Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 

OMUL sub semnul extinctiei -cand ?, ce?, cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
andromedaX

andromedaX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 15.10.2013
Salut!

Am deschis acest forum pentru ca fiecare sa incercam sa intelegem de ce specia umana este in continu pericol de disparitie totala asemenea oricarei alte specii de pe Pamant !

Premizele:

Relativ recent antropologii au inteles de ce la intervale de cca. 400 de milenii se stinge o anumita varietate umana pe Pamant si este inlocuita de alta varietate.

Faptul ca actualele rase au toate cam aceleasi trasaturi generale indica evidenta ca toti ne tragem dintr-un singur clan uman strans inrudit.

Probabil ca 0,1-5% din ADN-ul europenilor este de tip neandertalian, idem aborigenii australieni, apoi asiaticii ceva ADN denisovan si florensis?, in timp ce africanii ar avea ceva ADN arho-african?

Este foarte interesant ca la fiecare etapa a migratiei umane noul val uman aflat in expansiune a descoperit continente unde fie nu existau oameni, fie grupuri reduse de oameni anteriori.

Savantii au avansat cateva teorii cu privire la aceasta situatie:

1.) Existenta unui ceas genetic intern pentru fiecare specie ce functioneaza de la ora 0 pana la ora 12 cand ADN-ul o ia razna si se declanseaza un program sinucigas ce termina specia intreaga, o face sensibila la orice factori biogeni si abiogeni, poate genereaza inclusiv sterilitate in masa si probabil scapa mai putin de 1% din populatie si aceasta doar prin generatii nereusite pana la un punct cand cumva prin hibridizare cu alt grup complet distinct totul incepe sa se stabilizeze si populatia dupa milenii intregi reuseste sa urce din nou peste pragul unui clan sau trib si se reincepe colonizareaa planetei pustiite de oameni.

2.) Teoria pamantului ca un bulgare de gheata unde supravietuiesc grupuri mici umane asemenea eschimosilor undeva pe langa niste insule din Pacificul ecuatorial in singurele zone cu ape libere.

3.) Impactul cu o cometa sau cu un asteroid sau cu un nor galactic de praf, sau explozia supervulcanilor: implica infestarea atmosferei pe termen lung cu micro-cioburi de sticla vulcanica, gaze otravitoare, plus disparitia majoritatii florei si faunei, a caldurii de pe Terra si a zilelor cu soare.

Putinii supravietuitori vor fi invatat sa respire doar prin carpe umezite cu urina, sa traiasca consumand doar radacini de iarba, lemn putred si insecte, ...

s.a.m.d

PS: Faptul ca astazi suntem cateva miliarde de suflete nu reprezinta un avantaj ci poate reprezenta mai degraba un dezavantaj.

#2
RicuOrakle

RicuOrakle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 30.11.2014
Totul e relativ...doar vorbe

Ce inseamana grupuri reduse de oameni anteriori ? Suna ciudat !

#3
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostandromedaX, on 04 martie 2015 - 22:26, said:

Am deschis acest forum pentru ca fiecare sa incercam sa intelegem de ce specia umana este in continu pericol de disparitie totala asemenea oricarei alte specii de pe Pamant !
E precum Windows-ul, oricat ai avea grija, tot trebuie reinstalat dupa un timp :)

#4
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View Postdualis, on 04 martie 2015 - 22:45, said:

E precum Windows-ul, oricat ai avea grija, tot trebuie reinstalat dupa un timp Posted Image

Asa ca mai bine iti bagi Linux si-l tii o vesnicie.

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
Mai degrabă e valabilă legea lui Murphy: suma inteligenţei pe planetă e constantă, populaţia în continuă creştere...

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmihaicozac, on 04 martie 2015 - 22:51, said:

Mai degrabă e valabilă legea lui Murphy: suma inteligenţei pe planetă e constantă, populaţia în continuă creştere...
Vezi ca Murphy a masurat inteligenta in metri, altfel, cu ceva stiinta la baza ar fi lesne de inteles ca inteligenta nu se insumeaza.

Eu nu cred ca ne resetam. Daca maine s-ar bate marii lumii, pe  moment ar muri 90% dintre oameni si apoi, in decursul catova ani si restul. Poate ar evolua ceva din gandacii de bucatarie care oricum vor parasi planeta cu mult dupa noi. Poate am fost si noi gandacii vreunei civilizatii la fel de infloritoare si omnipotente. Dar asta nu ma sperie deloc. Ce mi-a schimbat mie conceptia depsre orice a fost doua documentare vazute acum cativa ani pe la TV sau aiure. Cineva spunea in primul, ca daca intr-un "colt" al Universului, o galaxie la fel de mare ca a noastra, ari disparea intr-o secunda, noi de aici si multe alte mii si mii de civilizatii, nu vor fi stiut niciodata ca acolo a fost ceva. Universul este asa de mare (daca nu cumva infinit), incat, poti lua mari bucati din el si nici sa nu realizezi ca ceva lipseste. Si nu se referea numai la omul de acum, ci si la cel de peste o suta, o mie, zece mii de ani. Oricum am da-o, suntem mici. Al doilea documentar care a reprezentat pentru mine un fel de...schimbare a de perspectiva a fost cel despre teoria miracolului. Nu vreau sa plictisesc cu asta, dar concluzia documentarului era ca intr-un Univers infinit, miracolul este ceva la ordinea zilei.

#7
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View PostandromedaX, on 04 martie 2015 - 22:26, said:

Relativ recent antropologii au inteles de ce la intervale de cca. 400 de milenii se stinge o anumita varietate umana pe Pamant si este inlocuita de alta varietate.

Eu zic sa mai vorbim atunci! Posted Image Sunt supozitii si speculatii. Pana atunci, ne mananca rusii sau ne mancam noi... unii pe altii! Posted Image

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostandromedaX, on 04 martie 2015 - 22:26, said:

plus disparitia majoritatii florei si faunei, a caldurii de pe Terra si a zilelor cu soare.
Macar pentru asta ar trebui sa-l inventam cat mai repede pe Wall-E :)
[ https://ombradiunsorriso.files.wordpress.com/2014/09/di-walle-1-di-to-l10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,220
  • Înscris: 29.12.2006

View Postmihaicozac, on 04 martie 2015 - 22:51, said:

suma inteligenţei pe planetă e constantă, populaţia în continuă creştere...

M-am gândit mai zilele trecute, cum ar arăta un studiu în care, măcar odată la 10 ani, să se chestioneze individual, IQ-ul fiecărui cetăţean de pe Glob. Hai că nu s-ar putea face astfel de lucru în Somalia de exemplu, dar măcar în ţările mai răsărite, şi apoi să se facă media IQ-ului fiecărei naţiuni, şi la nivel global. Cam ca un recensământ al nivelului de inteligenţă.

În legătură cu subiectul topicului, eu cu iniţiatorul lui ne cunoaştem de multă vreme, şi ştie cam ce idei am eu despre viitorul omului.

Convingerea mea e că Homo sapiens va dispărea, şi nu va fi ceva nenatural, mai ales că această specie e prezentă pe Terra cam de 45 000 de ani, după dispariţia speciei Homo neanderthalensis. Istoria vieţii îşi urmează cursul, şi inteligenţei biologice, aflată în corp biologic, îi va fi tot mai greu să se adapteze atât mediului natural, cât şi mediului social, tot mai restrictiv.

Vedem tot mai des că oamenii se plâng de poluare şi de încălzirea globală, ceea ce în istoria geologică a Pământului au mai fost, şi încă la niveluri mult mai ridicate, însă asta arată tocmai faptul că omul biologic se adaptează tot mai greu mediului. În schimb, Inteligenţa Artificială, în corpuri nebiologice, nu va avea niciun fel de treabă în a se adapta unui mediu natural toxic.

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postlupini, on 04 martie 2015 - 23:46, said:

Homo sapiens va dispărea, şi nu va fi ceva nenatural, mai ales că această specie e prezentă pe Terra cam de 45 000 de ani, după dispariţia speciei Homo neanderthalensis. Istoria vieţii îşi urmează cursul, şi inteligenţei biologice, aflată în corp biologic, îi va fi tot mai greu să se adapteze atât mediului natural, cât şi mediului social, tot mai restrictiv.
Sper sa nu vina chiar acum "the Reapers" (o data la 50.000 de ani, rad tot de pe fata Pamantului) din Mass Effect Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FUFvb_FfdjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dualis, 04 March 2015 - 23:56.


#11
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postlupini, on 04 martie 2015 - 23:46, said:

M-am gândit mai zilele trecute, cum ar arăta un studiu în care, măcar odată la 10 ani, să se chestioneze individual, IQ-ul fiecărui cetăţean de pe Glob. Hai că nu s-ar putea face astfel de lucru în Somalia de exemplu, dar măcar în ţările mai răsărite, şi apoi să se facă media IQ-ului fiecărei naţiuni, şi la nivel global. Cam ca un recensământ al nivelului de inteligenţă.

În legătură cu subiectul topicului, eu cu iniţiatorul lui ne cunoaştem de multă vreme, şi ştie cam ce idei am eu despre viitorul omului.

Convingerea mea e că Homo sapiens va dispărea, şi nu va fi ceva nenatural, mai ales că această specie e prezentă pe Terra cam de 45 000 de ani, după dispariţia speciei Homo neanderthalensis. Istoria vieţii îşi urmează cursul, şi inteligenţei biologice, aflată în corp biologic, îi va fi tot mai greu să se adapteze atât mediului natural, cât şi mediului social, tot mai restrictiv.

Vedem tot mai des că oamenii se plâng de poluare şi de încălzirea globală, ceea ce în istoria geologică a Pământului au mai fost, şi încă la niveluri mult mai ridicate, însă asta arată tocmai faptul că omul biologic se adaptează tot mai greu mediului. În schimb, Inteligenţa Artificială, în corpuri nebiologice, nu va avea niciun fel de treabă în a se adapta unui mediu natural toxic.
inteligenta artificiala+adaptarea la un mediu=la poker cu Ceausescu ! ... cu totii !

Edited by 9victor, 05 March 2015 - 05:00.


#12
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010

View Postdualis, on 04 martie 2015 - 23:42, said:

[ https://ombradiunsorriso.files.wordpress.com/2014/09/di-walle-1-di-to-l10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Genial filmul, fie şi numai prin faptul că arată încă de la început capacitatea oamenilor de a transforma în gunoi (nici măcar în rahat, că ăla e biodegradabil) resursele Pămîntului, în numele aşa-zisului confort şi a vieţii mai uşoare.

În rest, pînă cînd omul nu va fi în stare să recicleze 100% din tot ce „produce” civilizaţia umană (mă refer la deşeuri), va sta tot timpul sub pericolul „ce vom face după ce toate astea se vor termina”. Şi atunci vom avea doar 2 variante, sau ne vom întoarce în epoca de piatră, la agricultură, sau vom săpa în gropile de gunoi ale omenirii după resurse. Mă bucur că nu voi prinde vremurile alea.

Acuma, cine speră că se vor fi descoperit pînă atunci noi surse de energie n-are decît, dar ar cam trebui să ia în calcul şi varianta ca ele să nu existe sau să nu fie suficiente. Plus, avînd în vedere rahaturile chimice pe care le scoatem din pămînt şi le vîrîm în oceane va sosi şi vremea cînd circuitul apei în natură va include şi respectivele chimicale în doze tot mai concentrate. Nu cred că viaţa va dispărea din cauza asta, dar probabil că se va modifica radical ca să se adapteze.

Colonizatul altor planete e de asemenea un vis, pentru că pe orice altă planetă pe care ar putea ajunge omul condiţiile ar fi mult mai proaste decît oricît de poluat, distrus, făcut praf ar fi Pămîntul. Viaţa pe Pămînt nu va dispărea decît în urma unor evenimente cosmice, ultimul pe listă fiind dispariţia Soarelui, singurul „game over” previzibil.

#13
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Pericolul extictiei exista doar pana la colonizarea spatiului cosmic. Pe urma extictia devine imposibila.

#14
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007

View PostXORIAN_L, on 05 martie 2015 - 08:20, said:

Pericolul extictiei exista doar pana la colonizarea spatiului cosmic. Pe urma extictia devine imposibila.
Omenirea își cunoaște bine limitele, nu reușim să accesăm planete apropiate, ce să mai discutăm de colonizări ale planetelor din afara sistemului solar.
Încă suntem mici, foarte mici.
Pentru a avea șanse ca specie, trebuie să reducem la minim pericolul auto-extincției (aici includem razboi, poluare, boli) după care putem spera la popularea altor zone din galaxie.

#15
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Nu colonizari de planete, colonizarea spatiului cosmic, cateva milioane de habitate plutind.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbog4u, on 05 martie 2015 - 08:37, said:

Omenirea își cunoaște bine limitele, nu reușim să accesăm planete apropiate, ce să mai discutăm de colonizări ale planetelor din afara sistemului solar.
Încă suntem mici, foarte mici.
Ininte, nu acceam varfuri de munti, Pamantul era plat si se afla pe spatele unei testoase. Acum vorbim despre teorii ale corzilor, trimitem sone pe planete distante, arunca o privire catre galaxii despre care nu stiam ca exista.
Nu stam pe loc. Intr-adevar, suntem mici, dar crestem. Pe aceeasi premiza, am fi ramas in pesteri, dar este ceva ce ne-a caracterizat dintotdeauna: curiozitatea. Si pe aceasta, eu imi pun toti banii.Nu sustin ca ne va aduce numai bine, dar stiu ca nu ne va lasa sa stagnam. Sau sa ne complacem in...finit.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,586
  • Înscris: 05.12.2005
Cum era cântecul ăla de la Genesis?  "too many lands, too many people, making too many troubles"

#18
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Atata timp cat santem necesari altor specii facand parte din lantzul LOR trofic nu cred sa ne pasca vreo extinctie,poate doar una comandata....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate