demonstreaza independenta atat de des si au o atitudine (mai) constanta
-sunt animale mai ascultatoare si se pot dresa mult mai repede
Dezavantaje:
-cand ajung la maturitate (chiar batranete), femelele tind sa ia mai mult in greutate, de aceea este recomandata cat mai multa miscare si o hrana light
-este predispusa la cancer mamar (daca nu intentionezi sa o dai la imperecheat, este indicata sterilizarea - costă mai mult decât castrarea masculului)
-atunci cand se afla in calduri, femelele necesita o atentie sporita, daca le scapi din ochi, s-ar putea sa te trezesti peste cateva luni cu o casa plina de pui
-tot la categoria dezavantaje se poate adauga si menstruatia, plus eventualele pete de pe covor/pat/haine

Masculii
Avantaje:
-masculii sunt mult mai indicati atunci cand iti doresti un caine de paza
-nu vor exista complicatii la fel de mari ca la femele
-nu o sa te trezesti cu pui nedoriti, nu vei avea probleme cu perioadele de calduri, cu eventualele lactatii false, tumori mamare, infectii uterine si alte afectiuni specifice femelelor
Dezavantaje:
-masculii tind sa-si demonstreze mai tot timpul independenta
-dresajul acestora este mai complicat si necesita multa rabdare si timp
-atunci cand simt o femela in calduri… nu prea mai poti sa te intelegi cu ei, se indeparteaza si risti sa-i pierzi  mai repede

Chiar dacă sunt chestii generale (copy-paste,cu mici modificări și ștergerea unor afirmații aberante) pot să confirm că,cel puțin în cazul labradorilor,cam așa stă treaba.Dar diferențe nu sunt doar legate de sex,temperamentul unui câine depinde de mulți alți factori (rasă,stăpân,modul în care e crescut etc.)
Poate ne lămurește un deținător de Amstaff.

Edited by Abbiex, 05 March 2015 - 02:08.


#4
bogdanwanded

bogdanwanded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2015
Va multumesc de informatii, eu doar ce ma mut peste cateva zile in apartament ca momentan am stat la casa si primisem 2 caini ( corcituri 100% ), acum m-am gandit sa imi iau un caine de rasa si amstaff-ul imi place cum arata si din cate am mai citit prin topicuri nu este chiar atat de agresiv.
Ma intereseaza si o informatie daca pe la 1 an asa incepe sa latre de nebun pe la 2 dimineata.
Stiu deja ce am de facut cu cainele, vaccin, dresaj s.a.m.d, vreau sa stiu exact care este mai potrivit pentru apartament.

Daca ati fi in postura de a alege amstaff pentru un apartament, ce sex ati vrea sa aibe?

#5
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Un câine nu-l alegi pentru că "îţi place cum arată" Posted Image Există alte criterii importante de care trebuie să ţii cont în alegerea unui câine/animal.

 bogdanwanded, on 05 martie 2015 - 02:15, said:

daca pe la 1 an asa incepe sa latre de nebun pe la 2 dimineata.
dacă nu-i acorzi atenţie/aude zgomote ce nu-i plac,o să latre "de nebun" la orice vârstă şi la orice oră,indiferent de rasă,că de-aia e câine.Nu ţine de rasă,dar nici nu poţi exclude posibilitatea.

 bogdanwanded, on 05 martie 2015 - 02:15, said:

Daca ati fi in postura de a alege amstaff pentru un apartament, ce sex ati vrea sa aibe?
Eu n-aş alege să ţin un câine (mai ales de talie medie/mare) în apartament,dar...dacă ai fi citit ce-am scris în mesajul precedent,pe principiul "răului cel mai mic":
femelele tind sa ia mai mult in greutate, de aceea este recomandata cat mai multa miscare (+ restul dezavantajelor) probabil masculul ar fi alegerea mai puţin rea,în cazul ăsta.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
De ce iti iei caine agresiv? Compensezi pentru lipsa ta?

#7
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
A sta la bloc si a avea caine inseamna a convietui in acelasi cotetz cu un animal. De ce ai dori sa faci asta?

Edited by feitosak1, 05 March 2015 - 02:53.


#8
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Ar trebui sa stii si astea:

Legislație

Fiind membru al familiei Bull și Terrier, deținerea Amstaffului poate fi restricționată în diferite părți ale lumii. Aceste regulamente variază, de la restricționarea deținerii rasei (trebuie să poarte botniță pe spațiul public) până la interzicerea completă a rasei.[13]
În România deținerea rasei este restricționată de "Ordonanța privind regimul de deținere al câinilor periculoși sau agresivi" din 2002. Amstafful intră la Articolul I lit. a). Conform acestei legi, deținătorii acestor câini trebuie să aibă vârsta minimă de 18 ani. Accesul câinilor pe spațiile publice și pe căile de acces către acestea este permis numai dacă aceștia poartă botniță si sunt ținuți în zgardă și lesă. Câinii se înregistrează la secția de poliție în raza căreia este domiciliat proprietarul[14]

Si asta:
http://www.ach.ro/le...atie/OUG 55.pdf

Mare grija si cu dresajul, acum vreo 2 zile o femeie a fost macata (la propriu) de propriul pitbull.
Si, evident, sper ca ai un apartament potrivit ca dimensiuni. Fiind un caine de talie mare si dinamic, nu merita sa-l chinui in vreo garsoniera confort 3 de 35mp.

Edited by crouchot, 05 March 2015 - 03:05.


#9
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 crouchot, on 05 martie 2015 - 03:02, said:

Mare grija si cu dresajul, acum vreo 2 zile o femeie a fost macata (la propriu) de propriul pitbull.
Si, evident, sper ca ai un apartament potrivit ca dimensiuni. Fiind un caine de talie mare si dinamic, nu merita sa-l chinui in vreo garsoniera confort 3 de 35mp.

Da, a fost mancata de propriul pitbull METIS, care era tinut in LANT, si i se dadea mancare si apa, doar atat, dar de ce sa mai specifice presa noastra astfel de detalii si din ce cauza a muscat, cand pot sa sperie oamenii cu"Pitbull criminal, femeie moarta"Pitbulli nu ataca la om decat invatati, dar daca sunt metisi cu vreun maidanez sau alta rasa, pot sa muste omul, pitbull-ul pur nu musca omul fara sa fie invatat, el a fost creat pt luptele de caini.. Cainii de tip pitbull/amstaff au nevoie de antrenament, deoarece sunt rase active, dar mai presus de toate au nevoie de socializare cu oamenii,cainii si pisicile, chiar daca ii tii pentru paza. Cand vor creste vor stii ce sa apere si ce nu. Oricum, nu cred ca il vrei pentru paza in apartament, de aceea iti recomand cat mai multa socializare. Din proprie experienta iti recomand un mascul, pentru ca nu cred ca vrei sa vina Gica Maidanezu' cu gangu sau la usa fiindca ti-a intrat cateaua in calduri. Bineinteles ca o poti steriliza, dar atunci o sa fie lenesa, trebuie multa miscare si rabdare cu ea. Si un mascul il poti castra, dar nu vad de ce, daca il tii in apartament. Deci, daca vrei usurinta alege mascul. Daca mai ai si alt caine in apartament, femela. Dar ii trebuie multa miscare, si asta nu inseamna neaparat plimbare, sa alerge, sa se joace. II poti cumpara o jucarie din cauciuc foarte tare cand va mai creste sa mai oboseasca cu ea, in acelasi timp dezvoltandu-si simuscatura.. 2-3 ore/zi mi se par destule, daca o ora inseamna plimbare si 1 sau 2 miscare (alergare, tras de sfoara, de carpa, aport).

Edited by CaptainMe, 05 March 2015 - 07:18.


#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

 bogdanwanded, on 05 martie 2015 - 02:15, said:

...primisem 2 caini ( corcituri 100% ), acum m-am gandit sa imi iau un caine de rasa si amstaff-ul imi place cum arata si din cate am mai citit prin topicuri nu este chiar atat de agresiv.
Ce s-a intamplat cu ei ?

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Ia-ti o vaca mai bine, da si lapte.

#12
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

 CaptainMe, on 05 martie 2015 - 07:09, said:

Da, a fost mancata de propriul pitbull METIS, care era tinut in LANT, si i se dadea mancare si apa, doar atat, dar de ce sa mai specifice presa noastra astfel de detalii si din ce cauza a muscat, cand pot sa sperie oamenii cu"Pitbull criminal, femeie moarta"Pitbulli nu ataca la om decat invatati, dar daca sunt metisi cu vreun maidanez sau alta rasa, pot sa muste omul, pitbull-ul pur nu musca omul fara sa fie invatat, el a fost creat pt luptele de caini.. Cainii de tip pitbull/amstaff au nevoie de antrenament, deoarece sunt rase active, dar mai presus de toate au nevoie de socializare cu oamenii,cainii si pisicile, chiar daca ii tii pentru paza. Cand vor creste vor stii ce sa apere si ce nu. Oricum, nu cred ca il vrei pentru paza in apartament, de aceea iti recomand cat mai multa socializare. Din proprie experienta iti recomand un mascul, pentru ca nu cred ca vrei sa vina Gica Maidanezu' cu gangu sau la usa fiindca ti-a intrat cateaua in calduri. Bineinteles ca o poti steriliza, dar atunci o sa fie lenesa, trebuie multa miscare si rabdare cu ea. Si un mascul il poti castra, dar nu vad de ce, daca il tii in apartament. Deci, daca vrei usurinta alege mascul. Daca mai ai si alt caine in apartament, femela. Dar ii trebuie multa miscare, si asta nu inseamna neaparat plimbare, sa alerge, sa se joace. II poti cumpara o jucarie din cauciuc foarte tare cand va mai creste sa mai oboseasca cu ea, in acelasi timp dezvoltandu-si simuscatura.. 2-3 ore/zi mi se par destule, daca o ora inseamna plimbare si 1 sau 2 miscare (alergare, tras de sfoara, de carpa, aport).

Foarte corect. Eu doream doar sa subliniez partea cu dresajul profesionist - in opinia mea absolut necesar pentru orice caine de companie indiferent de talie - poate doar cu exceptia amaratilor destinati sa stea in lant toata viata.

#13
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 07.04.2010

 CaptainMe, on 05 martie 2015 - 07:09, said:

Da, a fost mancata de propriul pitbull METIS, care era tinut in LANT, si i se dadea mancare si apa, doar atat, dar de ce sa mai specifice presa noastra astfel de detalii si din ce cauza a muscat, cand pot sa sperie oamenii cu"Pitbull criminal, femeie moarta"Pitbulli nu ataca la om decat invatati, dar daca sunt metisi cu vreun maidanez sau alta rasa, pot sa muste omul, pitbull-ul pur nu musca omul fara sa fie invatat, el a fost creat pt luptele de caini..
Irelevant cainii sunt tinuti in lant de mii de ani ca doar sunt caini.
Nimeni nu plange dupa alte animale dar de caini toti se scandalizeaza.

Realitatea simpla este ca un caine din rasa pitbull are un nivel al controlului foarte scazaut, nu trebuie sa fie invatati nimic cand ii apuca unele chestii nu ii mai poti opri.

Edited by OriOn20, 05 March 2015 - 16:34.


#14
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,168
  • Înscris: 13.07.2005
Vad ca se ia din nou pe aratura ....
Revenind la subiectul topicului:

Daca nu ai mai detinut un caine de acest tip, recomand o femela.
Este mai atasata de familie si mai docila.
Avand in vedere ca vrei un Amstaff, trebuie sa tii cont de urmatoarele aspecte:
1. NEAPARAT cumpara un pui cu pedigree, de la crescator serios. Slava Domnului, in Romania sunt destule canise bune de Amstaff, in toate zonele tarii.
De ce spun NEAPARAT cu pedigree - pentru ca, dupa cum stii, este un caine dintr-o rasa categorisita a fi "cu potential agresiv".
Un Amstaff cu descendenta controlata ( la fel ca si un pittbull din linie pura) va fi un caine extrem de atasat de stapan, echilibrat si NU este agresiv la om.
Practic, unul dintre scopurile selectiei de Amstaff este obtinerea unui temperament echilibrat si eliminarea agresivitatii.
Un metis nu stii niciodata cum va rectiona.

2. Trebuie socializat de mic atat cu oamenii dar mai ales cu alte animale ( in special cu alti caini) pentru diminuarea agresivitatii.

3. La un Amstaff se va face DOAR dresaj de obedineta.
Este complet nerecomandat dresajul de agresivitate ( chiar si pentru cel de paza si protectie sunt extrem de putini dresori capabili - si decat un dresaj facut prost mai bine lipsa !). Intr-o situatie periculoasa pentru stapan/familie va sti singur ce are de facut fara sa-i bage altcine prostii in cap ! SI va intervni in apararea stapanului fara a tine cont de ce i s-ar putea intampla.

4. Contrar celor spuse pe aici, Amstaff-ul NU este un caine de talie mare !
Datorita conformatiei si musculaturii pare mult mai mare decat este in realitate.
O femela adulta are in jur de 25 kg. La 30 kg deja se duce spre obezitate ...
Va trebui sa-i dai hrana de calitate si sa rezisti tentatiei de a-l "indopa" ! Cel ami bine este sa-l inveti de mic ca nu are voie sa cersesca la masa.
Si sa nu-i dati niciodata nimic atunci cand sunteti la masa !

5. Trebuie sa stii ca, desi este un caine cu par scurt - naparleste !
Si asta poate fi neplacut intr-un apartament.

6. Daca ai timp sa-l scoti zilnic afara, la alergat si la joaca si daca-i acorzi putin timp, este un caine care se poate obisnui si intr-un apartament.
Ii este suficient sa fie in preajma omului.

7. Daca iei femela ( ceea ce-ti si recomand) - daca nu ai de gand sa participi la expozitii - sterilizeaz-o !
Iti va fi mult mai bine atat tie, cat si ei !

Daca vei lua un catel dintr-o linie buna si vei avea grija de el asa cum trebuie ( si nu ma refer aici doar la hrana si veterinar) vei avea un companion exceptional.
Sunt extrem de inteligenti si dornici sa-si multumeasca stapanul.

PS: Si ca sa eliminam orice discutii, DA, eu detin un Amstaff ( de fapt o amstaff-ita !).

#15
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

 OriOn20, on 05 martie 2015 - 16:34, said:

Irelevant cainii sunt tinuti in lant de mii de ani ca doar sunt caini.
Nimeni nu plange dupa alte animale dar de caini toti se scandalizeaza.

Realitatea simpla este ca un caine din rasa pitbull are un nivel al controlului foarte scazaut, nu trebuie sa fie invatati nimic cand ii apuca unele chestii nu ii mai poti opri.
Offtopic:Daca il tii in lant adio miscare, iar unui pitbull/amstaff pentru a fii echilibrat ii trebuie miscare si antrenament, credeam ca asta se intelege de la sine. Realitatea e sa nu inveti un pitbull ca sa atace omul avand in vedere ca i se iinclesteaza falcile si nu prea mai poate executa comanda lasa.

#16
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
"Cainele care nu-i catea, nu-i caine!" - proverb arab (sper sa nu gresesc).

#17
bogdanwanded

bogdanwanded

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2015

 potae, on 05 martie 2015 - 02:47, said:

De ce iti iei caine agresiv? Compensezi pentru lipsa ta?
Este rasa mea preferata, nu compensez cu lipsa mea.
Nu imi plac cainii care vor doar alintare si mancare, asa mi-as fi luat o pisica.

 marr, on 05 martie 2015 - 17:53, said:

Vad ca se ia din nou pe aratura ....
Revenind la subiectul topicului:

Daca nu ai mai detinut un caine de acest tip, recomand o femela.
Este mai atasata de familie si mai docila.
Avand in vedere ca vrei un Amstaff, trebuie sa tii cont de urmatoarele aspecte:
1. NEAPARAT cumpara un pui cu pedigree, de la crescator serios. Slava Domnului, in Romania sunt destule canise bune de Amstaff, in toate zonele tarii.
De ce spun NEAPARAT cu pedigree - pentru ca, dupa cum stii, este un caine dintr-o rasa categorisita a fi "cu potential agresiv".
Un Amstaff cu descendenta controlata ( la fel ca si un pittbull din linie pura) va fi un caine extrem de atasat de stapan, echilibrat si NU este agresiv la om.
Practic, unul dintre scopurile selectiei de Amstaff este obtinerea unui temperament echilibrat si eliminarea agresivitatii.
Un metis nu stii niciodata cum va rectiona.

2. Trebuie socializat de mic atat cu oamenii dar mai ales cu alte animale ( in special cu alti caini) pentru diminuarea agresivitatii.

3. La un Amstaff se va face DOAR dresaj de obedineta.
Este complet nerecomandat dresajul de agresivitate ( chiar si pentru cel de paza si protectie sunt extrem de putini dresori capabili - si decat un dresaj facut prost mai bine lipsa !). Intr-o situatie periculoasa pentru stapan/familie va sti singur ce are de facut fara sa-i bage altcine prostii in cap ! SI va intervni in apararea stapanului fara a tine cont de ce i s-ar putea intampla.

4. Contrar celor spuse pe aici, Amstaff-ul NU este un caine de talie mare !
Datorita conformatiei si musculaturii pare mult mai mare decat este in realitate.
O femela adulta are in jur de 25 kg. La 30 kg deja se duce spre obezitate ...
Va trebui sa-i dai hrana de calitate si sa rezisti tentatiei de a-l "indopa" ! Cel ami bine este sa-l inveti de mic ca nu are voie sa cersesca la masa.
Si sa nu-i dati niciodata nimic atunci cand sunteti la masa !

5. Trebuie sa stii ca, desi este un caine cu par scurt - naparleste !
Si asta poate fi neplacut intr-un apartament.

6. Daca ai timp sa-l scoti zilnic afara, la alergat si la joaca si daca-i acorzi putin timp, este un caine care se poate obisnui si intr-un apartament.
Ii este suficient sa fie in preajma omului.

7. Daca iei femela ( ceea ce-ti si recomand) - daca nu ai de gand sa participi la expozitii - sterilizeaz-o !
Iti va fi mult mai bine atat tie, cat si ei !

Daca vei lua un catel dintr-o linie buna si vei avea grija de el asa cum trebuie ( si nu ma refer aici doar la hrana si veterinar) vei avea un companion exceptional.
Sunt extrem de inteligenti si dornici sa-si multumeasca stapanul.

PS: Si ca sa eliminam orice discutii, DA, eu detin un Amstaff ( de fapt o amstaff-ita !).
In trecut am avut amstaff mascul si la 2 ani si putin l-am dat pentru ca mi-am luat un ciobanesc ( asta la curte a fost )
Acum vreau sa imi iau tot amstaff dar nu stiu cum este cu un Caine la apartament, nu stiu daca e bine sa iau un caine sau nu, daca e de luat, cu siguranta imi iau amstaff.
Multumesc pentru informatii si imi voi lua amstaff femela pana la urma
Voi reveni cu poze in momentul cumpararii
Salut tuturor

#18
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 bogdanwanded, on 05 martie 2015 - 23:47, said:

In trecut am avut amstaff mascul si la 2 ani si putin l-am dat pentru ca mi-am luat un ciobanesc ( asta la curte a fost )

Sperăm că pe ăsta îl vei păstra mai mult de 2 ani!
Când îţi iei animale de companie,îţi asumi responsabilitatea.Nu te "saturi" de ele şi le dai la schimb,după cum ţi-e placul.

Edited by Abbiex, 06 March 2015 - 00:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate